Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Književni časopis za znanstvenu fantastiku

Moderators: Tomislav Sakic, Aleksandar Ziljak

mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by mica milovanovic »

I eto, zato ostatak svijeta misli da mi esefičari nismo baš sasvim čisti.
Od svega izrečenog na ovom topicu, ovo je jedino sigurno tačno...
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Izitpajn »

Milena wrote:I eto, zato ostatak svijeta misli da mi esefičari nismo baš sasvim čisti. :P
Trganje haljine, trljanje bradavica medovinom, svršeni glagoli... Što je tu nečisto? :D

Nego, da doprinesem raspravi, meni je uvijek "kročiti" bilo "koračati", "ići", nikad "zakoračiti". Da to sad Mića nije spomenuo, "zakoračiti" mi nikad ne bi ni palo na pamet.

O ostalom (glagolskim vremenima pogotovo, ubiše me glagolska vremena) neću jer se ne osjećam stručan. Ja ć' pisat' a vi poslje analiz'rajte... :zbunj:
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Zoran »

:D *ebala vas pjevačica s medovinom :D :D :D
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Izitpajn »

Pa kad neke... slike... ostanu... urezane... u ljudski... um... :D:
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Nimrod »

Tomislav Sakic wrote:Takodjer, sto se glagolskih priloga tice, "starinski" hrvatski nama danas zvuci sve s "treba da" i sto vise takvih zavisnih recenica, a glagolski prilozi na -ći se u načelu ne dekliniraju i oni su suvremena boljka uvezena iz engleskoga. Istina, glagolski prilozi na -vši (a predmnijevam da mislis na te :D ) danas nam zvuce dosta arhaicno i to je OK postupak, kao i prosla svrsena vremena (ako ih se zna koristiti, tj. ne brkas aorist i imperfekt), te funkcionalno i znalacko koristenje vokabulara (pa kazes "predmnijevam", a ne pretpostavljam, npr.).
Švel stalno koristi predmnijevam tako da nekim od nas to uopće ne zvuči starinski... :vrag:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Nimrod »

mica milovanovic wrote:
OK. Ovde je jasno da je pisac pravilno upotrebio tu reč. Moja greška. Međutim, zar se u hrvatskom ne sreće ovaj glagol i u značenju "zakoračiti", već samo "koračati"?
Sreće, ali rijetko. I meni je intuitivno kročiti nesvršeni glagol i morala sam provjeravati u rječniku da vidim može li biti svršeni.

Rječnik hrvatskog jezika (Anić, Novi LIber, 1991) kao prvo značenje za kročiti ima svršeni glagol sa primjerom kročiti u nepoznato, ali iskreno to nisam godinama čula. Većina će ljudi prije reći zakoračiti u nepoznato.

U drugom značenju naveden je kročiti kao nesvršeni glagol, u smislu koračati, s primjerom moja noga više neće kročiti ovamo...
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Krvoje »

A nesvršena varijanta "kračati" :)

Meni je isto u glavi nesvršeni (isto kao koračati), makar recimo za gl. prilog mi u uhu leži "kročivši", ali ja tek brusim sam sebi gramatičke nijanse.
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Tomislav Sakic »

Nimrod wrote:Švel stalno koristi predmnijevam tako da nekim od nas to uopće ne zvuči starinski... :vrag:
On pise i "neću" odvojeno :D
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by MadDog »

Zoran wrote::D *ebala vas pjevačica s medovinom :D :D :D
Pokušavam zamisliti taj posve opskuran čin kopulacije i sve mi se više čini da ću potražiti stručnu pomoć,... u Vrapču... :x :x
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Meni se čini da ima tržišta za književni časopis za erotiku... :D
A. Ziljak
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by mica milovanovic »

Zanimljivo. Istorija se ponavlja. Moj prvi objavljeni clanak bio je tekst u tadasnjim "Omladinskim novinama" (kasnije NON; beogradski pandan zagrebackom "Poletu"), negde 1981, u kome sam analizirao pojavu SF fandoma u Beogradu. U tekstu sam pokusao da obajsnim zasto je moguca pojava SF fandoma i pokusavao da dokucim sta bi radili u Klubu ljubitelja erotske literature.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Zoran »

mica milovanovic wrote:Zanimljivo. Istorija se ponavlja. Moj prvi objavljeni clanak bio je tekst u tadasnjim "Omladinskim novinama" (kasnije NON; beogradski pandan zagrebackom "Poletu"), negde 1981, u kome sam analizirao pojavu SF fandoma u Beogradu. U tekstu sam pokusao da obajsnim zasto je moguca pojava SF fandoma i pokusavao da dokucim sta bi radili u Klubu ljubitelja erotske literature.
Ja sam pred jedno 2-3 mjeseca bio na sastanku "Sfere". Tamo sam igrao stolni tenis, Perković je s još nekoliko ljudi igrao neku igru na ploči, a ostali su sjedili, pušili i tračali o koječemu. Eto, tako izgleda SF fandomski sastanak (npr. u Rijeci udruga 3.Zmaj niti ne organizira sastanke, osim u slučaju potrebe da se nešto dogovori ili napravi, a kažu mi da je slično i u Pazinu).

Kad spomeneš "Klub ljubitelja erotske literature", vjerujem da bi njihovi sastanci mogli imati više veze s njihovim predmetom obožavanja... barem im ne treba dodatna oprema, dovoljna je erotska literatura i jedna slobodna ruka.
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by mcn »

Aleksandar Ziljak wrote:Meni se čini da ima tržišta za književni časopis za erotiku... :D
S obzirom da bi to moglo biti komercijalno, nema smisla da nudite Mentoru.

mcn :(
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Pročitala/o sam UBIQ 3 i mislim da je ...

Unread post by Tomislav Sakic »

A ja mislio da Mentor sada postaje komercijalni nakladnik :vrag:
Post Reply