O .pdf-u

PARadoksalno SEKularno glasilo Društva za znanstvenu fantastiku SFera

Moderator: Dagi

trooli
Hani
Posts: 59
Joined: 07 Nov 2008, 14:59

O .pdf-u

Unread post by trooli »

...poslije "sto" godina razbijanja glave - javiti se ovdje ili ne ipak sam se odlučio i za taj korak...
Da ovo mi je prvi post na ovom forumu mada sam već dosta vremena povremeni škicaroš.
Nažalost mada sam u ZG nikada nisam ulovio ijedan "papirnati" Parsek te sam se u biti s istim susreo na net-u (malo me ćudi vizualna politika oguljenosti samih stranica kao da se želi ili otjerati i ono malo ljudi koje zanima tematika ili staviti do znanja da je to ipak "ozbiljno" štivo te da se nikakav grafički element ne smije staviti jer bi umanjio samu vrijednost teksta).
PDF izdanje bi bilo hvale vrijedno ali koliko vidim sve je to stvar entuzijazma.
Razmišljati o kodiranju samog "zina" u drugi format mogu dati kao prijedlog jer u zadnje vrijeme prinuđen isčitavati sve u letu počeo sam sve stvari koje me zanimati prebacivati u format za Mobipocket - mogu poslati i koji na uvid ako se želi.
Uglavnom palac gore za trud... :)
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Ako ovo ne uništi Parsek, ništa neće

Unread post by niniane »

trooli, a da dođeš jedan utorak navečer u prostorije SFere? Tamo možeš vidjeti sasvim dovoljno primjeraka Parseka, a ako se učlaniš u udrugu, i dobiti svaki novi primjerak for free :D
Ili dođi na Interliber, pretpostavljam da ćemo ih imati tamo na štandu Mentora i SFere
... characters, personalities, stories and larps...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Ako ovo ne uništi Parsek, ništa neće

Unread post by Dagi »

Zapravo, sve što je napisano više-manje stoji. Stavljanje "Parseka" na web je stvar koja u najvećoj mjeri kasni mojom krivnjom. Što se tice .pdf izdanja, tehnički je jako izvedivo, ali se pak kosi s raspoloživim serverskim prostorom, koliko mi je poznato. Bit će rješavano ovih dana.

"Parsek" je imao pauzu između worldconskog broja i jeseni, ali je još unutar zadanih planova.

I hvala na pohvali!

P.S. Razmišljao sam ovo premjestiti u dretvu "Kad će Parsek", ali ne želim zbunjivati novog forumaša. :angel:

P.P.S. Dobro došao na forum! :wave:
trooli
Hani
Posts: 59
Joined: 07 Nov 2008, 14:59

Re: Ako ovo ne uništi Parsek, ništa neće

Unread post by trooli »

...sad sigurno je da ću se nacrtati jedan utorak samo da dobijem "izlaz" od porodice...
Svojevremeno sam se utapao u SF-u i inim inačicama istoga ali sam posustao (čitaj - razlog je naveden u prvoj rečenici).
Sada povremeno luknem u neku knjigu ali mi to nije dovoljno u biti nedostaje mi onaj period srednje škole kada sam uživao u svemu tome.
Mislim da ponovo trebam mijenjati navike... :)
Što se tiče premještanja i inih forumskih stvari - samo naprijed - imam makar toliko iskustva da ću se snaći i da zahvalujem na dobrodošlici...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: O .pdf-u

Unread post by Dagi »

Evo dretve su razdvojene, to nije bio problem.

