anketa za SF u školama

Razgovori ugodni o udruzi, prostoru, tračevima i svemu ostalome ...

Moderator: niniane

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

anketa za SF u školama

Unread post by Ire »

Pham Nuwen wrote:Sf kao zanr u hrv. lektiri nije zastupljen izuzev Jules Verne-a. Mislim da bi se to trebalo promijeniti. Da bi bilo lijepo kad bi se u lektiru uvrstio jedan ili dva internacionalna SF (spekulativne fikcije), autor iz 20. stoljeca, mozda Asimov, Herbert, Tolkien itd. i jedan na[?] autor. Ako nista barem kao izborna lektira. Da sada ide ono pa pokusao je 3. zmaj s onom peticijom za uvrstavanje LOTR-a, pa nije uspjelo. Nema veze treba pokusati ponovo, ono biti dosadan poput muhe, pa ce nam na kraju popustiti. To je recimo jedan nacin za promoviranje SF-a, jer ce klinci nauciti nesto o SF-u na taj nacin.
na Phamov prijedlog pokre?em raspravu o peticiji.

:uzdravlje:
Last edited by Ire on 01 Nov 2006, 13:54, edited 2 times in total.
Instant Geek. Just Add Coffee.
Defiant
Ewok
Posts: 14
Joined: 18 Sep 2004, 23:21

Unread post by Defiant »

pozdravljam ideju, ali imate li kakvih konkretnih prijedloga da to ne ostane na pokusaju...
Image
User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Unread post by Tanja.C »

Ne znam kako je u hrvatskim školama (pretpostavljam da nema SF-a, je li :lol:), dobro... nisam ni sigurna kako je sa SF-om u slovenskim školama (99,9999% sam sigurna da ga nema :lol:). Kod nas u izbornoj lektiri klincima preporu?e što bi mogli ?itati. Dakle imaju obavezan popis i neobavezan popis. Ovog zadnjeg se ne moraju držati (okej, ovisi od škole do škole i od u?itelja do u?itelja), glavno je da pro?itaju još nekoliko knjiga (bilo kojeg žanra) izvan obaveznog popisa. I što mislite kako se klinci toga prime? Pro?itaju Harryje Pottere, Gospodara prstenova, raportiraju u?iteljici i rješe se neobaveznog djela lektire. Tako da je stvar u Sloveniji takva : SF-a u lektiri formalno nema ali je neformalno stvar potpuno druga?ija. :;
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Evo nekoliko idejica. Da pokusamo nekako ugovoriti sastanak s ministrom Primorcem, pa da ga nekako nagovorimo da ubaci SF u skole.

Zatim mozda da se nekako "raspitamo" ima li SF fanova ili simpatizera na nekim utjecajnijim mjestima u drzavi.

Zatim mozemo svako malo organizirati peticije dok im ne postanemo dosadni pa nam popuste...
nema me.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

pa ja sam razmišljala koje bi se knjige ponudile.

1. ne mogu biti knjige koje bi se a priori odbile zbog svoje literarne manjkavosti. a bilo bi dobro i da nose neku poruku (ovo je radi ulizivanja višim instancama)
2. moraju biti knjige koje ipak nešto zna?e u sf-u.
3. ali opet moraju biti pristupa?ne djeci, kako se ne bi na koncu postigao kontraefekat, da se klinci odbiju od sf-a.

za sad su mi pala na pamet 3 naslova ..

Orson Scott Card: "Enderova igra"
Ursula K Le Guin: "Nebeski strug"
Robert A. Heinlein: "Vrata u ljeto"

od doma?ih naslova, možda ne bi bilo zgorega predložiti "Ad Astru"
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Tanja.C wrote:Ne znam kako je u hrvatskim školama (pretpostavljam da nema SF-a, je li :lol:), dobro... nisam ni sigurna kako je sa SF-om u slovenskim školama (99,9999% sam sigurna da ga nema :lol:). Kod nas u izbornoj lektiri klincima preporu?e što bi mogli ?itati. Dakle imaju obavezan popis i neobavezan popis. Ovog zadnjeg se ne moraju držati (okej, ovisi od škole do škole i od u?itelja do u?itelja), glavno je da pro?itaju još nekoliko knjiga (bilo kojeg žanra) izvan obaveznog popisa. I što mislite kako se klinci toga prime? Pro?itaju Harryje Pottere, Gospodara prstenova, raportiraju u?iteljici i rješe se neobaveznog djela lektire. Tako da je stvar u Sloveniji takva : SF-a u lektiri formalno nema ali je neformalno stvar potpuno druga?ija. :;
Da, ali ja sam zapravo imao malo drukciju ideju.

