O istodobnom podnošenju

PARadoksalno SEKularno glasilo Društva za znanstvenu fantastiku SFera

Moderator: Dagi

User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by Nimrod »

ratchet wrote:Ma šteta je i meni samome jer nije mi u interesu dva puta objavljivati istu priču. Imam i boljih od te koje čekaju na objavljivanje. A i ne perem ruke od krivnje jer nisam javio Dagiju da je priča objavljena, i nisam provjerio jesu li mu stigle one od Žiljka ( a ispalo je na Istrakonu da nisu ) pa sam smatrao da ima dovoljno drugih na čekanju koje može objaviti. A i nisam mislio da se takvo nešto može dogoditi s obzirom da su priče išle na SFerin natječaj, a od tamo u Parsek, koji je SFerin fanzin, a NOSF opet uređuje dopresjednica SFere. A eto, što je tu je i meni je žao jer i ja sam prvenstveno čitatelj i mogao sam pročitati neku novu priču u Parseku. Da sam ranije znao da će biti objavljena i u Parseku lako bi i sam poslao neku drugu umjesto te.
Yup, slizani smo svi - SFerakonski natječaj, NOSF, Parsek, Ubiq... Recimo, za 2007 . urednik Parseka, urednik Istrakonska zbirke i jedna od urednica Sferakonske zbirke su svi još i u uredništvu Ubiqa, pa ti vidi... Pretumbavanja ima puno, ovise o nizu faktora, a velik broj nas u ruke dobije brdo materijala, ne samo za fanzine i časopise i tekuće natječaje, nego i sa strane... I dogodi se katkad da ne znamo tko je šta prolongirao, odbio, prihvatio, itd. Najbolje prođu oni autori koji pitaju često. Događalo se da autori povlače priče, a i da ih zaborave povući...
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by niniane »

Znači, treba vas cijepiti i dosađivati vam zapitkivanjima :zubo:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by ratchet »

Ono što je Milena napisala da ima više pisaca nego čitatelja je zapravo popriličan paradoks. Za pretpostaviti bi bilo da svi oni koji pišu i čitaju. A valjda ima bar netko tko čita a da ne piše. Ili postoji strašna mogućnost da ima onih koji pišu a ne čitaju?
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by Milena »

Gle, računica je jednostavna: prosječne hrvatske naklade broje se u stotinama primjeraka, a samo u Društvu hrvatskih književnika imaš 530 članova. Pribroji tome 204 člana u Hrvatskom društvu pisaca (prilično sam sigurna da nema preklapanja), pa ćeš vidjeti odakle ta pomisao... :kava:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by niniane »

Milena wrote:Gle, računica je jednostavna: prosječne hrvatske naklade broje se u stotinama primjeraka, a samo u Društvu hrvatskih književnika imaš 530 članova. Pribroji tome 204 člana u Hrvatskom društvu pisaca (prilično sam sigurna da nema preklapanja), pa ćeš vidjeti odakle ta pomisao... :kava:
... a onda još dodaj sve one koji pišu, a nisu u nijednom od ta dva udruženja... :zbunj:

Možda nije stvar u tome koliko tko čita, nego što čita. Kao što jedan dečec na okruglom stolu na Istrakonu reče, on ne čita hrvatski fantasy jer mu je bezveze (more or less, mislim da se njegov govor može svesti na to), a strani fantasy obožava. Dakle, čita, ali ne hrvatske pisce.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by Ire »

ne, on je rekao da mu je hrvatski bez veze, a hrvatski fantasy nije nužno loš
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by Milena »

Prilično sam sigurna da, pogotovo u žanrovskoj publici, ima podosta ljudi koji ne čitaju -- ili vrlo malo čitaju -- na hrvatskom, iz nekoliko razloga:
1. Ljudi koji hoće pratiti recentnu svjetsku produkciju nemaju opcije nego čitati originale, jer se kod nas prevodi malo i sporo. To pak vodi do točke
2. Stvara se navika čitanja na originalu. Koliko god prijevod bio dobar, original je uvijek original. No to često dovodi do točke
3. Ljudima "sjedne" jezik, pa im bude čudno čitati na nekom drugom jeziku (jezici su i inače obrnuti od bicikla, jako ih se lako i brzo zaboravlja).
Sad, još, tu je i relativno neovisna točka
4. Naša je produkcija relativno mala. (U fantasyju još manja nego u ZF-u.) To pak dovodi do smanjenog izbora. Ako netko voli, na primjer, sword and sorcery, ali u debelim trotomnicama, nema što čitati iz domaće produkcije. Ali je zato dovoljno prošetati do Algoritma ili Profila i možeš se na engleskom stokirati za mjesec dana.
Ovo se posebno odnosi na fantasy, ali do određene mjere vrijedi i za ZF i za sve druge žanrove.
Hrvatska zapravo nema "standardne" komercijalne književnosti. Možda nešto malo chicklita u zadnje vrijeme, ali žanrovske književnosti tipa krimića, ljubića skoro da i nema. Što je produkt jako puno faktora i vjerojatno bi zahtijevalo cijelu, podrobnu i multidisciplinarnu studiju, ali sasvim sigurno utječe i na SF i njegovu publiku.

