Diplomski o SFu u Slovenaca i Hrvata

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Diplomski o SFu u Slovenaca i Hrvata

Unread post by Tanja.C »

Lijep pozdrav iz Slovenije!

Zovem se Tanja i apsolventica sam na Filozofskom fakultetu u Ljubljani. Trenuta?no pišem diplomski rad o SFu u Slovenaca i Hrvata (komparativnu analizu nakladni?ke produkcije).
Iskreno, stvarno mi je žao da se prije nisam pojavila na ovom forumu, jer sam sigurna da bi mi mogli puno pomo?i (kad sam pro?itala koliko ste pomogli onom de?ku koji piše maturalni rad o SFu ? uf? stvarno ste super! :headbang: ). Prije dosta vremena sam ?ula za vas, ali smetnula s uma. :oops: Ali dobro ? bolje kasno nego nikad!

Dakle, bila bih vam jako zahvalna ako bi mi mogli dati neke sugestije u vezi ovih stvari, koje su mi trenuta?no najve?i problem:

U diplomskom se bavim SF-om, dakle fantasy i horror otpada. Ali zato moram izme?u žanrova povu?i debelu crtu i problem je literatura o fantasyju, jer je relativno ?novi? žanr (odnosno bolje re?eno ? relativno kratko vrijeme je ?odvojen? od samog SF-a). Zna li netko koje dobre linkove na internetu, gdje bi fantasy kao žanr bio ?ozbiljno? opisan (?lanak u wikipedii je kao takav odli?an, ali ne mogu ga baš citirati u diplomi?)? U kontekstu toga ? pitao me mentor, zakaj sam u fantasy uvrstila Harry Pottera i kamo onda spadaju Pullmanovi romani. Pullmana ne poznajem a Harry Pottera nisam ?itala nit sam gledala filmove samo? kaj to nije fantasy? Ili sam ja nešto skroz krivo zabrijala? :scratch:

Nakladni?ka produkcija SF-a u svijetu? svi znamo da je ogromna, da SF pada na ra?un fantasyja, ali opet je problem na?i mjesto na internetu, gdje bi sve to pisalo crno na bijelom (ili neke druge boje). Sigurno bi se našlo štogod u SF ?asopisima, samo kaj kad takve stvari baš i ne daju online. :x

I tre?a stvar ? za malo starije ?lanove foruma, koji se sje?aju SF scene u Sloveniji u osamdesetim godinama. Postojala su društva, koja su iz razli?itih razloga propala ? najve?i razlog su bili njihovi interni konflikti. E pa sad ? o tome se je vjerojatno štogod ?ulo i do Siriusa. Ja sam to prepostavila i napisala tako u diplomski, na što mi se mentor ?objesio? (sama sam si kriva jer sam se išla pravit pametna bez ?dokaza? :( ), da to moram utemeljiti, odnosno konkretnije re?i gdje je to pisalo. Da li bi netko od vas bio toliko ljubazan i prolistao Siriusove brojeve objavljene 83. i 84. godine, ako je fakat bilo nešto objavljeno u tom pogledu?

Unaprijed vam hvala na bilo kakvim komentarima!

PS ? (za A. Žiljka) ? Bo-ok! :wave:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

bok tanja :wave:
Zna li netko koje dobre linkove na internetu, gdje bi fantasy kao žanr bio ?ozbiljno? opisan
probaj ove:

The World of Fantasy by Sidharam Drevekenin
What is fantasy fiction
A Few Thoughts on the Fantasy Genre

nadam se da ?e pomo?i
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Diplomski o SFu u Slovenaca i Hrvata

Unread post by davors »

Tanja.C wrote:I tre?a stvar ? za malo starije ?lanove foruma, koji se sje?aju SF scene u Sloveniji u osamdesetim godinama. Postojala su društva, koja su iz razli?itih razloga propala ? najve?i razlog su bili njihovi interni konflikti.
Ne bi li zivi ljudi mogli biti najboli izvor za objasnjenje te situacije? Ziga Leskovskek s jedne, i Bojan Meserko s druge strane, ne?

Davor
*Istria is a state of mind*
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

Zna li netko koje dobre linkove na internetu, gdje bi fantasy kao žanr bio ?ozbiljno? opisan
Postoji jedan, mozda i 10-15 ili vise godina star, tekst Mirela Komada o klasifikaciji unutar fantasy zanra, mislim da je bio objavljen u Zborniku III programa hrv. radija, ili tada mozda jos uvijek Radio Zagreba... Nemam ga, (a htio bih ga i ja imati), no ako netko ovdje zna kako doci do toga, moglo bi biti korisno (da ne ides toliko siroko kad je lakse rjesenje ovdje na pragu)

Davor
*Istria is a state of mind*
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Ne znam [?]to je do[?]lo do Siriusa, ali do mene do[?]lao mail od Bojana. Nisi ba[?] bila fer prema njemu, kako se ?ini.
At last, the stars are finally right...
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Unread post by corwin »

Harry Potter spada u fantasy isto toliko kao i Petar Pan-dakle bajka
samo [?]to je upitno dali su i bajke fantasy ili ne-po meni nisu ali ja nisam ba[?] neki stru?njak za te stvari
ina?e H.P.-a su novinari proglasili fantasyem [?]to je dovelo do poprili?no burne reakcije T.Pratcheta (valjda sam dobro napisao)
sorry zbog gramatike
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

Harry Pottera nisam ?itala nit sam gledala filmove samo? kaj to nije fantasy?
Mislim da Harry Potter spada pod contemporary (urban) fantasy.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

The Penguin Dictionary of Literary Terms And Literary Theory, J. A. Cuddon,
1998

The Cambridge Companion to Science Fiction, ed. Edward James & Farah Mendlesohn, CUP, 2003

Science Fiction. Adam Roberts, Rutledge, London and New York, 2000
-ovu posebno preprou?ujem, iz serije je "the New Critical Idiom", ko da ju je netko napisao za kad pokušavaš pisat diplomski na temu sf-a :uzdravlje:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

Hrvoje wrote:
Harry Pottera nisam ?itala nit sam gledala filmove samo? kaj to nije fantasy?
Mislim da Harry Potter spada pod contemporary (urban) fantasy.
Najte se jedini, ali u takve je-nije rasprave uvijek se volim umiješati pitanjem: je li Nazorov Veli Jože fantasy?

