The Lord of the Rings - Ralph Bakshi (1978)

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

The Lord of the Rings - Ralph Bakshi (1978)

Unread post by Xaotix »

Prva ekranizacija knjige, koja je definitivno obiljezila fanove i barem djelomicno utjecala na njihovu vizualizaciju knjige.

Ima PUNO nedostataka, ali opet, kako je rijec o prvoj ljubavi, uz sve nedostatke cu reci samo:
Kakav god bio, gledat cu ga opet.

Zanimljivo mi je da su neki detalji iz Jacksonovog LOTRa jako slicni detaljima iz crtica. Nacrtani Frodo je jako slican Eliahu Woodu. Merry i Pippin iz obje verzije su takodjer slicni.

Za dodatne primjedbe na film necu otkrivati toplu vodu. Sve je receno ovdje.
Slazem se sa vecinom navedenih tocaka, ali sve u svemu film mi se ipak svidja. Valjda iz istih razloga zbog kojih se lemmingsibacaju uponor :D
Randomness is strong with this one!
Lakat Brade Pedalj Muza

Re: The Lord of the Rings - Ralph Bakshi (1978)

Unread post by Lakat Brade Pedalj Muza »

Xaotix wrote:Prva ekranizacija knjige, koja je definitivno obiljezila fanove i barem djelomicno utjecala na njihovu vizualizaciju knjige.
Ma Bakshijev film, bolje re?eno prvi dio, jer nije dobio novce da dovr[?]i projekt, je odli?an, osebujne tehnike animacije i igrane animacije, uz dobro pra?enje pri?e! :mrgreen: Gledao sam ga dva puta i oba puta uĹživao, unato? pomalo naivnom diznijevskom crteĹžu. No Jacksonov uradak je ipak znatno bolji, naro?ito duĹža DVD verzija.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Gledao sam taj film kao klinac i mislim da me on i uveo u ?itav taj svijet fantasti?noga. Koliko god Jacksonov film bio tehni?ki superiorniji (slaĹžem se da je ?upavac preslikao mnoge detalje od Bakshija), jer se radi o tridesetak godina razlike ako se ne varam :oops: :dontknow: ima ne[?]to u tom starom filmu. Nedavno je bio na tv-u i odu[?]evio sam se, bez obzira [?]to sam gledao Jacksonov LOTR. :wav:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Unread post by corwin »

Jackson je i sam priznao da su se dosta oslanjali na crti?
sorry zbog gramatike
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: The Lord of the Rings - Ralph Bakshi (1978)

Unread post by Izitpajn »

Jacksonova trilogija je veliki skok unazad u odnosu na crti?. Film je dosadan, crti? je zanimljiv. U filmu su dijalozi drveni, a likovi pateti?ni, što u crti?u nije slu?aj. U filmu su Aragorn i Boromir manekeni, u crti?u su prepoznatljivi i živi likovi. Scene bitke u crti?u su efektne, umjetni?ke i dobro režirane, u filmu su dosadne i napravljene preko one stvari, s previše slow-motiona koji više iritira nego što radi bilo što drugo, joj vid' kak' ovdi imamo ljepe efekte, a štaradi ovotu dugme, joj kak je dobra ova komjut'rska graf'ka... Crti? je fantasy avantura, film je bljutava santabarbara s likovima koji se mogu podijeliti u tri skupine: 1. nisu pederi, a glume ih homoseksualci (okej, samo je jedan takav), 2. izgledaju i ponašaju se ko pederi, a glume ih zvijezde (uz poseban naglasak na izblajhane naci-elfove koji su nešto najpromašenije što sam u životu vidio) i 3. zli negativci koji kao takvi nemaju karakter i nije ih ni potrebno glumiti, nego samo pro?itati tekst s pravilnon intonacijom. Okej, uz izuzetak Bilba, koji je dobar lik kojeg glumi dobar glumac, i Gimleya, koji je kompletan kliše, ali dobro napravljen.

Najbolji dio u filmu mi je po?etak, kad još nema slike, nego samo ženski glas u pozadini govori. ?im se pojavi slika, ?arolija nestaje.

Dobro je rekao Mirel Komad: epsko megadjelo ne može režirati tip koji je zanat izu?io na subverzivnim filmovima. Trebali su dat Ridleyu Scottu, bitke u "Gladijatoru" su nešto najbolje što sam vidio, iako je ostatak filma isto malo pateti?an i usporen.

Crti? rulz. Jackson sux. Ja sam govorio. Howgh.
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

Hehe, o?ekuj paljenje na loma?i kad LOTR(film) fanovi uo?e što si napisao :flower: .

Ina?e, crti? sam prvi put gledao kad je bio prikazan na tv-u u sklopu Animafesta (ili se nekako druga?ije onda zvao?) i ostao oduševljen. Nešto novo, kombinacija crtanih i igranih likova, radnja itd. Nakon toga sam nabavio i pro?itao knjige.

I nakon poprili?no godina animirani LOTR mi je i dalje super, šteta što Bakshi nije dobio lovu za završetak projekta.

