Viktoria Faust

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Ona jako puno izdaje. Da li ona uspjeva zivjeti od pisanja?
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Mislim da ju izvlače one knjižice iz serije "Tajne u džepu". Izdala ih je sigurno tucet, ako ne i više. A i njen muž je isto u tim vodama, pa se valjda štogod ušićari.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
kali
Ewok
Posts: 26
Joined: 07 Jan 2007, 19:25
Location: Zagreb

Unread post by kali »

[/quote]I ja to nisam mogla kad bila malo mlađa i mrvu nenačitanija... I to zbilja, ali zbilja sad ne mislim s visoka, pa plz to nemoj tako shvatit. Meni je samo žao što sam ja sad prevelka da bi u tome uživala. [/quote]

ok kužim...i ja sam obožavala Bambija ko dijete...a sad se mogu samo sprdat s tim crtićem...al svejedno ga cijenim jer je za djecu savršeno izveden a vidjela sam tisuće katastrofalnih... :? ...sori ljudi na digresiji...vratimo se sf-u :blob:
"To see a world in a grain of sand
And a heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand
And eternity in an hour. "
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

kali wrote:
ok kužim...i ja sam obožavala Bambija ko dijete...a sad se mogu samo sprdat s tim crtićem...al svejedno ga cijenim jer je za djecu savršeno izveden a vidjela sam tisuće katastrofalnih... :? ...sori ljudi na digresiji...vratimo se sf-u :blob:

Bambi... za... sprdanje? Bambijeva mama kad umire... to je tebi za sprdanje? Plakao sam kao kisna godina kad Bambijava mama umire, vise nego kad Terminator 2 ,(u "Terminator 2"), tone u rastaljeni metal pa zadnjim snagama pokaze "thumb up". Jace sam plakao gledajuci Bambija nego kad Rambo 2, (u filmu "Rambo 2"), place, u narucju drzavsi svoju netom ustrijeljenu vijetnamsku saveznicu, (zvala se Ko), ili kad Conan spaljuje tijelo svoje cure ,(u filmu "Conan")... :blob:
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Mislim da ju izvlače one knjižice iz serije "Tajne u džepu". Izdala ih je sigurno tucet, ako ne i više. A i njen muž je isto u tim vodama, pa se valjda štogod ušićari.

Svaka cast da netko moze u nas tako... Citao sam da Robert Naprta isto jedan od rijetkih Hr pisaca koji - zive od pisanja. Ima ih jos, ali Naprta zivi od komercijalnog pisanja- scenariji za sapunice. bez dotacija od drzave za romane, ili kak to vec kod nas ide...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Hrvoje wrote:
Aleksandar Ziljak wrote:U principu, Faustica je bolja (...) u pričama. Od romana sam čitao U anđeoskom liku zvijeri i tu se nešto počne događati na zadnjih 150 stranice knjige od 500. Plus, i to je bilo prepuno grešaka i nelekturirano.
(...) stoji napisano. Ništa se ne događa, opisi su pre-pre-opširni i razvučeni do maksimuma. No, pročitao sam negdje da je VF izjavila kako baš voli tako pisat.
Eh, to je vječni problem. Svi vole pisati ovako ili onako, baš kako im se sviđa. Tu onda treba doći urednik i ordinirati, u slučaju citiranog romana masivno kratiti.

Jasno, puno ljudi bi radije dalo desnu šaku nego izbacilo potpuno suvišni sporedni lik ili podugački opis, a koji im se upravo najviše sviđa. Pitanje discipline pisanja, odnosno samodiscipline, ukoliko je urednik nonegzistentan.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Å tef Kralj je dvaput izdao svoj roman The Stand. Prvi put 78. kad je tek počinjao biti poznat. Tada mu je urednik skratio roman za (pazi sad!) 150 000 riječi. Sto pedeset tisuća! Ne znakova, nego riječi. To je petsto + stranica! Ocijenili su da ima previše likova i događaja koji nisu nužni za praćenje radnje, pa su ih izbacili. Roman je i bez njih postao hit, al kad je Å tef postao poznat, odlučio je napraviti reizdanje romana sa tim izbačenim stranicama, tako da mu sad roman ima tisuću sto i kusur stranica sitnog teksta. I roman je opet postao hit.
Bit cijele ove priče je u tome što Kralj gdje god stigne govori da mu je jako bitno u romanima dočarati atmosferu, a s tih petsto "nebitnih" stranica je htio dočarati apokaliptičnu atmosferu koja se provlači cijelom knjigom. Dakle, radnju je mogao bez problema shvatiti svatko i bez tih 150 somova riječi, ali atmosfera je ono što svemu tome dodaje čar i uvlači te u knjigu.
Daklem, da se vratim na Viki Faust, vjerujem da je to otprilike i njen koncept razmišljanja kad piše romane. Samo što za razliku od Kinga, ona, nažalost, za sada ima problema sa uravnoteživanjem atmosfere i radnje. Obično bude previše prvoga, a premalo drugoga. Ali, sve se to da popraviti. Kao prvo, kvalitetan lektor čuda čini!
Tko zna kako bi King prošao s The Standom da ga je u prvoj verziji objavio cijeloga.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
kali
Ewok
Posts: 26
Joined: 07 Jan 2007, 19:25
Location: Zagreb

Unread post by kali »

