Literarna radionica

Sudjelujete u literarnoj radionici pisanjem, čitanjem i komentiranjem priča

Moderators: Nimrod, niniane

ban

Unread post by ban »

Nimrod wrote:Mislim da za razumnu konstruktivnu kritiku u literarnoj radionici nije potrebno jako puno vremena.
Nije mozda za jednu, ali je za pet. :)
Nimrod wrote:Samo moras zadat specifican zadatak i ukazat im na eventualne propuste. Cak i kad nema prospusta, sama jedna takva 'domaca zadaca' osvijesti jedan aspekt zanata pisanja. Sudjelovanjem u radionici imaju prilike vidjeti kako su drugi rije[?]ili istu stvar.
S time da se potpuno slazem s ovim. Kad vec nema akademije za pisce (a ima likovne i glazbene), onda pisci sami trebaju poceti kovati taj zanat/art.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Da znas, vidjela sam te novine negdje po kuci jucer, sad ih idem potrazit jer si me zainteresirao!!

Ja na ovo sto si ti napisao imam puno za reci, but bare with me, nisam navikla na komunikaciu forumom. Naime, sad sam ti htjela odgovoriti sto stvari, no dok se reply ulogira, meni se sve misli razbježe. (ako pomaže, jaaaako mi je zao sto nam lijepa nasa nije ekspresnije povezana pa da ovaj razgovor zavrsimo na kavi u jednom od vasih osijeckih pubova: da je vlak brz, mogla bi bit tamo za sat-dva i taman bi stigla procitat i jucerasnji Jutarnji)

Da kriticari kod nas nisu pretjerano kompetentni me en cudi. Znam za jednu kazalisnu kriticarku (koju mislim i ti poznas :o ) koja je negativno kritizirala sve one koji su joj je nekad bili zamjerili...
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

ban wrote:
Klara wrote:Ja bih vi[?]e voljela dobiti konstruktivnu kritiku, nego ocjenu 8)
A jel znate vi koliko treba vremena covjeku da napise konstruktivnu kritiku? :) ...
Jednom sam na faksu u?ila za ispit iz kolegija ?ijeg naziva se ne sje?am, ali radilo se o kombiatorici. Imala sam odli?nu zbirku zadataka u kojoj su bili svi potrebni tipovi zadataka, ali zbirka NIJE IMALA RJEĹ ENJA. A budu?i da jo[?] nitko iz generacije nije polagao, nisam znala da li dobro rje[?]avam zadatke. To je bilo jako frustriraju?e. :evil:

?itaju?i tvoj post o kritiziranju, osje?am se sli?no. :cry:

No, pisanje nije matematika, pa ?u preformulirati re?enicu: :wink:

Voljela bih da mi ostali sudionici radionice ukratko (re?enica-dvije) ukaĹžu na gre[?]ke koje sam PO NIJHOVOM OSOBNOM MIĹ LJENJU napravila u pri?i. To bi mi pomoglo, ?ak i ako se ne sloĹžim s njihovim mi[?]ljenjem.
Osla
Puppeteer
Posts: 119
Joined: 08 Aug 2003, 05:08
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Osla »

Potrudit cu se Klara.
Isto pliz i od tebe.
8)
---------------<br>Osla was

here!
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

Evo stavio sam sve priče koje su mi pristigle.

Već sada se, vjerujem, možemo složiti oko jedne stvari, a to je da je forma od 1500 znakova ipak prekratka. Predlažem zato da za sljedeću priču kao neku granicu stavimo 4,500-5,000 znakova, odnosno više-manje format priča kakve se objavljuju u Jutarnjem.

Sutra ću, uz nadam se više vremena nego sad, pokušati ispraviti č,ć,š i slične znakove koji iz ne znam kojeg razloga izgledaju čudno. :roll:

Eto dakle priče su tu, molim komentare. Rasprava je otvorena.
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Kris hvala na trudu. :D
Pro?itala sam pri?e onako na brzinu i mogu re?i da sam odu[?]evljena time koliko su me?usobno razli?ite. :!: Kada ih pro?itam paĹžljivije napisat ?u komentare.
Tko li su ona dvojca s nepoznatim nadimcima? Jedan je vjerojatno L.Z., a drugi?? Ba[?] sam znatiĹželjna 8)
User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

Tko li su ona dvojca s nepoznatim nadimcima? Jedan je vjerojatno L.Z., a drugi?? [quote]

Nisam ja poslao, nažalost na kompu mi je nešto otišlo u k**** i morao sam reinstalirati, izgubio sam sve :cry: , čak i priču koju sam namjeravao poslati na istrakonov natječaj, ali to će me naučiti pameti. :( [/b]
Život je samo san na putu do smrti
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Ba[?] [?]teta Leone. Drugi puta - sve na CD ili diskete :wink:

Ali svejedno moĹže[?] komentirati.

Ja sam napisala svoje mi[?]ljenje - nadam se da sam bar nekome dala korisnu sugestiju. :oops:
Sada ?ekam va[?]e komentare :roll:
Osla
Puppeteer
Posts: 119
Joined: 08 Aug 2003, 05:08
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Osla »

Upravo se bacam na price. Mali tehnical difikulis.. ali to je otklonjeno.
8)
---------------<br>Osla was

here!
Osla
Puppeteer
Posts: 119
Joined: 08 Aug 2003, 05:08
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Osla »

.. fali slovo 't' tam gore, a nece mi se editirat. :roll:
---------------<br>Osla was

here!
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

Ah, evo konačno je forum proradio, tj. sad vidim da je proradio... :oops:

Sad ću i ja malo pobliže pogledati priče, nisam uopće imao vremena udubiti se.

Što se tiče dvojice nepoznatih, onaj Kwutjy ili kako već :) je moj prijatelj kojeg sam nagovorio da nešto napiše i pošalje, a El Cidova priča mi je stigla na mail preko Bana.
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Pozdrav "nepoznatima"! :)

Kris rekao si da je:"promjena ritma kod ovakvih minijaturnih formata najvaĹžnija."

Da li bi mogao ne[?]to vi[?]e objasniti o tome, moĹžda dati neki primjer ili re?i gdje se moĹže pro?itati vi[?]e? :?:
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

Hm, ono što sam mislio time reći je da tako kratka priča ne bi smjela izlgedati kao izvadak iz neke veće forme. Naime, mora imati neki punchline ili nešto tome slično, neki vrhunac koji će ostaviti dojam.

Dakle kreneš u jednom ritmu, na primjer opisujući neki događaj ili tako nešto, a onda promijeniš ritam i baciš punchline, odnosno zaključak priče. To je posebno važno kod ovako kratkih priča. Pokretač tih priča je ideja, ne toliko način na koji je priča napisana kao npr. kod dužih formi.

Kratka priča može biti svedena na npr. dijaloški oblik između dva lika, što bi u dužoj priči bilo vrlo teško izvesti (a da istovremeno bude zanimljivo).

(Bilo bi mi drago da se i Izitpajn uključi u ovu cijelu raspravu s obzirom na to da je on poprilično dobar u recenziranju priča. Bilo bi zgodno čuti i njegovo mišljenje o tome.)

Bane, gdje je tvoje mišljenje?
:D
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
ban

Unread post by ban »

Nimrod, pa sto ne stavis ovdje svoje prijedloge glede radionice sto mi spominjes u pm-u? :idea: Ako se Kris slozi, a nema razloga da se ne slozi, mozes recimo ti voditi drugu radionicu.
Locked