BLOG.SF

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

BLOG.SF

Unread post by Ire »

Image

BLOG.SF - SF pripovjetke s bloga
(ur. Irena Rašeta)


internet cijena: 17,00 KN

Broj stranica: 62
Uvez: meki
Godina izdanja: 2006
Izdava?: MENTOR d.o.o., ZAGREB

zanimala bi me vaša mišljenja :wave:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Blog je geto kojem ne pripadam. Osje?am se diskriminiranim od strane institucija koje podržavaju taj geto pa ?u uzvratiti istom mjerom i ignorirati knjigu :flower:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

a ma nemoj
a u jednom si postu napisao da se veseliš svakom novom autoru sf-a
a sad ?eš ih ignorirati
c-c-c
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Ire wrote:a ma nemoj
a u jednom si postu napisao da se veseliš svakom novom autoru sf-a
a sad ?eš ih ignorirati
c-c-c
Tako je.
Doma?i sf ?itaju i kupuju prvenstveno ?lanovi našeg geta - dakle, ljudi koji i sami imaju veze s pisanjem doma?eg sf-a. Zato se veselim svakom novom piscu, jer u njemu gledam novog potencijalnog kupca doma?eg sf-a.

Blogeri su poseban geto i za sad ne mogu re?i vrijedi li i za njih to pravilo.

Vjerujem da ?e, nastave li se izdavati razne "blogerske zbirke", blogeri zaista zaživjeti kao posebna skupina, poseban fandom, te ne?e biti razloga da se veselim novim blogerskim piscima.

Za sad ?u ih samo ignorirati.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ali, ali, ali, ovi barem pišu sf!
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

jedno podpitanje, a u svezi glede onoga što sam zamijetila u vezi ve?ine esefi?ara ..

sf je u nas poveliki geto. i svi se bune što je geto (osim macana, al to je macan) i bla bla bla zašto nas nitko ne shva?a ozbiljno i ne ?ita i šmrc.

i blog je geto. još ve?i od sf-a. a esefi?ari, jadni, geotizirani, istraumatizirani kakvi jesu, umjesto da - ako ne prigrle taj geto - pa barem imaju razumijevanja za njega - ne! oni pljuju po blogu jer je to geto.

pa miša mu!

i još jedna stvar ..

zašto nitko ne uvi?a koliko je blog odli?na stvar za marketing i promidžbu?!?
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Uvi?a moja k?i. Ona kaĹže da ?e novine odumrijeti zbog blogova. Ali Davor se snjom ne slaĹže...
At last, the stars are finally right...
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Ire wrote:i blog je geto. još ve?i od sf-a. a esefi?ari, jadni, geotizirani, istraumatizirani kakvi jesu, umjesto da - ako ne prigrle taj geto - pa barem imaju razumijevanja za njega - ne! oni pljuju po blogu jer je to geto.

i još jedna stvar ..

zašto nitko ne uvi?a koliko je blog odli?na stvar za marketing i promidžbu?!?
Vidi ovako:

ima blogova i blogova

Ima INFO blogova, tipa Šišovi?ev blog, koji su uistinu korisni. Ne vjerujem da ?e potisnuti novine, jer su Info Portali još daleko korisniji od takvih blogova, tako da su ONI ti koji ?e potisnuti novine.

Ima onih NAJGORIH BLOGOVA zbog kojih ljudi koji mrze blogove prvenstveno i mrze blogove - to su blogovi tipa: "joj, danas sam išla u školu a kak me mrzi profka iz matke, a mali Mišo me tak slatko pogledal i onda sam si išla u šoping i kupila žutu majicu, al ne onakvu kakvu ima Ksenija nego više onak..." njih jednostavno treba hakirat, srušit s neta a autore ozlijediti.

Ima i blogova na kojima autori objavljuju svoje literarne radove. Ovo što sad nadalje budem pisao odnosi se na te blogove.

Imaš, recimo, glazbenu industriju.
U glazbenoj industriji glazbenike koji izdaju albume za izdava?ke ku?e. To su, recimo, pisci koji izdaju knjige kod nekih izdava?a.

Onda imaš demo bendove, koji odu u neki najjeftiniji studio i tamo o svom trošku snime CDi? koji onda sami distribuiraju putem nekih "sna?i se druže" kanala, što besplatno a što po simboli?nim cijenama.

To su, recimo, pisci koji izdaju "samizdat" izdanja.

A prije nego što demo bend skupi para za snimanje demo snimke, obi?no uzmu kazetar sa sobom u garažu u kojoj vježbaju, i snime se onako "na divlje".
E, to su Blogeri!

Kad kupiš album koji je izdala neka izdava?ka ku?a, imaš pravo o?ekivati odre?enu razinu produkcijske i svira?ke (iako ne i kreativne) kvalitete.

Kad uzmeš snimku koju je netko snimio kazetarom u garaži - ne smiješ o?ekivati ništa. Tako je i s blogovima. Nisu prošli NIKAKAV filter, samo su ih autori bacili na net. Teoretski mogu biti i dobri i loši, ali od izdane knjige O?EKUJEŠ neku kvalitetu jer za nju garantira netko tko je u nju investirao. Na stranu sad to što o?ekivanja ne moraju biti opravdana.

Zato je blog po definiciji najniži oblik literarnog medija, ispod fanzina. ?ak i fanzini rade neku selekciju toga što ?e se objaviti.