TB wrote:
kali wrote:
ok kužim...i ja sam obožavala Bambija ko dijete...a sad se mogu samo sprdat s tim crtićem...al svejedno ga cijenim jer je za djecu savršeno izveden a vidjela sam tisuće katastrofalnih... :? ...sori ljudi na digresiji...vratimo se sf-u :blob:

Bambi... za... sprdanje? Bambijeva mama kad umire... to je tebi za sprdanje? Plakao sam kao kisna godina kad Bambijava mama umire, vise nego kad Terminator 2 ,(u "Terminator 2"), tone u rastaljeni metal pa zadnjim snagama pokaze "thumb up". Jace sam plakao gledajuci Bambija nego kad Rambo 2, (u filmu "Rambo 2"), place, u narucju drzavsi svoju netom ustrijeljenu vijetnamsku saveznicu, (zvala se Ko), ili kad Conan spaljuje tijelo svoje cure ,(u filmu "Conan")... :blob:
hehe...ma daj bambi je kao jedino dijete predvodnika stada i kakti Felina mu nije sestra...pa ne vidi se kad mu mama umire :P...al kad u kralju lavova :crybaby: ...to je pretužno i za komentirat
"To see a world in a grain of sand
And a heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand
And eternity in an hour. "
User avatar
kali
Ewok
Posts: 26
Joined: 07 Jan 2007, 19:25
Location: Zagreb

Unread post by kali »

ok imam filing da je ta žena ipak zamutila vodu malo...puno se o njoj piše...više negativnog nego pozitivnog...u čemu je štos..kaj zato kaj je hrvatica, a nema puna hrvatskih horor pisaca...il tu ima nekaj :dontknow:
"To see a world in a grain of sand
And a heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand
And eternity in an hour. "
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

SAMSUILUNOV OTAC wrote: zanimljivih stvari o Stephenu Kingu
Da. Stevo Kralj troši stotine kartica na gradnju atmosfere, a radnja mu pri tome zna pobjeći u šumu. Recimo, moj omiljeni primjer je Bag of Bones: prvih cca. 150 stranica paperbacka (pa si računajte koliko je to znakova, riječi, kartica) protagonist trpi spisateljski blok. Pa onda i dalje. Pa on i spisateljski blok. Pa spisateljski blok i on... A završetak odradi na brzinu, pa ga se jedva i sjećam.

Slično u i Needful Things. Dobro Stevo gradi atmosferu, atmosfera gradi roman... A onda mu dojadi i njegov Castle Rock (fiktivni gradić u Maineu), i njegovi stanovnici, pa ih krene lijepo po spisku, pa svrši na brzaka.

Pitanje je koiko bi mu sve to prolazilo kao početniku. Njegovih prvih tri-četiri romana - kojima se probio - male su knjižice u usporedbi s kasnijim radovima.

Možda bi bilo bolje da je Faustičin roman U anđeoskom liku zvijeri imao sličnu sudbinu - da se pojavio iskasapljeno od urednika, a tek poslije writer's cut u veličini romana pune duljine.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Slažem se. Zato mislim da bi Viki puno bolje prolazila kad bi imala kvalitetnog urednika i lektora, prije svega. Je da smeta kad ti režu nešto što si mukotrpno smišljao, al ako ti to rezanje pomogne da si malo podebljaš novčanik, teško će tu netko tvrdoglavo ustrajati u svojim principima. Ionako, ako imaš sreće pa postaneš poznat, kasnije se možeš, kao i King hvaliti sa svojim literarnim umijećem reizdavanjem romana u punom opsegu.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

E, da.

I još: King je također puno bolji u kratkoj formi. Dakle, i ta paralela Faustice i Steve stoji.
Last edited by Dagi on 25 Jan 2007, 13:10, edited 1 time in total.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

kali wrote:ok imam filing da je ta žena ipak zamutila vodu malo...puno se o njoj piše...više negativnog nego pozitivnog...u čemu je štos..kaj zato kaj je hrvatica, a nema puna hrvatskih horor pisaca...il tu ima nekaj :dontknow:
Mnogi kažu da je loša i da je jedina popularnost koju može dohvatiti ona od srednjoškolki koje se furaju na vampire i vještice. Na osnovu onih nekoliko pričica koje sam pročitao u Futuri mogu se složiti, iako, s obzirom da je žena objavila nekoliko tisuća kartica teksta, moguće je da nisam mjerodavan. Iako, kad sam pročitao tih nekoliko, hvatao sam se za glavu...
User avatar
kali
Ewok
Posts: 26
Joined: 07 Jan 2007, 19:25
Location: Zagreb

Unread post by kali »

Izitpajn wrote:
kali wrote:ok imam filing da je ta žena ipak zamutila vodu malo...puno se o njoj piše...više negativnog nego pozitivnog...u čemu je štos..kaj zato kaj je hrvatica, a nema puna hrvatskih horor pisaca...il tu ima nekaj :dontknow:
Mnogi kažu da je loša i da je jedina popularnost koju može dohvatiti ona od srednjoškolki koje se furaju na vampire i vještice. Na osnovu onih nekoliko pričica koje sam pročitao u Futuri mogu se složiti, iako, s obzirom da je žena objavila nekoliko tisuća kartica teksta, moguće je da nisam mjerodavan. Iako, kad sam pročitao tih nekoliko, hvatao sam se za glavu...
pardon...ja sam na faksu... :kava: :zubo: :D :D :D :zubo: :zubo:
"To see a world in a grain of sand
And a heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand
And eternity in an hour. "
Post Reply