Religije i vanzemaljci

Sociologija, historiografija, semiotika ... po potrebi sa cyberprefiksom.

Moderator: Xaotix

User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Religije i vanzemaljci

Unread post by Xaotix »

Nedavno je otac Gabriel Funes, papin astronom (naravno, isusovac) izjavio da bi u svemiru mogla postojati inteligentna bića..
Još 2004 Guy Consolmagno (tko bi rekao? također isusovac) napisao knjigu Intelligent Life in the Universe - Catholic belief and the search for extraterrestrial intelligent life u kojoj raspravlja o tome kako bi se pojava vanzemaljaca uklopila u vjeru.

Da se vanzemaljci zaista pojave, Crkva bi i dalje postojala. Ljudi ne bi tek tako izgubili vjeru nakon što su vjerovali u nešto par tisuća godina.
Neki bi ih prihvatili kao djelo Boga, neki kao djelo Vraga, neki bi rekli da je to samo Hollywoodska reklama za neki novi film.
Ali ono što bi meni bilo zanimljivo, sa filozofske strane, kako bi religije prihvatile njihovov postojanje?
Ovdje sad ne mislim na Raelijance, Scientologe i slične sekte koje se temelje na vanzemaljcima, nego na narode Knjige, Kršćane, muslimane i Židove.
(Iako, bilo bi zanimljivo vidjeti kako bi se Raelijanci i Scijentolozi ponašali kada mali zeleni ne bi odgovarali NJIHOVOJ slici )

Zašto njih?
Pa sumnjam da bi budisti i hindusi imali ikakvih problema sa činjenicom postojanja malih zelenih, kao i šintoisti.
Vanzemaljci se prilično lagano mogu uklopiti u njihova vjerovanja (za hinduse nisam najsigurniji, ali po onome što znam život izvan Zemlje im ne bit rebao biti problem)
Zapadne religije s druge strane, imaju neke prilično isključive koncepte. Sigurno bi se i u Bibliji našao neki pasus koji se odnosi na život izvan Zemlje

Pošto vanzemaljci dolaze s neba, da li su oni neka vrsta anđela? Biblija i Kuran spominju sinove božje koji nisu sa Zemlje nego dolaze sa neba (ne Nebesa, nego običnog neba).
Ljudi su rođeni s grijehom, što je s vanzemaljcima?
Da li je Isus umro i za njihove grijehe?
Imaju li vanzemaljci dušu? (Ovo je vrlo bitno pitanje za kršćanske filozofe. Digresija:Nakon dolaska u južnu Ameriku, bio je organiziran veliki skup koji je trebao utvrditi imaju li američki domoroci duše,tj. da li su ljudi ili su životinje bez duše. U slučaju da nemaju dušu, mogloih se držati kao robove. Konzilij je zaključio da imaju dušu, ali da nisu spašeni dok se ne pokrste. Da bi smirili zemljoposjednike kojima je trebala radna snaga, predložili su im da iskoriste afričke crnce, za koje su smatrali da nemaju dušu, pa nije bilo etičkih problema da ih pretvore u roblje.)

Kako bi muslimani gledali na to? Ne mislim sad na fundamentaliste koji se detoniraju čim nalete na nešto što se izrijekom ne spominje u Kuranu, nego na njihove filozofe.

(I molio bih vas da se suzdržite kometara o negativnim stranama religije. Ovo bi trebao biti thread o filozofskim pitanjima a ne nabrajanje svih grijeha crkve).
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Religije i vanzemaljci

Unread post by Izitpajn »

Mislim da bi rastafarijanci to najlakše prihvatili :lol:
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Religije i vanzemaljci

Unread post by ratchet »

