Brbljaonica / Pričaona

Dobre želje, čestitke, ljubavni jadi, objave, snubljenja i slično.

Moderator: Xaotix

User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Brbljaonica / Pričaona

Unread post by niniane »

Ajme ne spominji mi Don Bloga... :x :x :x

Ja prezirem sve osobe poput NIves i njihove knjige i kategorički se odbijam upustiti u ovu raspravu.
... characters, personalities, stories and larps...
trooli
Hani
Posts: 59
Joined: 07 Nov 2008, 14:59

Re: Brbljaonica / Pričaona

Unread post by trooli »

...ali jesi... :D
Sad je red na Ire da napravi izuzetak i da nam na čitanje dotičnu knjigu iovako je Sablja parafrazirani Miles Vorkosigan... :hehe:
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Brbljaonica / Pričaona

Unread post by Xaotix »

trooli wrote:.. zbilja se pitam kada će ista zalutati u školsku lektiru... :krepan:
Nemoj coprati. Najprodavanija knjiga godine, sa podrškom klera (ajde dobro, djelomičnim), općepoznatom multitalentiranom autoricom... Još će je strpati pod primjer moderne hrvatske književnosti. :?
Randomness is strong with this one!
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Brbljaonica / Pričaona

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Kaćunko je baš guba lik. Kako možeš mrziti čovjeka koji tvrdi da su Tuđmana ubile vudu lutkice? :zubo:
Ja bih njega stavio u Big Brother kuću s ovim oligofreničarima što su u njoj sada i zaključao sve izlaze. :lol:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Brbljaonica / Pričaona

Unread post by buco »

trooli wrote:ja sam pokušao tu knjigu pročitati ali pošto moja maleenkost je užasno neupućena u djela žute štampe te likove o kojima ista piše -
Hmm... :scratch:
Isto tako je njena publika neupućena u djela "nežute štampe" i likove u njima. Vidiš kako je to nezgodno. :x
Što obostrana neupućenost čini od ljudi, jedni druge ne razumiju i čude se kako to "ovi drugi" razumiju uopće?!

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
trooli
Hani
Posts: 59
Joined: 07 Nov 2008, 14:59

Re: Brbljaonica / Pričaona

Unread post by trooli »

...zato imamo prevodioce - nešto kao ljudski pandan kompjuterskom RSS-u a zovu ih kritičari... :D
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Brbljaonica / Pričaona

Unread post by buco »

Hmm... ima tu istine ! :D

Čuo sam jednom poodavo jednu zanimljivu misao o kritičarima , naravno da je tu neću napisat, mogu si mislit kako bi prošao. :x

No imam iskustva s kritikom, naravno ne književnom, pa koliko sam skužio dođe ga na isto. Ni jedan pisac, čega god, nije baš sretan kad ga dobronamjrno, ili manje dobronamjerno, kritiziraju.
Ali to je vać za one koji se bave proučavanjem nakupina sivih stanica ispod kose! Valjda je to dio ljudske prirode?
trooli wrote:...zato imamo prevodioce - nešto kao ljudski pandan kompjuterskom RSS-u a zovu ih kritičari
Dodatak (vegeta): To bi bilo fino da imamo online kritičare ka online prevodioce, fino ubaciš priču, klikneš i dobiješ kritiku, ako ti se ne sviđa odeš na nekog drugog online kritičarta i tako redom dok ti se kritika ne svidi.... Hmm, nije loša ideja, vidiš vraga! :vrag:

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
trooli
Hani
Posts: 59
Joined: 07 Nov 2008, 14:59

Re: Brbljaonica / Pričaona

Unread post by trooli »

...kad smo kod kritičara tu imam malu poteškoću naime kada vidim da je kritika nečega izuzetno poražavajuća - onda to želim pročitati i vidjeti da li je to istinito po mom sudu - pozitivne kritike me pomalo odbijaju jer pretežno se sve svodi na kritiku za široke narodne mase - što će reći da je djelo izuzetno pitko i u većini slučajeva predvidljivo...
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Brbljaonica / Pričaona

Unread post by uglib »

Uvijek polazim od toga da se kritičari prvenstveno povode za svojim osobnim ukusom i svojim viđenjem stvari, tako da ničiji sud ne može utjecati na moj odabir onoga što ću čitati. To može samo prijatelj za kojeg pouzdano znam da mu je ukus sličan mom, no bude i tu razilaženja. Treba imati na umu da o trenutku u kojem nešto čitamo, dobrano ovisi koliko će nam se to svidjeti. Ima i niz drugih faktora koji utječa na nas, a da toga nismo svjesni.

Kako god bilo, rado pročitam kritiku ako je konstruktivna. Iz toga se uvijek nešto može naučiti. Pretakanje iz šupljeg u prazno, bilo da je riječ o pohvali ili pokudi, bez pravog obrazloženja mi je zamorno i potpuno nemjerodavno.

Negdje sam pročitala da oni koji žele pisati ili pišu; mislim da vas ovdje ima podosta; moraju čitati sve, pogotovo loše knjige da bi naučili kako ne treba pisati.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Brbljaonica / Pričaona

Unread post by buco »

trooli wrote: pozitivne kritike me pomalo odbijaju jer pretežno se sve svodi na kritiku za široke narodne mase - što će reći da je djelo izuzetno pitko i u većini slučajeva predvidljivo...
Aha! Dao nam bog punoooo loših kritika. :vrag:

Izgleda da se sve svodi na pitanje "referentne točke" koju onaj koji nešo "kritizira" koristi kao polazište tj. model- uzor. Mislim da su rijetki koji se od toga mogu značajnije odmaknuti, ipak su sve to samo ljudi.