Ali spajanje, izgleda, jest! :scratch:
Nebelwerfer
Zmajić
Posts: 179
Joined: 18 May 2007, 16:16
Location: Na štandu
Contact:

Re: O .pdf-u

Unread post by Nebelwerfer »

pa ako je problem u serverskom prostoru, nudim dio prostora na zmajevom sajtu. imamo ga i previše. ako treba pomoć sa oblikovanjem u pdfu, također se javljam. :angel:
Image
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: O .pdf-u

Unread post by ratchet »

S moje strane bih stvarno volio da je Parsekovo web izdanje ažurnije. A i siguran sam da moje mišljenje dijele i ostali izvan Zagreba. Na webu se debelo kasni za papirnatim izdanjem što je i razlog žašto nisam čitao 101 broj, a i 102 tko zna kad ću. Jedini papirnati brojevi koje sam dobio su bili oni u kojima su bile objavljene moje priče, plus još poneki broj koji je izašao prije zahvaljujući Dagiju koji ih je poslao zajedno. Ali eto mi koji smo van Zagreba i nismo članovi udruge ( o smislu učlanjivanje se već raspravljalo ) smo osuđeni na web izdanja. Znam da nije teško prebaciti dokument u PDF format, ne mora to biti raskošno uređeno, glavno da se može čitati. A ako je stvar samo u serverskom prostoru Nebelwerferova ponuda je skroz O.K. Nije bitno s kojeg se servera skida dok god je link na Parsekovim stranicama.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
trooli
Hani
Posts: 59
Joined: 07 Nov 2008, 14:59

Re: O .pdf-u

Unread post by trooli »

...dobro mogu se koristiti i store serveri u stilu eSnips te 4shared - što se tiče smještaja - mene kao starog dobrog skupljača svega i svačega skeniranog te OCR-anog uglavnom zanimaju zini jer sam primijetio da ljudstvo više cijeni nešto za podijeliti kako bi počeli ozbiljno razmišljati o onome što se priča on npr. suhoparnog izlaganja...

I da dobio sam izlaz od porodice - nadam se da se vidimo u utorak... :D
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: O .pdf-u

Unread post by Bahod »

Što se tiće servera - ja sam svoj server ponudio prije skoro dvije godine - ponuda još uvijek stoji - mijesta ima ko u prići :zubo:
A pogotovo za stvari poput PDF-ova, rarova etc.

APP OCR-a zašto bi itko OCR-ao nešto što već postoji u digitalnom obliku?
trooli
Hani
Posts: 59
Joined: 07 Nov 2008, 14:59

Re: O .pdf-u

Unread post by trooli »

...pa mislio sam na stvari koje su u biti u papirnatom izdanju...
Možda ne znate ali postoji grupica ljudi koja radi naveliko na skeniranju knjiga na hrvatskom te prenose sve u digitalni oblik kako bi olakšala "tegljenje" omiljenih djela recimo u prihvatljivom obliku (konkretno trenutno imam oko 1000 naslova na svom mobilnom aparatu kojeg svugdje teglim sa sobom - to je kakti moja priručna biblioteka :) )...
Nekako mi se ujedno sviđa i ideja imati sve Parsek-e na hrpi i da moram reći da se gadno zezam sa NOSF magazinom pogotovo u zadnje vrijeme zbog hrpe grafičkih elemenata ali polako se i to sređuje...
Ne moram ni reći da je to samo za moju uporabu tako da se nadam da ne kršim hrpu izdavačkih propisa... :D
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: O .pdf-u

Unread post by Ire »

ja se grozim ljudi koji to rade s knjigama :laser: pa taman bilo da ih nosiš samo sa sobom ... zločin nad knjigom!
za mene knjiga nije samo hrpa slova već cijeli paket, od korice do korice ... ali jasno mi je da ne dijele svi moje romantičarsko zamišljanje knjige i onog što knjige predstavljaju, a kako si rekao, to je samo za tvoju vlastitu upotrebu, pa nisam sigurna može li se tu uopće išta predbacivati. s druge strane, ljude koji ocr-aju knjige i onda ih aplodaju za besplatno uživanje kome god naiđe, prezirem iz dna duše :gori:

međutim, jedna stvar, nisam baš sasvim sigurna sviđa li mi se činjenica da moj rad i rad drugih ljudi na NOSF magazinu okarakteriziraš kao hrpu grafičkih elemenata koji ti smetaju, te na svoju ruku, bez pitanja, s tim radiš što ti je volja. iako se radi o šugavom, besplatnom pdf časopisu, to je ipak časopis i nekakav copyright postoji ... u krajnju ruku, bilo bi red da pitaš one koji su na tome radili tjednima i mjesecima bi li im smetalo da njihov trud svedeš na slova po tvom ukusu.
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: O .pdf-u