Ovo sam očekivao još od objave članka u novinama, a i Kustić je jučer pisao na tu temu. Zaključio je da izvanzemaljci postoje i da smo već imali česte susurete sa njima koji su opisani u Bibliji. Zovu se Raphael, Mihael itd. Verzija one, nismo sami, Bog je s nama. Iako je članak Funesa pozitivno postavljen prema postojanju izvanzemaljaca, crkveno stajalište tvrdi, da iako vanzemaljci vjerojatno postoje, de je samo jedna prava religija, jedan Bog, i da je dolazak Isusa Krista bio jedinstven događaj koji se mogao dogoditi samo jednom i samo kod nas. Bilo je i jučer i prekjučer dosta članaka u dnevnim tiskovinama. To nije niti geocentrično stajalište, jer katolička religija nije sigurno reprezentant ove planete. Iz toga se samo da išćitati uskogrudnost i zatucanost. Dakle, onako je kako mi kažemo i nikako drukćije i budite sretni što vas je Bog poslao k nama da vam objasnimo kako stvari zaista stoje. Amen.
Većina kršćanskih crkvi bi se postavila jednako, ako ne i gore. Niti od muslimana ne bih očekivao više. Podozrivost i netrepljivost prema svemu što bi moglo umanjiti utjecaj njihove vjere, je kod njih još izraženiji.
Slažem se za Budiste i Hinduiste. Mislim da Hinduizam i onako Zemlju ne vidi kao centar svemira, a budističko prosvjetljenje sa postojanjem izvanzemaljaca ne bi trebalo imati problema. Mogli bi samo zaključiti da je roditi se kao izvanzemaljac još gora karma nego roditi se kao zapadnjak. I još jedan korak dalje od nirvane. ili možda i ne.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Religije i vanzemaljci

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ne vidim zašto bi to trebbao biti problem kršćanskoj crkvi. Prihvatili su i da Zemlja nije centar svemira. Možda su zbog toga u početku izgubili nekoliko vjernika, ali su s vremenom dobili hrpu novih. Isto će biti i s izvanzemaljcima. Izgubit će neke vjernike koji ne mogu prihvatiti tu pretpostavku, ali će zato dobiti hrpu novih.
A još ako jednog dana ostvarimo kontakt sa izvanzemaljcima. Zamislite kad krene pokrštavanje na Proximi Centauri. :D
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: Religije i vanzemaljci

Unread post by Bahod »

Da zanimljiva tema.
Zapravo strikli spiking kršćanstvo ne bi imalo nikakvih problema s vanzemaljcima po pitanju postojanja njih i njihove duše, jerbo ono što piše u Knjizi (osim par crtica u Knjizi postanka) se odnosi isključivo na Zemljane poimence homo sapiense. Vanzemaljci su dekretom isključeni iz pravila ponašanja.
Bog, svemogući kakav jest, je istovremeno neshvatljiv i nema potrebe za uzrujavanjem oko sitnica tipa kako je ustrojio ostatak života u Svemiru.

Bilo bi ultra zabavno kada bi Bog u svojoj pronincljivosti nekoj drugoj vrsti(inteligentnoj i/ili oduhovljenoj) zadao potpuno suprotna pravila igre.
Recimo na K-Paxu se baš mora pšenica sijati pored ječma(ili koja je već kombinacija unas zabranjena). Mislim čisto eksperimenta radi da se vidi koji je način bolji. Činjenica da su ti heretični vanzemaljci stvarno došli u posjetu dokazalo bi dvije stvari:
1. Njihov je način bolji - ako zamislimo da su krenuli u isto vrijeme
2. Bog nije svemogući jerbo ne bi eksperimentirao da vidi kako se to radi, što pak povlači činjenicu da je pogriješio u svojim proklimacijama ergo nije niti nepogrešiv. A to pak povlaći...
Sve u svemu jako zanimljivo :zubo:
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Religije i vanzemaljci

Unread post by Milena »

Izitpajn wrote:Mislim da bi rastafarijanci to najlakše prihvatili :lol:
Pastafarijanci...

May you be touched by His noodly appendage!
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Religije i vanzemaljci

Unread post by TB »

Biblija je stvar koja se tumači i interpretira i skoro sve se tu može uklopiti.
Nego, već sama činjenica da je papin astronom spomenuo vanzemaljce... Hmmm... priprema vjernika za skora zapanjujuća otkrića ? :D

Bahod wrote:
Bilo bi ultra zabavno kada bi Bog u svojoj pronincljivosti nekoj drugoj vrsti(inteligentnoj i/ili oduhovljenoj) zadao potpuno suprotna pravila igre.
Recimo na K-Paxu se baš mora pšenica sijati pored ječma(ili koja je već kombinacija unas zabranjena). Mislim čisto eksperimenta radi da se vidi koji je način bolji. Činjenica da su ti heretični vanzemaljci stvarno došli u posjetu dokazalo bi dvije stvari:
1. Njihov je način bolji - ako zamislimo da su krenuli u isto vrijeme
2. Bog nije svemogući jerbo ne bi eksperimentirao da vidi kako se to radi, što pak povlači činjenicu da je pogriješio u svojim proklimacijama ergo nije niti nepogrešiv. A to pak povlaći...
Tu je i br 3...

