Antologija hrvatskog SF-a

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Dagi wrote:
Eto, nominiram Macana, Žiljaka i tebe kao mogu?e autore u tom polju
Ha, Nimrod, ne mogu se ne zahvaliti na tako visokom mišljenju, kad me ve? kvalificiraš uz Macana i Žiljaka!
kak to mislis ne mozes se zahvaliti?

aha, opet ja astigmatična, sorry :D :D
nema problema. ali ako češ se ti mene zahvaljivati na djeljkanju komplimenata, ja bum se i dalje zahvaljivala na strpljenju u objašnjavanju :D (i na tome što si me nazvao pismenom i ovo zbilja mislim jer mi se obično događa upravo suprotno)

On a more personal note, I reserve the right to disagree with some and/or all of your opinions. As in neke stvari koje ti (i Žiljak isto ponekad) kažete pokazuju mi kako ne dijelimo iste stavove, mišljenja itd. why I never say anything? ne volim gubiti ( 8) ) a ono što me odvaljuje je kategoriziranje (i ovo nije mišljeno u negativnom smislu - već kao sistematiziranje, promišljeno argumentiranje and the like) koje sam imala prilike čitati i slušati. I kad se moje mišljenje razlikuje, I tend to shut up for the moment, jer ga ne mogu dovoljno brzo koherentno artikulirati uživo. Which is a kind of a first for me and a wierd experience: našla sam jezičavije od sebe! (Finally).

Macan kao čisto književni kritičar je u nekim stvarima bliži mom vlastitom ukusu so I tend to appreciate him just a tiny bit more. No to je sasvim subjektivno, wieght et al. :D :D :D Sve ovo su subjektivne impresije, which I continue to make.

Znam da kad kazem da bih rado više čitala članaka koji su poput nekih tvojih i Izitpajnovih postova u ovom forumu da trazim puno, no eto, tvrdoglavo i dalje tražim :D :D :D
Last edited by Nimrod on 18 Apr 2004, 21:27, edited 1 time in total.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Dagi wrote:[
Što se ti?e Macana kao urednika i savjetnika, boljeg na hrvatskoj sceni ni nema - ukoliko imaš živaca otrpjeti pokoji njegov sarkazam. Skuži i njega: naure?ivao se svega i sva?ega, na?itao sme?a na klaftere (1 klafter=1 hvat=2,2 metra), pa pokatkad i nije strpljiv onoliko koliko bi to nježna autorska dušica htjela. No, on je ipak rezignirani sensei hrvatskog SF-a, i da - zbilja ho?e pro?itati i argumentirano prosuditi gotovo sve što mu se pod SF&F podastre.
apsolutno, and sarcasm is funny, čak i kad je na tvoj račun. (I mean, moj? svoj? vlastiti? grrrrrrrrrrrrr)
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Dagi wrote:[
Hrvatski Priru?nik je djelomi?no preveden, djelomi?no prilago?en, a djelomi?no izmišljen - sve u odnosu na izvorni Lexicon - kako bi se zanemarile griješke tipi?ne za Anglosase (a koje proizlaze iz njihove sintakse itd.), a uvele neke koje su tipi?ne za hrvatski SF (& F, uklju?uju?i i nadnaravni horror). ?emu otkrivati toplu vodu, kad su drugi sastavili namjenski priru?nik, i to upravo za potrebe literarnih radionica SF-a!?
nisam ni mislila da će sad netko napisati from scratch... ali jesam mislila na priručnik koji polazi od tehnike pisanja kratke priče, dijaloga, opisa i inih stvari općenito a ima i dijelove koji se odnose na žanr, i to vrlo specifično, možda i po podžanrovima. I meant a real, actual, 150-pages-long, book. I'd buy it.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Dagi wrote:
Žiljak pak briljira kad treba ocrtati ukupno stanje u žanru, no isto tako je spreman dati mišljenje kad ga se uljudno pita
Sigurna sam da jest, no koliko ga je spreman napisati i recimo, objaviti na nosfu za O kuna, samo za jednak broj mogućih pohvala i pokuda?
Ako mi sad odgovoriš da ga pitam, ok budem, kad ga se prestanem bojat. :D :oops: :D
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Dagi wrote:

