Riddickove kronike

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
Post Reply
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Riddickove kronike

Unread post by Ire »

gledala prvi put sinoć
kao prvo, potpuno sam impresionirana vizualnim sadržajem
i potpuno razočarana glumom, pričom i svime ostalim
šteta, mogo je bit fenomenalan film :(

i da :D Eomer rula

Image Image

btw, on će glumit Leonarda McCoya u nadolazećem ST filmu
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Riddickove kronike

Unread post by Milena »

Je, Riddick je oduvijek bio riddickulozan. Nažalost.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Riddickove kronike

Unread post by niniane »

Preloše. "Pitch Black" mi je bio super, a onda me ovo, kao svojevrsni nastavak, totalno razočaralo...
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Riddickove kronike

Unread post by Nazir »

Meni je malo žao što nema ona dva planirana nastavka jer me fakat zanima kaj bi izmljeli dalje o svemu tome...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Riddickove kronike

Unread post by Ire »

ni pitch black mi nije nešto strašno dobar

u ovom mi se filmu sviđaju slike. ono kad zora dolazi na Krematoriju je fenomenalno
i Nekromongeri su onak fora. pogotovo, jel, spomenuti lord kojem jako lijepo stoji irokeza :D
i dame judi mi je fora, ali nedovoljno iskorištena

jedino tko mi fakat fakat ne valja je dizel :zbunj: ja ne kužim što žene vide u njemu. lik je preloš
Instant Geek. Just Add Coffee.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Riddickove kronike

Unread post by TB »

Dvije stvari u filmu su me zasmetale. Lik Riddicka je izmijenjen u odnosu na PB. Sve što se u Pitch Blacku znalo o njemu je da je gadan tip koji je platio kutiju cigareta da mu operiraju oči za noćni vid da bi preživio u nekom grdom zatvoru. U Riddickovim kronikama, sad on ima junačku povijest i budućnost, on je zadnji Furijanac s misijom da "bring back balance in the universe" . Više mi se sviđaju obični tipovi nego oni koje je sudba izabrala. Drugo što mi baš nije leglo je što su Nekromongeri kao nekakvi zombiji bez osječaja, a u filmu ponašaju se kao pleme- ko ubije gazdu u dvoboju postaje novi gazda. I zašto nisu bolje objasnili što je to underverse?
Sve ostalo u filmu mi se dosta svidjelo.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Riddickove kronike

Unread post by Ire »

da, fakat, underverse .. ja bi ga prevela ko PodVerzum :zubo:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Riddickove kronike

Unread post by Xaotix »

Meni je Pitch Black bio dobar.
Minimalni specijalni efekti, nekakav "realan" world building (sto se tiče dizajna galaksije po kojoj se natjeravaju), uvjerljiva scenografija (mali budzeti ponekad imaju dobre posljedice).
Kliše opakog cool plavorudlavog lovca na ucjene i megaopakog Ubercool ćelavog Riddicka koji se mlate među usputnim zrtvama mi je isto ok.

Ali u Riddickovim kronikama su ga prećerali.
Elementali? Multidimenzionalni likovi? Riddick je najednom lik iz crtića koji je u stanju ubiti cijelu armiju kaugumom i golim rukama?
WTF?
Otišao world building kvragu, likovi još i gore.
I još pričaju o nastavku. Kakvom nastavku? Što će sad morati izmisliti da bi imalo šanse protiv Necromongera *I* Riddicka?

Da su se držali početne ideje o prequelu, u kojem Riddcik završava/bježi iz zatvora imali bi dobar film.
Ovako imaju hrpu sljepljenih filmskih sekvenci iz kompjutorske igrice.
Randomness is strong with this one!
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Riddickove kronike

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Meni su i Pitch Black i Riddickove kronike sasvim solidni filmovi, ne bez mana doduše, ali to je i inače problem s Twohyjem kao scenaristom/režiserom, koji u dobro zamišljenoj cjelini često nepotrebno i nepromišljeno brljavi s detaljima.

