Sto pisemo svijetu o nama

Klubovi, fanzini, konvencije, sajtovi, Bogdaj veći kup ...

Moderator: Dagi

Hrvoje Prcic
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 03 May 2005, 18:06
Location: Zagreb

Sto pisemo svijetu o nama

Unread post by Hrvoje Prcic »

Lutaju?i malo internetom ovih dana naletio sam na ovo pismo objavljeno 1994. u newsletteru udruge Fans Across the World:

April 1994

Newsletter 36

Recovering from war

"This year I joined the SF fans here in Croatia, first in Zagreb
(SFera), then I organised a club here in Kutina and a few days
ago we had a convention called "Kutikon'94", our first
convention, nothing big. We invited old SF fan Krsto Mazuranic
and he talked about old times. there were about 15-20 members.
We talked with him about publishing (the Croatian scene is very
poor), how things are in other countries, and about SF fans
worldwide. It was the first conventin in Croatia apart from
Zagreb.

SFera in Zagreb has existed for about ten years now, it has 40
regular attendees and another 50-70 occasional visitors
(including me). At SFera we talk about everything about SF -
publishing, writing, reading, drawing, etc. SFera has the biggest
SF library in Croatia with some 200 books in Croatian and 300-500
books in English, all issues of Sirius, all Futura, and
everything published in Croatia and former Yugoslavia that had
any connection with SF.

There are two major publishing houses here: "Bakal D.O.O.",
Boskanska 10, 41000 Zagreb. It publishes Futura, the only
Croatian SF magazine and is stimulating the Croatian SF scene -
all good short SF stories can find publication here. Books
include: Goron Hudec: Prsten (Ring), Aleksandar Zilar: Crtezi za
T-shirt (Drawings for a T-shirt), Josip C Kovacic: Kobna partija
dure (Fatal game duro), Krunoslav Gerhnard: Zabe (Frogs), Marina
Jadrejcic: S druge strane strvje (On the other side of
electricity), Igra Lutalac: Miran san do odredista (Calm dream
to destination). The other publisher is "Sara'93" who publish
only books. The fanzines Parsek and Endem are also produced. the
Kutina club is also preparing one.

There are also groups in Split, Osijek, Pula and other places.

Lastly, a con, SFerakon, is in preparation in Zagreb. This is the
biggest event in the SF life of Croatia.. In the last few years
everything died because of the war, but "SFerakon strikes back"
as it says on the publicity! We are preparing for a two or three
stream convention with more than 5000 attendees with film shows,
readings, talks etc.

The SFera prize has also been restablished after a few years gap.
Categories are: Novel, Short Story, Drama, Original Art, Strip,
Contribution to Croatian SF, and Life Award."

Author - Kresimir Lenic. (Kresimir is 20 years old, studiying
agronomy at college in Zagreb, and an SF reader for 6 years)



Sad me zanima Â[?]to je sve u posljednjih petnaestak godina otiÂ[?]lo u svijet o nama, naÂ[?]oj znanstvenoj fantastici i naÂ[?]em fandomu? Da li se itko bavio time? Recimo netko u SFeri.
Jedini način da se otkriju granice mogućega jest zakoračiti preko njih u nemoguće!
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Joj, užas. Super post i onda...
Ova zadnja re?enica kao da ima prizvuk...trollanja.
(Jebote, totalno su me asimilirali u SFeru. :headbang: Prije godinu dana bila bih puno naivinija. but am still a sucker - nu me odgovaram)

Da, radi se nešto. Pomalo. Tak to je kad su svi SFeraši stari i zaposleni u privatnim firmama. Nit nam svi pajdaši rade po državnim službama, nit se pare dijele ko nekad, nit... Ma da skratimo, savjetujem na?i onaj thread u kojem se govori o naporima svih nosfovih ?lanova, a ne samo sferaša, da se o hrvatskom sf-u ?uje. I onaj u kojem ja napadam SFeru... jer mi gornji post smrdi ko da mi se smješta da potegnem jezik nekome od starih ?lanova (i tu starih, mislim koji su dugo u SFeri! da ne bi bilo jerbo ja imam godina koliko i SFera) kako bismo se mogli spominjat dobrih starih dana, a meni se ne da ponovo o tome. /Odoše dani, get over it./ Osim uživo - sva?e s cigaretom u ruci i ?udnim pogledima drugih ljudi u birtiji nikad dosta. :angel:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

