zašto bas sf?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

zašto bas sf?

Unread post by Ire »

evo, baš na jednom forum?etu ?itam ovakav post:

Zašto nau?na fantastika?

Ja je nikad nisam citala. Ali sam primetila da je popularna medju mojim prijateljima. Stalno jedni drugima nesto prepricavaju sta su procitali.
Iskreno ja sam ranije mislila da se tu radi samo o malim zelenim i svemirskim brodovima.
No, shvatila sam da su tu zapravo ideje bitne, novi nacini gledanja, neke vizije...
Ali i dalje nisam nista procitala..nikako da se usudim da krenem, treba mi pomoc.
hajde, neka me neko uputi u naucnu fantastiku


1. dakle, što bi ste tom djevoj?etu preporu?ili kao po?etnu i obvezatnu sf lektiru?
2. kako bi ste joj objasnili što je to sf?
3. što je vas potaklo i zaka?ilo za sf? ima li neka posebno knjiga koja je zaslužna da ste danas ovdje?

:)
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Den
Pa'u 10. razine
Posts: 457
Joined: 04 Aug 2003, 22:19
Location: Osijek

Unread post by Den »

ako preskočimo Julesa Verna koji je u mom osnovno[?]kolskom periodu
bio često [?]tivo za djecu, prve SF knjige su mi bile iz Epohine biblioteke
U panđama čudovi[?]ta, Crveni planet i Zovem Jupiter... beleĹžite te Osvajač 2 se ne javlja - ovo sam čitao u nastavcima koji su izlazili u Plavom Vjesniku
nakon toga su krenuli razni SF romani koji su se pojavljivali u X100 seriji roto romana (ne[?]to kao dana[?]nji Nexus, samo [?]t osu bili zastupljeni svi Ĺžanrovi - osim ljubića)
pa se pojavila biblioteka Kentaur i tu se već počeo prepoznavati SF i traĹžiti po knjiĹžarama

za preporuku početnicima... najbolje bi bilo da krenu s prvih 30 brojeva Siriusa ili s dobrim odabirom Futura (ovo bi trebalo probrati) a potom Asimov, Clark, Hajnlajn, Simak,... te redom [?]to se dohvati pa selektirati po vlastitom ukusu
pretpostavljam da ima par tisuća prevedenih naslova (računajući Jugoslaviju)
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

ja sam SF upoznao preko Julesa Verna (isto osnovnjak) a moj razvojni put je isao preko serija Galaktika i Blakeove sedmorke (sjeca li se neko tih dinosaurusa?).
I onda je vrag odneo salu jer sam poceo u knjiznici citati sve sto je imalo svemirski brod ili ratnika s futuristckim oruzjem na naslovnici.
kao sto i pretpostavljate tih dana sam citao gomilu skatra cijim bi naslovima mogao ispuniti jedan drugi topic na ovom forumu.
S vremenom se moj sf ukus isprofilirao tako da bi svakom friskom sf-ovcu preporucio Asimova, Clarka, Herberta Bujoldicu, Simmonsa...
a pazljivo bi ga odvratio od brace Strugacki. :roll:
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Unread post by MadDog »

Moja SF odiseja zapo?ela je sa H.G.Wellsom, preko Julesa Vernea (ono, tko njih nije ?itaoooo... :o ), a onda sam, isto kao i Alien2dio, zurio i oboĹžavao serije, po?ev[?]i od Svemir 1999 (Space station Alpha, ili kako god da se ta serija zvala), pa preko Galactice, pa Blakeova sedmorka, a onda sam, [?]e?u?i sajmovima, prona[?]ao jedan SIRIUS, zaintrigiralo me je [?]to se pi[?]e u tome (imah tada valjda 14-15 godina), sje?am se da je naslovna pri?a bila "Pritisni ENTER" (onda nisam niti znao [?]to je enter, ali nema veze)... i tu je sve zapo?elo relativno ozbiljnije.
Probijaju?i se kroz razna sranja, naletio sam i na bisere: Asimov, Herbert, Clarke, Hubbard, Herbert,... Gibson i Bujoldica (to danas 'istraĹžujem').

Mene osobno posebno interesiraju teme kao [?]to su alternativna povijest, postapokalipti?ni svijet, spaceop....(nemojte po meni, kaj mogu, to mi se svi?aaaaa....), ali nemam ni[?]ta protiv dobrog humora i dobrog fantasyja.

