Nova knjiga Davora Slamniga

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Po dobru ili zlu? :flower:
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Evo, ju?er smo u nebuloznoj kritici Jagne Poga?nik u Jutarnjem mogli saznati da Slamnig ne pi[?]e SF, nego se "ludisti?ki odnosi prema modelu fantastike", a u te modele spada "ludisti?ko i ironijsko poigravanje s bajkom, SF-om" i - jel'te - "kompjutorskom ili virtualnom pri?om", koja o?ito 1. nije SF i 2. ne znamo da se to ina?e zove cyberpunk.

Jel' NOSFove nagrade imaju neku verziju Zlatnih malina?

PS. ako nekog zanima zasto Slamnig nije SF nego "ludisti?ko poigravanje modelom fantastike", odgovoro je - osim u nesuvislosti i poluobrazovanosti autorice kritike - "jer on ne prelazi potpuno u tzv. sekundarnu stvarnost". Ĺ to god to zna?ilo :scratch:
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

A [?]to to?no zna?i "ludisti?ki"? Je'l to ima neke veze s luditima?
A. Ziljak
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Tomislav Ĺ aki? wrote: PS. ako nekog zanima zasto Slamnig nije SF nego "ludisti?ko poigravanje modelom fantastike", odgovoro je - osim u nesuvislosti i poluobrazovanosti autorice kritike - "jer on ne prelazi potpuno u tzv. sekundarnu stvarnost". Ĺ to god to zna?ilo :scratch:
Ti si komparatist, pa valjda si kvalificiran protuma?iti ovakvo [?]to!?

Tomislav Ĺ aki? wrote: Jel' NOSFove nagrade imaju neku verziju Zlatnih malina?
Ozbiljno, imalo bi smisla uvesti takvo [?]to. Mislim da su se zadnji Plyugoi, odnosno Crobuloze (ili kako su se ve? zvali) zadnji put dijelili prije desetak godina.
Mala
Ewok
Posts: 10
Joined: 25 May 2005, 13:06
Location: Istra

Unread post by Mala »

Bila sam prisutna prigodom dodjele 'Crobule'; bilo je znakovito! Raos je dobio 'guzu' knjige! (Za razliku od Krste).

Upoznala sam Jagnu, ali nisam stekla utisak da razumije [?]to je to SF. Moramo shvatiti kriti?are koji to ne mogu; ta sposobnost nije dana svakom. To je odraz omjera 5:95. 5% ljudi kuĹži SF, a 95% ne zna o ?emu se tu govori. Tako je i me?u kriti?arima. I oni su samo ljudi, ma koliko sposobni kriti?ari bili.
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Unread post by Sandman »

Mala wrote: To je odraz omjera 5:95. 5% ljudi kuži SF, a 95% ne zna o ?emu se tu govori.
Nije ti malo prevelik postotak ljudi koji kuže što je SF? :angel:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Jel' NOSFove nagrade imaju neku verziju Zlatnih malina?
ja razmišljala o tome kad sam smišljala NOSF nagrade, al se nisam usudila. ima još vremena. da se usudim?
Instant Geek. Just Add Coffee.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Dagi wrote:Ozbiljno, imalo bi smisla uvesti takvo što. Mislim da su se zadnji Plyugoi, odnosno Crobuloze (ili kako su se ve? zvali) zadnji put dijelili prije desetak godina.
Pljugo i Crobula su se dijelili samo jednom, i to na Sferakonu u SC-u (sjetite mene gerijatra koje je godine to bilo). I nije ih dodjeljivala SFera nego samoinicijativno Neven Anticevic.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

To?no. Bilo je to 1994. godine. Jo[?] je silio Krstu i Raosa neka se ritualno pomire na pozornici.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

ire wrote:
Jel' NOSFove nagrade imaju neku verziju Zlatnih malina?
ja razmi[?]ljala o tome kad sam smi[?]ljala NOSF nagrade, al se nisam usudila. ima jo[?] vremena. da se usudim?
O, da! :mrgreen:
At last, the stars are finally right...
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Unread post by mcn »

>Pljugo i Crobula su se dijelili samo jednom, i to na Sferakonu u SC-u

Crobula samo jednom. Plyugo (jugoslavenski) par puta, za SFeraKona u Ivanichgradskoj. Znam da je Ivica svaki put dobivao isti broj Knjizzevne smotre.

mcn
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Dagi wrote:Ti si komparatist, pa valjda si kvalificiran protuma?iti ovakvo [?]to!?
Nemam blage. Trebao bih *pozornije* ( :pukeright: ) pro?itati knjigu za koju sumnjam da je to nebulozan izvor, Hrvatski fantasti?ari Jurice Pavi?i?a, koji je sasvim u kategoriji J. Pog. [?]to se ti?e pisanja novinskih tekstova i kritika.

U na?elu se slaĹžem s mcn-om da ovakve nagrade mogu biti kontraproduktivne, premda sam ovaj mjesec (tj. u studenom) dvaput dobio Ĺživ?ani slom za provalu godine i razmi[?]ljam o ovim dvjema nominacijama, s tim da je Jagna favorit. Prvi put u Vijencu za Jirsakovu recenziju Mileni?eve antologije (osrednji napad bijesa; ?ovjek ipak nije ?itao SF trideset godina :dontknow: ), i ovo o Slamnigu (provale i deranje novina i traĹženje pi[?]tolja :cussing: )

Ina?e sam na?uo da ona nije ni[?]ta suvislije ni bolje pisala o SF-u u predgovoru svojoj antologiji hrvatske fantasti?ne proze Prodavaonica tajni.

U svakom slu?aju, treba prvo poskenirati ta dva teksta i staviti ih ovdje da svi mogu "uĹživati" u ?itanju istih.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

U svakom slu?aju, treba prvo poskenirati ta dva teksta i staviti ih ovdje da svi mogu "uživati" u ?itanju istih.
daj! daj! DAJ!! :iconbiggrin:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Tomislav Šaki? wrote:
Dagi wrote:Ti si komparatist, pa valjda si kvalificiran protuma?iti ovakvo što!?
Nemam blage. Trebao bih *pozornije* ( :pukeright: ) pro?itati knjigu za koju sumnjam da je to nebulozan izvor, Hrvatski fantasti?ari Jurice Pavi?i?a,
jest. u uvodu. puke is right.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Post Reply