Kiklop

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Kiklop

Unread post by niniane »

Ire wrote:i to farsa s kojom su joj više pomogli nego joj naštetili, što ih čini još većim idiotima, ako to ne kuže ... da su joj dali nagradu, vijest bi odjeknula i ubrzo bila zaboravljena. ovako će njena knjiga zauvijek biti "kontroverzna u književnim krugovima", dušu dalo za reklamu, još ako ih tuži, pa će se o tome pisati još mjesecima ... brijem da nivesini pr-ovci imaju orgazme jedan za drugim već par dana ...
You do have a point... Makar, ja još uvijek ne mogu prijeći preko onog što rekoh
niniane wrote:Meni je drago da joj nisu dali nagradu jer mi pada mrak na oči kad negdje pored njene slike/snimke vidim "Spisateljica" ili "Književnica". Not to mention kako me razbjesni svaki put kad nekome tako razvikanom tko je odjednom odlučio napisati knjigu izdavači padaju pod noge - ispada da je stvarno nevjerojatno lako objaviti knjigu - a znam sasvim dovoljno jako kvalitetnih autora koji svoju knjigu ne mogu objaviti jer nemaju para, a fali im i zvučno ime.
i zato ne mogu biti objektivna kod ovog iako, racionalno gledano, kužim da ste svi u prav. I kužim da je problem zapravo u ljudima koji kupuju upravo takve knjige. Al hebiga.

Ire wrote:metodologija istraživanja agencije puls nije im sve ove godine smetala, pa su nagradu mirne duše dodijelili i Coelhu i Da Vincijevom kodu, koji su po meni, što se književne vrijednosti tiče, ista kategorija s Golom istinom.
S ovim se ne slažem, meni osobno je Coelho ok za neka određena raspoloženja. A ni on ni Brown, ako ništa drugo, nisu starlete koje se prodaju pod pisce.
Ire wrote:bolje da su rekli ne želimo njoj dati nagradu zbog toga toga i toga i točka, nego da su se upleli u vlastitu mrežu i podavili. i dalje bi bili licemjerni, ali barem iskreni.
This I do agree with.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Kiklop

Unread post by Milena »

I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Kiklop

Unread post by Milena »

niniane wrote:Meni je drago da joj nisu dali nagradu jer mi pada mrak na oči kad negdje pored njene slike/snimke vidim "Spisateljica" ili "Književnica". Not to mention kako me razbjesni svaki put kad nekome tako razvikanom tko je odjednom odlučio napisati knjigu izdavači padaju pod noge - ispada da je stvarno nevjerojatno lako objaviti knjigu - a znam sasvim dovoljno jako kvalitetnih autora koji svoju knjigu ne mogu objaviti jer nemaju para, a fali im i zvučno ime.
BTW, tu imaš potpuno pravo. No, ako gđa Beckham i njen suprug "pišu" knjige, onda može/smije i Nives C. I ne, ni jedni ni drugi nisu književnici, a upitno je čak i koliko su spisatelji/ce, ali to ne umanjuje njihove tiraže. Zapravo, slutim da je baš obrnuto...

A da je kod nas -- ali i u svijetu -- daleko lakše objaviti knjigu ako si ime koje će je a priori prodati nije lijepo ni ugodno, ali je žalosna istina. Tu se ništa ne može, jer je i nakladništvo industrija, a ne kulturni servis. :(

No, ljudi još uvijek vjeruju da su knjige šminkeraj :x :x
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Kiklop

Unread post by niniane »

Milena wrote:No, ljudi još uvijek vjeruju da su knjige šminkeraj :x :x
O Bože... Ovo nisam vidjela dosad, ali stvarno... Znači da i od onih malobrojnih koji u istraživanjima čitalačkih navika izjavljuju da čitaju, dobar dio njih laže... i da je situacija po pitanju čitanja još gora nego što mi mislimo... :x

