Pod stare dane...

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Pod stare dane...

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Jeste primijetili kako su u zadnje vrijeme glumci pod stare dane masovno počeli snimati nastavke svojih najvećih hitova? Počelo je sa Å varcenegerom i i T3, pa se onda ubacio Stalone i Roki 6, a sad će i Rambo četr, pa eto ti i Brusa Vilisa sa Umri mučki četr, a prije svih njih su Bad Spenser i Terens Hil imali onaj film Trablmejkers, ako se dobro sjećam, isto dvjesto godina nakon što su prestali zajedno snimat.
Sad samo čekam da Å on Coneri opet postane čejms Blond.

Koji je vrag svima? Nemaju dosta love, pa pokušavaju isprosjačit štogod na staroj slavi ili ih je uhvatila kriza starih godina? Ili im je dosta života, pa se pokušavaju ubit kaskaderirajući okolo s išijasom, artritisom i osteoporozom na grbači?
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Mindphaser
Hani
Posts: 70
Joined: 01 Dec 2006, 19:00
Location: BiH

Unread post by Mindphaser »

IRS trazi nesto i od bogatih! :)
A i stvar sujete....
Nego... nesto mi je palo na pamet da Stalone tokom svoje karijere nije snimio posten film, izuzimajuci Rockyja 1. Za razliku od njega, Schwarzenegger je glumio u par bitnih sf filmova. Ko se ne sjeca njihovog suparnistva?! Nesto kao Samantha Fox i Sabrina Sallerno, svojevremeno! :D Makar u nasim glavama!
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Mindphaser wrote:IRS trazi nesto i od bogatih! :)
A i stvar sujete....
Nego... nesto mi je palo na pamet da Stalone tokom svoje karijere nije snimio posten film, izuzimajuci Rockyja 1. Za razliku od njega, Schwarzenegger je glumio u par bitnih sf filmova. Ko se ne sjeca njihovog suparnistva?! Nesto kao Samantha Fox i Sabrina Sallerno, svojevremeno! :D Makar u nasim glavama!
O tome bi se dalo raspravljati. Prvi Rambo, izvorno First Blood je prilično ozbiljan film, u suštini o sukobu ratnog veterana i američke malograđanštine koja ga ne želi ni čuti ni vidjeti. FIST također, to je o kamionskim sindikatima od tridesetih do kasnih pedesetih, mafija i sindikati, etc, dosta ozbiljan film. Cop Land je dosta hvaljen, iako ga sam nisam gledao.

Od čisto akcijskih zajebancija, Ubojice su mi bile dosta dobre. Specijalist je također imao neku čudnu atmosferu koja me uvukla. Judge Dredd mi je bio prilično zabavan, iako sa stripom nema puno veze. Demolition Man je malo ozbiljniji SF, kad se zagrebe ispod površine.

Toliko, za početak diskusije. Stalone je zajahao na reganovski val s Rambom 2 i 3 i kasnijim Rockyjima (4 pogotovo), ali on nije ni izdaleka tako loš kako se čini, samo ako se zalome ambiciozniji scenarij i ozbiljniji režiser. OK, ja stvarno ne tražim od čovjeka da izvede Hamleta, da se razumijemo, ali ipak...
A. Ziljak
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Stalloneu su osim Rockyja meni dobri i Rambo- first blood i Cliffhanger, te Copland. Plus jos nekoliko "guilty pleasure" filmova - primjerice "Cobra", "Tango i Cash".... Ali Stallone se ne može mjeriti sa Arnijevim opusom.

Nekad, od sredine 80-ih do pola 90-ih, se znalo- film sa Arnijem, Stalloneom ili Willisom ne može da ne bude dobar. Nego, danas nesto neme «old school» akcijskih zvijezda kalibra ove trojice. A bila je nekad i masa nizebudzetnih junaka.