U hrv. Combray od Prousta je obavezna lektira. Iz iskustva znam da je u mom razredu tu knjigu procitalo dvije ili tri osobe.

Ne bi li bilo bolje da je umjesto toga recimo deset ucenika procitalo Fondaciju od Asimova.

Dakle moja ideja zapravo nije da imamo 10 obveznih knjiga u lektiri. vec da imamo 15 ili 20 knjiga u lektiri, a da ucenici moraju od toga procitati 10, kojih god hoce. Ili da recimo nekih 5 knjiga budu obavezne, a ostalih 5 po izboru iz lektire. I sad u tom velikom skupu od 20 knjiga neka budu dvije ili tri SF.

Jer nadam se da bi klinci umjesto da ne procitaju Combraya ili neka druga omrazena djela, mozda mogli procitati SF. Tako bismo mozda vratili naviku citanja kod ljudi, ponovo popularizirali knjigu kao medij, a usput bismo jos i dobili vecu populaciju SF fanova.
nema me.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Ire wrote:pa ja sam razmišljala koje bi se knjige ponudile.

1. ne mogu biti knjige koje bi se a priori odbile zbog svoje literarne manjkavosti. a bilo bi dobro i da nose neku poruku (ovo je radi ulizivanja višim instancama)
2. moraju biti knjige koje ipak nešto zna?e u sf-u.
3. ali opet moraju biti pristupa?ne djeci, kako se ne bi na koncu postigao kontraefekat, da se klinci odbiju od sf-a.
Da... tu si u pravu. Treba pazljivo odabrati knjige. Dodao bih i 4. tocku.

4. Treba paziti da knjige ne budu predebele.
nema me.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Inace ako se ne varam Harry Potter je i dozivio ovoliki uspjeh, jer je Velika Britanija shvatila da ta knjiga moze ponovo popularizirati knjigu kao medij.
nema me.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Dakle moja ideja zapravo nije da imamo 10 obveznih knjiga u lektiri. vec da imamo 15 ili 20 knjiga u lektiri, a da ucenici moraju od toga procitati 10, kojih god hoce. Ili da recimo nekih 5 knjiga budu obavezne, a ostalih 5 po izboru iz lektire. I sad u tom velikom skupu od 20 knjiga neka budu dvije ili tri SF.
mi se niti možemo niti trebamo miješati u nastavne planove i odredbe glede lektire. to ti je odmah na po?etku ?orav poso.

ako bismo radili peticiju za sf u lektiri, onda treba biti mudar.

odabrati 1 knjigu i onda nju ugurati u sustav - na koji god na?in. ili ponuditi par knjiga i tražiti da ONI odaberu jednu.

za tri do ?etiri se knjige u lektiri ti nema šanse!
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Unread post by Tanja.C »

@Pham Nuwen
Kužim, kužim i kao ideja je super. :headbang: Ali.
To zna?i da bi profesori književnosti (odnosno ministarstvo, što ve?...) morali priznati "jednakopravnost" Combraya i Fondacije (kao primjer). Dakle ona vje?na tema "SF i mainstream književnost" u koju ne?u niti ulaziti.
Ja svakako držim pal?eve za ideju i njenu realizaciju! :mrgreen:
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Cuj englezi su podrzali Pottera...

mi zelimo na zapad, ja samo trazim da ucinimo isto sto i englezi.

Moje misljenje je da je bolje da klinci citaju sranje od knjiga ako ce zbog toga dobiti naviku citanja i ako ce kasnije procitati prave knjige.

I ja ne trazim da priznaju jednakost SF-a i mainstreama, vec da jednostavno daju klincima izbor sto da citaju.

Sto se mene tice mogu staviti i Da Vincijev kod u lektiru ako ce ga klinci citati... ali vise bih volio da stave SF.

