Neil Gaiman

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Neil Gaiman

Unread post by Ire »

U sljedećih tjedan dana možete dati svoj glas i odabrati koju će knjigu Neila Gaimana njegov izdavač Harper Collins objaviti i u besplatnom online izdanju. Link
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: Neil Gaiman

Unread post by writer16 »

ono ako besplatni download poveća prodaju njegovih knjiga će objaviti i drugu knjigu im stvarno nije trebalo, mislim ono kao da gaiman već ne pliva u novcu, pohlepnik glupi želi se valjati u novcu ko King, pohlepa čini čuda...... :zbunj: :zbunj: :scratch: :x :x :x
pročitao sam tek 5 njegovih knjiga,ako prođem prvi semestar nagradit ću se nekom njegovom knjigom iako se prodao ali eto....
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
nelchee
Pa'u 10. razine
Posts: 375
Joined: 06 Apr 2007, 09:46
Location: Avalon
Contact:

Re: Neil Gaiman

Unread post by nelchee »

smiri, dude... covjek ima pravo zaraditi na svojem radu.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Neil Gaiman

Unread post by Ire »

pa kao prvo ne zarađuje samo on, zarađuje i izdavač, a on odlučuje o izdavanju njegovih knjiga on ili off line .. a njima je valjda isto u interesu povisiti profite :zbunj:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Neil Gaiman

Unread post by Dagi »

Zamisli odvratni svijet gdje ljudi - i to autori! - zarađuju od knjiga!
:puke:
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: Neil Gaiman

Unread post by Bahod »

writer16 wrote:iako se prodao ali eto....
Lolčina, prodao se đubre :zubo:
Da ima imalo časti (u tom svom pokvarenom biću) od sad pa do kraja života objavljivao bi isključivo u Čiča miča :notworthy:
s tim da bih ga ja banao svaki put kad napiše nešto bolje od mojih priča :lol:
Ovu izjavu službeno kandidiram za Glupost godine :dum:
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Neil Gaiman

Unread post by Sandman »

Baš, sram ga bilo. Kad bi se bar ja uspio prodat da me svi mrze. :kava:
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Neil Gaiman

Unread post by Milena »

Nije li prilično besmisleno buniti se, umjesto da to shvatimo kao korak naprijed za online izdanja...?

Mislim, bilo bi lijepo dijeliti sve besplatno preko mreže, ali pod uvjetom da i meni netko tako isto (besplatno, ne mora preko mreže :P ) lifra kruh, mlijeko i životinjsku hranu...
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: Neil Gaiman

Unread post by writer16 »

ma on najvjerojatnij nema nikakve veze s tim nego njegovi izdavači koji će objaviti drugu knjigu jedino pod uvjetom da prodaja papirnatih naglo skoči, neće slučajno objaviti drugu knjigu besplatno radi knjige već radi zarade na papirnatim izdanjima
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
nelchee
Pa'u 10. razine
Posts: 375
Joined: 06 Apr 2007, 09:46
Location: Avalon
Contact:

Re: Neil Gaiman

Unread post by nelchee »

kombinacija u kojoj svi dobivaju! ljudi koji su besplatno pročitali online knjigu, ljudi koji su otkrili novog omiljenog pisca kojim će popuniti svoju privatnu knjižnicu, izdavači koji će na tome zaraditi, sam Gaiman što mu se publika proširila a kapnut će i koji dolar...

mislim, govoriš kao da je kupnja knjiga loša stvar za čitatelja. :?
Last edited by nelchee on 11 Feb 2008, 22:08, edited 1 time in total.
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: Neil Gaiman

Unread post by writer16 »

ma samo sam htio reći da izdavačimo nije stalo toliko do knjige koliko do zarade ništa više
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Neil Gaiman

Unread post by Sandman »

writer16 wrote:ma samo sam htio reći da izdavačimo nije stalo toliko do knjige koliko do zarade ništa više
Pa zato su u tom poslu. Sigurno ne izdaju knjige zato što im se to tako puno sviđa da neznaju što bi od sreće. Niti jedan potez koji izdavači potegnu nije iz dobročinstva nego iz pukih ekonomskih razloga. To je ipak biznis, i to ogroman biznis.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
UrchinStar47
Hani
Posts: 54
Joined: 25 Sep 2007, 21:10

Re: Neil Gaiman

Unread post by UrchinStar47 »

Imate primjer Doctorowa koji je stavio sve romane online. Prodavali su se ko ludi. I kad je Stross objavio Accelerando prodavao se ko lud. Tako da stavljanje knjiga online nije ništa štetno za prodaju.

Uostalom, kad već spominjemo, sve knjige (SF pogotovo) koje nešto vrijede su besplatno online :zubo:.
"I visualize a time when we will be to robots what dogs are to humans. I am rooting for the machines."
--Claude Shannon
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Neil Gaiman

Unread post by Milena »

<rant>

Super mi je ovo "imate primjer"... kao da netko od nas odlučuje o politici HarperCollinsa. Koji su veliki konglomerat, i više-manje je čudo što se uopće upuštaju u takve stvari... tako da (bar ja osobno) mislim da zaslužuju pohvalu, a ne pokudu, makar se u uzburkane vode novih kanala distribucije upuštaju polako kao bakica koja ulazi u hladno more.

Inače, Random House je također krenuo u online prisustvo, ali tako što nudi pojedina poglavlja na netu, i to za lovu. No, kad se to usporedi s reakcijama glazbene industrije, nakladnici su još i super. Naravno da im treba vremena da se prilagode novoj situaciji, no -- kao što se baš iz primjera kao što su Doctorow i Stross dobro vidi -- zapravo su prilično fleksibilni i voljni isprobati nove varijante. U dogovoru s piscima, i ovisno od toga kako netko bolje funkcionira (Ken MacLeod, recimo, nema ništa besplatno online, a inače je veliki libertarijanac.)

Ne treba zaboraviti da efekt nekog "slobodnog" teksta ne ovisi samo o tome je li besplatan ili nije. Ljudi kao što su Doctorow i Stross, koji su istovremeno i blogeri i imaju jake kontakte sa svojom bazom sasvim sigurno će postići drugačije rezultate nego netko drugi. HC ne pušta u online distribuciju samo Gaimana, već i neke druge autore, kao što je Paulo Coelho, koji imaju i bitno drugačiju publiku i bitno drugačiju prisutnost na mreži. Tako da je normalno da malo eksperimentiraju.

S druge strane, ne valja ni Doctorowa i Strossa nužno trpati u isti koš: Down and Out in the Magic Kingdom je izašao uz licencu koja dopušta stvaranje derivativnih djela (npr. prijevoda), dok je Accelerando dostupan samo za čitanje. Dakle, i kod onih koji objeručke prihvaćaju novu tehnologiju i nove distribucijske sustave postoje razlike. Sve to skupa je još dosta novo, nitko još nije do kraja siguran što pali a što ne pali i kako. Još će neko vrijeme trebati da se otkrije što doista ima efekta a što nema, i kakvi su efekti, i funkcionira li besplatna distribucija za sve ili samo za neke, itd. Ne može se na temelju nekoliko naslova (a Doctorow i Stross su samo ekstremni primjeri, ima toga još, istina je -- ali ljudi većinom nisu čuli za njih, što isto nešto govori) donositi zaključke koji će posve nedvojbeno imati velike i dugoročne posljedice na politiku odnosno smjernice politike velikih nakladnika.

So there. Sad mi je lakše. :D

</rant>
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Post Reply