E sad, da malo skoknemo na Jacksonov LOTR:

-gledao sam obje verzije (tj. normalnu i produženu) i produžena mi je bolja iz razloga što (bez obzira na povremene nepotrebne scene) malo bolje veže pojedine dijelove filmova. Da ne kažem o pojavi Sarumana u tre?em, kako god ona bila kratka.

-ženski likovi su takvi kakvi jesu, ali pitanje je bi li Jackson mogao (uzevši u obzir opseg filma i ciljano gledateljstvo) opstati da je preslikao Tolkienove ženske likove, koji su mnogo bezna?ajniji, blje?i i jadno opisani/predstavljeni. Jacksonovi ženski likovi su u tome korak naprijed.

-hobiti i njihovo ponašanje/cmizdrenje ide na živce, ali u kontekstu njihove rase/uloge pristaje im. No da iritira, to je istina.

Op?enito, film(ovi) ne bi imali ni izbliza takvog uspjeha da nisu ra?eni prema poznatom djelu, iako su i kao takvi popularizirali LOTR. To treba onda gledati s odmakom kad su knjige pisane i kako sli?ni romani sad prolaze, kad su klišeizirani po upravo tom predlošku. Filmovi su megalomansko djelo i prema njima imam respekta iz više razloga, jedan od njih je upravo i animirani LOTR koji me naveo da po?nem ?itati pisani LOTR :). Jesu li mogli biti bolji? Naravno, mogli su biti mnogo bolji, no daleko od toga da su sme?e. I stoga je pomalo paradoksalno da su duže verzije (redateljske) manje dosadne od onih prikazanih u kinu. To govori da je bilo mnogo prostora za poboljšanja.
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Ispada da film gubi upravo zato jer je igrani film, koji sa specijalnim efektima zele pretvoriti u crtic, ali da ipak izgleda kao igrani film... :)

U crticu nema castinga, nitko ne gleda koji glumac bi bio bolji za neku ulogu. Moze se jedino reci "Ja bi to ovako nacrtao"...
Pa crtaj onda!
U crticu nema razgovora o dobrim i losim efektima, scenografiji i slicnom.
Ostaje samo ono bitno, dijalozi i nacin crtanja, koji je opet subjektivna stvar. Vrlo subjektivna.
Randomness is strong with this one!
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Gdje bih mogao nabaviti produĹžene verzije Jacksonovog LOTRa a da ne moram kupovati one kutije sa [?]esnaest cdova koje ko[?]taju 400 kuna po kutiji? Ne Ĺželim stavljati ku?u pod hipoteku da bih pogledao tri filma. :home:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

hmm .. dilanje ilegalnim kopijama bilo ?ega na ovom je forumu zabranjeno .. ?isto, podsje?am, da ne bi bilo nismo znali .. :angel:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ups!:oops: Krivo sam se izrazio. Lapsus calami, [?]to bi rekli. :x: :oops: :!:
Ajmo ovako: postoji li extended verzija LOTRa u videotekama ili na nekom drugom mjestu gdje se prodaju DVDi (A DA NISU PIRATI!)? U ovima koje ja posje?ujem nemaju pojma o tome.

hmm .. dilanje ilegalnim kopijama bilo ?ega na ovom je forumu zabranjeno .. ?isto, podsje?am, da ne bi bilo nismo znali .. Arrow
Ovim zlobnim insinuacijama blati[?] moj ugled koji sam godinama stjecao po[?]tenim radom i Ĺžrtvovanjem svega materijalnoga [?]to sam mogao ste?i u svome Ĺživotu... Ĺ MRC!... :crybaby: ... a ja sam... Ĺ MRC!... pravnik... ne bi ja teko ne[?]to... Ĺ MRC!... nikada... Ĺ MRC!... Ĺ MRC! :crybaby: :crybaby:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Ire wrote:hmm .. dilanje ilegalnim kopijama bilo ?ega na ovom je forumu zabranjeno .. ?isto, podsje?am, da ne bi bilo nismo znali ..
Ovaaaaaj...

A sto pravila kazu o posudbi....? :angel:
Ziher ima nesto negdje... u sitnom tekstu.. :zlo?:
:D
Randomness is strong with this one!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ma nisam insinuirala, samo sam preventivno napisala, da ne bi neko drugi slu?ajno nudio! slu?ajno. ne znaju?. živje? u grijehu i ilegali.

izri?ito izjavljujem da nemam pojma o, niti ikoga sumnji?im za ilegalnu prodaju i kupovinu i?ega ilegalnog, a pogotovo od strane samsuilonovog ?a?e, vrsnog pravnika, požrtvovnog radnika i bildera!!

jel sad ok?
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

A sto pravila kazu o posudbi
a da se vi dogovorite privatnim putem? :angel:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Evo pred ekranima svekolike javnosti se ispri?avam g?i/ci (nisam upoznat s bra?nim statusom) Ireni [?]to sam se koristio nespretnim izborom rije?i poradi Ĺželje za pribavljanjem informacija o odre?enom sadrĹžaju.
Odsad pazim [?]ta govor... pradon, pi[?]em :binky: :angel:
(nije mi prvi put da ne ispe?em dovoljno ono [?]to Ĺželim re?i)

Ako kaĹžem da si lijepa, ne?e[?] se vi[?]e ljutit...? :angel: :angel: :angel:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Post Reply