trudni frajer

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: trudni frajer

Unread post by niniane »

Morala bih provjeriti u knjizi iz biološke psihologije, otud mi priča... Ako naletiš negdje na Pinelovu "Biološku psihologiju", škicni - moja je u Karlovcu i vjerojatno je neću tako skoro vidjeti...

Sad si me ulovio na prepad :scratch:

Disklejmer: sve nepravilnosti i nelogičnosti u tekstovima koje pišem pripisujem zaboravljanju :D
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: trudni frajer

Unread post by Ire »

Instant Geek. Just Add Coffee.
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Re: trudni frajer

Unread post by Krvoje »

Ja se priklanjam ovoj da je ta persona žena, ma što govorila o sebi. Bez da ikoga uvrijedim, osobe koje same sebe doživljavaju suprotno od rođenoga spola smatram pomaknutima. Tome dodajem još i duboko osobno uvjerenje kako medicinski nismo dovoljno moćni da osobi tek tako primijenimo spol. Pa mi je sve to skupa, ako ne neprirodno, nezdravo.

A ovim dvjema, nadam se da će dijete biti na zdrav način odgajano.
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: trudni frajer

Unread post by Nazir »

Nekako imam feeling da ce dijete u toj obitelji proc bolje nego kod vecine, za ozbiljno... :kava:
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: trudni frajer

Unread post by Milena »

Krvoje wrote:Ja se priklanjam ovoj da je ta persona žena, ma što govorila o sebi.
Zašto tako misliš? I odakle ti pravo da određuješ što je netko, "ma što ta osoba govorila o sebi"?
Bez da ikoga uvrijedim, osobe koje same sebe doživljavaju suprotno od rođenoga spola smatram pomaknutima.
I zašto misliš da time nikoga ne vrijeđaš? Bi li tebi bilo uvredljivo da netko ono kako sebe vidiš, doživljavaš i osjećaš smatra pomaknutim ili nezdravim ako ne već neprirodnim?

N.B., ne želim izazivati sukob, nego me iskreno zanima, jer ne razumijem.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Ariel
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 02 Feb 2008, 23:14
Location: Split

Re: trudni frajer

Unread post by Ariel »

da potvrdim već rečeno. svaki fetus počinje razvoj kao ženski. onda je u jednom trenutku aktiviraju geni s Y kromosoma, počnu lučit muški hormoni i fetus krene prema muškom. zato muškarci imaju bradavice BTW, jer su muški fetusi zapravo modificirani ženski fetusi. :cheers:
Y kromosom na sebi ima jako malo gena, samo par i oni kodiraju za nekoliko hormona. ali među njima su i muški spolni hormoni, što je jako bitno.

u članku piše da je ta osoba uzimala muške spolne hormone i tako izgledala kao muškarac. tako je je ona/on možda legalno muško, ali je muška obilježja dobio na umjetan način. prema tome, mislim da je ta osoba biološki žena. što potvrđuje i činjenica da je trudna. a sa psihološkog stajališta ne mogu i ne želim ništa govoriti jer to nije moje područje. u principu ne volim raspravljat o stvarima o kojima znam malo ili ništa.
U STVARNOSTI JE REALNOST SASVIM DRUKČIJA. :kava:
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Re: trudni frajer

Unread post by Krvoje »

Ok, ja sam previše nehajno pristupio postanju na ovakvu temu.

U principu se slažem s ovim što Ariel napisa. Biološki. Psihološki, smatram problematičnim kad netko nije u stanju samog/samu sebe prihvatiti samog/samu po sebi. U tu kategoriju svrstavam ljude koji na sebi daju izvoditi nepotrebne kozmetičke korekcije, od ravnanja nosa, do liposukcije dupeta ili ugradnje umetaka u štošta. Ne pričam o ljudima koji su negdje dobili gadne opekotine, ili su im kosti krivo srasle, ili imaju nešto takvo što im realno otežava život. Ako žena nije samu sebe u stanju prihvatiti kao ženu, i žudi za promjenom toliko jako da će se podvrgnuti nizu kozmetičkih i hormonalnih tretmana samo da si promjeni izgled, meni je to za početak lažno, a na koncu mi se ne sviđa kao koncepcija.

Usto, smatram također da smo svi ovdje takvi kakvi jesmo, s nekom svrhom i da se toj svrsi treba pokoravati, a ne ju iskrivljavati, ali to je samo moj metafizički stav.