Danas nema nijednog novog mladjeg pamtljivog akcijskog junaka, tipa ovi navedeni, dakle, "realnih" kaskaderskih momaka cvrste sake, a bome ni nikog kao Indy, kojeg ce djeca imitirati na odmoru u skoli, kao mi Van Dama, i zeljeti da se ukljuce u skolu borilackih vjestina.
(U stvari mozda grijesim, sta ja znam sto je djeci danas dobro u filmovima.)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

TB wrote:Danas nema nijednog novog mladjeg pamtljivog akcijskog junaka, tipa ovi navedeni, dakle, "realnih" kaskaderskih momaka cvrste sake, a bome ni nikog kao Indy, kojeg ce djeca imitirati na odmoru u skoli, kao mi Van Dama, i zeljeti da se ukljuce u skolu borilackih vjestina.
Ako pod "Indy" misliš na dr. Jonesa, onda ne znam kako si sve ovo mogao staviti u istu rečenicu :palica:
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Aleksandar Ziljak wrote: Specijalist je također imao neku čudnu atmosferu koja me uvukla.
I mene.
Aleksandar Ziljak wrote:Demolition Man je malo ozbiljniji SF, kad se zagrebe ispod površine.
Sjeća li se tko reference na Švorcijevu knjižnicu jer je ovaj kao bio postao Am. predsjednik? Love that one!

I da, meni je Stallone bio odličan u onoj blesavoj, starinskoj komediji gdje glumi mafijaša... Kako li se to zvalo? "Oscar"?
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Mislim da je danas prelako snimiti film koji vrvi akcijom, tako da se ne može iskristalizirati neki glumac koji će biti Å varc ili Stallone ili Bruce u devedeseitma i osamdesetima. I Seagal je snimio hrpu filmova i još uvijek ih snima, ali devedeste osam posto ih je teški bulšit. Sad se malo drukčije gleda na takve filmove. Mislim da je zadnji Arniejev film koji valja True Lies. Sve što je kasnije snimio je niže kvalitete. Više kod mladih izgleda ne pali ona formula - bad guy hoće zbog nekog samo njemu poznatog razloga uništiti ili zavladati svijetom, pa se niotkuda pojavi lik i sam poubija pola garnizona do zuba naoružanih profesionalnih ubojica koji rade za tog bad guya.
A nitko ne spominje nevjerojatno duboke filmove Dolpha Lundgrena ili Michaela Duddikofa (ne znam jesam li ovo dobro napisao :dontknow: ) :drunken:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Dudikoff uopce nije u Lundgrenovoj klasi! :drunken:
Dudikoff je bio sa 0% karizme i nije imao pojma o borilackim vjestinama... a sa "Americkim Ninjom" kojeg je snimio za "Cannon" postao je "borilacka zvijezda"... barem za klince u osnovnim skolama.

U 80-ima je ta kompanija "Cannon" bila glavni proizvodjac akcica. Bilo je tu jeftinih verzija "Komandosa", "Terminatora", "Konana" "Predatora", itd... Cim se vidjela spica "Cannona", znalo se- film nece biti dosadan. :headbang:
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Izitpajn wrote:
TB wrote:Danas nema nijednog novog mladjeg pamtljivog akcijskog junaka, tipa ovi navedeni, dakle, "realnih" kaskaderskih momaka cvrste sake, a bome ni nikog kao Indy, kojeg ce djeca imitirati na odmoru u skoli, kao mi Van Dama, i zeljeti da se ukljuce u skolu borilackih vjestina.
Ako pod "Indy" misliš na dr. Jonesa, onda ne znam kako si sve ovo mogao staviti u istu rečenicu :palica:

:oops: Oops! Imas pravo!
Ali nema ni Jonesa... mislim, novog, vitalnije zamjene za dr. Jonesa... Sad ce penzioner biti akcijski junak, ma daj... "Potraga za izgubljenim gebisom"...
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Nimrod wrote: Sjeća li se tko reference na Å vorcijevu knjižnicu jer je ovaj kao bio postao Am. predsjednik? Love that one!
Sjećam se ja inaće i Arni se slićno šprdao na njegov račun u The Last Action Hero - gdje je Slaya metnuo u Terminatora (scena u videoteci)
baš sam sad proguglao i oba su snimljena 1993 tako da ne znam 'ko je prvi počeo
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Off topic: kad smo kod prepucavanja, Lucas i Spielberg su isto izvoli nesto slicno, vise kao posvetu jedna drugom. U Indiani Jonesu (Otimaci izgubljenog kovcega) se medju egipatskim reljefima na zidu grobnice sa zmijama (Well of Souls) mogu vidjeti R2-D2 i C3PO, dok je Lucas (Phantom Menace) u Senat Republike ugurao delegaciju E.T.-a.

