Danijel: Teve Ossett i Glavica Luka

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Danijel: Teve Ossett i Glavica Luka

Unread post by Bahod »

Teve Ossett i Glavica Luka

U glavi Tevea Ossetta zamisao se rodila nakon [?]to je pro?itao ?lanak o keritu. A pisalo je da je tvrtka DusPontes prona[?]la dosad naj?vr[?]?i materijal i da su ve? krenule pripreme za njegovu masovnu proizvodnju. Pa dobro, Teve poznaje neke ljude iz DusPontesa pa ?e se raspitati. Na kraju krajeva ve? su mu dosadili svi ti razni preleti oko Zemlje na razne ma[?]tovite na?ine koje su ljudi poput njega, pa i on sam, poduzimali. Vrijeme je za ne[?]to novo.

Tako je Teve Ossett, uz pomo? svojih inĹženjera osmislio ?Glavicu Luka? - njegovo najnovije vozilo. Dao mu je to neobi?no ime zbog slojevite unutarnje strukture koju ?e vozilo imati kada bude sagra?eno.

Pa su prionuli na izgradnju. Teveov je najvaĹžniji posao bio odrĹžavati entuzijazam svoje ekipe, uglavnom dobrovoljaca, a tako?er i prona?i izda[?]ne sponzore. Teve Ossett je po svim mjerilima bio bogat ?ovjek, ali bogat ne postaje[?] ako tro[?]i[?] vi[?]e nego [?]to je potrebno. Bolje je da drugi tro[?]e umjesto tebe. Sre?om, prona?i sponzore njemu i nije bilo posebno te[?]ko jer poznavao je prave ljude na pravim mjestima. Iskoristimo onda odmah ovu priliku da zahvalimo najvaĹžnijim me?u sponzorima: tvrtkama DusPontes, LaxoMithLine i Estingouse.

Izgradnja je dobro napredovala sve do trenutka kada je neki ljigavi novinar primijetio da unutarnja struktura Glavice Luka jako podsje?a na bombu. Atomsku bombu. Digla se tolika galama da ?ak i oni koji su htjeli nisu mogli ?uti Tevea kako vri[?]ti ?NE MOŽE NIKAKO EKSPLODIRATI!!!? Sponzori su stalno prijetili da ?e se morati povu?i zbog negativnog javnog mijenja i Teve je izgubio mnogo kila Şivaca prije nego je stvar, sa dvije godine zaka[?]njenja, napokon bila gotova.

Kada je bila zavr[?]ena Glavica Luka je bila savr[?]ena kugla, promjera ?etiri metra bez ikakvih detalja na svojoj vanjskoj povr[?]ini. Jasno, tu su bila maju[?]na vrata kroz koja ?e se Teve provu?i u svoje vozilo, ali kada se vrata jednom zalupe povr[?]ina Glavice Luka biti ?e glatka i jednoobrazna. Toplina ?e nakon toga ubrzo zataliti vrata i stopiti ih sa ostatkom oplate.

Prvi sloj Glavice Luka bila je boja, obi?na boja koju je Teve postavio da bi stvar izgledala lijepo novinarskim kamerama. Ta boja ?e izgorjeti na samom po?etku putovanja. Zatim je slijedilo dva i pol centimetra kerita. Taj kerit ?e sluĹžiti kao vanjski habaju?i sloj, a tako?er ?e sluĹžiti kao posuda za rastopljeni uran.

Uran se nalazi u slijede?em sloju. Debljine pola metra, ujedno ?ini i daleko najve?i udio u masi ?itavog vozila. U tu ljusku debljine samo pola metra Estingouseovi inĹženjeri uspjeli su koncentri?no smjestiti ?ak dva nuklearna reaktora me?usobno odijeljena pet centimetara debelom ljuskom od kerita. Teve ?e mo?i odvojeno upravljati snagom i unutarnjeg i vanjskog reaktora pa ?ak [?]tovi[?]e i pojedinim njihovim zonama. Kada bude u punom pogonu temperatura ?e biti tolika da ?e uran biti rastopljen, ali cijevi i strukture od kerita ?e izdrĹžati. Sama ideja da sjedi u srcu nuklearnog reaktora bila je uzbudljiva Teveu Ossettu.

Jo[?] dublje, povezan keritnim strukturama sa vanjskom opnama nalazi se glavni oklop ? skoro pola metra debeli keritni pla[?]t dizajniran da podnese tisu?e atmosfera pritiska i [?]titi jedinog putnika od golemih sila koje ?e gnje?iti Glavicu Luka. Dobra stvar taj kerit. Lagan, ?vrst, temperaturno otporan. ?itava je keritna struktura Glavice Luka predstavljala jednu golemu molekulu sastavljenu uglavnom od ugljikovih atoma. DusPonts je koristio postupak analogan vulkaniziranju gume.

