BLOG.SF

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Btw. Lyra, nemoj se pretjerano uznemiravati zbog Phamove kritike, to on samo negoduje jer pišeš bolje od njega :angel:
















(da, moja misija je da se zamjerim svim ljudima na internetu :drunken: )
User avatar
4/\/I)`/
Puppeteer
Posts: 145
Joined: 16 Apr 2005, 01:39
Location: Astralna špilja.
Contact:

Unread post by 4/\/I)`/ »

Zoran wrote: A jo[?] je i neekolo[?]ka!
(...)
Ĺ to je bila jedina izjava koja stoji i s kojom se u potpunosti slaĹžem. :D

A da je i bilo tako, do cijele rasprave ne bi ni do[?]lo , tako da se ipak isplatilo tiskati je, ?isto da Z.K. i D.R. ne bude dosadno :P
To je bilo za VIĹ I CILJ
Nakon sto smo transhumirali Velebitom, susreli smo se oci u oci groznom transgresijskom diskrepancijom, kojeg li akcidenta! Zbog horibilnog gigantizma imisije nodalnih tiranopolisa , ekocid je bio negligentno neizbjezan...
Lyra
Ewok
Posts: 14
Joined: 20 Jan 2006, 01:36
Location: .citta'gazze.
Contact:

Unread post by Lyra »

lol, ma znam da je ta pri?a lo[?]a, samo sam mislila da ?e je netko moĹžda ipak popu[?]it.. :( :D pham, probaj pro?itat one pri?e koje sam spomenula prije. leposavinu prije svega. vidit ?e[?] da ima i boljih stvari u zbirci. :mrgreen:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

samo bih htjela napomenuti da se 90% pri?a ne isplati ?itati onlajn jer su uvelike izmjenjene i poboljšane za zbirku.
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

a ako su ostale price u zbirci ovakve kvalitete...
prvo sve pro?itaj, onda sudi.
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

@porto:

ispravak krivog navoda:
zoranovi knjige i ?itaju, i kupuju, i to ne samo nadobodne stanovnike kojekakvih geto poput vas, nego i bogate nepismene ljude poput mene, koje nemaju pojma [?]to je to uop?e blog, dapa?e i dalje Ĺžele Ĺživjeti u blaĹženom neznanju...
At last, the stars are finally right...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

moram se s phamom ne složiti u nekoliko stvari ...
Pham Nuwen wrote:Prvo ova prica nije SF, zasto jer fali onaj S dio
:shock: ova ti izjava malo ne valja. zato što nema lasera, lete?ih vozila i prostorno-vremenskih anomalija, nije sf?
dobrodošao u svijet izvan star-trek franšize.
Pises o politici, a iz price zakljucujem da o politici nemas pojma. Prvo cijela politika HSU-a nema smisla, ako svi mladi emigriraju, onda za nekoliko godina kad stari umru, vise nece uopce biti zivih u drzavi. Zatim ovo je europa, europska unija i SAD vjerojatno ne bi bas lijepo gledali na ovu strahovladu. Gdje je nestala demokracija.
:scratch: fakat ne znam što bih ti rekla na ovo.kod nas demokracija postoji osim na papiru? nema odljeva mozgova? nije li HSU nedavno hara?io medijima i prijetio se tko zna ?ime sve ne?
meni ovo što je u ovoj pri?i napisano definitivno je poznato. da, na malo višu potenciju, ali sve-jedno nije u potpunosti nerealno kako ti tvrdiš.
Onda onaj prijelaz u prvi flashback je lose napravljen. Moras citatelja pripremiti na takvo sto, a ne jednostavno ga baciti u flashback.
ne nužno.
Sama ideja o covjeku koji je samo ime i prezime u novinama, nit je nesto nova nit originalna
aha, okej, onda nema smisla pisati ni o putovanju svemirom, ni o kloniranju, ni o putovanju kroz vrijeme ni o ni?emu drugom što u sf-u nije nešto novo i originalno. ?estitke, upravo si uništio sf književnost.
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Ne, nisam to rekao.

ali zove se Science Fiction. Prica mora imati znanstvene elemente. Nazalost to nisam ja izmislio. U ovoj prici nema niti Z od znanost. Ili drugim rijecima, mozemo je komotno izvaditi iz zanra i normalno bi funkcionirala, dapace uz manje preinake i ako se Lyra dosta potrudi oko istrazivanja, te pricu smjesti u neki od komunistickih rezima 20. stoljeca, prica bi cak bila i vjerodostojnija (IMHO).

Ah... postoji odljev mozgova... ali samo pametni mogu emigrirati, nitko nece prihvatiti glupe emigrante... Kod nas mozda je demokracija samo na papiru, ali je barem na papiru... Veliki brat SAD i velika sestra EU, ne bi samo tako dopustili jednoj zemlji koja zeli u EU da si napravi to sto si je napravila. Cak i kad bi se u nekom ludom slucaju sve dogodilo bas kao u prici, nigdje nema objasnjenih tih me?u nacionalnih odnosa.

Onda sto je s emigrantima. Oni su emigrirali i zaboravili svoju zemlju. Pa zar ne bi pokusali preko nekih vanjskih kanala promijeniti stanje.

I ponovo cu se ponoviti politika HSU-a iz price uopce nema smisla, jer u jednom trenutku u buducnosti vise nece biti drzave.
meni ovo što je u ovoj pri?i napisano definitivno je poznato. da, na malo višu potenciju, ali sve-jedno nije u potpunosti nerealno kako ti tvrdiš.
Tu i je razlika izmedju stvarnosti i nestvarnosti. Ja mogu skociti 2 metra u dalj. I to ako napisem u prici je okej. Ali ako napisem da sam skocio 2 km u dalj. E onda imam ekstrem koji je nemoguc bez daljnjih objasnjenja.
Ekstremne situacije su nerealne. A ako pises o ekstremnoj situaciji e onda se vraski potrudi uvjeriti citatelja da povjeruje u to.

