Kiklop

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Re: Kiklop

Unread post by Alien2dio »

he he, kad sam prije par mjesecu iz zajefrkancije napisao da je Niveska izdala knjigu bila je pljuvačka po doticnoj mladoj spisateljici a eno je sada...

No ozbiljno, mislite li da je njena knjiga dosita najprodavanija/najcitanija u Hrvata ili da su ovu afericu odradili spin doctori ili kako se vec zovu?

Mozda imam previsoko misljenje o citalackoj publici ali nekako mi ne ide bas da bi "oto" bila najprodavanija knjiga? Mozda da se knjiga poklanjala uz paketic kondoma ili PEZ bombona jos bi i povjerovao, ali da bi netko ulozio truda da ode u knjizaru i da potrazi i kupi tu knjigu ne vjerujem.
Vjerujem da je citalacki domet prosjecne osobe koju bi zanimala ta knjiga ljubavni roman koji se dobiva kao prilog u Gloriji/Story-u ili gdje vec ali da se njih 45,000 ustane sa secije i ode da kupi tu knjigu?
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Kiklop

Unread post by Zoran »

tja, to i mene zanima :scratch:

ali, jesu li kriteriji postavljeni tako da knjigu moraju kupiti RAZLIČITI ljudi, ili je najprodavanija i ako cijelu nakladu kupi sam autor? :P

Što, opet, nije Nives kriva - nego organizatori.
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Re: Kiklop

Unread post by Alien2dio »

to si i ja mislim.
brijem da je pun kua kupio Mamic, Dinamova svlacionica, Zvezdina svlacionica, ZET-ova svlacionica u ime nekih odsteta ili zahvale sto ih nije spomenula...

Ali nebitno, opet mi je nekako 45,000 ikakavih knjiga u hrvatskoj prevelika brojka.
zanima me u koliko je primjeraka recimo prodana druga na toj listi.
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Kiklop

Unread post by Zoran »

Alien2dio wrote:
Ali nebitno, opet mi je nekako 45,000 ikakavih knjiga u hrvatskoj prevelika brojka.
zanima me u koliko je primjeraka recimo prodana druga na toj listi.

E, nije to tako jednostavno. Prodaja po knjižarama se ponderira s 1.0, knjižnice se ponderiraju s 1.0 (ali ne znam što - da li koliko ima ili koliko ih je ljudi posudilo ili koliko ljudi po primjerku ili nešto deseto :scratch: ), a kiosci se ponderiraju s 0.7. Tako da, teoretski, od dvije knjige prodane u sličnom broju primjeraka, ona manje prodavana može zauzeti više mjesto.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Kiklop

Unread post by Milena »

Ama cijela frka i jest izašla, između ostaloga, iz toga što se knjiga prodavala prvenstveno na kioscima, a u knjižare je došla tek, mislim, u 11. mjesecu, što je zgroženoj gospodi iz upravnog odbora i poslužilo kao izravan povod, po sistemu, kak' se može brojati to što se prodavalo po kioscima, i to po nekoj izrazito niskoj cijeni (mislim 29 kuna ili ovak' nekaj, ono, ista cijena k'o CD odabranih hitova iz najglupljih emisija RTL-a i slično). Pa to kao nije pošteno, jer se knjige koje se ne distribuiraju po kioscima ne mogu pošteno natjecati s onima koje se prodaju u knjižarama.

Što, BTW, u potpunosti stoji, kao što stoji i primjedba nekog od odstupnika iz odbora koji je rekao da su neke knjige puno više medijski eksponirane, a neke puno manje, pa to nije fer.

Ali Hit godine je od početka tako postavljen: ak' je među koricama, broji mu se naklada. That's it.

Inače, orijentacije radi, jedini podatak o nakladi koji sam našla za prethodne Hitove odnosi se na DVK, koji je navodno prodan u više od 20 000 primjeraka. A budući da se radi o knjizi koju je Crkva podosta osuđivala, dok se ovdje radi o seksu, mislim da je brojka zapravo prilično realna. :kava:

BTW, Zoran zakaj se kioske ponderira drugačije nego knjižare? Jel' ima neko objašenjenje koje mi laici možemo pratiti?
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Kiklop

Unread post by ratchet »

Mislim da tiraža nije upitna. Koliko li je samo muškaraca ( a možda i žena ) kupilo knjigu samo zbog toga da vide pojavljuju li se njihovi likovi u njoj? :D
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Kiklop

Unread post by Zoran »

Milena wrote: BTW, Zoran zakaj se kioske ponderira drugačije nego knjižare? Jel' ima neko objašenjenje koje mi laici možemo pratiti?
Nisam 100% siguran, ali mislim da je spika bila s nelojalnom konkurencijom, ono, niske cijene. A i trend kupovanja bez čitanja je isto bio u điru.
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Kiklop

Unread post by uglib »

Uh, što ste se raspisali.
Nemam što puno dodati, Milena je sve lijepo napisala, mogla bih se komotno ispod nje potpisati.

Što se tiče prodaje, vjerujem da je cifra malo napuhana, ali da Nivesica uprkos tome vodi u tiražnoj utrci.

Tko je kupovao knjigu?

