Romantica - život i djelo

Mjesto za rasprave o svemu onom što drugdje nije našlo mjesta.

Moderator: Xaotix

User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Ja se malo šalim, čak i da ga znaš pisanje na njemu je sasvim druga stvar. Jedva uspijevam pisat na vlastitom a kamoli na tuđem jeziku.
Hej, ali gledaj pozitivno čak je i njemačko tržište veće od našeg.
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

Belzebubbles wrote: Hej, ali gledaj pozitivno čak je i njemačko tržište veće od našeg.
Njemačko je tržište puuuno veće od našeg. Njemaca ima oko 80 milijuna.

@Sanjo

Svako koliko ti izdavač šalje podatak o broju prodanih knjiga?
User avatar
Romantica
Jedi Master
Posts: 272
Joined: 22 Jul 2005, 09:11

Unread post by Romantica »

2 x godišnje.
I znate što, jedan mali savjet, kad budete pred izdavanjem knjige ako možete uvijek izaberite soluciju da vam se dogovoreni iznos isplati unaprijed, dakle ako je moguće izbjegnite postotak na prodanu knjigu. Kao prvo nikad ne možete biti sigurni jesu li to točni podaci, a kao drugo s vremenom se cijena knjige spušta pa je i vaša zarada manja. Dakle najbolje je da oni vama lovu odmah na rukice pa koliko prodali ... prodali. Na našem tržištu mala je vjerovatnost da bi se knjiga tako dobro prodavala da bi prošli bolje na postotak.
Ove nove knjige koje trebam izdati iče će isključivo tako.
Mah - mah
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Romantica wrote: I znate što, jedan mali savjet, kad budete pred izdavanjem knjige ako možete uvijek izaberite soluciju da vam se dogovoreni iznos isplati unaprijed, dakle ako je moguće izbjegnite postotak na prodanu knjigu.
Di sam ja od toga! Å mrc.

Imam jedno financijsko pitanje. Ako uzmeš postotak od prodaje, koliko ti onda posto dobivaš na svaku knjigu. Recimo ona knjiga Od kolevke do fakulteta u srpskom izdanju košta čini mi se 12 eura. Nadam se da nisam indiskretan ali koliko ti bereš šlaga od toga?(u slučaju da uzimaš postotak a ne unaprijed)
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Ire wrote:
Romantica wrote:Danas u 16,15. Neću vas lagati umirem od treme, ak to preživim ... preživjeti ću sve. Majko Božja Bistrička ne znam ni kako se zovem a kamoli ... :shock:
zamisli da si doma u dnevnoj sobi i da pričaš s frendovima ..
dakle, tako si ti Ire odradila... drago mi je štomimaš sistem, jer te slijedi još kojekakvihjavnih pojavljivanja u ime sfere... :angel:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Romantica
Jedi Master
Posts: 272
Joined: 22 Jul 2005, 09:11

Unread post by Romantica »

Belzebubbles wrote: Imam jedno financijsko pitanje. Ako uzmeš postotak od prodaje, koliko ti onda posto dobivaš na svaku knjigu. Recimo ona knjiga Od kolevke do fakulteta u srpskom izdanju košta čini mi se 12 eura. Nadam se da nisam indiskretan ali koliko ti bereš šlaga od toga?(u slučaju da uzimaš postotak a ne unaprijed)
Nisi indiskretan. Za tu knjigu na srpskom izdanju nisam išla na postotak več sam potpisala Ugovor u kojem se oni meni obvezuju isplatiti određenu količinu novca na račun bez obzira na broj prodanih primjeraka. i to unaprijed. Dakle otkupili su pravo na izdavanje knjige i to je to.
Inače ti postotak ide prema dogovoru i kreće se od 8 -13 % ovisno o tome da li dobijate predujam ili ne. Ima tu i izuzetaka ali ovo je najčešći postotak. E sad na samom početku nakon izdavanja knjige cijena je najviša pa se dobije i najviše love, nakon toga cijena polagano počinje padati pa pada i zarada autora, to je manjkavost ovakvog načina isplate.
Moje osobno mišljenje, koje naravno ne mora biti ispravno, je da se vani isplati i či na postotak zbog veličine tržišta, a kod nas je najbolje uzeti lovu unaprijed.
Mah - mah
User avatar
Romantica
Jedi Master
Posts: 272
Joined: 22 Jul 2005, 09:11

Unread post by Romantica »

Belzebubbles wrote: Di sam ja od toga! Å mrc.
Tako sam i ja razmišljala ... ozbiljno. Ali prelomila sam svoju neodlućnost i nepovjerenje prema sebi samoj i napisala knjigu. Tako ćeš i ti. Možda ćeš se za godinu dana smijati ovoj svojoj rečenici. Zato samo ti marljivo vježbaj i piši i kad osjetiš da si zadovoljan s time što si napisao kreni u potregu za izdavačem. I pazi jako je važno kako ćeš mu se predstaviti. Ako te odbije 1 ili 10 njih ne trebaš odustati primit će te 50-ti ili 100-ti, ako neće niti jedan bude sijedeće godine. Dakle vježbaj, radi ... doči će i tvojih 5 minuta samo budi strpljiv.
Mah - mah
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Hvala na financijskom odgovoru, baš me interesiralo.
Dakle vježbaj, radi ... doći će i tvojih 5 minuta samo budi strpljiv.
Ne brinem se ja ništa zato jer mi je pisanje tek u povojima. Evo kad mi objave prvu priču ti ćeš odmah doznat.
Trenutačno pišem iz gušta i ako to nestane onda dobro, a ako nešto ispadne od toga, još bolje.

Bubbles ide u nove pobjede! :D
User avatar
Romantica
Jedi Master
Posts: 272
Joined: 22 Jul 2005, 09:11

Unread post by Romantica »

Tako se razmišlja majstore :uzdravlje:
Mah - mah
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

Romantica wrote:2 x godišnje.
Kod nekih izdavača to je dosta češće. 2x godišnje mi se zbilja čini premalo. Nagađam kako ti tada sjeda novac na račun od prodanih primjeraka?
User avatar
Romantica
Jedi Master
Posts: 272
Joined: 22 Jul 2005, 09:11

Unread post by Romantica »

Hrvoje to ti je sve stvar dogovora s izdavačem. Kod mene je dogovor 2 x godišnje i upravo toliko puta dobijem honorar.
U glazbi je situacija još gora. Tamo izvještaj i lovu dobijaš 1 x godišnje i tamo nema nikakvog dogovora, oni određuju pravila a ti ih moraš poštovati.
Zato ja najviše volim dobiti novac unaprijed za knjigu pa brate mili neka izdavač s njom dalje radi što hoće. Ako je dobro ne izreklamira gubi samo on a ne automatski i ja zbog njegove nesposobnosti.
Mah - mah
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Unread post by Nazir »

A sto da ti knjiga postane hit, a ti sve uzela unaprjed? :D
User avatar
Romantica
Jedi Master
Posts: 272
Joined: 22 Jul 2005, 09:11

Unread post by Romantica »

Nazir wrote:A sto da ti knjiga postane hit, a ti sve uzela unaprjed? :D
Voljela ih to doživjeti pa makar bila u gubitku :D :D
Mah - mah
Post Reply