Ispod keritnog oklopa bilo je dva i pol centimetra vakuuma da [?]titi od topline, a zatim jo[?] centimetar i pol oklopa protiv radioaktivnog zra?enja. Nije puno ostalo za Teveovu nastambu. Tek ne[?]to preko metra i pol u promjeru za Tevea, zrak, vodu, instrumente, baterije i naro?iti klima ure?aj.

Kada je isprobao sjedalicu na kojoj ?e tijekom putovanja sjediti Teve je ostao zapanjen njezinom udobno[?]?u. Napravljena posebno po mjeri za njegovo tijelo, savr[?]eno ga je podupirala. Ali i morala je biti takva jer ?e na toj stolici Teve bez prestanka sjediti ?etrdeset dana. ?etrdeset dana u zatvorenoj metalnoj prostoriji bez prozora tek toliko velikoj da se moĹže malo prome[?]koljiti u sjedalici. Teveu i njegovoj ekipi bilo je jasno da to niti jedan ?ovjek ne bi mogao izdrĹžati pa ?ak niti sam o?eli?eni Teve Ossett. Rje[?]enje je ponudila tvrtka LaxoMithLine.

Kemi?ari i biolozi u LaxoMithLineu uspjeli su smu?kati takav koktel droga koji ?e Teveu omogu?iti da ostvari ono [?]to je naumio. Te droge omogu?iti ?e njegovom tijelu i umu da izvr[?]e nadljudski zadatak i da se nakon ?etrdeset dana potpuno oporave. Iako su neke od primijenjenih droga bile razvijane za vojne primjene, Teve je ustvari Ĺželio druga?ije djelovanje od onog kojeg vojska obi?no traĹži za svoje vojnike. Teve je Ĺželio svoj mozak usporiti ?ine?i tako da mu subjektivno vrijeme proti?e brĹže. Uostalom, tamo kuda putuje sve se doga?a vrlo sporo i nema potrebe za munjevitim reakcijama.

Jo[?] par rije?i o tzv. osnovnim biolo[?]kim funkcijama. Hranjive tvari pomije[?]ane su sa vodom koje ?e Teve piti, nikakvu krutu hranu ne?e unositi, a i crijeva ?e mu biti propisno ispraĹžnjena prije polaska. Urin ?e odlagati u za to pripremljene vre?ice. Ne?e toga biti tako puno s obzirom da ?e mu metabolizam biti donekle usporen drogama. Neminovno ?e opasno smr[?]aviti, ali Teveu Ossettu to ne bi bilo prvi put.

Pri ruci ?e se nalaziti ampula sa otrovom za slu?aj da ne[?]to po?e krivo.

I tako je do[?]ao taj dan. Vrijeme nad ?itavim Tihim oceanom je bilo mirno i brod je krenuo na otvoreno more nose?i sa sobom Tevea Ossetta i njegovu Glavicu Luka.

U odabrano vrijeme na odabranom mjestu Teve Ossett mahnuo je kamerama a zatim su mu njegovi suradnici i prijatelji pomogli da se zavu?e u vozilo. BriĹžljivo su zatvorili vrata koja se vi[?]e ne?e otvarati. Uskoro je brodska dizalica, zapo?ela spu[?]tanje kugle u oceanske dubine. Kabel brodske dizalice, zaka?en za kuku zalijepljenu na povr[?]inu Glavice Luka, bez problema je nosio 500 tona te[?]ko vozilo ? i sam taj kabel od ugljikovih vlakana duga?ak 10 kilometara bio je svojevrsno ?udo tehnologije.

Glavica Luka paĹžljivo je poloĹžena na bazaltno oceansko dno devet i pol kilometara ispod morske povr[?]ine, a kabel dizalice je odspojen i povu?en na povr[?]inu. Ljepilo koje je drĹžalo kuku izgorjet ?e ?im se oplata dovoljno zagrije pa ?e i kuka otpasti ponovo ?ine?i Glavicu Luka savr[?]enom sferom.

Teve Ossett je sada bio sam. Vezu sa ostatkom ekipe nije imao. Pove?ao je snagu vanjskog reaktora u onoj zoni koje je dodirivalo dno oceana. Trebalo je vi[?]e od jednog sata da se stijena ispod kugle po?ne topiti zra?e?i crveno svijetlo u vje?nu tamu oceanskog dna. Morska voda pritisnuta na gotovo tisu?u atmosfera klju?ala je brzo odnose?i toplinu iz rastopljene stijene, ali reaktor je bio sasvim dovoljne snage da se nosi sa time. Unutra, klima ure?aj radio je sa oko ?etvrt instalirane snage pumpaju?i toplinu iz Teveove jazbine u glavni keritni oklop.