Davor
*Istria is a state of mind*
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

E da i Cvetan Todorov "Uvod u fantasti?nu književnost" Beograd, mislim da je 1987, al ne znam izdava?a.

Ima još jedan Todorov, ne znam sad koji, ako nije taj kojeg gore spominjem,(mislim još jedna knjiga istoga autora) u kojem on radi razliku, na temelju re?enice, dakle strukturalisti?ki pristup, izmr?u sf-a i magi?nog realizma.

Nešto sli?no sam ?ula ponovljeno u SFeri 100 puta, ono o razlici SF i fantasyija al se sad nemrem sjetit, ako netko zna i zna odakle je, plz postajte jer bi i meni bilo korisno.
Last edited by Nimrod on 02 Sep 2005, 19:41, edited 1 time in total.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

davors wrote:Najte se jedini
Vrajži prsti, htio sam napisati "Najte se jediti"!

Davor
*Istria is a state of mind*
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

Nimrod wrote:Ima još jedan Todorov, ne znam sad koji, ako nije taj kojeg gore spominjem,(mislim još jedna knjiga istoga autora) u kojem on radi razliku, na temelju re?enice, dakle strukturalisti?ki pristup, izmr?u sf-a i magi?nog realizma.
Nešto sli?no sam ?ula ponovljeno u SFeri 100 puta, ono o razlici SF i fantasyija al se sad nemrem sjetit, ako netko zna i zna odakle je, plz postajte jer bi i meni bilo korisno.
Yap, i po konovima se to ?esto razglabalo (samo držite Mirka dalje od takvih rasprava); a kad je o literaturi rije?, preporu?io bih i knjigu Jurice Pavi?i?a "Hrvatski fantasti?ari" (ružne ljubi?aste korice, ima za kupiti u Tamarisu, oko 120 kuna), on je dosta dobro razradio razlikovne kriterije za "fantasti?nu književnost" od fantasyja i srodnih žanrova, a navodi i ekstremno mnogo literature.

Davor
*Istria is a state of mind*
User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Re: Diplomski o SFu u Slovenaca i Hrvata

Unread post by Tanja.C »

davors wrote: Ne bi li zivi ljudi mogli biti najboli izvor za objasnjenje te situacije? Ziga Leskovskek s jedne, i Bojan Meserko s druge strane, ne?

Davor
U teoriji da... ali nitko živ ne bi htio priznati "je da, mi smo se ful svadili". Uostalom, opisivanje tko je kome što rekao i kakvim magarcem ga je nazvao prije 20 godina i kojekakvi drugi tra?evi me za diplomu ne zanimaju (makar mi je osobno zanimljivo - kaj mogu, žensko sam i volim tra?eve :; ), zato sam i pitala postoji li nešto "crno na bijelom". Sve mi se ?ini da ?u onu re?enicu - kak je nešto stiglo do Sirusa - veselo izbrisati iz diplome, da si ne zakompliciram život.
Dagon wrote:Ne znam što je došlo do Siriusa, ali do mene došlao mail od Bojana. Nisi baš bila fer prema njemu, kako se ?ini.
Fer u vezi ?ega? :scratch: Ako misliš na to, da su se društva svadila, nije on jedini koji mi je to rekao. Ali ako misliš na nešto drugo, onda to ne spada u ovu temu.

Hvala svima na savjetima o literaturi :mrgreen: - potražit ?u (makar još uvijek molim za linkove :oops: ) te stvari, ali sumnjam da ih ima u Sloveniji.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Re: Diplomski o SFu u Slovenaca i Hrvata

Unread post by Dagon »

Tanja.C wrote:
davors wrote: Ne bi li zivi ljudi mogli biti najboli izvor za objasnjenje te situacije? Ziga Leskovskek s jedne, i Bojan Meserko s druge strane, ne?

Davor
U teoriji da... ali nitko Ĺživ ne bi htio priznati "je da, mi smo se ful svadili". Uostalom, opisivanje tko je kome [?]to rekao i kakvim magarcem ga je nazvao prije 20 godina i kojekakvi drugi tra?evi me za diplomu ne zanimaju (makar mi je osobno zanimljivo - kaj mogu, Ĺžensko sam i volim tra?eve :; ), zato sam i pitala postoji li ne[?]to "crno na bijelom". Sve mi se ?ini da ?u onu re?enicu - kak je ne[?]to stiglo do Sirusa - veselo izbrisati iz diplome, da si ne zakompliciram Ĺživot.
Dagon wrote:Ne znam [?]to je do[?]lo do Siriusa, ali do mene do[?]lao mail od Bojana. Nisi ba[?] bila fer prema njemu, kako se ?ini.
Fer u vezi ?ega? :scratch: Ako misli[?] na to, da su se dru[?]tva svadila, nije on jedini koji mi je to rekao. Ali ako misli[?] na ne[?]to drugo, onda to ne spada u ovu temu.
Pa, mislila sam najvi[?]e na ovo:

http://dzfinf.proboards34.com/index.cgi ... 1125564671

ali kao [?]to kaĹže[?], to i ne spada ba[?] u temu. A moĹžda ?ak i spada...
At last, the stars are finally right...
Post Reply