Ne bi me uvrijedilo da mi netko kaže da su moji stavovi pomaknuti, ja jesam pomaknut :) I nemam ništa protiv ljudi čije stavove tako smatram pomaknutima. Dapače, sa svima s kojima se mogu naći na ljudskoj razini želim i mogu moći normalno komunicirati. Čak i ako se jako ne slažem s njihovim stavovima i izborima, to su njihovi stavovi i izbori pa valjda imam pravo braniti svoje stajalište i suprotstaviti ga njihovom.

Slažem se s ovim što reče Nazir, zapravo, u prosjeku, gay ljudi koje sam upoznao u životu "normalniji" su od ne-gay ljudova.
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: trudni frajer

Unread post by niniane »

Uh-huh... Ne bih stavljala transeksualnost i estetske operacije u isti koš... Biti transeksualac ili ne, gay ili ne, su stvari koje osoba ne može odlučiti i mijenjati kod sebe. Zamisli da se nalaziš u tijelu suprotnog spola i da svaki dan moraš gledati spolne organe koje ne smatraš svojima. Ja osobno, da se nađem u muškom tijelu, očajnički bih željela van u žensko. Zato i mogu razumjeti - velim, posebno otkako sam jednog transeksualca i upoznala. I ne bih ni u snu rekla da je to lažno - upravo zato što su to stvari na koje osoba ne može utjecati.

A osobe koje se bez nama vidljivog i logičnog razloga podvrgavaju brojnim estetskim operacijama imaju poremećaj sheme tijela - kao i osobe koje imaju anoreksiju. One zaista sebe vide na nerealan način, kao da se neprekidno gledaju u jedno od onih iskrivljenih ogledala u kojem izgledaš razvučeno, debelo, štrkljavo, kaj god. A transeksualnost je problem spolnog identiteta.

Ok, to su sve pitanja o kojima većina ljudi ima jasno formirane i izražene stavove. It`s ok. No pitam se kako bi reagirao da otkriješ da je netko od tvojih prijatelja zapravo transeksualac.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: trudni frajer

Unread post by Ire »

evo i tanja rudež piše ... preporučam čitanje
http://www.reci.hr/blogs/tabula_rasa/ar ... olova.aspx
Instant Geek. Just Add Coffee.
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Re: trudni frajer

Unread post by Krvoje »

niniane wrote:Uh-huh... Ne bih stavljala transeksualnost i estetske operacije u isti koš... Biti transeksualac ili ne, gay ili ne, su stvari koje osoba ne može odlučiti i mijenjati kod sebe. Zamisli da se nalaziš u tijelu suprotnog spola i da svaki dan moraš gledati spolne organe koje ne smatraš svojima. Ja osobno, da se nađem u muškom tijelu, očajnički bih željela van u žensko. Zato i mogu razumjeti - velim, posebno otkako sam jednog transeksualca i upoznala. I ne bih ni u snu rekla da je to lažno - upravo zato što su to stvari na koje osoba ne može utjecati.
Dobro, onda, da stavim disclaimer da je tome tako u mojoj glavi. Niti smatram svoje stavove superiornima, niti bih ljudsko biće koje je prošlo kroz tu proceduru promjene spola gledao svisoka ili nešto slično.
Pa da, ali nije to kao u SF priči da zamijeniš tijela sa susjedom. Stvar je u tome da si rođen takav nekakav kakav jesi, a nisi u stanju samog sebe prihvatiti. Meni dođe na isto gledam li kvrgavi nos kao nešto što nije moje ili svoje testise...
A osobe koje se bez nama vidljivog i logičnog razloga podvrgavaju brojnim estetskim operacijama imaju poremećaj sheme tijela - kao i osobe koje imaju anoreksiju. One zaista sebe vide na nerealan način, kao da se neprekidno gledaju u jedno od onih iskrivljenih ogledala u kojem izgledaš razvučeno, debelo, štrkljavo, kaj god. A transeksualnost je problem spolnog identiteta.
Nisam samo na to mislio. Jako puno žena si ugrađuje umetke u grudi bez ikakvog razloga, muški i žene se "peglaju" i tak to. Po meni je sve to
vrlo nepotrebno.
Ok, to su sve pitanja o kojima većina ljudi ima jasno formirane i izražene stavove. It`s ok. No pitam se kako bi reagirao da otkriješ da je netko od tvojih prijatelja zapravo transeksualac.
Ovisi koliko smo si dobri. Za početak bi me zanimali njegovi/zini razlozi pa bi se stvorila plodna tema za razgovor.
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
Post Reply