Ukratko: nije da nema ljudi koji znaju i ho?e, samo ih treba uljudno pitati.
eto, ponukana tvojim savjetom, uljudno pitam:
(Virtualno povlačenje za rukav)
-O, Dagi, bi li nam, molim te, napisao članak (ili 2, 3) o nekom od svojih najdražih sf autora za nosf magazin?-

8)
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Bojan »

Nimrod wrote:On a more personal note, I reserve the right to disagree with some and/or all of your opinions. As in neke stvari koje ti (i Žiljak isto ponekad) kaŞete pokazuju mi kako ne dijelimo iste stavove, mi[?]ljenja itd. why I never say anything? A ono [?]to me odvaljuje je kategoriziranje (i ovo nije mi[?]ljeno u negativnom smislu - ve? kao sistematiziranje, promi[?]ljeno argumentiranje and the like) koje sam imala prilike ?itati i slu[?]ati. I kad se moje mi[?]ljenje razlikuje, I tend to shut up for the moment, jer ga ne mogu dovoljno brzo koherentno artikulirati uŞivo. Which is a kind of a first for me and a wierd experience: na[?]la sam jezi?avije od sebe! (Finally). Macan kao ?isto knjiŞevni kriti?ar je u nekim stvarima bliŞi mom vlastitom ukusu so I tend to appreciate him just a tiny bit more. No to je sasvim subjektivno, wieght et al. Sve ovo su subjektivne impresije, which I continue to make.
Nimrod, nemoj ovo shvatiti kao kritiku, samo kao komentar. Pro[?]le godine je na HTV-u i[?]la izvrsna dokumentarne serija (mislim BBC-eva) o ljudskom mozgu. Jedna epizoda je u cijelosti bila posve?ena u?enju jezika, govoru, ?itanju i pisanju. Me?u ostalim, spomenuli su dokazanu ?injenicu da ?itanje/slu[?]anje teksta unutar kojeg se izmjenjuje vi[?]e jezika, dovodi do poprili?nog kaosa u mozgu (posebno ako se te izmjene de[?]avaju unutar re?enice). Dobar primjer takvog teksta je gore citirani odlomak.

Nimrod wrote:Ako mi sad odgovori[?] da ga pitam, ok budem, kad ga se prestanem bojat.
Ne mora[?] ga se bojati. Nije nikog ubio. Osim nekoliko u?enika kojima je '94. i '95. predavao informatiku u XII. gimnaziji, a i to je bilo u samoobrani (znam iz prve ruke, bio sam me?u u?enicima ali sam nekako preŞivio). Treba[?] vidjeti kakvu tehniku ima. Prvoklasni skener! Scena: Žiljak proziva u?enika pred plo?u i postavlja pitanje "koje su ulazne jedinice kompjutera?". U?enik odgovara: "paaaaa... ovaj...". Žiljak (nervozan jer se takva scena ponavlja svaki j***** put) pogleda u?enika u o?i i, nekoliko sekundi kasnije, BLJU?! u?enikov mozak je raspr[?]en po cijeloj u?ionici. Zatim se okre?e prema razredu i ponavlja isti postupak na svim u?enicima koji ne znaju to?an odgovor (ja sam ga jedini znao).
TuŞitelj je traŞio elektri?nu stolicu, ali bez mog svjedo?enja nije imao dovoljno dokaza (ovako sam mislio: "Žiljkova smrt ne?e oŞivjeti moje prijatelje, a hrvatski SF ?e ostati bez kvalitetnih eseja").
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Okej, Nimrod, cool down.

Poku[?]at ?u odgovoriti po redu. Pri tome mi na pamet pada Yoda: "Do, or do not. There is no try."

Op?a informacija o povijesti hrvatskog SF-a je napisana. ?eka objavljivanje.

O SF-u op?enito - eh, za to je najbolji bio Krsto MaĹžurani?, no na nesre?u nije vi[?]e aktivan. On je ZBILJA imao strpljenja obja[?]njavati sve u detalj, [?]to je bilo neprocjenjivo za mla?e generacije koje je trebalo uvoditi u Ĺžanr.

