Michel Houellebecq: "Moguænost otoka"

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Michel Houellebecq: "Mogu?nost otoka"

Unread post by Ire »

Houellebecq je prošle godine izazvao puno pozornosti u Francuskoj i u svijetu, ali i kod nas (ve? 4 romana su mu prevedena i objavljena u Hrvatskoj).

i kaže meni Nimrod neki dan, ali Houellebecq piše SF!!

radi se o knjizi "Mogu?nost otoka"
Daniel1, lik "velike zvjerke" našeg doba, s bogatstvom od šest milijuna eura i s vilom u Španjolskoj, sa sedamnaest soba, pri?a nam svoju životnu pri?u koju ?e dvije tisu?e godina poslije, komentirati njegovi klonovi i neo-ljudi, Daniel24 i Daniel25.

Katkad odvratan i krajnje lucidan cinik koji si pravi kajganu s raj?icama na dan samoubojstva vlastitog sina (u njemu prepoznajemo mnoge crte samog autora), ali i zakinut ?ovjek u potrazi za ljubavlju. Neuspjeli brak s Isabelle i promašena veza s Esther, dvjema ljepoticama od kojih, kao da su izišle iz Almodovarova filma, "jedna ne voli dovoljno seks, a druga ljubav", vode ga do misti?ko-pozitivisti?ke sekte elohimita koji kloniranjem ljudi postižu besmrtnost ...

Tko od vas zaslužuje vje?ni život? ? pita se Michel Houellebecq na po?etku i na kraju romana koji je zamišljen kao odiseja ljudske vrste u SF-sekvencama, ali i kao stvarno putovanje nakraj no?i zapadnog ?ovje?anstva. Spram današnjeg društva bez Boga i mitova, podložnom nihilizmu i ispraznosti, koje odbija ostarjeti i patiti, ono budu?e što nas o?ekuje donosi odsutnost svake strasti, gubitak ljubavi i humora ...
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Znam da ?e meni opet netko (sic!) pljuknuti, ali ne mogu se suzdrĹžati: ?ovac ne samo pi[?]e SF, nego je i fan HP Lovecrafta i napisao je najbolju (po meni) knjigu o njemu "HP Lovecraft: Against the World, Against Life".
At last, the stars are finally right...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

zanimljiva informacija, nisam to znala :uzdravlje:
Instant Geek. Just Add Coffee.
ban

Unread post by ban »

Da. Ja sam cak predlagao nekim izdavacima da prevedu tu njegovu knjigu o Lovecraftu. No dobro, ova prva spomenuta knjiga zapravo nije SF SF u najtradicionalnijem smislu rijeci. Isto kao sto nisu ovdje spominjane Dezuloviceva, Slamnigova, Bresanova knjiga. Ali opet jest SF. Malo se brze priblizavamo buducnosti, a malo buducnost izmijenjena tehnologijom vise ulazi u knjizevnost jer nam je, cini se, tehnologija civilizacijski usud. To je zapravo dobro za sf. Prilika da postane jasnije da SF nije nekakav eskapizam nego upravo ukazivanje na goruce probleme sadasnjosti reflektirane na potenciju u blizoj ili daljoj buducnosti.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

ban wrote:Da. Ja sam cak predlagao nekim izdavacima da prevedu tu njegovu knjigu o Lovecraftu.
Ja sam prevela ve?i dio za potrebe predavanja koje nisam odrĹžala LOL
At last, the stars are finally right...
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Dagon wrote:Znam da ?e meni opet netko (sic!) pljuknuti, ali ne mogu se suzdržati: ?ovac ne samo piše SF, nego je i fan HP Lovecrafta i napisao je najbolju (po meni) knjigu o njemu "HP Lovecraft: Against the World, Against Life".
Znala sam da ?eš uletit, kad sam ?itala o H. i naletila na taj info, odmah sam se tebe sjetila... :wave:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

I "Elementarne ?estice" su esefi?ne, ali meni se nisu svidjele dok mi je "Mogu?nost otoka" super.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Iz Jutarnjeg lista:
ZAGREB - Michel Houellebecq, trenuta?no najpopularniji francuski i jedan od najeksponiranijih svjetskih pisaca, danas dolazi u Hrvatsku, gdje ?e boraviti do utorka, 4. travnja.

Nakladni?ka ku?a Litteris i Jutarnji list organizatori su ovog knjiĹževnog spektakla koji ?e sluĹžbeno po?eti sutra u 19 sati u Zagrebu, u Hrvatskom dru[?]tvu pisaca, gdje ?e francuska knjiĹževna zvijezda imati razgovor s novinarima i ?itateljskom publikom.

Ve?em broju posjetitelja pisac ?e biti na raspolaganju sutradan u Profil Megastoreu, u kojem ?e u 19 sati davati autograme.
At last, the stars are finally right...
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

Ne znam je li tko pro?itao, ali Miljenko Jergovi? je napisao vrlo zanimljiv i zabavan ?lanak o Houellebecqu prije 2 tjedna ili malo više (?ini mi se u nedjeljnom Jutarnjem).

Isplati se pro?itati.
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
ban

Unread post by ban »

Evo cujem iz prve ruke da ce Houllebecqova knjiga o Lovecraftu izaci u hrvatskom prijevodu. :mrgreen:
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Zna[?] li moĹžda tko je prevodilac?
At last, the stars are finally right...
ban

Unread post by ban »

Dagon wrote:Zna[?] li moĹžda tko je prevodilac?
Na zalost ne.
Post Reply