Unread post by buco »

Mislim da vam je postavljanje fileaova u pdf formatu na server čisto traćenje resursa i ono malo prostora kojeg, kako ste rekli, imate.
Netko je več rekao, komprimirajte to i trebati će vam puno manje prostora za istu količinu podataka.


@Ire jel' onaj tvoj replay proizlazi iz isključive želje da se zaštite autorska prava i homnorari, tako ispada?

Zašto bi širenje pisanog, ako nije drugi interes, bio "zločin"? Pogoto na najmočnijem mediju danas.
Zar nije veći zločin da "knjiga" stoji nepročitana? :scratch:

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
trooli
Hani
Posts: 59
Joined: 07 Nov 2008, 14:59

Re: O .pdf-u

Unread post by trooli »

...pazi - znao sam da će komentar na moj post biti ovakav...
Ja podržavam sva prava izdavača na njegova djela te nastojim sve knjige koje volim imati u izvornom izdanju (da za sve što imam kopiju na mobilnom uređaju) - stvar je više komoditeta pošto mi je nezgrapno sa sobom vući nekoliko knjiga.
Sva NOSF i ina izdanja koja sam našao na net-u za čitanje sam si isprintao i tako ih koristim doma - opet stvar je u tome da (tko je pokušao sa legalnim softverom za konverziju Mobipocket creator) kod konverzije recimo PDF-a dobiva izmrcvareno izdanje orginala na način da se tekst i grafički elementi ne poklapaju već redaju i onda dobivamo red teksta red pozadine što je užasno teško za čitanje na malim ekranima.

Da znam jednog dana će svima biti dostupan nekakav vid eink čitača te će se sve moći vidjeti u izvornom obliku naravno uz pristanak izdavača.

Osobno ja sam konzument ali znam koji se napor treba uložiti u izradu bilo čega što se distribuira široj zajednici na uvid pa makar to bio i menu u nekom restoranu.
Ujedno podržavam sve zakonske akte vezano uz autorska prava.
Jedino si želim u nekim stvarima olakšati život povodeći se time da iovako mogao bih posuditi knjigu u knjižnici te izvršiti čitanje iste - mislim da je sve stvar u interpletaciji "posudbe" knjige...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: O .pdf-u

Unread post by Ire »

@ buco
zato što se, za mene, knjiga ne sastoji samo od slova. ona je cijeli proizvod, u kojeg su svoj trud uložili, uz pisca, urednici, ilustratori, dizajneri ... zato je knjiga - knjiga i proizvodi se kao takva i dan danas. ako netko želi svoje djelo objaviti u digitalnom obliku, dec fajn baj mi, ali ako je netko odlučio da njegovo djelo bude objavljeno kao fizička knjiga, mislim da se i to treba poštovati, a ne na svoju ruku modificirati pod izlikom širenja pisane riječi. ako želiš poštovati i širiti pisanu riječ, širi je onako kako je autor to naumio. ili ga barem pitaj jel smiješ širiti dalje njegove riječi u nekom drugom obliku. ja govorim o poštivanju tuđega rada, ni o čemu drugome.
osim toga, ljudi nemaju problema s nanašanjem mp3 playera, laptopa, mobitela i svakakvog drugog gvožđa uokolo, ali odjednom je knjiga teret. nekako sumnjam da itko zaposlen stigne pročitati 1 knjigu dnevno, da imaš potrebu nanašati njih 20 u digitalnom obliku ...
Instant Geek. Just Add Coffee.
Post Reply