3. Ta vanzemaljska žgadija su sljedbenici Sotone i u ime Boga treba ih zatrti! :vrag:
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: Religije i vanzemaljci

Unread post by Bahod »

TB wrote:3. Ta vanzemaljska žgadija su sljedbenici Sotone i u ime Boga treba ih zatrti! :vrag:
Da dobro to je jasno samo po sebi, no ja sam pričao o tome kada bi baš bili sljedbenici kršćanskog boga, samo po kNJIZI drugačija.
User avatar
MrSini
Jedi Master
Posts: 238
Joined: 04 Apr 2005, 21:59

Re: Religije i vanzemaljci

Unread post by MrSini »

Bahod wrote: 2. Bog nije svemogući jerbo ne bi eksperimentirao da vidi kako se to radi, što pak povlači činjenicu da je pogriješio u svojim proklimacijama ergo nije niti nepogrešiv. A to pak povlaći...
:x Ne smijem da komentiram ali etvo. On je eksperimentirao kada je stvarao zemlju. (po Bibliji)
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Religije i vanzemaljci

Unread post by ratchet »

Naravno da je eksperimentirao. I po starom zavjetu baš i nije bio svemoguć. Jer da je, znao bi što će se dogoditi u rajskom vrtu. A da nije, dokaz je što se naljutio i istjerao ih. Jer čemu se ljutiti kad se desilo ono što si znao da će se desiti i sam si to inicirao. Prema starom zavjetu Bog je jedan prilično čudan, osvetoljubiv i namrgođen tip.
Ja sam, Samsung, samo prenio sadašnje stajalište crkve koja smatra da su izvanzemaljci mogući, ali da se Isusovo iskupljenje odnosi ionako na njih. Samo, jelte, trebaju prihvatiti jedinu pravu vjeru i njene zavjete.
Inače, Daniken je u starom zavjetu našao dokaze o posjetima izvanzemaljaca ( a gdje nije ).
Sjećam se jedne stare priče, ne znam više jeli iz Future ili Siriusa, kad su dobili napokon poruku aliena, a ono samo religiozno trabunjanje i upute kako upražnjavati jedinu pravu vjeru. Njihovu naravno. Pa su nakraju doveli nekog jezuita da sa njima raspravlja. Pa se veza uskoro prekinula jer je ekipa gore međusobno zaratila. Možda se netko sjeti koja je to, neda mi se listati.
I kad sam spomenuo Sirius i Danikena, sjetio sam se i Templeove Tajne zvijezde Sirius. Taj je bio mnogo temeljitiji i zanimljiviji od Danikena.
I kad pogledam što sam sve gore nadrobio, mislim da slobodno mogu zaključiti da sam prolupao. ( Cijeli dan južina puše vani )
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Religije i vanzemaljci

Unread post by Belzebubbles »

Zakon tema...
Pošto vanzemaljci dolaze s neba, da li su oni neka vrsta anđela?
Držim da ne, zato jer sa neba padaju i crknute ptice, a opet nisu anđeli. Ukoliko bi htjeli zadobiti takvu titulu, mislim da bi zeleni momci ovdje morali pružiti nekakav fizički dokaz božanskog podrijetla, i dakako, uključenost u događaje opisane Biblijom.
I jope, takvi bi se dokazi mogli pokazati apokrifnima, barem u tumačenju Crkve, jer shvatljivo je, glavna snaga ideje potječe u njezinom manjku fizičke dimenzije.
Ljudi su rođeni s grijehom, što je s vanzemaljcima?
Ne moraju biti rođeni s grijehom, dovoljno je da žive. Ovo nije nikakva ironija; u slučaju da jest - crkvena lica ne bi nikome ispovjedala grijehe (a oni također imaju nekoga kome se mogu ispovjediti).

