teorija SF-a

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

teorija SF-a

Unread post by Ire »

bilo je negdje na forumu predloženo da se otvori poseban podforum o teoriji SF-a. za sada predlažem da otvorimo topik, pa ukoliko se razgrana, i?i ?emo dalje. za po?etak bi bilo dobro da razdvojimo SF na tri glavna žanra:

ZNANSTVENU FANTASTIKU

FANTASY

HORROR

a možemo pri?ati i o SLIPSTREAM-u

eto, dakle, tu se možemo razgovarati o teorijama, a topik je namjerno stavljen u podforum za književnost jer me teorija i zanima zbog književnosti.

:uzdravlje:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Unread post by Porto »

Dobro... ako je znanstvena fantastika podĹžanr SF-a, kako bi onda preveli Science Fiction? :scratch: Ba[?] sam pito klinca iz susjedstva da mi razvrsta Ĺžanrove pa mi je reko da je znanstvena fantastika ono di lete svemirski brodovi, horror je kad se brod spusti a iz njega isko?i alien, a fantasy je kad ?arobnjak, patuljak i tip s ma?em krenu po alienovu glavu pa im se putem priklju?i neka lopina. :confused2:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

znanstvena fantastika jest science fiction

samo kaj SF više nije kratica samo za science fiction nego i za speculative fiction u koju bi spadali ZF, fantasy i nadnaravni horror

:mrgreen:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Unread post by Porto »

sve to [?]tima ire. ono [?]to Ĺželim re?i je da su se neki termini toliko uvrijeĹžili u na[?]em jeziku da ih ni sto pustih teorija ne moĹže ispraviti... :error: ono ko digitron. [?]ta po[?]ten ?oek zna [?]to je to speculative fiction. nisam ni ja do ovog trenutka. :toothy2:
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Krasno. Po?eli smo od definicije. Ili mi se to samo ?ini?
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

pa danas kad kažeš SF kod nas, samo ?e nekih desetak posto ljudi znati da misliš samo na ZF, a ostalima ?e biti svejedno jel ZF, fantasy ili horror. ljudima je to sve isto, pa ako gledaš tako, onda je sve jedno što zapravo kratica SF zna?i.

ja sam se ina?e uvijek više priklanjala kratici SF&F jer je meni horror samo jedan od podžanrova fantasyja (ne, nemojte sad drvljem i kamenjem, preklinjem vas!) dok su mi ZF i fantasy dva diskinktivna žanra.
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Unread post by Sandman »

ire wrote: dok su mi ZF i fantasy dva diskinktivna žanra.
I onda pr?itaš npr. Zelaznya (samo jedan primjer) i to pada u vodu. Zato i ja osobno kad kažem SF više se priklanjam definiciji Spekulativna Fikcija. A što se ti?e mojih frendova koji se time baš i ne bave niti ga ?itaju, njima je to ipak Znanstvena Fantastika, u klasi?nom smislu. Svemirski brodovi, marsijanke s ?etri sise (baš ju?er frend spomenuo) ...
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Sandman wrote:
ire wrote: dok su mi ZF i fantasy dva diskinktivna žanra.
I onda pr?itaš npr. Zelaznya (samo jedan primjer) i to pada u vodu. Zato i ja osobno kad kažem SF više se priklanjam definiciji Spekulativna Fikcija. A što se ti?e mojih frendova koji se time baš i ne bave niti ga ?itaju, njima je to ipak Znanstvena Fantastika, u klasi?nom smislu. Svemirski brodovi, marsijanke s ?etri sise (baš ju?er frend spomenuo) ...
zato je na po?etku spomenut slipstream, kao neki zasebni žanr :;
Instant Geek. Just Add Coffee.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Ja sam sklon raspravljati o fantastici u naj[?]irem smislu, koja se onda dijeli na znastvenu fantastiku (SF), horror i fantasy. Znam da ni ova terminologija nije ba[?] najljep[?]a, i dosta se naslanja na engleske pojmove.
A. Ziljak
Nyarlathotep
Ewok
Posts: 32
Joined: 30 Nov 2005, 11:01
Location: Beograd

Unread post by Nyarlathotep »