OK, sad malo ja. Leni?ev je tekst, na Ĺžalost, prepun gre[?]aka. Bumo organizirali neki kviz, prva nagrada onom tko ih nabroji sve.

Ako je Pr?i?evo pitanje ozbiljno, onda evo:

- njema?ki ?asopis Nova br 5, ?ini mi se po?etak 2004: Pri?a Marine Jadrej?i? i moj ?lanak SF in Croatia (napisan na engleskom i preveden na njema?ki), kratki te?aj povijesti SF-a u Hrvata.

- danski web-zin Phantazm (http://www.phantazm.dk): isti tekst, malo aĹžuriran, ovaj put na engleskom + 2 moje pri?e

- ?asopis Most, izdava? DHK, konac 2004: ve? spomenuti tekst

- njema?ki ?asopis Internova 1 (oĹžujak 2003): moja pri?a

- PARSEK 82, tzv. worldconski (kolovoz 2005): buljuk na[?]ih kratkih pri?a + (ta-daaah!) moj tekst koji ve? svima izlazi na u[?]i, naravno sve na engleskom.

Eto, toliko... MoĹžda vi[?]e nego u xy godina prije toga.
A. Ziljak
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Aleksandar Žiljak wrote: Ako je Pr?i?evo pitanje ozbiljno, onda evo
meni se nije ?inilo, jer o ve?ini nabrojanog smo pri?ali tu na nosfu, kojeg doti?ni prati.

Ali yaaaaaaaaaaaaay us!
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Hrvoje Prcic
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 03 May 2005, 18:06
Location: Zagreb

Unread post by Hrvoje Prcic »

Aleksandar Žiljak wrote: Ako je Pr?i?evo pitanje ozbiljno...
Za[?]to ovo pitanje? Nas se dvojica dovoljno dugo poznajemo i sura?ivali smo pa dobro zna[?] da mislim ozbiljno. Dakle?

Hvala na odgovoru. A volio bih znati da li je jo[?], osim tebe, bilo prezentiranja na[?]e scene vani, koliko i na koji na?in.

Pozdrav
Jedini način da se otkriju granice mogućega jest zakoračiti preko njih u nemoguće!
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Ovdje je jedan tekst o Sferakonu...

Uzgred, [?]to se ti?e "Parseka" broj 82 - worldconskog broja - mislim kako je ispao prili?no reprezentativnim. Naime, zahvaljuju?i dobrom odzivu autora, izbor pri?a razmjerno vjerno odraĹžava trenuta?no stanje u nas:
- ?etiri autora su mu[?]karci, dvije su Ĺžene
- tri autora su iz Zagreba, po jedan iz Istre, Rijeke i Osijeka
- pet pri?a je SF, jedna je fantasy.

Ispala je, dakle, skoro prava mini-mini antologija. Da, tu je i glasoviti Žiljakov tekst (u verziji v.1.4.1 [malo je mijenjan "u hodu"]) te Izitpajnov prikaz konvencija, plus lijepi artwork, plus Bo?ko, plus zemljovid?i? eda bi se zapravo vidjelo gdje je to...

Hvalite me usta moja... No, da. Me?utim, postoji mali problem: taj "Parsek" je za sada jednokratni pothvat. Ukoliko se ne bude ponavljao iz godine u godinu, past ?e u zaborav, kao i svi jednokratni projekti. Aktivno razmi[?]ljam stvar ponoviti do godine.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Ovdje je zanimljiva diskusija, a ovdje je jo[?] jedan tekst.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Hrvoje Pr?i? wrote:
Aleksandar Žiljak wrote: Ako je Pr?i?evo pitanje ozbiljno...
A volio bih znati da li je još, osim tebe, bilo prezentiranja naše scene vani, koliko i na koji na?in.

