Svehrvatski SF forum

Klubovi, fanzini, konvencije, sajtovi, Bogdaj veći kup ...

Moderator: Dagi

User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Svehrvatski SF forum

Unread post by Izitpajn »

Na Istrakonu sam sreo Bojana Sudarevi?a koji mi je predložio zanimljivu ideju. Naime, kako danas u Hrvatskoj postoji ve? nekoliko web foruma vezanih uz SF i udruge, i kako se na svima njima vrte više manje tematski istovrsne diskusije, bi li bila dobra ideja sve te forume ujediniti u jedan? Na primjer, na svakom od tih nekoliko foruma postoji odjeljak za film, odjeljak za knjige, odjeljak za fandom i tako dalje. Isto tako, tjedan dana prije Istrakona Šiškovi? je na sve forume do kojih je došao stavio uvod za okrugli stol o Hr.SF-u. Na nekima se diskusija primila, na nekima nije, a na onima na kojima se primila vodila se potpuno odvojeno od ostalih. Pa, sad, koliko to ima smisla procijenite sami.

Sad, poznati su standardni prigovori na svako "veliko ujedinjenje" - gube se specifi?nosti, na "velikom forumu" ne bi bilo mjesta za stvari koje se redovno pojavljuju na lokalnim forumima i sli?no. Me?utim, PHPBB tu uvelike pomaže. Na primjer, taj "Veliki forum" bi se mogao podijeliti na cjeline i podcjeline:

Fandom:
- konvencije
- fanzini
- razno
SF:
- knjige
- filmovi
- ?asopisi
Igre:
- komp
- board
- RPG
LOKALCI:
SFera:
- Sferakon
- Parsek
- život samo utorkom
GAIA:
- nešto
- nešto drugo
- nešto tre?e
Aurora:
-
-
NOSF:
-
-
........
... i tako dalje ...

Pa me sad zanima što ekipa ovdje misli o tome.
ban

Unread post by ban »

Moram reci da sam uvijek razumijevao ideju (koja se u nas cesto pojavljivala) okupljanja sf fandoma pod jedan krov. Takva je ideja (na doduse nesto visoj razini) bio i nedavno spomenuti Krstin Azebif (izvorno Hazebif), a svojedobno su i klubovi po hrvatskoj inicirali svehrvatski fanzin-godisnjak. Znam da je tako izaslo posebno svehrvatsko izdanje tog fanzina u Kutini pod nazivom Svjezdani Navigator, pa onda i u Osijeku pod nazivom PlaySF. Mozebitno je izasao jos koji broj. Ne sjecam se.
Onda imamo ideju koju zastupa Biber, a kaze da je zainteresirao jos neke u Hr fandomu, a ta je da se organizira svehrvatska SF konvencija. Tu su i inicijative Sisovica da se na neki nacin katalogizira hrvatska sf produkcija, a to mi se cini manje megalomanski a vise logicno i potrebno ako se zeli vidjeti na kojim pozicijama stoji hrvatski sf fandom.

Znaci, takve sam ideje uvijek razumijevao, ali i smatrao da su one dijelom neizvedive, osobito ove koje traze neku trajnu aktivnost, a ne samo kampanjsku i povremenu a istodobno traze angazman prevelike skupine ljudi, a ne samo nekolicine voditelja projekta.

Problemi su dakle tehnicke naravi (gdje bi se - na kojem serveru - fizicki nalazila ta baza?), te organizacijske: tko bi time administrirao? Da ne bi ispalo ko sto tradicionalno ispada na ircu. Naposljetku nista manje vazni nisu problemi financijske naravi. Tko bi financirao hosting?

Zaseban je problem larpurlatisticke naravi.

Naravno, mozemo napraviti nekakvu vrstu webringa koji bi nenametljivo ukljucivao te razlicite forume i sajtove, a ostavio potpunu autonomiju lokalnim zajednicama, webmasterima, urednicima odn. onima koji ta mjesta vode, odnosno neke vrste gatewaya koji bi vodio s jednog mjesta na konkretne forume unutar velikih forma na npr. Albusovim, Sferinim ili Nosf stranicama, a tu opet dolazimo do navedenih problema.