Slazem se sa A. Ziljkom. :mrgreen:
"Fantastika" je sveopste priznat veciti knjizevni fenomen i neki moderni zanrovi spadaju pod njeno okrilje, mada mnogi nezanrovski knjizevni oblici je cesto prozimaju. Najgrublje receno, savremena fantasticka knjizevnost se moze podeliti na Sci-Fi, Horror, Fantasy. Valjda je svakom jasno sta je sta... lepo je mali, koga je Porto citirao, sve rekao. :;

Slipstream (ili The New Weird) se jos nije ustalio kao zanr, a mislim da nikada ni nece. Fluidna, nekanonska struktura proze mu to ne dozvoljava. The New Weird je formalno gledajuci postmodernisticka sinteza motiva i sredstava pripovedanja priznatih zanrova, kroscenje potencijala zanrovskih okvira (njihovih prednosti i ogranicenja), njihovo medjusobno mesanje, stapanje u novonastalu i skroz slobodnu, zanrovski potpuno nezavisnu strukturu. Licno volim i podrzavam svako smisleno i opravdano razbijanje ustaljenih kanona u knjizevnosti i umetnosti: tradicionalnih, nacionalnih, teoretski (ili ne) ustaljenih estetsko-idejnih i formalno-normativnih sistema nacela ili pravila. Knjizevnost je ziva materija, stari, umire i radja se hiljadama godina, a samo prave vrednosti ostaju u njenom vecnom secanju. Treba iznova iznutra preokretati poznate knjizevne ideje. Slipstream, sem sto polako postaje glavni fazon na zapadnom trzistu, ima revolucionarne potencijale od kojih, doduse, ne mora nista da ispadne.

Ire, ne pricam ovo licno, ali horor postoji kao zaseban zanr u istoriji knjizevnosti daleko pre ustaljivanja SFa kao zanra (gotski roman - mracni antagonizam tadasnjoj romanticarskoj poetici i imaginaciji, potvrdjivanje romanticarskih teznji i stavova u njihovom negativnom apsolutu). SF i horor motivi se protezu kroz citavu istoriju knjizevnosti, ovde sam govorio samo o njihovom zanrovskom osamostaljivanju (imajuci u vidu moderno tumacenje pojma zanr).

Lepa zamisao za topik... :headbang:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

namjerno sam spominjala SF (speculative fiction) a ne fantastiku jer kad kažeš nekome tko je izvan ovih voda SF odmah misli na sve to skupa i ZF i fantasy i horror. malo ljudi to dijeli na 3 zasebna žanra.

a što se horrora ti?e, ja samo rekoh da je meni to u istom košu :; znam da ina?e nije
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Nyarlathotep wrote: Ire, ne pricam ovo licno, ali horor postoji kao zaseban zanr u istoriji knjizevnosti daleko pre ustaljivanja SFa kao zanra (gotski roman - mracni antagonizam tadasnjoj romanticarskoj poetici i imaginaciji, potvrdjivanje romanticarskih teznji i stavova u njihovom negativnom apsolutu). SF i horor motivi se protezu kroz citavu istoriju knjizevnosti, ovde sam govorio samo o njihovom zanrovskom osamostaljivanju (imajuci u vidu moderno tumacenje pojma zanr).
Mmmda... I onda ima[?], recimo, sljede?u definiciju:
Brian Aldiss wrote: Science fiction is the search for definition of man and his status in the universe which will stand in our advanced but confused state of knowledge (science), and is characteristically cast in the Gothic or post-Gothic mould.
Trillion Year Spree: the History of Science Fiction (London, 1986)
Naime, Aldiss drĹži kako je Mary Shelley po?etak Ĺžanra - i to znanstvene fantastike!

U bitnome, sa Žiljakom se i ja slaŞem, premda se onda dogodi da u Hrvatskoj ima[?] "fantasti?are" koji su dio mainstreama i koji u pravilu izrijekom odbijaju vezu sa Şanrom.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Oprostzi, Dagi, ali realizam je postao "glavni" Ĺžanr tek u modernom dru[?]tvu. Najstarije spise kudikamo bliĹže spekulativnoj knjiĹževnosti - bajke, mitovi etc. Za[?]to ne bismo smatrali realizam devijacijom fantastike umjesto obrnuto?
At last, the stars are finally right...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Pa, ne znam... S anti?kom i srednjevjekovnom knjiĹževno[?]?u stojim slabo. A s izvaneuropskim knjiĹževnostima nikako. Zato mi je lak[?]e ako se - upu[?]taju?i se u raspravu - drĹžim 19. i 20. stolje?a.
Post Reply