Inače, valjalo bi ući u veoma kompleksno pitanje svijeta koji određuje Biblija. Crkva je u prošlosti imala tu naviku priznavanja samo onog svijeta za koji je fizički dokazano da postoji (tj. kardinal je na njega položio stopalo). Svemir [danas ga shvaćamo kao beskraj (po meni, beskraj implicira bezbroj mogućnosti unutar pravila danog sustava - dakle, ako je nastao jedan život, a zašto ne bi i drugi?)] po Crkvi nije postojao. Znači, on nije imao nikakvu mogućnost prodiranja u realnost, a svatko tko se drznuo stvarati (a ovdje koristim upravo ovu riječ, zato jer takva osoba stvara svijet koji ostali ne vide), takva osoba bi (po meni) zadirala u božansku domenu (dakle: stvaranje) i time bi ušla u društvo heretika.
E sad, Crkvu obilježava nefleksibilnost, ali ne kretenska nefleksibilnost (dakako, ovisno o stajalištu promatrača), pa se ona prilagođava. Zato danas priznaje činjenicu da Stvarnost ne obuhvaća samo ono znano kao planet Zemlja (i ono gori i doli).

Tako bi, mislim, morala prihvatiti i zelenu bratiju [ipak, sve je to dosta zastarjela rasprava kada je očito da meni prilično draga institucija (draga zbog uređenosti, isti razlog zašto me fascinira i vojska) ima sve slabiji utjecaj].

Pravo pitanje je teoretska rasprava o Bibliji i njezinom dopuštanju postojanja takvog života. Tako na neki način zaobilazimo dogmatska objašnjenja i idemo na izvor. Shvatljivo je, ja sam sklon mišljenju da je hermeneutika kurva: ide sa onim koji više plaća.

Svejedno, ako je Bog osobno nazočio stvaranju prvog čovjeka i žene, isključuje li to mogućnost da je on stvarao i drugdje? Ako je, je li on to morao podijeliti sa nama?
Jedno rješenje je više Bogova, ali to u monoteizmu ne može doću u obzir, čak i u svemirskom mjerilu. Ne, Bog po definiciji mora biti jedan. Isto tako, njihov je nužno kriv - osim ako nemaju identičnu kopiju svetog pisma (prilagođenu svojim uvjetima), a ja baš i ne bih rekao da imaju (na računam ono što su eventualno popalili Gutenbergu). Rješenje: pokrštenje ili pakao (ustvari griješim, oni idu u limb... no, trebalo bi konzultirati Dantea).
Bahod wrote:2. Bog nije svemogući jerbo ne bi eksperimentirao da vidi kako se to radi, što pak povlači činjenicu da je pogriješio u svojim proklimacijama ergo nije niti nepogrešiv. A to pak povlaći...
Sve u svemu jako zanimljivo
Ne nužno, zato jer je moguće da su oni jednostavno krivovjerci. Sa stajališta crkvenog tijela, krivovjernik je krivovjernik, pa bio on iz Bosne ili sa Marsa.
ratchet wrote:Naravno da je eksperimentirao. I po starom zavjetu baš i nije bio svemoguć. Jer da je, znao bi što će se dogoditi u rajskom vrtu. A da nije, dokaz je što se naljutio i istjerao ih. Jer čemu se ljutiti kad se desilo ono što si znao da će se desiti i sam si to inicirao. Prema starom zavjetu Bog je jedan prilično čudan, osvetoljubiv i namrgođen tip.
Inače smatram da je Crkva trebala uzeti samo Novi zavjet, a onaj stari škart svrstat u domenu polukrivovjernih priča. Ipak, trebala im je povijesna podloga, pa su završili sa polumahnitim židovskim trabunjarijama i Bogom koji jedan dan izgleda kao blizanac Zeusa i bande (i rimskih kopija), a kasnije pljuje po svemu tome i fiksira se oko Mesije.
Zato mislim da im ne bi trebalo zadirati u tu slabu točku, time rasprava postaje suvišna.
Mislim, taj stari bog bi im najvjerojatnije razvalio impulsni pogon, jerbo su mu baš morali kvariti pogled na nebo bez oblačka [digresija! - taj bog ubija (potop?), u mojem tumačenju, pravi stvoritelj nikada ne bi smio biti uništavač (a onda bi bio nepogrešiv, što u Židova očito nije)].