Prica je nerazradjena... a cijelu ideju oko manjka vaznosti lika (samo ime u novinama), bilo bi bolje i lakse realizirati kao povijesnu pricu... nego ovako

Mene kao citatelja treba uvjeriti u sadrzaj u prici. Necu ja sam sebi stvarati objasnjenja zasto bi nesto moglo biti ovako, a nesto onako.
aha, okej, onda nema smisla pisati ni o putovanju svemirom, ni o kloniranju, ni o putovanju kroz vrijeme ni o ni?emu drugom što u sf-u nije nešto novo i originalno. ?estitke, upravo si uništio sf književnost.
Dapace... samo ako procitam pricu s originalnom idejom, onda cu to i reci... a ako procitam s necim ne toliko originalnim onda cu i to reci.

Idemo ovako, originalnost je plus, neoriginalnost pozitivna nula, iskliseiziranost, je minus... tako je to kod mene. Ideja nije iskliseizirana.

Eh... da i dojma sam da je autorica imala ambicioznu ideju (drugim rijecima nije šund kakav sam ja, a i mnogi drugi ljudi pisali na svojim pocecima). To je u svakom slucaju pohvalno. Makar u pricama cesto vrijedi ona tko visoko leti nisko pada, dakle ako pokusavas s nekom pricom biti ambiciozan moze ti se desiti da napises katastrofu vecu nego sto bi bila s nekom malo manje originalnom pricom. No ako se uspije s ambicioznom idejom, onda dobivamo malo remek-djelo. Drugim rijecima pohvaljujem Lyru sto nije napisala šund.
nema me.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Ire wrote:
a ako su ostale price u zbirci ovakve kvalitete...
prvo sve pro?itaj, onda sudi.
naravno... :mrgreen:
Lyra wrote:lol, ma znam da je ta pri?a loša, samo sam mislila da ?e je netko možda ipak popušit.. :( :D pham, probaj pro?itat one pri?e koje sam spomenula prije. leposavinu prije svega. vidit ?eš da ima i boljih stvari u zbirci. :mrgreen:
eh... prica je losa, ali zato sto je nerazradjena... Nitko (tko zna nesto o pisanju) nece popusiti nerazradjenu pricu. Napisi ju ponovo, postavljaj si stalno pitanja, kako ovo, a zasto ovo... Pokrij sve rupe kojih se mozes sjetiti... zatim pricu postaj ovdje na forumu i mi ostali cemo se potruditi dati ti savjete kako da jos ju vise popravis.

I sad... moje kritike su jako ostre, to je zato sto se ja isto postavljam prema iskusnim i piscima pocetnicima... no to je moj problem...

Ipak mislim da je velika sreca da ova zbirka nije dosla u ruke Lakta Brade Pedalj Muža :ocasion:
nema me.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Sad si mi dao ideju...
At last, the stars are finally right...
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Unread post by Porto »

oh dobro je... napokon se govori o pri?ama. :mrgreen:
User avatar
4/\/I)`/
Puppeteer
Posts: 145
Joined: 16 Apr 2005, 01:39
Location: Astralna špilja.
Contact:

Unread post by 4/\/I)`/ »

Mwahahaha , GM, zla ideja :D

MOJA KRITIKA ZBIRKE

1.) Osobno nije mi se svidjela pri?a , nekako mi je 'bezveze' , a i poruka je slaba i isprana ;
2.) najdosadnija pri?a zbirke :P ;
3.) Dobra zafrkancija, lo[?] SF. MoĹžda autoru bolje upali idu?e godine, ?ujem da je tema erotski SF :P ;
4.) Ve? se da pro?itati, svi?a mi se pesimizam i ideja, iako ni[?]ta posebno ;
5.) Dosta zbunjena pri?a, blogerskog formata, osrednje ?itljivosti ;
6.) zgodna ideja, dobro strpana u kratku formu.
7.) isprano, kao neka pri?a iz istrakonske zbirke...tako....
8.) pateti?no :P ;
9.)Svi?a mi se. Jo[?] nisam sigurna u razlog :D ;
10.) Tako...dosta zbunjeno, napisano dobrim stilom , ali nedostaje smisla 11.) Preseravanje.
12.) Najvi[?]e mi se svidjela, a i dobro je sre?ena, uskla?ena.... Ipak autorica dulje pi[?]e, a i sama je pri?a fora. Ĺ e?er na kraju :)

update : evo, sredila sam, sad ih ima 12 :P
Last edited by 4/\/I)`/ on 16 May 2006, 09:16, edited 1 time in total.
Nakon sto smo transhumirali Velebitom, susreli smo se oci u oci groznom transgresijskom diskrepancijom, kojeg li akcidenta! Zbog horibilnog gigantizma imisije nodalnih tiranopolisa , ekocid je bio negligentno neizbjezan...
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

4/\/I)`/ wrote: 7.) isprano, kao neka pri?a iz istrakonske zbirke...tako....
:drunken: želiš li time re?i da pri?a baš nalikuje na neku to?no odre?enu pri?u iz neke Istrakonske zbirke, ili koristiš pri?e iz Istrakonskih zbirki kao pojam za ispranost? :angel:
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Andi, fali ti jedna prica, naime u zbirci ih ima 12, a ti si dosla do broja 11.
nema me.
Post Reply