Glavica Luka polako je tonula u rastopljeno morsko dno, a Teve je uklju?ivao sve ve?i i ve?i dio reaktora. Jednom kada potpuno uroni u bazalt biti ?e mnogo lak[?]e jer morska voda vi[?]e ne?e odnositi toliko topline.

Trebalo je gotovo deset sati da se rastaljeni bazalt zatvori nad njime. Iako se unutra u njegovoj nastambi nije zbila nikakva promjena instrumenti su mu rekli da je morsko dno sada iznad njega. Osje?aj samo?e bio je potpun.

Svoju okolinu promatrao je na ekranu ultrazvu?nog ure?aja. Kao [?]i[?]mi[?]. Drugi vaĹžan instrument bio je manometar ? upravo prelazi tisu?u atmosfera pritiska. Dobra stvar taj kerit.

Bazalt kroz koji je Glavica Luka tonula ipak nije bio tako homogen kao [?]to su se Teve i njegova ekipa nadali. ?esto je trebalo pode[?]avati snagu pojedinih zona reaktora da sprije?i preveliko naginjanje vozila. No uskoro je i za to stekao osje?aj i vi[?]e mu nije predstavljalo ve?i problem.

Tonuo je sporo. Oko deset metara na sat. Nije mala stvar rastaliti 150 kubika stijenja svakog sata i njegov je reaktor radio na maksimalnoj nazivnoj snazi od kakvih 2GW. Hvala Bogu, za sada je radio bez gre[?]ke. Dodu[?]e nuklearni reaktor i nije pretjerano sloĹženi ure?aj ako si spreman zanemariti uobi?ajene sigurnosne sustave.

Tom brzinom trebat ?e mu planiranih dvadeset dana da do?e do svog cilja koji je leĹžao gotovo pet kilometara ispod morskog dna. Cilj mu je bio zemljin pla[?]t. Teve Ossett ?e ga samo malo okrznuti i odmah zatim iza?i, ali ipak povijest ?e ga pamtiti kao prvog ?ovjeka koji je uronio u gnjecavu masu zemljinog pla[?]ta tamo dolje ispod Mohorovi?i?evog diskontinuiteta.

Devetog dana instrumenti su zabiljeĹžili dubinu od 12 tisu?a metara ispod morske povr[?]ine. Teve je shvatio da se nalazi dublje nego [?]to je itko ikad bio. I bilo mu je drago. Gore na povr[?]ini vjerojatno uspijevaju pratiti njegovu dubinu oslu[?]kuju?i svojim preciznim i skupim detektorima rad njegovog ultrazvu?nog skenera. Isklju?io je skener na deset sekundi zatim ga ponovo uklju?io na deset sekundi i tako jo[?] dva puta. Bio je to dogovoreni znak da je jo[?] Ĺživ. Teve Ossett si je ?estitao jer su gore vjerojatno zapisivali u knjige da je upravo on prvi ?ovjek koji se spustio na 12 kilometara ispod povr[?]ine mora.

U stvari nije bilo lako uprijeti prstom u neki odre?eni trenutak kada je napustio zemljinu koru i uronio u zemljin pla[?]t. Iako je ta granica relativno o[?]tra kada se usporedi sa promjerom planeta, njegova brzina putovanja bila je tako bezna?ajna da ju je prelazio danima. No sada se sasvim sigurno nalazio tu ? uronjen u zemljin pla[?]t ?etiri i pol kilometara ispod morskog dna i ?etrnaest kilometara ispod povr[?]ine mora. Naravno da su bili odabrali upravo ovo mjesto gdje je zemljina kora najtanja, a opet dovoljno stabilna.

Sada je tonuo brĹže, skoro petnaest metara svaki sat, a kazaljka manometra postojano je napredovala prema crvenom podru?ju. Ultrazvu?ni skener pokazivao mu je krajolik oko Glavice Luka. Goleme gromade stijena, velike poput planina, ?plutale? su uronjene u zemljin pla[?]t. Prema dolje beskona?no duboko gotovo homogeno more polu-rastopljene stijene i Ĺželjeza, a gore iznad njega Pacifi?ka tektonska plo?a. Kitila se hrbtovima i brazdama i sa svoje donje strane. Teve je zami[?]ljao Pacifi?ku plo?u kako nosi ?itav ocean i kako sve to skupa priti[?]?e malu, uĹžarenu Glavicu Luka.