I time završavamo današnje predavanje... :D
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Hrvoje Prcic
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 03 May 2005, 18:06
Location: Zagreb

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by Hrvoje Prcic »

Milena wrote:Prilično sam sigurna da, pogotovo u žanrovskoj publici, ima podosta ljudi koji ne čitaju -- ili vrlo malo čitaju -- na hrvatskom, iz nekoliko razloga:
Ne slažem se. mislim da upravo u žanrovskoj publici ljudi dosta čitaju domaće, sve domaće zbirke i romani autora koji su unutar fandoma stvorili ime su pročitani unutar žanrovske publike, ali izvan nje nimalo. No zato padobranci koji izvan fandoma napišu i objave nešto nisu pročitani unutar žanrovske publike, ali donekle jesu izvan nje. Valja naglasiti i da je žanrovska publika danas vrlo malena, a i nesklona kupovanju, pa često na forumima vidim kako netko unutar žanra veli kako čeka da dođe na red da pročita knjigu umjesto da je kupi. Što dakako dovodi do toga da
Milena wrote:1. Ljudi koji hoće pratiti recentnu svjetsku produkciju nemaju opcije nego čitati originale, jer se kod nas prevodi malo i sporo. To pak vodi do točke
Prvo, pod recentnom produkcijom danas se unutar žanra govori gotovo isključivo o anglosaksonskoj produkciji. Točno je da se prevodi malo i sporo, a razlozi su upravo u tome što se strogo žanrovska izdanja kupuje mali broj primjeraka, a produkcija nije jeftina pa izdavači posežu uglavnom za kraćim, starijim djelima za koja su prava jeftina, ne plaćaju prevoditelje, da o lektorima i ne govorimo, tiskaju nekvalitetno... pa se doista za nešto novo mora posegnuti za originalom a tek tu zjapi ponor opasnosti
Milena wrote:2. Stvara se navika čitanja na originalu. Koliko god prijevod bio dobar, original je uvijek original. No to često dovodi do točke
Ovdje valja dvostruko naglasiti da se ta navika čitanja u originalu odnosi gotovo isključivo na anglosaksonske autore, čija su djela sve lošija, pa se kvari ukus, gubi uvid u svjetsku produkciju, povratnom spregom se djeluje na domaću produkciju i tako to a posljedice su da
Milena wrote:3. Ljudima "sjedne" jezik, pa im bude čudno čitati na nekom drugom jeziku (jezici su i inače obrnuti od bicikla, jako ih se lako i brzo zaboravlja).
Tako se zaboravlja materinji jezik, pa su u domaćem izdavaštvu engleske jezične konstrukcije, poplave nepotrebnih anglizama i isforsirano omalovažavanje domaće produkcije u odnosu na anglosaksosnku. Reakcija je dakako negativna
Milena wrote:Sad, još, tu je i relativno neovisna točka
4. Naša je produkcija relativno mala. (U fantasyju još manja nego u ZF-u.) To pak dovodi do smanjenog izbora. Ako netko voli, na primjer, sword and sorcery, ali u debelim trotomnicama, nema što čitati iz domaće produkcije. Ali je zato dovoljno prošetati do Algoritma ili Profila i možeš se na engleskom stokirati za mjesec dana.
Ovo se posebno odnosi na fantasy, ali do određene mjere vrijedi i za ZF i za sve druge žanrove.
Hrvatska zapravo nema "standardne" komercijalne književnosti. Možda nešto malo chicklita u zadnje vrijeme, ali žanrovske književnosti tipa krimića, ljubića skoro da i nema. Što je produkt jako puno faktora i vjerojatno bi zahtijevalo cijelu, podrobnu i multidisciplinarnu studiju, ali sasvim sigurno utječe i na SF i njegovu publiku.
Autorima se baš ne isplati pisati obimnija žanrovska prozna djela jer ih izdavači neće prihvatiti, kritika će ih sasjeći, a publika ne želi kupiti knjige, čemu kao začin treba dodati i izostanak dobrih urednika pa nerijetko i ono što nađe izdavača ne valja. Zato cvjetaju nekomercijalne žanrovske zbirke kratkih priča koje se ipak nekako utope u fandomu. A kako promijeniti te trendove vjerojatno bi zahtijevalo cijelu, podrobnu i multidisciplinarnu studiju.

