Literarna radionica

Sudjelujete u literarnoj radionici pisanjem, čitanjem i komentiranjem priča

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

Rok do nedelje i dalje vrijedi
Život je samo san na putu do smrti
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

Da, nedjelja je rok, tj. tokom nedjelje ću sve radove koje mi pošaljete tu objaviti.

Pa, ne vjerujem da ću maknuti ijedan rad, tj. svi koji nešto napišu moraju dobiti šansu da to drugi pročitaju :D
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Kris molim te javi da li si dobio moju pri?u - ne[?]to mi nije jasno kod slanja poruka :?
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

Stigla je priča...
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Unread post by MadDog »

Kris,

Jesi li moĹžda razmi[?]ljao o tome da napravi[?] i anketu za ocjenjivanje pristiglih radova?
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
Osla
Puppeteer
Posts: 119
Joined: 08 Aug 2003, 05:08
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Osla »

juhu, nedjelja jos malo pa je tu.. :)
---------------<br>Osla was

here!
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

Hm, zapravo nisam razmišljao o nekakvoj anketi, bar ne za početak. Idemo prvo vidjeti koliko će se ljudi odazvati i kakav će biti odjek, pa onda možemo smisliti i nešto slično.

Nadam se da ste vrijedni i da pišete, nedjelja je sve bliže :)
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

Kris, me možeš počekat do nedelje u neznam, 3 sata popodne, prije nego postaš tekstove jer nisam stigao napisat :( , ako možeš ti pošaljm do onda ( baš bih želio sudjelovat ali ... :) )
Život je samo san na putu do smrti
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

MadDog wrote:Kris,

Jesi li moĹžda razmi[?]ljao o tome da napravi[?] i anketu za ocjenjivanje pristiglih radova?
Ja bih vi[?]e voljela dobiti konstruktivnu kritiku, nego ocjenu 8)
Osla
Puppeteer
Posts: 119
Joined: 08 Aug 2003, 05:08
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Osla »

Klara wrote:
MadDog wrote:Kris,

Jesi li možda razmišljao o tome da napraviš i anketu za ocjenjivanje pristiglih radova?
Ja bih više voljela dobiti konstruktivnu kritiku, nego ocjenu 8)
Isto tako.
---------------<br>Osla was

here!
ban

Unread post by ban »

Klara wrote:Ja bih vi[?]e voljela dobiti konstruktivnu kritiku, nego ocjenu 8)
A jel znate vi koliko treba vremena covjeku da napise konstruktivnu kritiku? :) Ovo bi cak moglo ici u novu temu. Koliko su uopce kritike koje citamo po Hr medijima prave kritike, a koliko su vrijednosni sudovi. Izvrstan clanak Jurice Pavicica, iako pomalo provokativnog naslova (jel vidite), na ovu odn. slicnu temu, izasao je jucer u Jutarnjem. Ali ne bih isao previse oftopik :oops:
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

A kritika nije vrijednosni sud? Mozda nije _samo_ vrijednosni sud ali... Ajd, pojasni mi to.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Mislim da za razumnu konstruktivnu kritiku u literarnoj radionici nije potrebno jako puno vremena. Samo moras zadat specifican zadatak i ukazat im na eventualne propuste. Cak i kad nema prospusta, sama jedna takva 'domaca zadaca' osvijesti jedan aspekt zanata pisanja. Sudjelovanjem u radionici imaju prilike vidjeti kako su drugi riješili istu stvar.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
ban

Unread post by ban »

Nimrod wrote:A kritika nije vrijednosni sud? Mozda nije _samo_ vrijednosni sud ali... Ajd, pojasni mi to.
Radi se o tome da jedan knjizevni kriticar ne moze kritizirati djelo po ni jednom drugom kriteriju osim knjizevnih. Npr. ne moze reci da je prica pisca XY losa zato sto su u njoj zastupljene te i te ideje. Konkretno, u Pavicicevom clanku se radilo o jednom profesoru hrvatskog u osnovnoj skoli koji je ucenicima branio citati Harryja Pottera jer su u toj knjizi opisane crnomagijske prakse koje mogu iskvariti tu istu djecu. Ista ta djeca koja uopce i budu citali Pottera jednoga ce dana mozda naici na knjige jednog krscanina Chestertona ili jednog komunista Krleze. Ako oni kojima je struka knjizevnost pocnu suditi knjige po ideoloskim stavovima njihovih pisaca, ma koliko oni bili zastupljeni u tim knjigama, izgubili smo pravi kriteriji struke i ne idemo nigdje.

Ovdje je rijec 'vrijednost' upotrijebljena u smislu aksiologije, tj. moralnih pa i politickih stavova koji se u knjizi iznose, a ne u smislu smislu knjizevne vrijednosti, a jedan knizevni strucnjak ne moze suditi knjizi po aksioloskom kljucu pa makar se privatno, sto je sasvim legitimno, ne slagao s idejama koje su u knizi iznesene.

To se dogadja ne samo tamo u nekoj seoskoj skoli vec se moze citati i po stranicama eminentnih hrvatskih casopisa (iako doduse ne toliko strucnih) u kojima kriticar nabija na nos doticnome piscu politicku i/ili (rjedje) vjersku opredjeljenost doticnog pisca kojem se osvrce na knjigu i to stavlja kao glavni prigovor. Nedavno se dogodilo nesto slicno kada je jedan od osnivaca sada vec pokojnog FAK-a kad su ga pitali zasto na FAK nisu zvali Aralicu.

Knjizevnost je s druge strane, podrucje ideja, i nije nimalo cudno reci da moze biti opasna, te da i danasnje liberalno drustvo ima svoje zabranjene odnosno nepocudne pisce kao sto je to recimo Michel Houellebecq, Frederic Beigbeder ili Irvine Welsh, a u Hrvatskoj, svaka/i na svoj nacin, Vedrana Rudan, Ivo Bresan ili Ivan Aralica.
Locked