Dvadeseti dan. Manometar je pre[?]ao tri tisu?e atmosfera. Do[?]lo je vrijeme za povratak. Povratak je u stvari bio mnogo kompliciraniji i zamr[?]eniji dio njihovog poduhvata. Do sada je Glavica Luka tonula jer je bila ve?e gusto?e od okolnog stijenja. Sada ?e uraditi isto ono [?]to i podmornica radi kada Ĺželi izroniti ? Glavica Luka ?e smanjiti svoju gusto?u. (Ina?e, Teve je, vjerojatno zbog njezina oblika, pilotiranje Glavicom Luka u svojim mislima naj?e[?]?e uspore?ivao sa letenjem balonom iako je znao da je analogija sa podmornicom u stvari bolji primjer.)

Uklju?io je vanjski reaktor na maksimum. Ideja je bila brzo podi?i temperaturu vanjskog reaktora toliko da se rastopi, to?nije dezintegrira, sama vanjska keritna oplata. Deblja keritna ljuska koja dijeli unutarnji i vanjski reaktor tako?er ?e biti ve?im dijelom ?otopljena?, ali morala bi izdrĹžati. Jedan sat kasnije vanjska oplata je popustila i oko 230 tona rastopljenog urana i drugih materijala iscurilo je u okolni prostor. Pametni Estingousouvi inĹženjeri konstruirali su vanjsku keritnu oplatu tako da se ?itava potpuno raspadne jednom kada popusti, poput temperiranog stakla.

Oslobo?ena suvi[?]nog sala Glavica Luka, odnosno ono [?]to je od nje ostalo, po?ela je uspon. Teve Ossett se samo nadao da je keritna ljuska koja je prije dijelila reaktore, a sada je sluĹžila kao nova vanjska oplata jo[?] dovoljno ?vrsta da posluĹži do izranjanja. Radili su oni stotine puta te simulacije na ra?unalu, ali [?]to su simulacije drugo nego samo simulacije.

Dva dana kasnije postao je svjestan manjeg problema. Glavica Luka ipak nije izranjala onako brzo kako su to predvidjeli. Istina, ?ak i ovako ne bi trebalo biti ve?ih problema. Vjerojatno ?e zakasniti dva do tri dana sa izranjanjem. Ono [?]to je njegov boravak ograni?avalo na maksimalno 45 dana bile su baterije. Baterije su bile nuĹžne za pokretanje klima ure?aja i nakon [?]to se one istro[?]e jedino pravo rje[?]enje bi bilo samo brzo djelovanje ampule sa otrovom.

Teve je stoga isklju?io sve elektri?ne potro[?]a?e koji nisu bili apsolutno nuĹžni. Ultrazvu?ni skener je palio svakih nekoliko sati na par desetaka sekundi tek da umiri ljude koji su oslu[?]kivali na povr[?]ini. U neku ruku bilo mu je i drago [?]to nije sve proteklo glatko. Ipak je to pionirski poduhvat, a pionirski poduhvati zvu?e romanti?nije ako se ljudi malo i oznoje.

?etrdeset drugi dan, sa dva dana zaka[?]njenja od plana, Glavica Luka zakucala je na oceansko dno i to sa donje strane. Ponovno je oceanska voda bila ta koja je prije?ila potpuno rastapanje povr[?]inske stijene no za sada se Teve nije niti trudio oko toga. ?ekao je dogovoreni znak da je sve spremno za njegovo izranjanje.

Kada ga je njegova ekipa napokon precizno locirala te na mjesto izranjanja postavila svu potrebnu opremu poslala mu je o?ekivani signal. Teve ga je o?itao na ultrazvu?nom skeneru. Sada ili nikada rekao je sam sebi iako ?e se u stvari sve odigravati relativno sporo.

Uklju?io je reaktor na maksimum. Trideset minuta kasnije njegov je klima ure?aj ve? radio maksimalnim kapacitetom pumpaju?i toplinu u [?]est tona te[?]ki glavni keritni oklop. U normalnim uvjetima ta bi se ta toplina dalje [?]irila prema hladnijim vanjskim podru?jima, ali sada je bila uhva?ena u stupicu. Super-ugrijani reaktor oko glavnog oklopa topio ga je centimetar po centimetar i bilo je esencijalno da vanjska oplata popusti [?]to prije.

Oko Glavice Luka bazen?i? rastopljenog bazalta rastao je u promjeru, a ocean iznad morskog dna je klju?ao. Napokon je popustila i kora oceanskog dna i u tami se na njemu pojave [?]are crveno-Ĺžute lave.