Op?i priru?nik za pisanje, k tome SF-a? ?uj, osobno sam radije i[?]ao opisivati tipi?ne gre[?]ke, jerbo nisam Ĺželio propvijedati (barem ne izravno, boĹžemoj) kako znanstvena fantastika TREBA izgledati. Ostalo je autorska sloboda i uredni?ke [?]kare.

O ?lancima za NOSF, na Ĺžalost, za sada ne mogu dati potvrdan odgovor. Razlozi su vi[?]estruki: teku?e privatne, odnosno radne obveze te "Parsek". No, na?elno sam za svaku suradnju.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Ĺ to se ti?e nekog ozbiljnijeg priru?nika za pisanje, kome su dostupni SIRIUSI: ?ini mi se da je tamo ne[?]to objavljeno krajem osamdesetih, tko je to bio, Priest ili netko drugi, sad da me reĹžete ne mogu se sjetiti. Sad, jeste da su to anglosasi, ali neke osnovne stvari stroje u svakom jeziku. Mislim da je uz taj priru?nik ?ak i[?]la i neka pri?ica kao uzorak [?]to (ne) raditi. Ne[?]to je napisao i Stevo Kralj, sad, to je ve? kupusara, sasvim u njegovu stilu.

Ĺ to se ti?e antologije hrvatskog SF-a: Osobno smatram da bi trebalo ne[?]to sloĹžiti, po sljede?em klju?u: SIRIUS + FUTURA + SFERAKONSKE zbirke, s idejom da se dade presjek kroz ono najsuvislije [?]to je od '76 stvoreno. Kad bi se kao target date uzela 2006, moglo bi se razgovarati o nekih trideset godina (najplodnijih) hrv. SF-a. Mislim da bi se tu moglo napraviti ne[?]to opsega 400-500 kartica, i da se onda taj period zaklju?i i na takve antologije stavi to?ka. A svatko tko je taj period prespavao/ignorirao/nije bio ni ro?en dobio bi neki uvod koji bi mu moĹžda pomogao da sve stavi u neki kontekst.

To?no je da je Mileni? ne[?]to radio za Zagreba?ku nakladu, ali je onda iz nekog opskurnog razloga stalo.

Bilo kako bilo, ostaje ?injenica da u Hrvatskoj, iako imamo - ?ini mi se - 2 antologije fantastike, jedan pregled SF-a nemamo. Što se spomenute povijesti hrvatskog SF-a ti?e, ja sam ne[?]to sloŞio za njema?ki ?asopis Nova, i to je trenutno u tisku. Pisano je na engleskom, ne[?]to sam razgovarao s Dagijem da se pojavi i u PARSEK-u. Na Şalost, kako se radi o relativno kratkom tekstu, ra?enom na brzinu, predratni dio (mislim do 1991) je ra?en na osnovu Živkovi?eve SF enciklopedije, pa ako je zabrljao on, onda sam i ja... :oops:
A. Ziljak
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

O priru?nicima: zbirka Isaaca Asimova Gold donosi lijepu hrpicu prakti?nih savjeta o pisanju. Ina?e, tre?ina zbirke su minijature i pokoja kratka pri?a, tre?ina su esej?i?i o SF, a tre?ina je ostala o samom pisanju. Preporu?ljivo.

On Writing od Kinga: pola je autobiografija, pola o pisanju. I to nije tolika kupusara kakve King radi od romana. Jedino nisam bio ba[?] sretan s nekim njegovim zamislima. Primjerice, Stevo pi[?]e, a fabula ide sama, pa kamo dodje. Ĺ to se u nizu njegovih (osobito kasnijih) romana i vidi, jer mu treba deus ex machina za zavr[?]iti storiju. Asimov je na toj to?ki bio odmjereniji: kome pa[?]e, nek postavi fabulu unaprijed, kome ne - nek pi[?]e sistemom um-drum.

Za povijest SF-a u "Parseku" ne bi smjelo biti problema.

