dresden files

Rasprave o SF serijama

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje sadržaja koji su zaštićeni autorskim pravom, a dobavljeni su nelegalnim putem.
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

dresden files

Unread post by jbt »

gleda li itko to? novo na sci-fi, nekakva fantasy detektiva u chicagu ili tak nes.
imam nekoliko epizoda, al cekam da mi neko kaze da gledam :)
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Hmm :scratch:
Kad već imaš mogućnost da pogledaš nekoliko epizoda, učini to pa da možeš ostalima prenijeti utiske.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

koliko znam, radi se o detektivu-čarobnjaku (btw, zove se Harry) ..

ima ovdje nešto više: http://nosf.net/2007/claudia-black-gost ... den-files/
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Unread post by jbt »

e pa tako mi se s gledanjem dogodila invazija. pffff, 6 potrosenih sati. ocu prvo misljenje dvije-tri osobe, onda gledam. nije da vremena imam na bacanje
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Ekšueli riječ je o TV preradi istoimenog serijala fantasy knjiga Jima Butchera. Glavni junak je Harry Blackstone Copperfield Dresden, jedini moderni čarobnjak u novovjekom čikagu.
romani su čudna mješavina hard-boiled krimića i tipičnih fantasy novela. Harry je nešto kao Valentine, detektiv specijaliziran za nadnaravno, u svijetu Dresdena fajli magija je stvarna baš kao i vampiri, vukodlaci i demoni.
Dresedenove mušterije u pravilu ne vjeruju u magiju sve dok im ista ne zagorča život pa suprisiljeni potražiti njegovu pomoć. Da bi sve išlo glatko i po PS-u tu je i poručnica specijalnog odjela čikaške policije Karrin Murphy koja i sama upošljava Harry-a na slučajevima koji zahtjevaju njegovo poznavanje onostranog.

Romani su dobro pisani i odlično razrađeni pa nas tako Butcher along the way upoznaje sa ustrojem svijeta magije (čarobnjaci primjerice imaju svoje zakonodavstvo - Sedam zakona magije, legislativu, izvršujuća tijela i specijalnepostrojbe: Senior Council, the Wardens, Blackstaff itd..)

Svijet tamne strane ustrojen je na sličan način pa primjerice Vampiri imaju White, Red, Black i Jade Court... Vukodlaci se dijele na Werewolfove, Hexenwulfove, Lycanthrope i Loup-garou-oe.

Tu je još i vilinski svijet koji se dijeli na Summer Court, Winter Court i Wyldfae, zatim imamo Crno vijeće koje sačinjavaju čarobnjaci koji su prešli na tamnu stranu, Fellowship of St. Giles društvo koje se bori protiv vampira a sačinjavaju ga ljudi koji su zaražane vampirskim ugrizom ali budući da sami još nisu probali ljudsku krv nisu do kraja dovršili svoju transformaciju u nežive.

Zanimljiva je i skupina Order of the Blackened Denarius koju sačinjavaju ljudi koji "hostaju" pale anđele. Palih ima trideset i uz pomoć sigila tj. Rimskog srebrnog novčića Denariusa vežu se uz svog ljudskog domaćina, te sanjim komuniciraju ili ga u posebnim slučajevima posve obuzmu.

Kako bi ljudski rod zaštitili od Palih anđela tj. demona osnovan je tzv. Red vitezova križa

Što se samog književnog serijala tiče on se trenutno sastoji od devet romana, redom:

1 Storm Front
2 Fool Moon
3 Grave Peril
4 Summer Knight
5 Death Masks
6 Blood Rites
7 Dead Beat
8 Proven Guilty
9 White Night

Image

TV serijal pak počeo se emitirati u siječnju ove godine na SciFi channelu i trenutno broji 12 epizoda, to su redom (uz datume emitiranja na SC-Fi-ju)