Što se tiče Nives, apsolutno se slažem da bi za hrvatski narod (i njegove navike čitanja) bila blamaža da joj je nagrada dodijeljena - ali ubijte me, mislim da nikad neću podržavati te "celebrityje" kojima odjednom puhne da bi sad oni nešto pisali i da nek im pored imena stoji "spisatelj/ica" ili "književnik/ca" :x Posebno jer niti spomenuti Beckhamovi niti Nives C. najvjerojatnije nisu napisali svoje knjige, već je to netko drugi učinio za njih, a oni su samo "nadgledali" i govorili "ovo može, ovo ne može, izbaci ovo, ubaci ono...", kako Milena lijepo reče na svom blogu:
Milerama wrote:nagrada ni na koji način ne odražava ni književničku vještinu Nives Celzijus i njena ghostwritera ((kakve imaju gotovo svi slavni “autobiografičari”, da se razumijemo, ne misli netko valjda da nogometaši zaista i pišu svoje autobiografije!))
fajn, slažem se da je odluka da joj se ne dodijeli nagrada iznimno snobovska i da se može povući paralela između ovakvog diskriminiranja Nives C. i naše žanrovske, esefične književnosti - ali svejedno ostajem pri tome da mi je draže da joj nisu dali nagradu jer MRZIM kad se nekoj "slavnoj" ličnosti - još ako se radi o nekoj vječno razgolićenoj trebi ili nogometašu koji ne zna koja je kemijska formula leda - odjednom sprdne da bi pisao. Što je sljedeće? Autobiografija Aleksandre Grdić ili Nikoline Pišek? Severinini memoari? Cecin dnevnik? Autobiografska ispovijed Vlatke Pokos? Roman Simone Gotovac? :x :x :x :x :x

I zašto, recimo, ne nastane fama kad Danijela Trbović (koja, po meni, ne ulazi u gorenavedenu kategoriju) objavi svoju knjigu? Oh, pa da, zato što se pritom ne skine, ne okruži golim frajerima, ne pozove još k tome nekog nazovipoznatog popa i proglasi vlastiti uradak kontroverznim! Ali čekaj malo - pa ta žena i inače nije "kontroverzna", ne vuče je se non-stop po žutoj štampi i ne baca sise van iz dekoltea kad god pretpostavlja da će se na mjestu na koje ide nalaziti netko od medija.

Sorry na ovom rantu, malo sam pissed off zbog cijele te priče i cijelog tog "oh, skandala".
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Kiklop

Unread post by ratchet »

Ja sam i počeo temu iznerviran novinskim člancima na koje je Ire stavila link. Poluozbiljno doduše, ali ipak mi je sve skupa diglo živce. Trebalo je ići do kraja i dodijeliti joj nagradu. Nek se napokon vidi koliko je car zbilja gol. I zato bravo i Mileni za članak na njenom blogu.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Kiklop

Unread post by buco »

niniane wrote:Znači da i od onih malobrojnih koji u istraživanjima čitalačkih navika izjavljuju da čitaju, dobar dio njih laže... i da je situacija po pitanju čitanja još gora nego što mi mislimo...
Dobro jutro @niniane. Jesi ti ono nešto naklapala o statistici i uzorcima... da jesi. :x


Odakle ti samo tako što?
Zašto omalovažavaš ljude bez ikojeg dokaza, samo zato jer se to tebi "čini". Ja se nadam da nisi u nikakvom žiriju za izbor priča.. mogu se mislit tehniku tvojeg "žiriranja". :vrag:
niniane wrote:...nekoj "slavnoj" ličnosti - još ako se radi o nekoj vječno razgolićenoj trebi ili nogometašu koji ne zna koja je kemijska formula leda...
Ti sve dublje uranjaš u nekorektnost.
Iskreno , daleko je više "razgolićenih" cura, a da nisu "slavne", što god da to uznačilo, iako bi to htjele biti.
Meni to miriši na zavist a ne jal za izgubljenom "književnošću".