Uglavnom znaci, volio bih jos cuti i o tehnickim detaljima ovog prijedloga :!:
Last edited by ban on 30 Mar 2004, 11:48, edited 1 time in total.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ja sam se ve? uživo izrazila pozitivno o toj ideji, a sad se izražavam i pismeno..
mislim da je to jako dobra ideja baš zbog tog razloga koji je naveden da se na šest (6 je proizvoljna brojka) razli?itih mjesta diskutira o istoj tematici.. ne velim da bi ti 'lokalni' forumi trebali zamrijeti, ali smatram da bi trebao biti jedan 'globalni' forum koji bi objedinjavao sve ostale
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

ban wrote:Znaci, takve sam ideje uvijek razumijevao, ali i smatrao da su one dijelom neizvedive, osobito ove koje traze neku trajnu aktivnost, a ne samo kampanjsku i povremenu a istodobno traze angazman prevelike skupine ljudi, a ne samo nekolicine voditelja projekta.
Pa, jedan web forum ne bi trazio angazman prevelike skupine ljudi, nego samo nekolicine voditelja projekta. Osobno sam ili protiv vecine ovog ostalog sto si spomenuo - krovna udruga, nacionalna konvencija - ili nemam nista protiv, ali mislim da ne bi uspjelo - fanzin. Ali za forum mislim da moze uspjeti jednostavno jer nije rijec o vecoj kolicini posla nego sto se sad obavlja. Jednostavno, ljudi koji sad administriraju postojece forume bi administrirali i taj veliki - svatko "svoju" domenu. Nema potrebe da netko iz Rijeke administrira SFerin dio ili da netko iz Pazina administrira NOSF (iako, koliko mi se cini, vi niste toliko geografski vezani pa to ne bi bilo iskljuceno, ali u svakom slucaju ovisi o vama). Sto se tice zajednickog dijela, mislim da bi se ljudi mogli dogovoriti.
Uglavnom znaci, volio bih jos cuti i o tehnickim detaljima ovog prijedloga :!:
A ja bih volio cuti argumente za i protiv ovakvog prijedloga opcenito. Naime, kad jednom odlucis da zaista to vrijedi napraviti, onda su tehnicki problemi upravo to - tehnicki problemi. Oni, naime, imaju tendenciju da se vrlo lako rijese ako postoji volja. A za forum, ponavljam, cak ne bi trebalo ni puno raditi. Ono sto ne bih htio je da nekolicina ljudi krene u to, obavi dio posla, a onda da ostali zakljuce da to ne zele.

Mislim da pronalazenje servera ne bi bio problem. Ni SFera ni NOSF ni, koliko mi se cini, Via Galactica i Albus, nemaju problema s financiranjem i hostingom. Pa, mislim da bi se naslo sponzora. A Bojan je nesto spomenuo da bi cak i NOSF kao "neutralni" forum mogao prerasti u "Veliki forum", al to se vi dogovorite s njim :) A jos jedna ideja je da se to napravi na Futurinom sajtu sto definitivno ima svojih prednosti.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

A Bojan je nesto spomenuo da bi cak i NOSF kao "neutralni" forum mogao prerasti u "Veliki forum", al to se vi dogovorite s njim A jos jedna ideja je da se to napravi na Futurinom sajtu sto definitivno ima svojih prednosti.
da, bojan se meni obratio s tom idejom, na što sam ja reagirala - a kako druga?ije nego s 'guba' :mrgreen: , no rekla sam mu da se javi jefeu, odn. banu..
što se future ti?e, tu se ne slažem (ne zbog toga što sam NOSF frikuša). radije bih da taj možebitni forum egzistira na jednoj recimototako neprofitnoj razini.. nemam niš protiv future niti imam išta protiv future da zara?uje, al po meni to povla?i previše stvari za sobom..
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
dmi
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Nov 2003, 12:33
Contact:

Unread post by dmi »

...evo i mene...
Izitpajn me prestigao ([?]to je i red jer je jedan od inicijatora)... :wink:
Po svemu do sada pročitanom i pregledanom slaĹžem se da su u biti svi Hrvatski SF&F forumi razbacani (a i nema ih puno) a svi govore o istoj tematici tako da se ukoliko ih makar i ovla[?] pratite stalno ponavljauj iste teme...