Iako Riddickove kronike imaju viškova (po mom mišljenju, cijelo putešestvije do zatvora), ono što je u njima zanimljivo je politička potka filma. Nekromongeri kao totalitaristička vojna mašinerija koja pokorava planet po planet i onda na njima zavodi svoj poredak, rušeći sve ostalo, previše podsjeća na današnju američku (i općenito kapitalističko/neokolonijalističko/globalizacijsku) politiku da bi to bilo slučajno. I izbor muslimana kao bitnih likova (a da nisu karikirani teroristi ili, u najboljem slučaju, goniči deva) u oba filma je nešto što se baš ne susreće u suvremenom SF-filmu, a Twohy je, eto, podvalio publici. Osim toga, Riddick nije odmetnik, nego anarhoidni ratnik, koji ne podnosi stegu sistema. I u tom je kontekstu završetak Kronika vrlo, vrlo ironičan. Jer, Riddick se doveo u situaciju da mora birati između anarhoidnog "pušite mi ga svi redom" i odgovornosti koju nosi sjedanje na čelo moćne vojne mašinerije. Da, može on i njih poslati k vragu, ali onda ta mašinerija ostaje bez ikakva nadzora, a Riddick ima previše osjećaja časti u sebi da bi nosio krivnju za eventualne posljedice.

I zato su Riddickove kronike vrlo dobar film, ako gledamo okvir u kojima se vrti, u kojima je zamišljen i izveden. :kava:
A. Ziljak
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Riddickove kronike

Unread post by Brumiko »

Ire wrote:ni pitch black mi nije nešto strašno dobar
u ovom mi se filmu sviđaju slike. ono kad zora dolazi na Krematoriju
Krematorij je...onaj planet di bježe pred vatrenom stihijom? Ako jest, tu su ideju Riddickovi tvorci baš lijepo maznuli iz Igrača Igara, s tim da u Riddicku baš nije jasno otkud kisik na tom sasvim pustom planetu dok je Banks u svojem romanu ipak bio temeljitiji, kako i priliči SF-u. ;)

Inače, primijetih u cijelom tom serijalu o Riddicku dosta scenografskih i kostimografskih ideja pobranih od drugdje, a o scenariju da ne pričam. Recimo, u jednom crtiću tamo neki negativac je pljunuti Grelier iz Reynoldsovog Absolution Gapa. U Pitch Black, cijelu ideju filma su pobrali iz Lemovog Nepobjedivog, samo što čudovišta nisu mehaničke mušice, nego nekakva gmazolika lijetala.

Serijal o Riddicku je mogao biti jako dobra SF saga. Ali nije. Gledljiv je, za ugodno potrošit vrijeme, i to je to. Ah, da, Thandie Newton je baš slatkićka. ;)
User avatar
Glupinickname
Hani
Posts: 63
Joined: 15 Dec 2007, 02:54
Contact:

Re: Riddickove kronike

Unread post by Glupinickname »

Ah, Riddick.

Kao prvo, film je takav fantasy da to nije normalno. Elementali? Underverse? Proročanstva? Onak, gle, ak očete radit ekranizaciju D&D kampanje di je Vin Diesel igrao svog drow fightera, onda to i napravite.

Kao drugo, Riddick je uber. Kroti divlje zvjerke. Trči brže od sunca. Pušta stražare da ga okruže sa puškama i opet pobjedi. Jednom riječju: tolko je dobar da mi ga je dosadno gledati. Ako heroj poput Riddicka kroz priču prolazi ko metak kroz putar, di je tu napetost? Di je tu zabava?

Zato mi je recimo Indiana Jones kul heroj: on je akcijski junak ali nije savršen. Također, iako svjestan svojih mana, usprkos tome pokušava napraviti svoj posao što je po meni daleko veće herojstvo nego Riddikovo "Oh ne, ja sam svemoguć a moram pobijedit neke mulce od stražara."
Last edited by Glupinickname on 11 Mar 2008, 14:19, edited 1 time in total.
User avatar
Glupinickname
Hani
Posts: 63
Joined: 15 Dec 2007, 02:54
Contact:

Re: Riddickove kronike

Unread post by Glupinickname »

Aleksandar Ziljak wrote:Iako Riddickove kronike imaju viškova (po mom mišljenju, cijelo putešestvije do zatvora), ono što je u njima zanimljivo je politička potka filma. Nekromongeri kao totalitaristička vojna mašinerija koja pokorava planet po planet i onda na njima zavodi svoj poredak, rušeći sve ostalo
"Evil is bad. Don't do it."
previše podsjeća na današnju američku (i općenito kapitalističko/neokolonijalističko/globalizacijsku) politiku da bi to bilo slučajno.
Da. Ja kad vidim svemirske sarkofage, odma se sjetim Busha.
Post Reply