Čitao sam onu diskusiju oko objavljivanja u UBIQ-u i jeziku, gdje je T.Š. rekao, jednostavno, da je njegov uzor Raos. Za pretpostaviti je da sve što nije na tom tragu, po njemu, nije baš to to, može proći ali....

E sad ako ste vi napisali nešto i to pošaljete na uvid (kritiku) osobi s tako jasnim uzorom, to vam kaže onaj koji se time, izgleda, bavi ne samo amaterski, što je ona s "kritičarima amaterima" (da me krivo ne razumijete), i kako će ta kritika izgledati?

Mislim da je to bar jedan od ne tako malih problema kritike djela a navravno tu je i novac. Njegova je moć tolika da će uvijek nać kritičara po "želji".

Dobro sad, nama "antiprofesionalcima" to nije važno, mislim to oko novca, ali je sigurno važno i dobro znati koji model/uzor koristi kiričar koji se upustio u kritiku našeg djela. Sami ćete moći otprilike vidjeti u kom pravcu će ići kritika djela ako zante njegov uzor.

Usvakom slučaju mislm da samo onaj kritčar (amater ili ne) koji se uspije značajnije distancirati od modela/uzora može napisti konstruktivnu kritiku, koje će zaista autoru djela pomoći da se poboljša tj. ispravi stvarne pogreške (ne mislim na gramatiku i pravopis).

Ako se kritičar previše zaljepio za model/uzor mislim da će samo praviti štetu svima, jer takve kritike nemogu biti ni objektivne ni korise, čak ni njemu samome.

To je napisano zato što svaki kritičar tvrdi da je piso kritiku s namjerom da pomogne autoru, i to je zaista lijepo. Samo se postavlja pitanje, na što je mislio pod "pomogne"?
Ako je previše bazirao kritiku na modelu/uzoru jasno je da je kritika usmjerena na to kako na klonira ljubljenog pisca, što još uvijek nije moguće.
A onda se tu gubi smisao svake kritike i ono za čime bi trebala , valjda, težiti književnost, za orginalnošću.
Zatim ima tu i nedosljednosti, za istu stvar se netko "upozorava" drugi ne itd...

Vrlo često se koristi prigovor, već viđeno, nije orginalno....isl. To je uredu. Međiutim ako pažljivije pogledate djela i one koji pišu kritike na njih vidjeti ćete da to shvaćau "prozaično", tj. kao da je kriterij neujednačen (nije to lako).
To oko orginalnosti je vrlo sklizak teren i mislim da bi svaki onaj koji tako što napiše u kritici trebao dobro promisliti prije nego upotrijebi taj izraz i naravno argumentirati ga, jer je najčešće neagumentiran.

Pored svega nabrojanog, ipak mislim da kritika mora postojati i da čak takva kakva je pomaže autoru, pogotovo ako sam uspije isfiltrirati i izbaciti ono što je pisano na gore navedenim temeljima.
Daj bože što više kvalitetnih kritičara jer autori trebaju one koji će ih uputiti na pogreške.

Meni se čini da bi se to otprilike, nekako, vrtilo oko toga, kad je u pitanju kritika.Koliko sam uspio primjetiti, sad..

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Brbljaonica / Pričaona

Unread post by niniane »

uglib wrote:Uvijek polazim od toga da se kritičari prvenstveno povode za svojim osobnim ukusom i svojim viđenjem stvari, tako da ničiji sud ne može utjecati na moj odabir onoga što ću čitati. To može samo prijatelj za kojeg pouzdano znam da mu je ukus sličan mom, no bude i tu razilaženja. Treba imati na umu da o trenutku u kojem nešto čitamo, dobrano ovisi koliko će nam se to svidjeti. Ima i niz drugih faktora koji utječa na nas, a da toga nismo svjesni.

Kako god bilo, rado pročitam kritiku ako je konstruktivna. Iz toga se uvijek nešto može naučiti. Pretakanje iz šupljeg u prazno, bilo da je riječ o pohvali ili pokudi, bez pravog obrazloženja mi je zamorno i potpuno nemjerodavno.
Ne mogu se više složiti s tobom, kao da si mi riječi uzela iz usta :D

Dodat ću samo da kod mene ekstremne kritike imaju kontra efekt - ako kritičari nešto popljuju, moram to vidjeti (i nerijetko mi se svidi), a ako strašno nahvale, imam otpor prema tome. Npr. Dark Knight kojeg još nisam pogledala upravo zbog toga.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Re: Brbljaonica / Pričaona

Unread post by Tanja.C »

Rekoše mi ljudi da moram napraviti before&after kolaž, pa eto. :fuch:

Image
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: Brbljaonica / Pričaona

Unread post by mcn »

Do idućeg SFeraKona stvarno će od Tanje Cvitko ostati samo Tanja C. :P

Već se ljudi naokolo brinu nisi li prešla u anoreksiju. :ninja:

mcn
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Brbljaonica / Pričaona

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

:shock: ma jel :zbunj: ma ne može :scratch: ček da malo bolje pogledam :cylon: vidi stvarno :D: pa nemreš bilivet :krepan: pa you look :foto: mislim stvarno :notworthy:

Da te negdje sretnem, ne bih te prepoznao. :thumbup:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Post Reply