Ja podrĹžavam zamisao jer kao [?]to i sami znate sve baze se mogu seliti i ukoliko se napravi "veliki" forum sa nekom prepoznatljivom adresom (u stilu: sfforum.hr ili ne[?]to [?]to aludira na isto) svatko moĹže odrĹžavati dalje svoj dio podforuma koji je vezan uz postojeći site ili udrugu/dru[?]tvo...
Naravno teme koje se tiću svih (film, knjige, događanja...) bi bile zajedničke...
Ovim svi profitiramo a [?]to se tiće tehničkih pote[?]koća jo[?] uvijek vjerujem da ima volontera i plateĹžno sposobnih donatora koji bi poduprli ideju...

Naravno ovdje pričamo samo o forumu a ne o omasovljavanju u udrugu ili ne[?]to drugo...
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Bojan »

Evo da se i ja ukljucim u raspravu... buduci da sam je skrivio.
dmi wrote:Naravno ovdje pri?amo samo o forumu a ne o omasovljavanju u udrugu ili ne[?]to drugo...
Upravo tako. Mislim da je bitno to naglasiti. Nitko nista ne gubi. Svi zadrzavaju odvojene sajtove - netaknute. Jedina razlika na sajtovima (u odnosu na sadasnje stanje) bi bila u tome da bi link "Forum" na SFeri, NOSFu, Albusu (...) vodio na jedan forum. Jedan forum s pet ulaza.
Izitpajn wrote:A Bojan je nesto spomenuo da bi cak i NOSF kao "neutralni" forum mogao prerasti u "Veliki forum", al to se vi dogovorite s njim
To mi se cini kao najjednostavnije rjesenje, buduci da je NOSF definitivno najzivlji, posebno na planu "opcih" tema, koje su manje-vise zajednicke svim forumima. U tom bi slucaju i administriranje tog foruma trebalo ostaviti NOSF ekipi, s tim da bi ju se (ukoliko oni to zele) "pojacalo" administratorima ostalih foruma. "Lokalne" cjeline i podcjeline (udruge i konvencije) bi potpuno samostalno moderirali ljudi iz tih udruga.
ban wrote:Naposljetku nista manje vazni nisu problemi financijske naravi. Tko bi financirao hosting?
Razumno pitanje. Siguran sam da bi svima koji sad imaju vlastite forume (osim Albusa, koji koristi Pazinski forum) bilo jeftinije sudjelovati u financiranju zajednickog foruma, nego financirati potpuno samostalan forum. Kad se na jednu hrpu stave NOSF, SFera, Mos Croatia, Albus, Futura (njihov forum je u fazi nastajanja) i mozda Aurora, Gaia i Faust (koji trenutno nemaju forume, ali bi mozda bili zainteresirani), vjerujem da bi se lako oblikovala financijska konstrukcija.
ire wrote:[?]to se future ti?e, tu se ne slaĹžem (ne zbog toga [?]to sam NOSF friku[?]a). radije bih da taj moĹžebitni forum egzistira na jednoj recimototako neprofitnoj razini.. nemam ni[?] protiv future niti imam i[?]ta protiv future da zara?uje, al po meni to povla?i previ[?]e stvari za sobom
Ne slazem se. Na ideju me potakla kolumna J.P. Kellya "On The Net" iz zadnjeg Asimov'sa u, kojoj navodi da Magazine of F&SF s nekoliko konkurentskih casopisa, ali i fanzina dijeli zajednicki forum. Mada se inace slazem sa stavom da profesionalci i fandom trebaju biti odvojeni, cini mi se logicnim da web-forum bude mjesto na kojem se dodiruju, t.j. gdje komuniciraju - i to na obostranu korist. upravo to i jest zgodno s ovakvim "velikim" forumom - na njemu mogu egzistirati sve udruge, sve ne-udruge (poput NOSF-a), pa cak i profesionalci (poput Future), a da ne smetaju jedni drugima.

Sad tek vidim koliko sam se raspisao... :oops:
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

NOSF je svakako najĹživlji forum. ?emu izrada "nadforuma"?
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

ire wrote: nemam niš protiv future niti imam išta protiv future da zara?uje, al po meni to povla?i previše stvari za sobom..
To s Futurinim forumom bi moglo biti zgodno... Futura JE neka okosnica SFa u Hrvata, a urednica bi mogla držati na oku strujanja u ukusima i željama (potencijalnih) čitatelja (barem onog djela njih koji koristi internet). To bi moglo uroditi Futurom koja bi bila bliža željama čitatelja od čega bi profitirali čitatelji a onda kroz prodaju i Futura.