Isus voli sva bića. Podcrtavam: SVA, i svatko može naći spasenje ako se pravodobno pokaje (last minute repeniton?).

Sve u svemu, zeleni bi postojali, bili bi krivovjerni, i pretpostavljam da bi mogli naći spasenje u obliku pokrštavanja i pokajanja (novu krv bi se dočekalo raširenih ruku - ne znam jeste li svjesni, ali najveći broj današnjih vjernika potječe iz loših materijalnih uvjeta i općenito trećeg svijeta. Daljnje objašnjavanje je suvišno.)
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Re: Religije i vanzemaljci

Unread post by Hrvoje »

Image

Jeste li kršćanski fanatik?

10 - Energično niječete postojanje tisuća bogova u koje vjeruju druge religije, ali osjećate se grubo uvrijeđeni kada netko negira postojanje vašega.

9 - Osjećate se uvrijeđeni i "dehumanizirani" kada znanstvenici dokazuju da su ljudi evoluirali iz drugih životnih oblika, ali nemate problema s biblijskom tvrdnjom da smo stvoreni od blata.

8 - Smijete se mnogobošcima, ali nemate problema vjerujući u Trojedinoga Boga, Bezgriješnu Djevicu i mnoštvo svetaca, anđela i demona.

7 - Gnjevni ste na "zvjerstva" pripisana Allahu, ali ne trznete obrvom kad čujete o tome kako je Bog/Jehova pobio sve bebe u Egiptu u "Knjizi Izlaska", podavio cijelo čovječanstvo, te naredio pokolj cijelih etničkih skupina u "Jošui" uključujući žene, djecu, starce, stoku i drveće!

6 - Smijete se hindu vjerovanjima koja simbolički obogotvoruje ljude, i Grcima koji pričaju o bogovima koji spavaju s ženama, ali nemate problema vjerujući da je Sveti Duh oplodio Mariju, koja zatim radja čovjeka-boga koji je ubijen, oživio a zatim se tijelom uzdigao u Nebo.

5 - Spremni ste provesti cijeli život u traganju za sitnim rupicama u znanstveno uspostavljenoj starosti Zemlje (nekoliko milijardi godina), ali ne nalazite ništa pogrešno u vjerovanju plemenskim ljudima iz Brončanog doba koji su, sjedeći u svojim šatorima, nagađali da je Zemlja stara tek nekoliko pokoljenja.

4 - Vjerujete da će svi žitelji ovoga planeta izuzevši one koji dijele vaše vjerovanje, kao i sve suparničke sekte, provesti vječnost u beskrajnim mukama Pakla. A ipak smatrate da je vaša religija "najtolerantnija" i "puna ljubavi."

3 - Dok vam moderna znanost, povijest, geologija, biologija i fizika nisu uvjerljivi, neki glupan koji se valja na podu govoreći "jezicima" dovoljan vam je "dokaz" da je vaš izbor religije baš onaj pravi.

2 - Definirate 0,01 % kao "postotak visokog uspjeha" ispunjenih molitvi. To smatrate dokazom da molitva djeluje. A mislite da je preostalih 99,99 % NEUSPJEHA bila jednostavno Božja volja.

1 - Vi ustvari znate o Bibliji, Kršćanstvu i crkvenoj povijesti manje od mnogih ateista i agnostika - ali i dalje sebe nazivate Kršćanima.
User avatar
MrSini
Jedi Master
Posts: 238
Joined: 04 Apr 2005, 21:59

Re: Religije i vanzemaljci

Unread post by MrSini »

Xaotix wrote: (I molio bih vas da se suzdržite kometara o negativnim stranama religije. Ovo bi trebao biti thread o filozofskim pitanjima a ne nabrajanje svih grijeha crkve).
Ne može tako. Filozofija kojie se drži većina vjerskih zajednica rezultat je tih grijeha ili obrnuto, pa se to dvoje ne može razdvajati.
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Re: Religije i vanzemaljci

Unread post by Hrvoje »

Xaotix wrote: (I molio bih vas da se suzdržite kometara o negativnim stranama religije. Ovo bi trebao biti thread o filozofskim pitanjima a ne nabrajanje svih grijeha crkve).
A šta su religije nego filozofija? I to trula. Jer, znanost sigurno nisu. ;)
Post Reply