"Birds of a Feather" January 21, 2007
A boy comes to Harry Dresden claiming that monsters are after him.
"The Boone Identity" January 28, 2007
Harry helps an antiquities dealer whose daughter haunts her murder site by chasing down the girl's dead killer.
"Hair of the Dog" February 11, 2007
Harry investigates ritualistic slayings that involved werewolves, but they weren't the killers - they were the victims.
"Rules of Engagement" February 18, 2007
Dresden tries to help a beautiful young woman whose fiancé is struggling to sever his ties to some unrelenting demonic forces.
"Bad Blood" February 25, 2007
Bianca, the most beautiful””and most dangerous””vampire in Chicago hires Dresden. Someone is trying to kill her, and she needs Dresden to find out who and why. Remarkable parallels to the past vampire series "Forever Knight."
"Soul Beneficiary" March 04, 2007
When a man who has been having premonitions that he's about to die drops dead in Dresden's office, Harry is plunged into a bizarre murder plot that ends up revealing a dark secret from Bob's past.
"Walls" March 11, 2007
Harry investigates a group of thieving college students who have discovered a supernatural method to bypass the most sophisticated of security systems. But there's madness in their method, because it is slowly killing them off, one by one.
"Storm Front" March 18, 2007
A grisly crime scene leads Harry to the middle of a gang war, and a nasty reminder of the perils of black magic.
"The Other Dick" March 25, 2007
After a local private investigator is murdered using supernatural means, Harry teams up with the dead man's assistant to uncover the truth.
"Things That Go Bump" April 1, 2007
Ancient Mai and Morgan seek refuge at Dresden's place after they are ambushed by one of Mai's enemies. But once they are safely inside, they discover that they're now all trapped by a powerful spell, and the walls are closing in.
"Second City" April 8, 2007
Minutes after leaving a store, a former gang member is found dead under mysterious circumstances. Meanwhile, Murphy's father comes to Chicago, and he has a bone to pick with her - named Harry Dresden.
"What About Bob?" April 15, 2007
Harry's latest lover sneaks out of his place with Bob's skull and delivers it to Dresden's uncle Justin Morningway - who died by Dresden's own hand five years ago. Dresden learns that death isn't all it's cracked up to be - especially where his uncle is concerned.

BTW Prosjek ocjena serijala na TV.comu je 8.8 što je za premijernu sezonu više nego obećavajuće, doduše nešto ispod prosjeka BS Galactice (9.3), SG-1 (9.3) Lost Rooma (9.2) ili Heroesa (9.4) ali primjerice više od Invazije (8.6), Star treka - Woyager i Enterprise (8.7 i 8.4)

Eto nadam se da sam ti pomogao u donošenju odluke: To Watch or not to Watch...

:blob:
Image
User avatar
Phlatline
Puppeteer
Posts: 107
Joined: 02 May 2004, 15:01
Location: Osijek
Contact:

Unread post by Phlatline »

ja pogledao prvih par epizoda, (4 mislim) i nisam pretjerano oduševljen serijom. mislim da se ideja mogla PUNO bolje iskoristiti...nekak mi je ... pekmezasta...ne znam kak drukčije da objasnim osječaj :))
Image
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Unread post by jbt »

Indigo Montoya wrote: BTW Prosjek ocjena serijala na TV.comu je 8.8 što je za premijernu sezonu više nego obećavajuće, doduše nešto ispod prosjeka BS Galactice (9.3), SG-1 (9.3) Lost Rooma (9.2) ili Heroesa (9.4) ali primjerice više od Invazije (8.6), Star treka - Woyager i Enterprise (8.7 i 8.4)

Eto nadam se da sam ti pomogao u donošenju odluke: To Watch or not to Watch...
djizus bladi krepi krajst. pa fakat me nisi uvjerio da to gledam. mislim sve je bilo okay dokay dok te ocjene nisi napisao. brrr, jezivo
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: dresden files

Unread post by jbt »

pogledo

xnay on the wathchay
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: dresden files

Unread post by writer16 »

nikad vidio ni čuo za ovu seriju ali me asocira na jednu super uber kul odličnu grupu koju slušam dresden dollse...predivni su... :(
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
Post Reply