prijevodi u nas

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

Ovo gore je moj post, ali se naravno nisam ulogirao.... :blink:
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
User avatar
Den
Pa'u 10. razine
Posts: 457
Joined: 04 Aug 2003, 22:19
Location: Osijek

Unread post by Den »

Guest wrote:Je li netko od vas pogledao hrvatsko izdanje Martinovih knjiga? Mislim da se tamo moĹžete dobro nasmijati, ako ste ?itali original. ?ista katastrofa.
Ne kaĹžem da je sve to (imena i sli?no) lako prevesti, ali masakriranje originalne knjige je ipak previ[?]e.
mogao bi navesti neki primjer toj svojoj tvrdnji.
uzmi knjigu na engleskom i algoritmovo izdanje pa daj primjere
(strana ta i ta : original..... / prijevod....) za nas ostale koji nismo
?itali englesko izdanje (odgovor ... pogledaj sam ne prihvatam)
ban

Unread post by ban »

E, kad smo vec kod prijevoda :), malo cu privatizirat forum :D Zanima me, ono, vrlo me zanima, no dosad nisam cuo puno, pa... Uglavnom, jel netko citao koji moj prijevod i sto misli o njima? Luna je okrutna ljubavnica, Bespuce u Monolith 4, Diablo 1 i 2? Mislim, citao sam recenzije u Futuri. Uglavnom ni rijeci objede za prijevod, ali zanima me ako je netko citao i ima nesto rec :) Ne morate bit umiljati, necu vas stjerat s foruma ;)
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

Den wrote:
Guest wrote:Je li netko od vas pogledao hrvatsko izdanje Martinovih knjiga? Mislim da se tamo možete dobro nasmijati, ako ste ?itali original. ?ista katastrofa.
Ne kažem da je sve to (imena i sli?no) lako prevesti, ali masakriranje originalne knjige je ipak previše.
mogao bi navesti neki primjer toj svojoj tvrdnji.
uzmi knjigu na engleskom i algoritmovo izdanje pa daj primjere
(strana ta i ta : original..... / prijevod....) za nas ostale koji nismo
?itali englesko izdanje (odgovor ... pogledaj sam ne prihvatam)
Winterfell-Oštrozimlje
Casterly Rock-Baca?eva hrid
Summer-Ljetnik
Riverrun-Rijekotok

Ima ih još ali sam ih zaboravio. Gle, ja ne kažem da prijevod nije objektivno korektan, ali mi je ?itaju?i u engleskom izdanju ovo smiješno jer se ovakvim prijevodom gubi atmosfera.
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
User avatar
Den
Pa'u 10. razine
Posts: 457
Joined: 04 Aug 2003, 22:19
Location: Osijek

Unread post by Den »

ne vidim ni[?]ta stra[?]no u ovim primjerima koje si naveo, [?]tavi[?]e, Baca?eva hrid
mi je ?ak odli?no zvu?i kad se uzme u obzir opis tamnice koju imaju

?ini mi se da je ve?i problem u tome [?]to u hrvatskom imamo mnogo rije?i koje se jako
rijetko koriste, te kad se pojave mnogima djeluju neobi?no, pa ?ak i smje[?]no
(prvo [?]to mi pada na pamet je grizodu[?]je)
User avatar
Valek
Ewok
Posts: 40
Joined: 05 Aug 2003, 01:12
Location: Nasice, Hrvatska
Contact:

Unread post by Valek »

ban wrote: Uglavnom, jel netko citao koji moj prijevod i sto misli o njima? Luna je okrutna ljubavnica...
Baš nekidan sam ?itao Lunu, i odli?na je knjiga... a i prijevod... uživao sam... :aplauz:
User avatar
Den
Pa'u 10. razine
Posts: 457
Joined: 04 Aug 2003, 22:19
Location: Osijek

Unread post by Den »

ban wrote: E, kad smo vec kod prijevoda :), malo cu privatizirat forum :D Zanima me, ono, vrlo me zanima, no dosad nisam cuo puno, pa... Uglavnom, jel netko citao koji moj prijevod i sto misli o njima? Luna je okrutna ljubavnica, Bespuce u Monolith 4, Diablo 1 i 2? Mislim, citao sam recenzije u Futuri. Uglavnom ni rijeci objede za prijevod, ali zanima me ako je netko citao i ima nesto rec :) Ne morate bit umiljati, necu vas stjerat s foruma ;)
lunu nisam nabavljo(ni ?itao), bespu?a se ne sje?am jesam li ili nisam (monolith stoji u drugoj sobi me?u ostalim knjigama) diabla prvog sam pro?itao no nije mi se svidio pa drugi nisam
uzimao - to [?]to mi se nije svidio nema veze s prijevodom, (no morao bih provjeriti jel to u diablu ili negdje drugdje bilo ) ali mi je zasmetalo ono "nadmag" umjesto arhimag jer kad ve?
koristimo arhan?eo i arhiepiskop i ne prevodimo kao nad an?eo i nad episkop nije trebalo
ni ovdje

IZVINJAVAM SE AKO SE TO NE POJAVLJUJE U DIABLU :anonimac:
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

Da, to je možda i najve?i problem svih naših prijevoda, što se prevoditelji ne užive u ono što preva?aju nego lupe prvi prijevod na koji nai?u pa ispadne katasrofa.

Sre?om, ja sam ?itao Starship Troopers u originalu, pa nisam tamo naišao na "kupljenu farmu" :grr3: , ali na nekom druogm mjestu jesam. Nažalost, ili na sre?u, više se ne sje?am gdje.

Doslovni prijevod u SF&F literaturi jednostavno ne ide; i dok ?e se u drugim žanrovima ponegdje i dati preživjeti s takvim prijevodom, ovdje je to nemogu?e. I zbog intenziteta dijaloga, kao i zbog tematike i prate?ih pojava.
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ovo gore sam bila ja :anonimac: (naime, moderator sam, koje li ironije)
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Den
Pa'u 10. razine
Posts: 457
Joined: 04 Aug 2003, 22:19
Location: Osijek

Unread post by Den »

no svi ti primjeri ne zna?e da prijevodi op?enito ne valjaju ta da se treba ?itati samo u originalu kao [?]to neki misli (zbog rasprava s takvima koji su uvjereni da su toliki poznavaoci engleskog
da svaku knjigu potpuno razumiju bez kori[?]tenja rije?nika, sam prestao posje?ivati newsgrupe
o knjigama)

problem je [?]to ima puno malih izdava?a koji Ĺžele u[?]tedjeti novac i brzo i lako zaraditi pa uzimaju
za prevoditelje one koji su ubje?eni da ako znaju strani jezik toliko da se mogu njime koristiti u normalnom razgovoru da u tom slu?aju mogu i prevoditi knjige - i onda dobijemo takve primjere
koji se ponekad primjete i bez uspore?ivanja s originalnim tekstom
ban

Unread post by ban »

Den wrote: jer kad ve?koristimo arhan?eo i arhiepiskop i ne prevodimo kao nad an?eo i nad episkop nije trebalo
ni ovdje
IZVINJAVAM SE AKO SE TO NE POJAVLJUJE U DIABLU :anonimac:
Koliko se sjecam, ne spominje se :)
ban

Unread post by ban »

Valek wrote: Ba[?] nekidan sam ?itao Lunu, i odli?na je knjiga... a i prijevod... uĹživao sam...  :aplauz:
Ajde ako ti kazes. Inace, uopce ne mogu dokontati jesu li moji prijevodi dobri ili nedobri. :sleg: Hvala :)
Post Reply