Indigo Montoya - NEVERENDING STORY...

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Indigo Montoya - NEVERENDING STORY...

Unread post by Indigo Montoya »

NEVERENDING STORY?

Verdun 1916.

Mrzim Kišu,
Ma mrzim i skoreno blato na obrazima, kruljenje u želucu i buhe pod pazuhom.
Ali kišu, kišu mrzim osobito strasno.
Otapa mi misli, razvodnjava volju i vlaži cigarete.
Tjera me da beskrajno dugo maštam o blesavim stvarima. Paru suhih ?arapa primjerice.
Isuse što bih dao za jedan dodir sunca na obrazima.
Nakon kra?eg ne?kanja jedna kap odlijepi se lijeno sa oboda kacige i prsne na vršku prljavog mi nosa.
Jesam li Vam ve? rek?o kako mrzim kišu?
Jesam ha?
ZRINIIIIIIIGGG!!!!
A zvrndanje poljskog telefona?
- Kota 31?
- Neeeee! Dobili ste Ritz hotel, žao nam je ali slobodnih soba nemamo do kraja tjedna?
- Ritz? Ma št.. koji krasan? Zafrkavate se sa provjerom veze ha? A što da su preko no?i švabe izvele protuudar i pobile vas na spavanju?
- Onda bi u facu dobio jedno so?no ?Vazerštajn, ajne klajne šmucige gruppen francehojzen kaputt? a ne Ritz hotel idiote!
Poklapanje telefona pravo u ulaštenu gubicu nekome iz centra veze bio je jedan od rijetkih užitaka u ovom blatnjavom pojilu za stoku i upražnjav?o sam ga redovito.
Naslonih se le?ima na sipki zid rova i ramena mi utonu pravo u ljepljiv zagrljaj zemlje.
Vili je kao i uvijek bezbrižno zviždukao, zamišljaju?i valjda da je na korzu što li? ?injenica da je od stalnog bubnjanja topova jedva mogao ?uti i vlastite misli izgleda nije ga ni malo uzbu?ivala. No Debelog bogami jest, na svaki njihov reski lavež tiho bi zatulio stežu?i prljavim rukama krvavi zavoj koji je jedva sprije?avao da se njegova crijeva ne raspu po vlažnim daskama podastrtim bez nekog smisla i preko neke stvari po dnu rova. Molio sam u sebi boga da ga ne zovne sebi do jutra. Drž se Debeli, stavio sam na to tri cigarete i ne rastaje mi se baš od njih. Cijena im je porasla do neba od kada su debeloguzi ždera?i kobasa rasturili logisti?ku bazu tri, niti kilometar odavde.
Princeza je unjkavo mrmljao sebi nešto u bradu o skorom napadu na protivni?ke crte, ?iste?i srebrnu ?asni?ku zviždaljku od blata i prljavštine. Njegov je monolog povremeno prekidalo resko struganje njegova švicarskog noži?a i pokoja eksplozija 75-milimetarskih granata kojima je naše savršeno precizno topništvo sa izvanrednim osje?ajem za humor i orijentaciju ve? tjedan dana zasipalo protivni?ke položaje gotovo jednako tako ?esto kao i svoje vlastite.