Pozdrav
Mislav Pasini je stavio link tu negdje na forumu gdje prezentira svoj roman na nekom english speaking siteu koji ne poznam

I zbrika Marija Bere?i?a je izašla u Ma?arskoj - doduše na hrvatskom, al eto.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

i NOSF se predstavio na Worldconu, fala na pitanju

nosf brošura - prednjica

nosf brošura - zadnjica
Instant Geek. Just Add Coffee.
ban

Unread post by ban »

Ja sam prije sedam osam godina objavio clanak o hrvatskom fandomu u engleskom casopisu/fanzinu Northwind. Mislim da je bilo nesto i na Internetu, ali sad je sajt dolje.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Hrvoje Pr?i? wrote:
Aleksandar Žiljak wrote: Ako je Pr?i?evo pitanje ozbiljno...
Za[?]to ovo pitanje? Nas se dvojica dovoljno dugo poznajemo i sura?ivali smo pa dobro zna[?] da mislim ozbiljno. Dakle?
Pozdrav
OK, Ĺžao mi je ako je bilo nesporazuma, ali mi se u?inilo da je pitanje bilo tongue-in-cheek. Posebno jer je citirani ?lanak pun gre[?]aka, pa sam mislio da si pitao sarkasti?no, u smislu, jel' jo[?] neko ovako prezentirao na[?] SF vani? Velim, Ĺžao mi je ako je nastao nesporazum.
A. Ziljak
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Aleksandar Žiljak wrote:Posebno jer je citirani ?lanak pun grešaka
Na koje greske mislis?
Hrvoje Prcic
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 03 May 2005, 18:06
Location: Zagreb

Unread post by Hrvoje Prcic »

Aleksandar Žiljak wrote:
Hrvoje Pr?i? wrote:
Aleksandar Žiljak wrote: Ako je Pr?i?evo pitanje ozbiljno...
Za[?]to ovo pitanje? Nas se dvojica dovoljno dugo poznajemo i sura?ivali smo pa dobro zna[?] da mislim ozbiljno. Dakle?
Pozdrav
OK, Ĺžao mi je ako je bilo nesporazuma, ali mi se u?inilo da je pitanje bilo tongue-in-cheek. Posebno jer je citirani ?lanak pun gre[?]aka, pa sam mislio da si pitao sarkasti?no, u smislu, jel' jo[?] neko ovako prezentirao na[?] SF vani? Velim, Ĺžao mi je ako je nastao nesporazum.
No problemo! Sarkazam jest postojao u pogledu citiranog pisma, a postavljeno pitanje je bilo ozbiljno jer me doista zanima kako komuniciramo sa svijetom, kako predstavljamo sebe i svoje stvarala[?]tvo i na[?] fandom. Naime, jedno je vrijeme najvi[?]e "informacija" o hrvatskoj ZF odlazilo u svijet ne iz Hrvatske nego s drugih meridijana. Svojedobno (u vrijeme pisama, prije e-po[?]te) su Krsto, Bruno, Darije, moja malenkost i jo[?] neki podosta komucirali sa svjetskim fandomom i mislim da bi javljanja svijetu valjalo biljeĹžiti. Iz te komunikacije mnogo se dobroga moĹže izroditi. Tvoja objavljivanja su najbolji primjer.
Pozdrav
Jedini način da se otkriju granice mogućega jest zakoračiti preko njih u nemoguće!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ovaj vikend sam se priklju?ila jednoj esefi?noj lit. radionici na španjolskom jeziku i ve? mi se javio jedan urednik jednog argentinskog sf ?asopisa koji je zainteresiran za suradnju s hrv. fandomom i za me?usobno objavljivanje :iconbiggrin:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Post Reply