Prije svih ekipa koja je imala opravdanih razloga strahovati ili se nadati da će se naći u knjizi i prepoznati. Oni su prvi pohrlili kupiti knjigu.
Odmah za njima su slijedili oni koji ih poznaju i znaju ili sumnjaju da su bili neki faktor u autoričinom životu, pa ajde da vidimo koga ću od svojih znanaca, rođaka, partnera, prijatelja... prepoznati i hoću li doznati još kakvu pikanteriju.

Poslije njih je došla sva sila naroda (pretpostavljam da je ženska populacija bila u većini, slučaj bi možda bio obrnut da knjiga obiluje erotskim slikama jer eto, muški se više pale na slike, a mi žene na riječi - ima i iznimaka), i to ona sila naroda zbog koje su televizijskim kućama isplatljive sapunjare razne u kojima se glavne junakinje izdižu iz blata do zvijezda, a jedini aduti su im mladost i ljepota (Marisol je bila iznimka, ali njoj su operirali ožiljak), pa svi oni koji napeto iščekuju razne emisije o bogatima i slavnima, svi koji kupuju Glorije, Storije, Extra i kako se već zovu ti časopisi koji poznatim facama zaviruju u krevet i frižider, a tih ima jako puno, puno više nego onih koji kupuju Zarez.

Naposlijetku, vjerojatno ću i ja kupiti Golu istinu jer u svojoj knjižnici ne mogu doći na red, a sad me već zbilja zanima što je to za knjigu.

A što se pak tiče ukidanja nagrade uoči same dodjele samo zato da ne bi dospjela u krive ruke, gospoda iz upravnog odbora su sama sebi opalila pljusku i pokazala teški primitivizam.

Trebalo se misliti puno prije da nagrada za hit godine, za čiju je dodjelu glavni kriterij prodaja knjige, ne može nositi naslov Kiklop jer teško da će ga ijedna knjiga koja slovi kao najprodavanija biti dostojna.
Ako su tu nagradu mogli dobiti Brown, Coelho, pa i Tomić...

Btw. počela sam izbjegavati Algoritmova izdanja jer mi je pun kufer hitova s njihovog repertoara i njihove izdavačke politike, ovo se prodaje, zgrabi to, zarada ne gine.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Kiklop

Unread post by uglib »

Zoran wrote:
Milena wrote: BTW, Zoran zakaj se kioske ponderira drugačije nego knjižare? Jel' ima neko objašenjenje koje mi laici možemo pratiti?
Nisam 100% siguran, ali mislim da je spika bila s nelojalnom konkurencijom, ono, niske cijene. A i trend kupovanja bez čitanja je isto bio u điru.
Ja DVK ne bih kupila ni na kiosku, baš da mi ga daju za 5 kn. Nemam mjesta na policama za tak debelu knjižurinu koju ni iz 5 pokušaja nisam mogla čitati kako je loše napisana ili prevedena, nisam sigurna u čemu je kvaka.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Re: Kiklop

Unread post by Krvoje »

DVK se baš čini treš.

A za "Golu istinu" imam za nadodat kako je frendica, koja za sebe kaže da inače ne čita, tražila od tate za rođendan tu knjigu i dobila.
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Re: Kiklop

Unread post by Alien2dio »

Krvoje wrote:DVK se baš čini treš.

A za "Golu istinu" imam za nadodat kako je frendica, koja za sebe kaže da inače ne čita, tražila od tate za rođendan tu knjigu i dobila.
e to je uzalud spiskan rođendanski poklon :lol:
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Kiklop

Unread post by Milena »

Zoran wrote:
Milena wrote: BTW, Zoran zakaj se kioske ponderira drugačije nego knjižare? Jel' ima neko objašenjenje koje mi laici možemo pratiti?
Nisam 100% siguran, ali mislim da je spika bila s nelojalnom konkurencijom, ono, niske cijene. A i trend kupovanja bez čitanja je isto bio u điru.
:scratch: Znači, ako netko kupuje knjige na kiosku, manje je vjerojatno da će ih stvarno i pročitati? Um... :scratch: :x
U svakom slučaju, thnx za info!
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Kiklop

Unread post by Zoran »

Milena wrote: :scratch: Znači, ako netko kupuje knjige na kiosku, manje je vjerojatno da će ih stvarno i pročitati? Um... :scratch: :x
Pa lupaj ti koliko hoćeš, ali mislim da je činjenica kako su u prvih nekoliko valova jeftinih knjiga s kioska ljudi masovno kupovali knjige za policu. I to masovno, oni koji u knjižare ni ne zalaze.

Uostalom, taj trend još uvijek traje. Sjetimo se "Bojnog polja Istra" koji se prodao u ne znam koliko primjeraka na kioscima, a na netu ne možeš nać 5 ljudi koji su ga pročitali (sferin žiri se ne broji :P )
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Kiklop

Unread post by Milena »

Zoran wrote: Pa lupaj ti koliko hoćeš, ali mislim da je činjenica kako su u prvih nekoliko valova jeftinih knjiga s kioska ljudi masovno kupovali knjige za policu. I to masovno, oni koji u knjižare ni ne zalaze.
Arrgh. Htjela bih reći da mi to nije uvjerljivo, ali kad se sjetim onog istraživanja koje sam linkala neki dan, vjerojatno jest tako.

A lupanje se odnosilo na moje pokušaje shvaćanja mentaliteta koji a) kupuje knjige za policu i b) u tu svrhu kupuje jeftine knjige na kiosku. Sorry... :x :x :x
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Post Reply