Inace u mom razredu su skoro svi procitali Zivotinjsku farmu, a zanimljivo nasa profa je rekla da je to nesto kao SF :)))))) :o
nema me.
Defiant
Ewok
Posts: 14
Joined: 18 Sep 2004, 23:21

Unread post by Defiant »

Pham Nuwen wrote: Zatim mozda da se nekako "raspitamo" ima li SF fanova ili simpatizera na nekim utjecajnijim mjestima u drzavi.
.
kako ne, pa sam premijer je veliki ljubitelj SFa...

eno kaze prije par godina da cemo u EU do 2007 :ocasion: :mrgreen: :D
Image
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Kod guranja SFa u lektiru treba biti razmisliti.
Cini mi se da ni sami prosvjetari nisu nacisto sa konceptom lektire. trebaju li djeca kroz nju upoznati kapitalna djela svjetske knjizevnosti, ili se naviknuti citanju i zavoljeti ga?

Kako sad stvari stoje cini mi se da je ponata lektire svima ogaditi knjige i natjerati ih da svu literaturu deblju od Sportskih novosti citaju kroz forspane ili da ju vide kad netko snimi film.

Lektira uosnovnoj skoli je ta koja bi trebala pribliziti knjige djeci. Ja se sjecam raznihgrozota tipa Adama vucjaka i jos tristo knjiga kojimasam zaboravio ime i koje su bile u lektiri samo jer ih je pisao brat od tetke nekog clana Partije ili Stranke. Verne je za osnovnu skolu savrsen jer je zanimljivo pisan i napet, a opet, priznaju ga i nasi prosvjetari, koji se mrste na sve sto nije "visoka" umjetnost. Sigurno bi se dalo naci slicnih romana. Mozda bi se u popis za osnovnu skolu dao ubaciti neki SF naslov.

Srednja skola... Cini mi se da ce tu stvari icimalo teze. Postoji program svjetske knjizevnosti, knjige koje treba proci, i nekako mi se cini da mjesta za SF bas i nema. Osim naravno, u onoj skupini neobaveznih knjiga.

Pitanje je samo kako bi na to reagirale Duhovne vlasti, s obzirom na galamu koju su podigle kad se uciteljima ponudila opcija satova joge... :)
Zar da nevine djecje duse citaju o tamo nekim bezboznicima koji nisu ni culi za Isusa i svetu mater crkvu? Mozda nam je tu i sansa. Kako je zabranjeno voce najsladje voce, mozda se klinci popale za takvim "zabranjenim" knjigama. Nekakva mitologija, Endymion gdje je crkva negativac.... Ma ima sigurno nesto.. Cim mi mozak proradi dat cu neki prijedlog :)
Randomness is strong with this one!
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Xaotix wrote:Srednja skola... Cini mi se da ce tu stvari icimalo teze. Postoji program svjetske knjizevnosti, knjige koje treba proci, i nekako mi se cini da mjesta za SF bas i nema. Osim naravno, u onoj skupini neobaveznih knjiga.
Ali taj program nije dobar. Lektira je zastarjela. Mi citamo istu lektiru kao nasi starci. Hej pa tu nesto ne stima... Vrijeme prolazi generacije se mijenjaju, a skolstvo treba reformirati. Lektira je samo jedan od dijelova koji treba veliki rez. Ono sto bismo mi po meni trebali uciniti jest ukazati na to odgovornim osobama, te onda ponuditi neke SF naslove da popune praznine.

A evo sto je Zoran rekao o kvaliteti knjiga na onom drugom forumu.
zoran wrote:
amigo wrote:,ali ako pogledaš kroz povijest vidi se da samo neka djela ostaju kao kvaliteta
Vrlo je interesantno ovo što si rekao, VRLO INTERESANTNO! :idea:

Dapa?e, toliko je interesantno da bih sada (kada bih nosio nao?ale) popravio nao?ale na nosu vrhom kažiprsta i znala?ki ga podignuo u zrak!

NAIME!!!

Vidi li se uistinu kroz povijest da su neka djela ostala kao kvaliteta, ILI je to samo privid, iluzija koja je nastala tromoš?u obrazovnog sustava koji generacije djece tla?i uvijek istim djelima nastalim nekad davno NE DOZVOLJAVAJU?I DJECI DA KRITI?KI PROPITAJU VRIJEDNOST TIH DJELA nego im NAME?U?I ta djela kao "TRAJNE VRIJEDNOSTI"!!!??? Odgajaju?i na taj na?in zatupljene generacije koje SLIJEPO VJERUJU da je nešto "TRAJNA VRIJEDNOST" jer su im tako usjekli u mozak ruzinavom oštricom pedagoških dogmi?
nema me.
Post Reply