O antologijama: koliko para, toliko muzike. Amerikanci tiskaju antologije za svaku bedasto?u, mi tek razmi[?]ljamo o jednoj monumentalnoj...
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Bojan wrote:
Nimrod wrote:On a more personal note, I reserve the right to disagree with some and/or all of your opinions. As in neke stvari koje ti (i Žiljak isto ponekad) kažete pokazuju mi kako ne dijelimo iste stavove, mišljenja itd. why I never say anything? A ono što me odvaljuje je kategoriziranje (i ovo nije mišljeno u negativnom smislu - ve? kao sistematiziranje, promišljeno argumentiranje and the like) koje sam imala prilike ?itati i slušati. I kad se moje mišljenje razlikuje, I tend to shut up for the moment, jer ga ne mogu dovoljno brzo koherentno artikulirati uživo. Which is a kind of a first for me and a wierd experience: našla sam jezi?avije od sebe! (Finally). Macan kao ?isto književni kriti?ar je u nekim stvarima bliži mom vlastitom ukusu so I tend to appreciate him just a tiny bit more. No to je sasvim subjektivno, wieght et al. Sve ovo su subjektivne impresije, which I continue to make.
Nimrod, nemoj ovo shvatiti kao kritiku, samo kao komentar. Prošle godine je na HTV-u išla izvrsna dokumentarne serija (mislim BBC-eva) o ljudskom mozgu. Jedna epizoda je u cijelosti bila posve?ena u?enju jezika, govoru, ?itanju i pisanju. Me?u ostalim, spomenuli su dokazanu ?injenicu da ?itanje/slušanje teksta unutar kojeg se izmjenjuje više jezika, dovodi do poprili?nog kaosa u mozgu (posebno ako se te izmjene dešavaju unutar re?enice). Dobar primjer takvog teksta je gore citirani odlomak.
ma kritika je nije nemoj se ti ustručavati, stoji, potrudit ću se.
:roll: sad bar znam otkud kaos u mojoj glavi
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Bojan wrote:
Nimrod wrote:
Nimrod wrote:Ako mi sad odgovoriš da ga pitam, ok budem, kad ga se prestanem bojat.
Ne moraš ga se bojati. Nije nikog ubio. Osim nekoliko u?enika kojima je '94. i '95. predavao informatiku u XII. gimnaziji, a i to je bilo u samoobrani (znam iz prve ruke, bio sam me?u u?enicima ali sam nekako preživio). Trebaš vidjeti kakvu tehniku ima. Prvoklasni skener! Scena: Žiljak proziva u?enika pred plo?u i postavlja pitanje "koje su ulazne jedinice kompjutera?". U?enik odgovara: "paaaaa... ovaj...". Žiljak (nervozan jer se takva scena ponavlja svaki j***** put) pogleda u?enika u o?i i, nekoliko sekundi kasnije, BLJU?! u?enikov mozak je raspršen po cijeloj u?ionici. Zatim se okre?e prema razredu i ponavlja isti postupak na svim u?enicima koji ne znaju to?an odgovor (ja sam ga jedini znao).
Tužitelj je tražio elektri?nu stolicu, ali bez mog svjedo?enja nije imao dovoljno dokaza (ovako sam mislio: "Žiljkova smrt ne?e oživjeti moje prijatelje, a hrvatski SF ?e ostati bez kvalitetnih eseja").
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
e, ovo me zbilja odvalilo, smijala sam se cijeli dan :!:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
ban

Unread post by ban »

Dagi wrote:O priru?nicima: zbirka Isaaca Asimova Gold
On Writing od Kinga: pola je autobiografija, pola o pisanju...
Ha :) Bas sam ja htio spomenuti ove dvije knjige. Meni je Gold jedna od boljih knjiga koju sam uopce citao. Ima je uglavnom naci po Algoritmima, a vidjao sam je i u drugim knjizarama u kojima ima izdanja na engleskom. Svakako preporucam :idea:
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Za one koje zanima, u ranim SIRIUSIMA (tamo negdje do 30. broja) ima par temata kako pisati. Jedan je Ben Bovin, zajedno s nekim njegovim pri?ama kao primjerima, jedan je Zvonimira Furtingera.
A. Ziljak
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Kome je te[?]ko skupljati stare "Siriuse" (a koliko shva?am, ve?ini mla?ih jest), preporu?am na stranici Science Fiction and Fantasy Writers of America, Inc. sljede?i link:

http://www.sfwa.org/writing/

A osobito izdvajam za ambicioznije:
http://www.sfwa.org/writing/worldbuilding1.htm
Post Reply