Podrška Branimiru Glavašu

Mrgudov brlog.

Moderator: Xaotix

User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ima još jedna stvar za koju se GLavaš uhvatio, ali bez pravnog legitimiteta. On je štrajkao glađu zato da ga puste iz pritvora, kako bi se branio sa slobode (naravno, tu se slažem s Montoyom o apsurdnosti toga, jer se nema protiv čega braniti). Ali, ono što je bitno u svemu tome je da on to traži zato što su sudovi tako postupili u drugim sličnim slučajevima. Tu je problem.
Jer, Hrvatska nije uzela koncept angloameričkog precedentnog prava gdje se stranke mogu pozivati na neke prošle slučajeve i presude, a suci su dužni to uzeti u razmatranje i u velikom broju slučajeva i prihvatiti kod donošenja presude u konkretnom slučaju. Kod nas nema presedana. Ono što je najbliže tome je tzv. sudska praksa, koja, opet nije obvezujuća za suce.
Mi imamo nešto što se zove načelo sudačke neovisnosti, a koje govori da su suci pri donošenju odluka vezani za Ustav, zakone i podzakonske akte. Ništa drugo! I da
sude samo prema svojem pravnom uvjerenju, utemeljenom na ustavnim i drugim zakonskim propisima i nisu vezani pravnim stajalištima drugih tijela državne izvršne ili sudbene vlasti, čak niti ako se radi o pravnom stajalištu kojeg je u povodu pravnog lijeka zauzeo viši sud u odnosu na neko pravno pitanje u presudi nižeg suda koja se pobija pravnim lijekom.
To Glavašu izgleda njegovi odvjetnici nisu rekli. On može tražiti da ga se pusti iz pritvora zato što se pustilo i osumnjičenike u drugim sličnim slučajevima (to je sasvim legitimno njegovo pravo), ali sud nema niakkve obeze to i učiniti.
Sad će se vjerojatno netko pobuniti - a šta je s jednakošću svih pred sudom i sl.?
Tu je stvar u još jednom načelu koje se zove načelo slobodne ocjene dokaza. Dakle, u Glavaševom slučaju, istražni sudac je vjerojatno uzeo u obzir sve okolnosti konkretno toga slučaja i zaključio da bi Glavaš vrlo vjerojatno mogao učiniti sve ili nešto od onoga što je Indigo Montoya naveo u točki 2. Pa je donio odluku o njegovu pritvoru dok traje istražni postupak.
Osim toga, Glavaš još nije pred sudom, jer nije optužen. A hoće li biti optužen ili ne, to vjerojatno znaju samo ptice na grani i Mladen Bajić. A možda i Kolinda... :P

Ko prvi napiše post koji će otvoriti desetu stranicu rasprave o Glavašu, platim mu piće! :D
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Ko prvi napiše post koji će otvoriti desetu stranicu rasprave o Glavašu, platim mu piće! :D
Sad će svi čekat da netko drugi napiše petu, šestu... devetu :D
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

neće. ja imam brdo posla, pa eto prebivam na nosfu :)
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

možemo trollat do 10. strane .. što razgovor o BG-u inako jest

:rashpa:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Indigo Montoya wrote:
5) a propos točke 4. osobno sam za ukidanje bilo kakvog imuniteta zastupnicima... stvaranje zaštićene kaste koja još k tome dokazano "slabo ore a puno ždere" apsolutno mi je neprihvatljivo...
Ja se u načelu ne protivim imunitetu. U teoriji mi je prihvatljivo da su zastupnici zaštitćeni od tužbi, jer ih to štiti i od određenih pritisaka. A nije da drugdje nemaju problema s tim (Francuska, Kanada). Proguglaj parliamentary immunity, legislative immunity i čini mi se parliamentary privilege da je za UK.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

troll troll troll :rock: :cmok: :romeo: :svadba: :baba: :puca:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Nemoj da te admin šutne s foruma :angel:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

baš me strah :P
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Kako je krenulo, još malo pa će ovo postati najzanimljivija tema na forumu. NI brbljaonica joj neće biti ravna :D
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Izi, trust me, is not the time to piss OrgProg off. :D:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

e ovi smajlici su MRAK!

:boink: :sw: :baba: :tv: :vozi: :vrag:


ne mogu si pomoć
:sori:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Nimrod wrote:
Indigo Montoya wrote:
5) a propos točke 4. osobno sam za ukidanje bilo kakvog imuniteta zastupnicima... stvaranje zaštićene kaste koja još k tome dokazano "slabo ore a puno ždere" apsolutno mi je neprihvatljivo...
Ja se u načelu ne protivim imunitetu. U teoriji mi je prihvatljivo da su zastupnici zaštitćeni od tužbi, jer ih to štiti i od određenih pritisaka. A nije da drugdje nemaju problema s tim (Francuska, Kanada). Proguglaj parliamentary immunity, legislative immunity i čini mi se parliamentary privilege da je za UK.
Sorry ako nisam bio dovoljno jasan...

Ergo ni ja se ne protivim imunitetu "u načelu", ali u praksi, koja je kod nas u više navrata pokazala svoje musavo izmetom umazano lice (sjetite se samo Žužula) definitvno sam za suspenziju rečenog, barem dok nas se ne primi u EU i dok tamo ne odradimo jedno deset godina pripravničkog staža kada bi stvari inercijom trebale sjesti na svoje mjesto....

Principi zapadnoevropskih i anglo-američkih demokracija koje su se tesale stoljećima jednostavno se nemogu preko noći preslikati na kumovsko-rodijačko-mafijašku demokraciju kao što je (za sada) ova naša....
:blob:
Image
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Ok, momak je bio na dijeti i pustilo ga da jadnik ne izgladni...

Malo se raspitavši. saznao sam slijedece:
Zatvori su odgovorni za svoje "štićenike", dakle trebaju im osigurati zdravstvenu zaštitu. Također se trebaju brinuti i za same zatvorenike i čuvati ih od raznih nesreća i smrtnih slučajeva, pogotovo ako ih nanose sami sebi.

Kad netko u zatvoru štrajka glađu, automatski je podvrgnut pojačanom medicinskom nadzoru upravo zbog vlastite sigurnosti. Gladovanje je dozvoljeno kao jedna vrsta izričaja, ali nijedna uprava bilo kojeg zatvora ne bi dozvolila da prijeđe u ekstrem. Onog trena kad zatvorski liječnici zaključe da je štrajkaču ozbiljnije narušeno zdravlje ili život, imaju ga pravo liječiti, što u ovom slučaju znači svezati za krevet i šopati, bilo žličicom, sondom, ili iglom.

BG nikad nije bio u nikakvoj životnoj opasnosti, jer nijedan liječnik ili upravitelj zatvora ne bi mogao preuzeti odgovornost za smrt pritvorenika.

Dakle, sve je to samo čisto :pottytrain5:...


Nego...
SAMSUILUNOV OTAC wrote:Ko prvi napiše post koji će otvoriti desetu stranicu rasprave o Glavašu, platim mu piće! :D
Samsuilunov otac ima preko 400 postova a još nije bio na 10. strani!
Dajmo mu da plati pić.. ovaj... da dođe na 10. stranu! :D: :uzdravlje:
Randomness is strong with this one!
Post Reply