***

Kad nakon 10 dana neprestanog granatiranja topovi utihnu, onda vam tišina koja slijedi rastura uši. One na glavi ne one u kosi. O ne, te su besmrtne.
Svi smo, osim Debelog naravno, sko?ili na noge pogleda uprtih u Princezu. Savršeno svjestan da mu na le?ima po?iva dvadesetak, što mrkih što ustrašenih pogleda, napeto je buljio u sat na svom zaglavku stežu?i otko?en pištolj u ruci a svježe uglancanu zviždaljku me?u požutjelim zubima.
Napokon polako podigne ruku u zrak.
Zarih koljeno u blatnjavi zid rova, ?vrsto stežu?i pušku u rukama. Osje?ao sam sasvim jasno svu težinu olovnog utega u želucu. Ovo je moj zadnji juriš, znao sam to i pravo da vam kažem nije me više bilo briga.
Dogulila mi je ova kiša...
i blato...
i buhe...
Jednostavno sam želio što prije završiti sa svim tim. Iš?ekivanje je postalo neizdrživo. I ova mo?na tišina tako?er. Da bar Debeli zatuli, ?isto onako da razbije napetost...
Debeli?
Nije me ?uo. Zadubljen u partiju preferansa sa hrpom krilatih kibicera za le?ima negdje gore iznad oblaka, nikog više nije mogao ?uti, pogotovo ne mene kako mu zahvaljujem na hrpi cigareta koju upravo dobih i koju po svoj prilici nikada ne?u popušiti.
Vratih pogled na Princezu. Ruka mu je još uvjek smrznuto visila iznad glave, dok se zviždaljka u njegovim ustima nijemo presijavala na suncu.
Suncu?!
Isuse baš sam ro?en pod sretnom zvijezdom, umrijet ?u okupan toplim suncem, džepova prepunih cigareta.
Što još ?ovjek može poželjeti?
Možda tek par suhih ?arapa.
No za tu želju više nije bilo vremena. Princeza se napokon trgne i puhne u srebro me?u svojim usnama. Nagrnusmo preko ruba rova poput rijeke što se izljeva iz korita. Pravo u kišu vrelog olova.
Sjekli su nas poput klasja, a mi smo nadirali naprijed.
Vili je napokon prestao zviždukati. Svalio se preko starog panja zure?i sa izrazom beskrajnog ?u?enja u vlastitu nogu desetak metara dalje.
Naprijed!
Princezu je dohvatilo posred prsiju. Puhnuo je u zviždaljku još jednom ali kroz nju nije uspio protjerati nikakav zvuk. Tek par krvavih balon?i?a. Beskrajno razo?aran zalegne u nekakvu lokvu zure?i u oblake dok je život polako istjecao iz njega.
Naprijed!
Naprijed?
Zastadoh u pol trka? sve mi je to iznenada izgledalo tako glupo. Svalih se lagano u blato i posegnem za cigaretom. Pripalih je i povukoh dim iz sve snage propalivši plu?a do zadnje alveole.
Isuse kako paše.
Sjedio sam tako usred te ludnice, uživaju?i u dodirima sunca, otpuhuju?i lijeno dim za dimom ne mare?i nimalo za krv, fijukanje metaka i zapomaganje umiru?ih koje me okruživalo.
Kako to obi?no biva kad nisam ja njega potražio je on mene.
Došao je niotkuda sa mojim imenom urezanim u svoju ?eli?nu košuljicu.
Tiho ?pljuf? bilo je sve što sam ?uo.
Trefilo me posred ?ela!
- E u krasan?-bilo je zadnje što mi je prošlo kroz glavu prije no što je metak od nje napravio totalni pi?vajz - ? nemož? ?ovjek ni cigaretu skuriti do kraja!
Image
***

- Onda, ho?emo još jednu?
- Ma može samo ovaj put ja igram njemce.
- Ma samo izvoli.

***
Staljingrad 1943.

-Mrzim snijeg?
8)
Image
User avatar
Petra
Puppeteer
Posts: 109
Joined: 08 Sep 2003, 17:44

Unread post by Petra »

Bravooo!, zaori se iz publike uz gromoglasan pljesak.
:D
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

XXXXXX, ovo je dobro...

(da, znam da ?e sad filter proradit, pa neka, ako ljudima to smeta, nek' filtrira, al da sam napisao bilo koju drugu rije?, komentar ne bi bio potpun...)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Mda, a gdje je filter? Sad sam sam sebe morao cenzurirat, a nemate pojma kako to ide na živce...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Jednom rije?ju - sjedi, pet.

Okej, sad par detalja... Mislim, ovo je radionica, mogu se stavljati primjedbe?

Prvo, minijatura je onakva kakva treba biti - saĹžeto, atmosferi?no, duhovito, uz odgovaraju?i punchline.

Drugo, volim kad netko napravi propisno istraĹživanje za pri?u, makar koliko kratka bila. Da, 75 mm (sossisent-quinze, ali francuski pravopis mi je zahr?ao), jest bio francuski osnovni kalibar u I. ratu, i da - za stati?no ratovanje prili?no neadekvatan. Jo[?] i ilustracija - tak' se radi!

Eh, da, pravopis - minimalni lektorski zahvati.