E sad ti meni reci... zašto ne napraviš zbirku pri?a objavljenih u fanzinima? ?emu uop?e izdvajati pri?e s blogova u posebnu knjigu? Zašto se u toj knjizi ne bi mogle na?i pri?e koje NISU objavljene na blogovima? Sama koncepcija te zbirke doprinosi getoizaciji i produbljivanju razlike izme?u naša dva geta. Mi smo pisci koji pišemo za papir. Ako mi pri?u ne?e objaviti u ?asopisima ili zbirkama - poslat ?u je nekom fanzinu. I sad se pojavljuje knjiga u kojoj pisci poput mene ne?e NIKAD biti objavljeni iz jednostavnog tehni?kog razloga - NISMO BLOGERI! To je, jasno, društvena diskriminacija. Kao da ja pokrenem SF zbirku autora s kratkom kosom. NARAVNO da i ti možeš odrezati svoju kosu pa ?eš biti objavljena, ali dok imaš dugu kosu biti ?eš diskriminirana i ne?emo te objaviti. Ne pripadaš našem getu kratkokosih.

E sad... zašto bi ti podržala naš geto? Ja uistinu ne vidim razloga :dontknow:


A SAD: MARKETING I PROMIDŽBA!!!
Za marketing i promidžbu je dobar svaki medij koji ima puno ?itatelja. Ako blog ima MALO ?itatelja onda je on PENIS OD OVCE za promidžbu. Isto kao i bilo koji drugi medij. Ja ne znam koliko ?itatelja imaju naj?itaniji hrvatski blogovi, ali obzirom na njihov ukupni broj (broj blogova) mislim da VE?INA blogova ima zanemarivo mali broj ?itatelja te možemo re?i da je blog u prosjeku JAKO LOŠ medij za promidžbu i marketing.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

za osobu koja tvrdi da blogove ne voli niti ih prati, bogme imaš razra?en stav :D
Nisu prošli NIKAKAV filter, samo su ih autori bacili na net. Teoretski mogu biti i dobri i loši, ali od izdane knjige O?EKUJEŠ neku kvalitetu jer za nju garantira netko tko je u nju investirao. Na stranu sad to što o?ekivanja ne moraju biti opravdana.
nu, ali ako ovdje razgovaramo o zbirci, koja naime ima urednika, onda filter postoji. a bio je i natje?aj. pri?e su BIRANE, dakle selekcija je postojala. na pri?ama se i RADILO, dakle nisu objavljene "sirove" kao na blogu.
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Ire wrote:za osobu koja tvrdi da blogove ne voli niti ih prati, bogme imaš razra?en stav :D
Nisu prošli NIKAKAV filter, samo su ih autori bacili na net. Teoretski mogu biti i dobri i loši, ali od izdane knjige O?EKUJEŠ neku kvalitetu jer za nju garantira netko tko je u nju investirao. Na stranu sad to što o?ekivanja ne moraju biti opravdana.
nu, ali ako ovdje razgovaramo o zbirci, koja naime ima urednika, onda filter postoji. a bio je i natje?aj. pri?e su BIRANE, dakle selekcija je postojala. na pri?ama se i RADILO, dakle nisu objavljene "sirove" kao na blogu.
Što jest - jest, ovo za filter i zbirku stoji u potpunosti. Ja sam više obrazlagao svoj apriori negativan stav prema blogovima kao takvim.

No, ono glavno se odnosilo na geto jedan i geto drugi. Objavljivanjem zbirke u kojoj ?e biti ISKLJU?IVO blogeri zapravo se samo produbljuje getoizacija istih. O?ito je da su oni posebna skupina kad im se pri?e posebno izdaju. Prema tome, ako su posebni onda o?ito nisu isti kao mi ostali. :scratch:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

da, ali ti odbijaš ovu zbirku ?itati zbog svog stava prema blogovima, iako ove pri?e odgovaraju kriterijima koje si sam postavio.
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Ne, nego je odbijam ?itati iz razloga:
Zoran wrote:Blog je geto kojem ne pripadam. Osje?am se diskriminiranim od strane institucija koje podržavaju taj geto pa ?u uzvratiti istom mjerom i ignorirati knjigu :flower:
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Zoran wrote:Kao da ja pokrenem SF zbirku autora s kratkom kosom. NARAVNO da i ti moĹže[?] odrezati svoju kosu pa ?e[?] biti objavljena, ali dok ima[?] dugu kosu biti ?e[?] diskriminirana i ne?emo te objaviti. Ne pripada[?] na[?]em getu kratkokosih.
Ali, ja pripadam. Zato predlaĹžem da se nas dvojica udruĹžimo i napravimo vlastitu zbirku pri?a. Ako je problem u novcima, znam ja svirati Bratec Martin na harmonici pa ?emo valjda ne[?]to uprosja?iti. A kad izdamo zbirku, onda ni osnivanje stranke nije daleko. A, ruku na srce, i nova ideologija ovoj drĹžavi nebi [?]kodila. Gdje ?e nam onda biti kraj?
:blob: :blob:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Zoran wrote:Blog je geto kojem ne pripadam. Osje?am se diskriminiranim od strane institucija koje podrĹžavaju taj geto pa ?u uzvratiti istom mjerom i ignorirati knjigu :flower:
i ti misli[?] da je to dovoljan razlog za ignoranciju
evo i ja sam ignoriran od strane blogerskog geta, a uz to ( prije nego po?ne[?] sipati drvjle i kamenje) pripadam blogerskom getu, [?]tovi[?]e Ĺžalio sam se upravo njima da me ignoriraju i oni su mi kao odgovor ponudili jo[?] jednu porciju ignorancije
a kupio sam zbirku i namjeravam je pro?itati
no?em sam htio re?i ne izbija se svaki klin klinom :lol:
Post Reply