Nemoj tako o osobama, nekorektno, jer je tebi krivo (što se vidi s pete glaksije od nas) al ne za Kiklopa samo ... :kava:
Nemoj očajavat, ženska je pošteno dobila na natječaju i tačka (točka - kak već). :D

Takoj nefer rekciji, na pobjedu Nives.C., od tebe se nisam nadao. :scratch:
Milena wrote:BTW, tu imaš potpuno pravo. No, ako gđa Beckham i njen suprug "pišu" knjige, onda može/smije i Nives C. I ne, ni jedni ni drugi nisu književnici, a upitno je čak i koliko su spisatelji/ce
Jel može jedan kratak odgovor kad već tako čidno nastuipaš , što je to književnost, tko su književnici i što je to književno djelo?
kako bi ti to objasnila laiku, naprimjer? :kava:

Ja sam dosad vjerovao da je to ona Solarova definicija, vidim da po tebi to baš i nije pa objasni malo da se zna o čem ti to pričaš! :scratch:

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Kiklop

Unread post by Ire »

buco, ako ne namjeravaš diskutirati o temi o kojoj se diskutira, nego ćeš ići iz teme u temu i napadati korisnike ovog foruma, onda ti ne moram napominjati što te čeka. sredi se da te ne moram ja.
Instant Geek. Just Add Coffee.
Sfermento
Ewok
Posts: 9
Joined: 18 Sep 2008, 14:21
Contact:

Re: Kiklop

Unread post by Sfermento »

U sjeni afere s nedodjeljivanjem nagrade hit makerici Nives Celzius, skrećemo vam pažnju da je Kiklopa za debitantsku knjigu godine dobila Julijana Adamović-Atanasovski za knjigu "Kako su nas ukrali Ciganima" u izdanju izdavačke kuće "SN Privlačica", čiju SF priču "Buksa" možete čitati i komentirati na stranicama Sfermentacije.
Last edited by Sfermento on 11 Dec 2008, 18:27, edited 2 times in total.
Image
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Kiklop

Unread post by buco »

Napisao sam odgovor na rekciju, reakcije, na nagradu Kiklop. I ako me vid služi, to je taj topic. :scratch:
Jel ima još neki o tome? :scratch:

Ja sam samo taj vidio. Ako je to offtopičarenje.... onda ću morat gradivo ponovit. :x

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Kiklop

Unread post by Milena »

buco wrote: Jel može jedan kratak odgovor kad već tako čidno nastuipaš , što je to književnost, tko su književnici i što je to književno djelo?
kako bi ti to objasnila laiku, naprimjer?
Kad već pitaš: "Književnost je organizirano nasilje počinjeno nad svakodnevnim jezikom." Roman Jakobson.

Pitam se samo nastupam li ja čedno ili čudno. :zubo:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Kiklop

Unread post by Izitpajn »

Okej, sad više nemam ništa protiv da ga se šutne van. Što se mene tiče, prešao je granicu.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Kiklop

Unread post by Zoran »

niniane wrote:Heh, oprosti, ali da su joj dali nagradu, izgubili bi na kredibilitetu totalno...
Da. To je npr. ko kad "Sferu" dobije "Araton".
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Kiklop

Unread post by Zoran »

Mali_Mate wrote: ta trinaesta nagrada ionako nije bila nagrada struke, niti i u kom pogledu knjizevno relevantna. Bila je samo pokazatelj prodavanosti nekog naslova.
Na žalost, percepcija masa nije toliko precizna. Ljudi će upamtiti da:

- se dijelila neka bitna književna nagrada
- da ju je dobila Nives Celzijus

i onda je zdravonarodna konkluzija - jebeš te pisce, nisu do koljena Nives.

EDIT: čisto da se zna, nije Nives kriva što su kriteriji debilno postavljeni i ono, de jure gledano trebala bi dobit nagradu... valjda (ako je službeno ona autorica). Iako ne znam bih li joj osobno mogao uručiti nagradu, ili bih radije dao ostavku na sve funkcije i otišao doma. Ali ako su Brown i Coelho mogli dobiti nagradu, zašto ne bi i Nives.
Last edited by Zoran on 11 Dec 2008, 21:14, edited 2 times in total.
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Re: Kiklop

Unread post by Alien2dio »

Zoran wrote:
niniane wrote:Heh, oprosti, ali da su joj dali nagradu, izgubili bi na kredibilitetu totalno...
Da. To je npr. ko kad "Sferu" dobije "Araton".

a to te izludi :lol:
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
Post Reply