O novim i o starim foruma[?]ima

Mjesto gdje se novi korisnici mogu predstaviti i upoznati sa stari(ji)ma
Pravila ponašanja, bonton i slično, za neznalice

Moderator: Ire

User avatar
Romantica
Jedi Master
Posts: 272
Joined: 22 Jul 2005, 09:11

Unread post by Romantica »

Micike moje drage [?]to bih ja bez vas :uzdravlje:
Nisam do sada pisala fantasy ali svidjelo mi se. Kad sam pro?itala Istrakonski natje?aj dobila sam Ĺželju oku[?]ati se i poslati jednu pri?icu. Kad sam napisala jednu, odjednom su mi po?ele nadolaziti ideje za jo[?] jednu ... pa jo[?] jednu ... upla[?]ih se same sebe, majke mi. Svidjelo mi se.
A kad se sjetim ... Hrvoje ?e znati o ?emu pri?am ... nepoznanica tisu?u, od toga [?]to je kartica teksta pa nadalje. Ali ljudi s foruma su mi pojasnili pa eto i to nau?ih.
Ho?ete vi slati na Istrakonski? Tko zna moĹžda se upoznamo tamo ako nam obajve pri?u? Hajde ljudi ... pero u ruke !
Mah - mah
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

Ali ljudi s foruma su mi pojasnili pa eto i to nau?ih.
Dobrih ljudi uvijek ima.
Nisam do sada pisala fantasy
Probaj! Fantasy ti je u principu kudikamo lakše pisati od znanstvene fantastike. Mislim da bi tebi to zbilja ležalo.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Hrvoje wrote:Fantasy ti je u principu kudikamo lakše pisati od znanstvene fantastike.
Hmmmmmmmmmmmm... Elaboriraj, molim.

Hej, moderatori, jel se ovo moze prebaciti u neki forum o literaturi? Bas bi me zanimala rasprava na tu temu...
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Ne moraš razmišljati o tome koliko je nešto što napišeš mogu?e, kao prvo. U f možeš napisati kako je junak podigavši prst ubio zmaja i objasniti to magijom a kad bi u sf pokušao uvesti nešto takvo lin?ovali bi te. Najbanalniji primjer. :iconbiggrin:
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Miles wrote:Ne moraš razmišljati o tome koliko je nešto što napišeš mogu?e, kao prvo. U f možeš napisati kako je junak podigavši prst ubio zmaja i objasniti to magijom a kad bi u sf pokušao uvesti nešto takvo lin?ovali bi te. Najbanalniji primjer. :iconbiggrin:
Da, ali to nije bas tako jednostavno.

Prvo, bez obzira na zanr, to podizanje prsta se mora uklapati u pricu. Inace, cemu pisati? Jasno, mozes imati heroja koji ide okolo i magijom tamani sve sto mu se nadje na putu, ali bila bi to vrlo dosadna prica...

Drugo, ni u SF-u ne moras bas sve objasniti. Kako funkcionira hiperpogon u Zvjezdanim ratovima ili crvotocine u serijalu o Milesu Vorkosiganu? Kad bi sve mogao znanstveno objasniti, to ni ne bi bila znanstvena fantastika, zar ne? :)

I trece, vrijeme SF-a koji se bazira samo na znanstvenim idejama daleko je iza nas -- kljuc dobre price su prije svega likovi i njihovi odnosi. To vrijedi podjednako i za SF i za fantasy; usudio bih se cak reci da u fantasyju, u kojem nema puno mogucnosti zanrovskog manevriranja i uglavnom se isti kliseji prezvakavaju, upravo taj faktor likova dolazi vise do izrazaja.
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

Hej, moderatori, jel se ovo moze prebaciti u neki forum o literaturi? Bas bi me zanimala rasprava na tu temu...
Može, što se mene ti?e. Dapa?e!
Elaboriraj, molim.
Berislave, meni je doista lakše pisati fantasy od SF-a. I to puno lakše. Ne znam za druge, ali kad pišem fantasy, lakše organiziram pri?u, sastavim sinopsis, "anticipiram" radnju? Sad si me pošteno zaintrigirao. Naime, do sada sam vjerovao da je svima lakše pisati fantasy.
User avatar
Romantica
Jedi Master
Posts: 272
Joined: 22 Jul 2005, 09:11

Unread post by Romantica »

Poslije pomnog razmi[?]ljanja ustanovila sam da su od moje tri pri?e koje sam napisala 1 fantasy a dvije SF. Kad sam ih pisala nisam i[?]la idejom da 1 mora biti f a druge dvije SF, jednostavno ideja se stvorila a ruka krenula i sad su tu. Kakve ... takve, ali moje su i ja ih volim.

Ĺ to je lak[?]e pisati? Pojma nemam. Smatarm da ako ima[?] dobru pri?u u glavi koju zna[?] staviti na papir moralo bi biti svejedno. Varam li se?
Mah - mah
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Hrvoje wrote:Berislave, meni je doista lakše pisati fantasy od SF-a. I to puno lakše. Ne znam za druge, ali kad pišem fantasy, lakše organiziram pri?u, sastavim sinopsis, "anticipiram" radnju? Sad si me pošteno zaintrigirao. Naime, do sada sam vjerovao da je svima lakše pisati fantasy.
Ima to tvoje negdje da se moze procitati?
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

...
Last edited by Hrvoje on 19 Oct 2008, 19:46, edited 2 times in total.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Hrvoje wrote:Trenutno pišem jednu fantasy novelu na engleskom jeziku, pa ako želiš, kad bude bila gotova, mogu ti je poslati da je pro?itaš (ili bar dio).
Znas kaj -- posalji. U zadnje vrijeme imam malo slobodnog vremena, ali mozda ga odvojim malo. Zaintrigiralne su me dvije stvari: cinjenica da je rijec o noveli (po meni je format price malo prekratak za fantasy; u SF-u se price mogu bazirati na dosjetkama i idejama, ali ako ozbiljnije razvijas likove onda je potrebna duza forma), te da je pises na engleskom (zanima me koliko si dobar u tome, jer ako jesi onda mozes objaviti za male novce na Xlibrisu ili nekom slicnom servisu).
User avatar
Romantica
Jedi Master
Posts: 272
Joined: 22 Jul 2005, 09:11

Unread post by Romantica »

Hrvoje ... skidam kapu :iconbiggrin:
Pisati fantasy na engleskom ... svaka ?ast majstore.
Mah - mah
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

...
Last edited by Hrvoje on 19 Oct 2008, 19:47, edited 2 times in total.
User avatar
Romantica
Jedi Master
Posts: 272
Joined: 22 Jul 2005, 09:11

Unread post by Romantica »

Ne budi skroman Hrvoje. ?itati i pisati na stranom jeziku nije isto. Ponekad je i na materinjem jeziku te[?]ko preto?iti ideju u kvalitetno [?]tivo, a na stranom ... rekoh ja ... svaka ?ast majstore.
Mah - mah
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Di su sad nasi Bosanci da vide kako se dopasti djevojci... :iconbiggrin:
Post Reply