Na posljetku, mala nelogi?nost: ?ak i u op?em raspadu [?]to su ga Francuzi imali kod Verduna, malo je vjerojatno da bi smrtno ranjeni ?ovjek (Debeli) ?u?ao u rovu, pa jo[?] trebao sudjelovati u juri[?]u. Recimo radije da je Debeli na rubu Ĺživ?anog sloma ([?]to je ujedno predmet oklade), pa kad istr?i iz rova, odbaci pu[?]ku, divlje zaple[?]e i onda ode sv. Petru na preferans. Isto tako, "logisti?ka baza tri" zvu?i kao Ameri?ani u Iraku - u srpskim prijevodima Remarkovih romana takva mjesta su se uobi?ajeno zvala profijantsko ili komordĹžijsko skladi[?]te, mislim. Ne znam kako ih KrleĹža zove u svojim ratnim novelama, treba pogledati. No, to nije bitno. Ja bih mijenjao smrt Debeloga, ostavio "logisti?ku bazu" (logistika je ionako izraz [?]to su ga skovali Francuzi, pa itekako moĹže pro?i), protisnuo stvar jo[?] jednom kroz spellchecker te i[?]ao negdje tiskati. No, sve ovo su samo sugestije.

Indigo Montoya, samo naprijed!
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Meni se svi?a pri?a. Odli?na (tj grozna ;) ) atmosfera. Malo je okrutno od glavnog junaka [?]to se kladi na vrijeme smrti druga u rovu, ali tko kaĹže da glavni junaci moraju biti dobre osobe.

(Ali ako bi promjenio u nervni slom kao [?]to sugerira Dagi zvu?alo bi manje okrutno).

Obrat mi se nije svidio. Osjetila sam se malo prevarenom, vi[?]e u stilu "Zar je sve to bila igra?" nego "Zar se to netko s nama igra?" [?]to vjerujem da je bio cilj. Ali to je subjektivno. I bez obrata pri?a ne bi bila SF, naravno.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Obrat mi se nije svidio. Osjetila sam se malo prevarenom, vi[?]e u stilu "Zar je sve to bila igra?" nego "Zar se to netko s nama igra?" [?]to vjerujem da je bio cilj. Ali to je subjektivno. I bez obrata pri?a ne bi bila SF, naravno.
A gdje bi bio onda onaj famozni SF element?
(Ali ako bi promjenio u nervni slom kao [?]to sugerira Dagi zvu?alo bi manje okrutno).
Nemam problema s okrutno[?]?u glavnog lika (okej, imao sam u Macanovoj KoĹži boje masline), ve? u tome [?]to ranjenik umire u rovu, a ne u previjali[?]tu. ?ak i u op?em pr?vajzu, sanitet je Francuzima kako-tako funkcionirao - k tome, Verdun je imao sustav permanentnih fortifikacija koje su sustavno gra?ene tijekom nekih 25 godina na prijelomu 19. i 20. stolje?a.

BTW, Žiljak i Bere?i? su jednom sasvim ozbiljno razgovarali tko je od njih dvojice pobio vi[?]e ljudi u svojim pri?ama. Pobijedio je Bere?i?, masakrom kr[?]?ana u Thunupi.

Asimov je uvijek zazirao od masakra, no op?enito u SF-u ima[?] pokolja, razbitih planeta, istrijebljenih vrsta... You name it, they did it.
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Dagi wrote: Asimov je uvijek zazirao od masakra, no op?enito u SF-u ima[?] pokolja, razbitih planeta, istrijebljenih vrsta... You name it, they did it.
To nije moja omiljena vrsta literature. :(

Je li netko od vas bio na predavanju o Tesli na Istrakonu?
Na kraju je predava? rekao (ne sje?am se to?nih rije?i) da treba pisati SF, ali i imati na umu da stvaramo svjetove koje opisujemo. Nije naravno mislio doslovno, ali dojmila me se ta re?enica.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Nisam oti[?]ao na predavanje o Tesli, naĹžalost.

Okej, pisanjem se "stvaraju" svjetovi. Ovdje, za po?etak, govorimo o minijaturi koju je te[?]ko zvati world ili ?ak universe buildingom.

Drugo, autorska sloboda. Netko ?e napu?iti svoj svijet Teletubi?ima, netko cini?nim killerima.

