Borislav Pekic

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
Mindphaser
Hani
Posts: 70
Joined: 01 Dec 2006, 19:00
Location: BiH

Borislav Pekic

Unread post by Mindphaser »

Jedan od najznacajnijih domacih pisaca.
1930.Podgorica-1992.London.
Od 1945. zivi u Beogradu.
Uhapsen 1948.zbog clanstva u ilegalnoj demokratskoj omladinskoj organizaciji.
1948-1953. na izdrzavanju kazne u zatvoru u S.Mitrovici.
Studirao psihologiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu.
Scenarista i dramaturg.
1971.prelazi u London. Do smrti zivio i radio na relaciji London-Beograd.

Od onog sto nas interesuje ovdje, Pekic je napisao tri (s)f romana: Besnilo,Atlantidu i 1999. To su njegovi posljednji radovi.
"1999." nisam citao i znam da je izdavaci predstavljaju kao posvetu Orvelu i njegovoj knjizi "1984".
"Atlantida" posjeduje u sebi dosta "Fukoovskog"(kritika i preispitivanje izdvajanja "ludaka" od "normalnih") i "Tauskovskog" ("influencing machine" stuff. a la "They Live" by Carpenter) ili sam bar ja tako utripovao. :) "Rat pravih i vjestackih ljudi", kako glasi naslov jednog prikaza ove knjige.
"Besnilo", u stvari predstavlja mozaik Pekicevic misli, stavova i ideja koje se mogu naci razbacane u svim njegovim knjigama. Mislim da je namjenski pisana za angloamericku citalacku publiku, pa je tek kasnije prevedena na srpski. Inace, virus bjesnila, u knjizi, simbolizuje ideologiju koja cini sastavni dio nekog totalitarnog sistema. Ovaj funkcionise i opstaje samo ako se hrani ljudskim zivotima, kao virus. Posljedica toga je strah i medjusobno otudjenje ljudi. Dehumanizacija.Virus, naime, pretvara ljude u zivotinje.Bijesne pse. Radnja je smjestena na londonskom aerodromu Hitrou, gdje se zavodi karantin, kada jedna casna sestra oboli i umre od virusa nepoznatog porijekla. Zaraza se siri... Kada sam pogledao film "28 Days later" bio sam uvjeren da je scenarista citao "Rabies"!Sto ne mora nista da znaci ako bi neko nastavio da se prisjeca Resident Evila i drugih filmova sa "zivim mrtvacima" u glavnim rolama.
Pored ova tri romana vrijedno je spomenuti i "Novi Jerusalim"- gotsku hroniku, zbirku nekoliko fantasticnih prica iz (daleke) proslosti, Pekiceve sadasnjosti i nase (svijetle) buducnosti. :)
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Pekićeva biografija na stranici projekta Rastko te intervju s njegovim biografom.

SDOJ = Savez Demokratske Omladine Jugoslavije; Pekićeva grupa, bilo ih je cca. 15.

Na Znaku Sagite vodila se zanimljiva rasprava na temu Besnila.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Pročitao "Atlantidu" u srednjoj školi i još tada sam primijetio da čovjek nema iskustva sa SF-om. Neke stvari jednostavno nisu imale logike niti su bile pretjerano znanstvene, iako su se takvima predstavljale. Za književnu vrijednost nisam siguran.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Besnilo sam pročitao u srednjoj školi. Prilično jezivo. No, već onda mi je djelovalo kao detaljni sinopsis za film, odnosno kao prilično ozbiljno pisan hororac za široke mase.
User avatar
Mindphaser
Hani
Posts: 70
Joined: 01 Dec 2006, 19:00
Location: BiH

Unread post by Mindphaser »

He-he... 28 days later je definitivno u igri...
Btw. Kada sam prvi put citao Bjesnilo bio sam odusevljen. Ono... potpuno neocekivano (iako sam morao da pretpostavim makar nesto s obzirom na Atlantidu). Medjutim, nedavno sam krenuo da citam knjigu drugi put... i nisam mogao da izguram do kraja. Ukapirao sam da je razlog tome cinjenica da sam izmedju dva citanja prozvakao skoro sve sto je Pekic napisao - a napomenuo sam gore da se kroz Bjesnilo provlace njegovi prethodni radovi - tako da mi se knjiga sada cinila prilicno naivnom! I nije mi bila nimalo spooky, kao prvi put!:(
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Mindphaser wrote:(...)
Btw. Kada sam prvi put citao Bjesnilo bio sam odusevljen. Ono... potpuno neocekivano (iako sam morao da pretpostavim makar nesto s obzirom na Atlantidu). Medjutim, nedavno sam krenuo da citam knjigu drugi put... i nisam mogao da izguram do kraja. Ukapirao sam da je razlog tome cinjenica da sam izmedju dva citanja prozvakao skoro sve sto je Pekic napisao - a napomenuo sam gore da se kroz Bjesnilo provlace njegovi prethodni radovi - tako da mi se knjiga sada cinila prilicno naivnom! I nije mi bila nimalo spooky, kao prvi put!:(
Eh, ježi ga. Tako to nekako dođe... Imam doma primjerak Besnila i nekako sluteći baš takvo što, ne otvaram ga.
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Ja sam sa "Besnilom" imao istu priču kao i Mindphaser, čitah ga negdje prije jedno petnaestak i kusur godina i sjećam se da mi je bilo napeto k'o puška... Sada, nakon vremenskog odmaka i sa nakupljenim čitalačkim iskustvom, sumnjam da bi me privuklo istom snagom...
:blob:
Image
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Ja se sdamo sjećam da mi je Besnilo bilo zakon, a Atlantidu čitah dva puta i smatrah je remek-djelom. Ȓitao sam i Zlatno runo i genijalan roman o Isusu, Vreme čuda. Kako sam u zadnje vrijeme igrom slučaja dosta čitao i slušao Pekiću, pripremam se ipak za "Kako upokojiti vampira", njegovu (kažu svi) najbolju knjigu. Koliko sam prolistao, izgleda mi kao neki gothic, pisano metodom "nadjena rukopisa" i pisama nekom profesoru u prošlost.
User avatar
Mindphaser
Hani
Posts: 70
Joined: 01 Dec 2006, 19:00
Location: BiH

Unread post by Mindphaser »

Pocetni dio Zlatnog runa, Argonautika, je zakon! Svidja mi se njegov prikaz Herkula! A citava "serija" Zlatno runo je, definitivno, djelo genija. Vreme cuda me je pozitivno iznenadilo, posto sam prvo gledao film, te sam ocekivao nesto slicno. Ko voli Pekica obavezno da procita Novi Jerusalim sa, vec antologijskom, pripovjetkom "Covjek koji je jeo smrt"! Iako je meni najdraza prica o vjesticama :gori: !!!
Post Reply