Članak o SF-u, ja pisao

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Članak o SF-u, ja pisao

Unread post by Zoran »

http://www.gkri.hr/Home.aspx?PageID=23

Kao, trebao sam napisat nešto o SF-u i da bude preporučenih knjiga i da ljudima koji se ne kuže malo pojasnim te čudne podžanrove.
Da, i trebao sam izbjegavat knjige koje nemaju u knjižnici jer nisu izašle na rvackom, ili su iz raznih razloga povučene iz fundusa.

Sad me možete pljuvat zašto sam spomenuo ovog pisca, a onog ne i zašto sam ovu knjigu stavio ovdje, kad ona ide ondje. :P

Belosvetski fantasy ide u idućem članku, a onda idu domaći autori u trećem.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Članak o SF-u, ja pisao

Unread post by Ire »

Ursula LeGuin se piše s jednim "n"

mogao si dodati i nove trendove u SF-, tzv. new weird, osim ako ga ne namjeravaš ubrojiti u fantasy (ionako je slipstream, tako da je sve jedno). jer izašao je kod nas "Perdido street station" od Mievilla.
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Glupinickname
Hani
Posts: 63
Joined: 15 Dec 2007, 02:54
Contact:

Re: Članak o SF-u, ja pisao

Unread post by Glupinickname »

Ire wrote:jer izašao je kod nas "Perdido street station" od Mievilla.
Ma da?! Di? Kad? Link? :cheers:

Edit: našao.

Novi Krobuzon je milijunska metropola u nekom izmaštanom svijetu iz, recimo, paralelne povijesti. Ili našem svijetu kakav je mogao biti, ili kakvog ste mogli sanjati, svejedno. Ljudi i mutanti i tajanstvene rase vode svoje poslove u tmini ispod njegovih dimnjaka, dok rijeka lijeno odnosi otpadne vode, a tvornice i ljevaonice rade danju i noću. Tijekom više od tisuću godina, Parlament i njegova brutalna militia vladaju željeznom rukom nad šarenom gomilom radnika, umjetnika, uhoda, vojnika, mađioničara, drogeraša i kurvi.

No došao je jedan stranac, ćovjek-ptica, s džepovima punim zlata i s jednim nemogućim zahtjevom. A nešto neočekivano, nezgrapno, nezamislivo nešto pušteno je s lanca.

Dok je grad zahvaćen nekom nepoznatom grozotom, sudbina milijuna ljudi je u rukama nekolicine odmetnika i izopćenika, koji su u bijegu i pred vlastima i pred gospodarima kriminala. Ulice grada noću postaju lovište.Istodobno, na industrijskoj deponiji se od odbačenih dijelova stvara strojna inteligencija čije nakane nisu nikome znane.
A završni obračun će se odigrati u srcu grada: Stanica Perdido.


Gaaaah! Neko očito koristi BabelFish za prevođenje Cover blurbova. :D
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Članak o SF-u, ja pisao

Unread post by Zoran »

prokletstvo, znao sam da cu NEKOG sigurno krivo napisat, al di bas Ursulu?

Sto se new weirda tice, mogao sam. Ali nisam nasao potrebnim. A i ne znam sto bih rekao :D (no dobro, sve se sazna u dva klika... al eto)

Nije mi bila namjera nuzno obuhvatiti bas sve sto postoji.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Članak o SF-u, ja pisao

Unread post by Zoran »

Nista, kad budem pisao o fantasyu, onda cu Ursulu napisati bez "n" na kraju pa ce to u prosjeku bit to.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Članak o SF-u, ja pisao

Unread post by Ire »

Zoran wrote:Sto se new weirda tice, mogao sam. Ali nisam nasao potrebnim.
pa ono, ko nove tendencije ...
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Članak o SF-u, ja pisao

Unread post by Zoran »

Pa ono... to JESU nove tendencije, al mislim da bi one trazile cijeli novi clanak. Jer to po meni vise ne spada u znanstvenu fantastiku, to je bas, ono, spekulativna fikcija u sirem smislu. I onda bih trebao napisati citav traktat o tom eje li to znanstvena fantastika ili nije i sto je uopce danas znanstvena fantastika. I da li ti novi trendovi zapravo ukidaju znan-fan kao zanr. Ili ne?

Bio bi to jedan jako filozofski i spekulativni clanak. Ne osjecam se kompetentnim za takvo stogod, to bi eventualno Milena mogla napisati.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Članak o SF-u, ja pisao

Unread post by Milena »

Samo ti izazivaj ženu koja trenutno tipka jednom rukom...

Nu, članak je meni inače jako dobar, s obzirom na svrhu. Možda bih te i ja probala nagovoriti da spomeneš new weird bar u članku o fantasyju (jer osobno mislim da bi nw prije spadao tamo nego uza ZF), a ako bih prigovarala, onda bi to bilo zbog izostanka pravih novih tendencija u ZF-u, tj. recimo prizemnog ZF-a i (post)singularitetnog ZF-a (za što opet već ima primjera i na hrvatskom, ako ništa drugo ono kroz prijevode Strossa).

Usput, Chaga je izašla u Monolithu 002 (prev. M. Fančović) :D

I, da, jedno pitanje: zašto se ne spominju izvori domaćeg SF-a? Zar u knjižnici nemaju ni jednu sferakonsku ni istraknonsku zbirku, Ad Astru, ništa...?
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Članak o SF-u, ja pisao

Unread post by Zoran »

Sunce vam vase, svima koji ne citate! :P Lijepo pise da domaci autori idu u trecem clanku, ovo je ekskluzivno belosvetska fantastika.

Postsingularnost sam vec bio poceo opisivati i onda sam zakljucio da nema smisla jer je dovoljno dugacko i ovako, a nije mi cilj bio nabrojati apsolutno sve sto postoji. Ovako ste vec nabrojali tri skupine o kojima mogu pisati nekom drugom prilikom... a gdje je jos sandalpunk! :lol:

hvala za Chagu :angel:
Post Reply