Tre?e, u ovoj pri?i ima[?] junaka koji si dopu[?]ta okrutnost jerbo:
- otvrdnuo je u rovu, pun mu je Q svega; odnosno
- sve to je ionako nekakav kozmi?ki LARP.
?itatelj neka se odlu?i, ili neka se ne odlu?i.

Zato protagonist funkcionira, i zato je ovo dobra minijatura.

A argumet "nije/jest moja omiljena vrst literature" nije, generalno uzev[?]i, uop?e argument. No, ne Şelim vrije?ati, ve? samo razlu?iti pojmove. Osobni afiniteti ne smiju biti presudni u vrednovanju pri?e. Ne jedan urednik je rekao kako je pustio pri?u unato? tome [?]to mu se nije svi?ala, no drŞao ju je dobrom, posljednji put sam tu tezu osobno ?uo na Istrakonu od Žige Leskov[?]eka.

Ili, uzmi Paklenu naran?u. Ĺ to bi bilo da se protagonist, onako iz ?ista mira, pokaje i krene otklanjati posljedice zlodjela koje je u prvih cca. dvije tre?ine romana po?inio? Ni[?]ta. Nula bodova. Jeftino moraliziranje koje ne bi kupili ni klinci u osnovnjaku - moĹžda pokoji bi, na svoju [?]tetu. A ovako ima[?] ?isto, groteskno zlo. Pa ono ?ovjeka zgrozi ili (nedajboĹže) ostavi ravnodu[?]nim ili [?]to ve?... Ne kaĹžem da je to roman za ?itatelje slabih Ĺživaca.

SF je najbolji kad tjera ?ovjeka na promi[?]ljanja o ustaljenim vrednotama - a to ?ini ?ak i ova minijatura. Ĺ to, zar su klanja pri Verdunu i Staljingradu uprili?ena samo za zabavu nekakvim perverznim LARP-ovcima??? Ukoliko za natjerati ljude na razmi[?]ljanje treba literarno pobiti milijarde, i ukoliko itko po?ne nakon ?itanja o pobijenim milijardama razmi[?]ljati i o ?emu, autor je napravio dobar posao. Za kraj se ponovno ozivam na Isaaca Asimova: utopije su uostalom beskrajno dosadne za ?itanje.
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Dagi wrote:A argumet "nije/jest moja omiljena vrst literature" nije, generalno uzev[?]i, uop?e argument
Ma nisam rekla da je ovo argument u ocjeni Indigove pri?e. To je samo moje osobno mi[?]ljenje i ne odnosi se na ovu pri?u nego op?enito. Mislim da je pri?a dobra, to sam napisala u prvom postu.

Nemoj se ljutiti, ali smeta me kad ljudi analiziraju ne[?]to [?]to napi[?]em kao moje osobno mi[?]ljenje. (nisi prvi danas :evil: )

Nisam ?itala Paklenu Naran?u
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Nemoj se ljutiti, ali smeta me kad ljudi analiziraju ne[?]to [?]to napi[?]em kao moje osobno mi[?]ljenje
Žao mi je [?]to sam Te razljutio, budu?i nisam imao namjeru vrije?ati ili zadirati u ne?iju intimu.

S druge strane, to je rizik sudjelovanja na forumima - osobito u literarnoj radionici, odnosno kutku.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Dagi wrote:BTW, Žiljak i Bere?i? su jednom sasvim ozbiljno razgovarali tko je od njih dvojice pobio više ljudi u svojim pri?ama. Pobijedio je Bere?i?, masakrom krš?ana u Thunupi.
E, ja sam u "Eri Vodenjaka" (neka Futura prije ~ dvije godine) pobio 99% ?ovje?anstva...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Eh, da fakat jesi. A mislim da i Sablja (ovogodi[?]nja nagrada SferaTM) ima sli?nu premisu.
Guest

Unread post by Guest »

Izitpajn wrote:
Dagi wrote:BTW, Žiljak i Bere?i? su jednom sasvim ozbiljno razgovarali tko je od njih dvojice pobio vi[?]e ljudi u svojim pri?ama. Pobijedio je Bere?i?, masakrom kr[?]?ana u Thunupi.
E, ja sam u "Eri Vodenjaka" (neka Futura prije ~ dvije godine) pobio 99% ?ovje?anstva...

men (:uzdah:)

Nimrod
Post Reply