Gonjena uzgonom Glavica Luka odozdo je pritiskala raspucalo morsko dno i ?ak ga uspjela podi?i za nekoliko centimetara. Teve me?utim nije smanjivao snagu reaktora. ?ekao je da popusti vanjska oplata. To se na kraju i dogodilo, nakon [?]to je reaktor ve? sat i pol radio maksimalnom snagom. Popustila je odjednom cijela i sada se unutarnji keritni oklop na[?]ao plutati u 130 tona Ĺžitkog urana. Te[?]ki uran je odmah po?eo polako tonuti, a lagana keritna jezgra Glavice Luka probila je koru i na trenutak se pojavila kao malo usijano sunce na dnu tamnog oceana.

Nekoliko manjih kontroliranih eksplozija koje je Teveova ekipa namjerno prouzro?ila da oslobodi Glavicu Luka adhezivnih sila rastopljenog bazalta zatekle su Tevea nespremnog. Usporen drogama, nije mogao pratiti brze doga?aje jo[?] od kada je prije desetak sekundi popustila keritna vanjska oplata. Sada je sve bilo u rukama njegovih ljudi, a on je samo ironi?no zaklju?io da ne bi volio biti u koĹži podmorni?ara kada po njima padaju dubinske bombe.

Oslobo?ena te[?]kog urana Glavica Luka bila je lak[?]a od vode i krenula je na posljednjih devet i pol kilometara puta prema povr[?]ini. Ulovili su je mreĹžom tik prije nego je izronila i odmah je uvukli u oklopljeni kontejner. Nitko ne Ĺželi drĹžati skoro dvadeset tona te[?]ku radioaktivnu kuglu na slobodi.

Izvu?i Tevea Ossetta iz tridesetak centimetara debele keritne kugle bio je gotovo dvodnevni posao. Kerit se keritom izbija - dobra stvar taj kerit.

TraĹžio je da mu se donese ogledalo prije nego [?]to je pristao ispuzati kroz rupu. Pobjedonosno se smije[?]io novinarima i mislio si ?evo vam, nije eksplodirala, majku vam va[?]u pani?arsku?

Danijel Gorupec, 2005.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Dobra stvar! MoĹžda malo previ[?]e podataka za toliku duĹžinu pri?e. Ovako, bez dijaloga, izgleda dokumentaristi?ki, ali sve u svemu - :mrgreen:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

meni fali punch line. naracija, opisi, dinamika, sve ok, ali nema efektne zavrsnice.
ovako mi lici na tv kalendar s ego tripom, fali mi nesto sto bi izokrenulo pricu naglavacke i postavilo stvari u novom svijetlu.

Volite me ili ubijte, ali takav sam :;
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Alien2dio wrote:meni fali punch line. naracija, opisi, dinamika, sve ok, ali nema efektne zavrsnice.
ovako mi lici na tv kalendar s ego tripom, fali mi nesto sto bi izokrenulo pricu naglavacke i postavilo stvari u novom svijetlu.
130 tona urana iscurjelog iz reaktora lezi na dnu mora. Slijedi nastavak: "Revenge of Greenpeace" :)

Ideja vidjena, ali svidja mi se izvedba. Naravno, sad ide zanovijetanje: Ako se svi vec brinu da ce Glavica Luka eksplodirati, kako to da onda mirno prihvacaju cinjenicu da ce vozilo istovariti svo to gorivo na morsko dno?, tj, tik ispod njega?
Randomness is strong with this one!
Danijel
Ewok
Posts: 16
Joined: 25 Oct 2005, 10:46
Contact:

Unread post by Danijel »

Da zahvalim na komentarima.... hvala!

Vidim, odmah ste me skuĹžili - priznajem da mi sama radnja i nije bila zanimljiva. Vi[?]e me je interesiralo vozilo (Glavica Luka) i to sa ?isto tehni?ke strane. Zato bi i ova pri?a ostala samo na mom hard disku vjerojatno tako dugo dok ovaj ne rikne.

Ipak, gospon Steve Fossett je neki dan oborio rekord u najduĹžem neprekinutom letu pa sam ja odlu?io postati :).
Danijel
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Danijel wrote:Ipak, gospon Steve Fossett je neki dan oborio rekord u najduĹžem neprekinutom letu pa sam ja odlu?io postati :).
Trebamo mu poslati link i prijevod. Ako mu sad stavimo bubu u uho, za nekih nesto godina cemo ovu pricu moci gledati na CNNu.
Pa da vidis face svojih potomaka kad im kazes:"Ovo je vas tata prvi smislio!"


Samo da iskemijamo taj kerit. Strasna stvar, taj kerit... :D
Randomness is strong with this one!
Post Reply