I time završavamo današnje predavanje... :D
Jedini način da se otkriju granice mogućega jest zakoračiti preko njih u nemoguće!
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by Nimrod »

ratchet wrote:Ono što je Milena napisala da ima više pisaca nego čitatelja je zapravo popriličan paradoks. Za pretpostaviti bi bilo da svi oni koji pišu i čitaju. A valjda ima bar netko tko čita a da ne piše. Ili postoji strašna mogućnost da ima onih koji pišu a ne čitaju?
Po Zagrebu kruže priče kako hrvatski pisci uopće ne čitaju, a pogotovo ne svoje kolege... Pa ti vidi... :zubo: Mainstream pisci, da nadodam... "Matičari"?
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by Dagi »

ratchet wrote:(...)
Sjedne strane sam očekivao da ću dobiti obavijest kad će što biti objavljeno, a s druge strane računao sam da su i Parsek i NOSF povezani preko Sfere i da znaju što gdje izlazi. Moja greška je što nisam odmah javio Dagiju da je priča izašla u NOSF-u ali računao sam na to Sferaši znaju što ide gdje. I meni je krivo zato što je izgubljen prostor gdje je mogla biti objavljena neka druga priča (...). U svakom slućaju onu treću što je kod Dagija neću slati nigdje pa nek je objavi ako i kad bude želio. (...)
Što se obavijesti tiče, teškoća je u tome što imam običaj obavijestiti autore nakon izlaska, a ne nakon zaključenja broja. Ovo mi daje povoda razmisliti o promjeni te prakse. Nadalje, na meni je bilo pratiti što je u NOSF-u objavljeno.

Što se tiče izgubljenog prostora, u "Parseku" je tijekom 2007. objavljeno 270 kartica priče. To je usporedivo s time da u mjesečniku konzistentno šibaš u svakom broju jednu domaću priču od 20+ kartica. Jedna više ili manje, dakle, nije problem, pogotovo ako je dobra. Treća priča ide. :thumbup:
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by Dagi »

niniane wrote:Znači, treba vas cijepiti i dosađivati vam zapitkivanjima :zubo:
Vrlo doslovce, DA!
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by Dagi »

Nimrod wrote:Po Zagrebu kruže priče kako hrvatski pisci uopće ne čitaju, a pogotovo ne svoje kolege... Pa ti vidi... :zubo: Mainstream pisci, da nadodam... "Matičari"?
A dogodi se i u žanru... :zbunj:
imagiteranka
Ewok
Posts: 26
Joined: 07 Jul 2007, 11:40

podjela 2

Unread post by imagiteranka »

:kava:
Hrvoje Prcic wrote:Autorima se baš ne isplati pisati obimnija žanrovska prozna djela jer ih izdavači neće prihvatiti, kritika će ih sasjeći, a publika ne želi kupiti knjige, čemu kao začin treba dodati i izostanak dobrih urednika pa nerijetko i ono što nađe izdavača ne valja.

Prije godinu dana sam završila fantasy roman od nekih 900 stranica (budući da je predugačak, razdijelila sam ga na tri dijela). U priču sam ukomponirala mnoge likove iz naše mitologije, te neke naše legende, smatrajući da nisu lošiji od onih sjevernjačkih. Još dok sam pisala, prvi dio sam poslala g-đi Veri Barić u Znanje (biblioteka Stribor) i ona je jedina urednica koja je zapravo pročitala dio romana koji sam napisala. Ukazala mi je na neke pogreške (na čemu sam joj veoma zahvalna) i rekla da samo nastavim, te da je, nažalost, za njenu biblioteku to preobimno. Kad sam roman završila i već dobrano izbrusila (mada sam i dalje radila na njemu) poslala sam ga na mnoštvo adresa naših nakladnika, no nakon mjeseci čekanja ispostavilo se da ga ama baš nitko nije pročitao, jer nitko nema vremena za nekog domaćeg anonimusa. Nisam ni mislila da će se baš svi odmah potrgati za mojim rukopisom, ali sam se iskreno nadala da će ga pročitati i bar mi reći svoje mišljenje. Ogorčena, poslala sam 1. dio na nekoliko natječaja, smatrajući da će ga tada morati pročitati i reći mi mišljenje, no, ni na moje izričito traženje nisam ga dobila. :x :x :x :puca:
I sad me na bezbroj neprospavanih noći podsjeća samo folder na mom desktopu. :x :scratch: :(
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by ratchet »

900 stranica za fantasy roman uopće nije predugo. Naprotiv, da mi netko gurne u ruke fantasy od samo 300-tinjak stranica osjećao bih se prevarenim, pogotovo ako moram kupiti još dva tanka dijela umjeso jednog lijepo debelog kako se fantasiyu i pristoji. A to sa objevljivanjem me zapravo i ne čudi. Pogledaj samo sredstva i mogučnosti koje naši SF nakladnici imaju ( Davors to može bolje objasniti ) i sve će ti biti jasno. Ostatak ionako zazire od našeg žanra, osim Algoritma, ali oni se bave gotovo isključivo stranim piscima ( Hoyka?? ). Ja osobno se neću niti truditi gurati nakladnicima roman u ruke sve dok ne objavim 20-30 priča i ne osvojim još neku nagradu. A i onda sam spreman na to da ću čekati par godina na objavljivanje ako i ikada to dočekam.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
Post Reply