koja vam je savršena knjiga/priča?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ne, moje je pitanje normalno, a to što ti nikad nisi pročitao knjigu koja te toliko oduševila da bi rekao da je savršena, to je tvoj problem i žao mi te je
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Nimrod wrote:Izi, trust me, is not the time to piss OrgProg off.
Ma da? :D:
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Burning Daylight - Jacka Londona...
Imam staro izdanje iz 1950. prevedeno kod nas kao Zlato. Knjiga se inače redovno zaobilazi u svim prikazima Londonova stvaralaštva a po meni je iz posve osobnih i intimnih razloga najsavršenija od svega što je London, inače pisac-pripovjedač čija su djela (uz nezaobilaznog Edwarda Hamiltona Walda) najzaslužnija za moju privrženost ne toliko knjizi koliko pisanju, uopće stavio na papir...

Tko uostalom može odoljeti čovjeku čiji je životni i stvaralački credo:
I would rather be ashes than dust!
I would rather that my spark should burn out in a brilliant blaze than it should be stifled by dry-rot.
I would rather be a superb meteor, every atom of me in magnificent glow, than a sleepy and permanent planet.
The function of man is to live, not to exist.
I shall not waste my days trying to prolong them.
I shall use my time.
:blob:
Image
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

samo me zanima jel uopće moguće naći savršenu (ili gotovo savršenu) knjigu ..
čovjek je nesavršeno biće. Prema tome, sve što stvori mora biti nesavršeno.
Eto ti odgovora :D
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Ire, Ire što si mi napravila?!?!?

Razbijam glavu cijeli dan, ne radim, ne jedem... Tražim savršenu knjigu... Ako ne pripazim, završit ću ko Diogen!
Mali princ, Moby Dick, I,Robot, Starac i more... Uf!

Ali ako pitaš... najbliža bi bila HMS Ulysses Alistaira MacLeana

Preporučujem!
Randomness is strong with this one!
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Miles wrote: Ȓovjek je nesavršeno biće. Prema tome, sve što stvori mora biti nesavršeno.
Eto ti odgovora :D
Stari Grci su imali zanimljiv koncept. Zvali su to "zavist bogova": ako čovjek sačini nešto savršenim, izazvat će ju i posljedično će nadrljati. Zato ništa nije smjelo biti savršeno. Na građevini bi ostavili jedan kamen neka viri, na staui jednu površinu grubo obrađenu...
Last edited by Dagi on 19 Dec 2006, 17:30, edited 1 time in total.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Xaotix wrote:Ire, Ire što si mi napravila?!?!?

Razbijam glavu cijeli dan, ne radim, ne jedem... Tražim savršenu knjigu...
my mission is completed :D
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Mindphaser
Hani
Posts: 70
Joined: 01 Dec 2006, 19:00
Location: BiH

Unread post by Mindphaser »

Pa... :scratch: ... mislim, Mali princ... procitao sam knjigu prilicno kasno (tokom studija) i nekako je ispalo samo od sebe da sam odlucio da je vise nikada necu procitati - iako imam dva primjerka kuci... jednostavno... taj trenutak kada sam citao Malog princa bio je jedinstven... i savrsen! :dontknow:
Jan Digoel Anthalion
Hani
Posts: 98
Joined: 21 Sep 2006, 21:17
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Jan Digoel Anthalion »

Mindphaser wrote:Pa... :scratch: ... mislim, Mali princ... procitao sam knjigu prilicno kasno (tokom studija) i nekako je ispalo samo od sebe da sam odlucio da je vise nikada necu procitati - iako imam dva primjerka kuci... jednostavno... taj trenutak kada sam citao Malog princa bio je jedinstven... i savrsen! :dontknow:
E baš to! Vidiš, svaki SF / Fantasy / ili bilo šta ima nekakvu ideju, poveznicu... Ono što hoće reći čitatelju...

E sad.

Knjiga može biti fenomenalno napisana, postaviti hrpu piranja i dati hrpu odgovora, ići u širinu itd... No... Å ta je knjiga obimnija, št više tema zahvaća - to bi mi htjeli da je nešto, po našem osobnom ukusu - drukčije.

Stoga je teško reći koja je savršena, načitao sam prvenstveno SF-a puno, Fantasy mi nikad nije bila neka posebna furka (Od Fantasya Howarda, Tolkiena, Kaya, Martina sam pročitao, ali mi je poslije dosadilo već krv, mačevi, željezo itd...), no....


Charlie i Tvornica Ȓokolade. Tu knjugu sam od lekitre za 4-5 razred osnoven do sada pročitao bar 40 puta. Bez pretjerivanja.

Jednostavno... zna se dogoditi da preletim po mojoj polici čits onak - da vidim šta sve imam, vidim nju, zgrabim je, i ne puštam.

Do ujutro.
Zadnje sam slušao na svom kompu, ovo što vidite ispoda:
Image
A bogme, kliknite na ovaj iznad chart i čiča The Anthalion će vas naučiti šta je glazba. Image
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Unread post by arkturuz »

Knjiga kojoj ne bih mijenjao ni riječ? Doslovce shvaćeno to bi definitivno bile sve knjige od Ursule Le Guin koje sam pročitao, i to zato jer njene priče teku, a riječi su joj poezija.
Slijedili bi je Roger Zelazny, Gene Wolfe, Philip K. Dick, Samuel Delany, Stephen Donaldson, William Gibson, itd.
Priče su im savršene ne samo jezično i stilski, nego i s tematske i imaginacijske strane... Tu negdje bi došao i majstor riječi Bukowski (Tragedija lišća), ali on je rijetko pisao SF :)
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

Mehmed Meša Selimović - Derviš i smrt
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
User avatar
Phlatline
Puppeteer
Posts: 107
Joined: 02 May 2004, 15:01
Location: Osijek
Contact:

Unread post by Phlatline »

Ian M. Banks - Consider Phlebas :headbang:

iako se Digital Carbon jako jako približio da postane my precious :P
Image
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Phlatline wrote:Ian M. Banks - Consider Phlebas :headbang:

iako se Digital Carbon jako jako približio da postane my precious :P
ufff... meni se ta knjiga ogadila... mislim na Consider Phlebas, naravno...


sorry, ali morao sam to reci...
nema me.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Norma C. Ray: Prodor
Nevjerojatno originalno štivo!
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Post Reply