On Topic:
Zar ne trpaju Toma Cruisea pod akcijsku zvijezdu? A Keanu Reeves? Nicholas Cage? Mamice, na sto smo spali... :P
Mislim da je stvar u tome da su glumci stare garde imali film ili dva koji je bio takav kult da su u potpunosti bili poistovjeceni s njim (Sly i Arnie su imali po dva). Kad je netko od njih snimao film, znalo se sto je u njemu.

Danas to nije tako izrazeno, a i sami filmovi su koncipirani tako da ima "za svakog ponesto" i jedan covjek jednostavno nema cijeli film na sebi kao sto je to bilo 80etih. Tada smo isli gledati omiljenog musculatora kako vlastorucno prepolavlja populaciju nekog kontinenta.
Danas se svi trgaju da film dobije oznaku PG-13, pa ce navedeni musculator umjeto vitlanja cirkularom vitlati tupim mekim predmetom i usput slati poruku o miru ljudima dobre volje, patiti nad starom ljubavi iz vrtica, dvoumiti nad svojom ljudskoscu itd...
Randomness is strong with this one!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

oprostit ćeš (ko god da je rekao nešto protiv Slyja) Slyju je Copland uloga života .. meni je taj film odličan.

a Edward Norton i Brad Pitt u Fight club-u? to je akcić, ne? :D :love:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Mislim, nije točno da devedesete nemaju svoje akcione junake, samo ih - amerocentrični kakvi očito jeste - tražite na krivoj strani.

Evo, recimo, Jet Li. Nastranu njegovi hongkonški filmovi, koje radi već od ranih osamdesetih (recimo Tsui Harkov Bilo jednom u Kini, prvi je remek djelo, a ni druga dva nisu za bacit, može još i Crveni zmaj, Born to Defend, etc.), tu je par američkih, koji su tako-tako (Romeo Must Die, From Cradle to Grave) i dva apsolutna remek-djela iz produkcije Luca Bessona: Danny The Dog i Zmajev poljubac. Ta dva filma su nešto što si holivuđani mogu samo sanjati da će ikad snimiti. A onda, i njegovi noviji kineski filmovi, poput Heroja i Nepobjedivog.

Pa onda, recimo Takeshi Kanehiro, u Returner i Kući letećih bodeža, to je na žalost sve što sam od njega vidio, pa ne znam ostatak njegove filmografije.

Od Francuza, možda Jean Reno. Dobro, on ima daleko širi spektar uloga, ali Leon bi pojeo i Å varcija i Stalonea za gablec.

Pa onda, Jason Stattham. U Transporterima je sasvim OK. Također, nije loš ni u Crank, iako mi se taj film tek treba dopasti.

Natrag u US'n'A: Wesley Snipes (Drop Zone, Blade, Putnik 57, još pun kufer sličnih stvari). Njega ste zaboravili jer je crn, je l' da? A iskreno, i Mel Gibson je u mnogo filmova akcijska zvijezda: Mad Max serijal, Lethal Weapon serijal, Payback.

Osim toga, sve su više u modi akcijske junakinje. Ali, to je već neka druga priča.
A. Ziljak
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Sve to stoji, ali radi se o onom efektu kultnosti. Kome god spomeneš riječ Rambo ili Rocky, barem sedamdeset posto pupulacije asocijacija će biti Stalone. Isto je i s Terminatorom. Romeo mora umrijeti je malo drukčiji. Na stranu što je Džambo Džet Li odlično to odglumio, što se faca zna tući i slično, ali film nije postao kult. Å to ne znači da film nije dobar, isto kao što ne znači da su Arniejevi ili Slyjevi filmovi remek-djela. Radi se samo o onom aha!-efektu. Malo će se ljudi sjetiti kako se zove glavni glumac u Romeu. Nije stvar u tome da je Jet Lee teško za zapamtiti. Ako su mogli zapamtiti Arnold Schwarzenneger, onda bi ovo trebala biti dječja igra. (Samo da se razumijemo - ne napadam ovdje taj film, samo sam ga uzeo za primjer :uzdravlje: )

Evo jedno pitanje: koje su pretpostavke/uvjeti da bi neki film postao kultan?
Je li Titanic, npr. kultan?
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Post Reply