Meni se čini kao dobra ideja.
ban

Unread post by ban »

Ja isto nemam nista protiv Future. Opcenito nemam nista protiv forumâ, pa cak ni protiv toga da se neki, npr. Futurin, proglasi sredisnjim forumom hrvatskog fandoma kao i da se na njemu odrzavaju ucene virtualne konferencije o SF-u u Hrvata ili slicno. Mislim, ovaj forum je skroz public, nastao je nakon nekoliko godina postojanja samog nosf-a, tj. kad je sazrelo vrijeme i okupila se kakva takva scena, a bilo bi ga bez obzira ima li jos 100 foruma o SF-u na .hr netu ili nema ni jedan. Opcenito dakle smatram da je na onima koji budu vodili Futurin sajt da li ce pokrenuti forum ili ne no, kao sto Dagi kaze, zasto nekim dekretom proglasavati nadforum?
BTW, znam da se HTnet interesirao za pokretanje portala o SF-u. Cuvajmo monopole za profesionalce ;)
S druge strane, razumijem o cemu Bojan prica. To je zapravo odlicna ideja, ali bi se s time mozda izgubila nekakva community atmosfera koja vlada na Albusu, Sferi i Nosf-u i dobili bi nesto kao hr.rec.sf ali na webu.
User avatar
dmi
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Nov 2003, 12:33
Contact:

Unread post by dmi »

...ali na ovaj način dobiva se na masovnosti i nema rasipanja "resursa"...
U biti mene zamara pratiti slične diskusije na tri odvojena foruma (jest' da na svakom ne[?]to naučim ali...).
Na kraju sve se svodi na moraliziranje dok se ne nađe par ljudi koji postave leđa i iznesu cijeli projekat (a na kraju budu nagrađeni pogrdama)...
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Bojan »

ban wrote:zasto nekim dekretom proglasavati nadforum?
Ne dekretom. Dogovorom. Zato sad i raspravljamo o tome ovdje (trenutno i na jos 2 mjesta :roll: ).
ban wrote: cak ni protiv toga da se neki, npr. Futurin, proglasi sredisnjim forumom hrvatskog fandoma kao i da se na njemu odrzavaju ucene virtualne konferencije o SF-u u Hrvata ili slicno
ovo je izvrstan primjer za ono sto zelim reci. Zasto - umjesto da postoji Futurin forum na kojem bi se radilo ovo sto navodis, ne bi unutar "Svehrvatskog" foruma Futuri jednostavno pripala skcija "Futura" za moderiranje. Tako bi svima bilo jednostavnije - i Futuri (koja bi imala manje tehnickog posla, kao i SFera i Albus...) i korisnicima (koji se ne bi morali logirati na 5 mjesta, nego bi samo kliknuli misem na Futura. U Pazinu sam vodio kratki razgovor i s Milenom Benini i - ako sam ju dobro shvatio - ona je pokazala interes za takav forum.
ban wrote: ali bi se s time mozda izgubila nekakva community atmosfera koja vlada na Albusu, Sferi i Nosf-u
Ne bi. Prvenstveno zato sto community atmosfere uglavnom nema. Glavno obiljezje nasih foruma nije communitiy atmosfera, nego mrtvilo. Cak i na NOSFu (koji je daleko najbolji) mnoge dobre teme ostaju netaknute mjesecima. A sve lokalne teme koje se bave NOSFom, SFerom, Albusom, itd, i dalje bi zadrzale svoje sekcije u "velikom" forumu.
dmi wrote:...ali na ovaj na?in dobiva se na masovnosti i nema rasipanja "resursa"...
U biti mene zamara pratiti sli?ne diskusije na tri odvojena foruma.
Fino. To je bit stvari. :wink:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

zalažem se da domena možebitnog budu?eg sveforuma bude posebna adresa, ko što je ve? neko predložio, a ne neka ve? postoje?a, a da svi fino imaju na svojim stranicama link na taj forum, koji ?e, pak, imati podforume za te i te stranice.. jednostavno i bezbolno.. i najfer.. i ne?e biti osipanja tematike a mo?i ?emo se svi skupa družiti :mrgreen:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

BTW, znam da se HTnet interesirao za pokretanje portala o SF-u. Cuvajmo monopole za profesionalce
?emu ako ima 'naših' ljudi koji su to voljni i spremni napraviti?
Instant Geek. Just Add Coffee.
Post Reply