Tako, ja svoje rekoh...
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
ban

Unread post by ban »

Nama je neka osmasica koja nam je bila na SRZ dok sam bio negdje cetvrti osnovne spomenula knjigu Ostrvo delfina (Otok pliskavica :) Arthura Clarkea. Onda sam ja to isao posuditi na posudbenom odjelu gradske knjiznice na Bosutskom i jako mi se svidjelo. Onda sam pokusavao naci nesto slicno, pa sam nasao Asimovljevu Zaduzbinu i Bearov Eon, ali to mi je bilo malo dosadno tako da sam u osnovnoj brijao vecinom na Clarkea s povremenim izletima u Pohla i Dicka.
Mislim da je spomenuta knjiga Otok delfina jedna od najboljih za one koji zele vidjeti sto je to sf i zaljubiti se na prvi pogled. Ima tu jos i cijeli sijaset Clarkeovih knjiga: Matica zemlja, Svjetlost zemaljska, Grad i zvijezde, pa Asimovljeva serija o robotima sa Elijahom i R. Danielom, pa Heinleinova Vrata u ljeto, pa Millerov Kantikul za Leibowitza... Mislim da je za prvi susret s dobrim SF-om ipak preporucljivije uzeti stare majstore. Od novijih romana recentnih autora izvrstan je Raft Stephena Baxtera ili Geimanov Neverwhere.
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Kad sam bila klinka i otkrila SF svidjele su mi se dvije stvari:
1. zabavno je :D :D
2. nitko od tebe ne traĹži da iz knjige izvu?e[?] poantu i ugleda[?] se u nekog od likova (glavni junaci obi?no nisu dobre curice koje spremaju svoje stvari) :D
User avatar
Den
Pa'u 10. razine
Posts: 457
Joined: 04 Aug 2003, 22:19
Location: Osijek

Unread post by Den »

Nama je neka osmasica koja nam je bila na SRZ dok sam bio negdje cetvrti osnovne spomenula knjigu Ostrvo delfina (Otok pliskavica Arthura Clarkea.
kako mi je to promaklo, a mislio sam da imam sve klarkovo [?]to je prevedeno (a jesil siguran u autora :wink: )
User avatar
Den
Pa'u 10. razine
Posts: 457
Joined: 04 Aug 2003, 22:19
Location: Osijek

Unread post by Den »

Ban wrote:
Onda sam ja to isao posuditi na posudbenom odjelu gradske knjiznice na Bosutskom
tja, tamo nisam i[?]ao posuđivati knjige
uglavnom sam uzimao u centralnoj gradskoj a par puta sam svratio u retfalu i donji grad

zna[?] li kakva je trenutno ponuda u gradskoj knjiĹžnici?

prestao sam se učlanjivati one godine kad su preselili u prizemlje
bilo mi je glupo traĹžiti ne[?]to po imenu a pregledati police da se vidi [?]to se vratilo ili pojavilo tko zna odakle mi je postalo nezgodno (police preblizu i stalno sam se bojao da ću ih poru[?]iti)

koliko se sad plaća godi[?]nja članarina?
User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

Ja sam s SF počeo također s Vernom iako mi se to i nije činilo kao sf, zatim s nekim starim tatinim romanima koje sam našao u garaži kod none, a onda sve do čega sam došao. U četvrtom razredu sam uopće počeo čitati, obožavao sam one kaubojske romane ( Karl May , klasici, isčitao sam sve njegovo). Danas volim sve, puno sf, pa malo fantasy, pa hororčeka, pa još sf.
Za početnike preporučio bi Sf klasike (svi ih znamo), ali i neke fantasy romane (ne pada mi niš posebno na pamet) i definitivno Anne Rice.
Život je samo san na putu do smrti
ban

Unread post by ban »

Den wrote:zna[?] li kakva je trenutno ponuda u gradskoj knjiĹžnici?
<rez>
prestao sam se u?lanjivati one godine kad su preselili u prizemlje
Ne znam. Nisam ni znao da su se preselili. Ondosno, sad sam se sjetio jer sam par puta bio na sestrinu iskaznicu dok se jos moglo, no sam sam prestao biti clan negdje kad su poceli donositi one kompjutere kad su jos bili gore. Knjige sam poceo nabavljati iz drugih izvora.
Inace na Bosutskom je zapravo zapocela moja citalacka karijera. Gospodja koja je tamo radila kuzila je spiku i preporucivala mi knjige, pa je sigurno jedna od zasluznijih sto sam se pretvorio u knjiskog moljca.
Image
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Kako si ubacio ovu sli?icu?
ban

Unread post by ban »

Klara wrote:Kako si ubacio ovu sli?icu?
To je opcija koju sam dugo prijecio na starom forumo zbog bandwidtha, no na ovome eto jos nisam sprijecio. Jednostavno. Upises bbcode u ovoj sintaksi

Code: Select all

[img]http://stranica.com/slika.jpg[/img]
i ta ce se slika vidjeti na forumu. Mozes pri tpme koristiti i tipku "img". Pazi da ne bude velika slika. Slika se ne uploadira na server nego se poziva s neke adrese na inernetu, te moras znati url slike koju zelis ubaciti.
Image
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Hvala na obja[?]njenju!

Bilo bi [?]tosno da imam svoju stranicu pa tamo natrpam potrebne sli?ice. Ovako mi se ne ?ini zgodnim da ih pozivam sa tu?ih stranica.

Ĺ to je to bandwidth?
Post Reply