PETICIJA: GOSPODAR PRSTENOVA U NASTAVNOM PROGRAMU

Klubovi, fanzini, konvencije, sajtovi, Bogdaj veći kup ...

Moderator: Dagi

Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

:iconbiggrin: hej, pa nosf posje?uju i neki novinari. Zašto i njihove novine ne prenesu vijest? :headbang:
User avatar
Aranel
Pa'u 10. razine
Posts: 466
Joined: 05 Oct 2003, 15:20
Location: Istočna Anarhija
Contact:

Unread post by Aranel »

ire wrote:
sto je 'lijepo' u prokletom Preobrazaju (fakat mrzim Camusa, ak se pitate zakaj sam zapela za njega)..?
Nemrem da ne komentiram... sori
Kafka "preobražaj" i Camus "stranac" Ionescu "?elava pjeva?ica"
"stolice" "koraci" ...

meni su to jedna od najdražih lektira iz srednje škole! pro?itala sam 90 % onoga što sam trebala pro?itati u srednjoj (sje?am se samo da nisam namjerno htjela pro?itati "Pesmu" ne sje?am se ?ija je i još neku doma?u pi.dariju jer me nisu privukle ni nakon 100 strana.

Pa the Cure je ?ak napravio pjesmu po Camusovom "strancu" - "killing an Arab"
ono ?ega se ja sje?am najviše u vezi toga je da su lektire bile kratke, meni su bile jasne i drage, a isto tako da sam imala 17 predmeta i da sam imala lektiru od nekoliko stotina stranica da ju ne bih stigla pro?itati.

Što se ti?e LOTRa kao lektire, sori zorane, ne?u potpisati. Kao što sam ti ve? rekla smatram da je to djelo zna?ajno kao Fantasy djelo, i stvaranje samog tog tolkien-svijeta. kao književno... naja...

aleks s gainog foruma wrote: Tolkien nije pokušavao napraviti fantasy setting u današnjem smislu rije?i, nego ponovno napisati englesku mitologiju (po njemu uništenu invazijom Normana tj. francuske kulture).
Mislim, ako je ve? to tako, imamo mi i svoju mitologiju, pa nju ve? imamo ponešto u lektiri.
ili ajmo bolje tražiti da se spirinova "mitologija" uvede u lektiru
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Bojan »

ire wrote:ja sam u srednjoj [?]koli pro?itala moĹžda dvije-tri lektire (...) i danas mi ni[?] ne fali niti glede poznavanja knjiĹževnosti niti na?itanosti. :dontknow:
Žao mi je [?]to te moram izvijestiti, ali ?ini se da ti ipak fali. Naime...
ire wrote:sto je 'lijepo' u prokletom Preobrazaju (fakat mrzim Camusa, ak se pitate zakaj sam zapela za njega)..?
... PreobraĹžaj je napisao Kafka.
ban

Unread post by ban »

Bojan wrote:... PreobraĹžaj je napisao Kafka.
E, a ja rekoh necu to Iri trljat na nos, sigurno je vec skuzila. :shock:
Inace, argument mrzim Camusa nema nikakve veze sa kvalitetom njegovih djela. Opcenito, autor je za suvremenu teoriju knjizevnosti ako ne mrtav, a ono na umoru. Tu se naravno ne racunaju kritike po novinama (i fanzinima ;)) u kojima se cesto vise plete po autoru nego argumentirano govori o djelu mu.
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

ono èega se ja sjeæam najviše u vezi toga je da su lektire bile kratke, meni su bile jasne i drage, a isto tako da sam imala 17 predmeta i da sam imala lektiru od nekoliko stotina stranica da ju ne bih stigla proèitati.
Ja znam da sam zamrzio Tolstoja, Dostojevskog i još neke upravo zbog kilometarskih knjiga koje je valjalo pro?itati. Mislim da bi trebalo ubaciti možda samo Družinu prstena kao što je neko ve? spomenuo jer se bojim da bi ?itava knjiga izazvala kontra efekat. Srednjoškolci bi mogli zamrziti Tolkiena, kao što ja i dan danas mrzim gore spomenute
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

:oops: omaška
:dontknow: nije ni kafka niš bolji
:scratch: kak sam to zamijenila da nisam ni skužila??
doga?a se i najboljima :mrgreen:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Miles wrote: Ja znam da sam zamrzio Tolstoja, Dostojevskog i jo[?] neke upravo zbog kilometarskih knjiga koje je valjalo pro?itati. Mislim da bi trebalo ubaciti moĹžda samo DruĹžinu prstena kao [?]to je neko ve? spomenuo jer se bojim da bi ?itava knjiga izazvala kontra efekat. Srednjo[?]kolci bi mogli zamrziti Tolkiena, kao [?]to ja i dan danas mrzim gore spomenute
Ja volim LT, ali ne mogu uz sav duĹžan respekt ?itati FD, ali to nema nikakve veze se duĹžinom njihovih dijela. Gu[?]ti su gu[?]ti.

Nat
At last, the stars are finally right...
User avatar
TheFlyOnTheWall
Hani
Posts: 52
Joined: 14 Mar 2005, 17:42
Location: Geminianum
Contact:

Unread post by TheFlyOnTheWall »

Miles wrote: Ja znam da sam zamrzio Tolstoja, Dostojevskog i jo[?] neke upravo zbog kilometarskih knjiga koje je valjalo pro?itati. Mislim da bi trebalo ubaciti moĹžda samo DruĹžinu prstena kao [?]to je neko ve? spomenuo jer se bojim da bi ?itava knjiga izazvala kontra efekat. Srednjo[?]kolci bi mogli zamrziti Tolkiena, kao [?]to ja i dan danas mrzim gore spomenute
hm.. ja nikad nisam zamrzio ni autora ni djelo zbog opseznosti...
mogu cak i reci da mi je Zlocin i Kazna jedna od bojlih knjiga koje sam dosad procitao... :dontknow: (ali istina je da okolnosti u kojima se takve (duge) knjige citaju mogu djelima stetiti, prije nego pomoci)
"Volim oblake... oblake, [?]to prolaze... ondje... divne oblake!"
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Da sam ih i ja ?itao iz gušta njihova dužina mi uop?e ne bi smetala. Ali kad dobiješ 15 dana za knjigu od 800-900 stranica i uz to imaš 15-ak ostalih predmeta u školi onda svaka nova stranica predstavlja pravu torturu.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Zoran wrote:
Izitpajn wrote:Bojim se da ste, ako želite popularizirati i fantasy i SF, odabrali krivu zastavu. Znam nekoliko ljudi koji doslovno ne podnose ZF, ali su zato uredno išli ?itati Gospodara prstenova kad je film prošao kroz kina.
Ja znam nekoliko ljudi koji su daltonisti, ali i dalje ne mislim da bi bio dobar potez tiskati posebne kolor stripove za daltoniste.
I, na kraju, što je pjesnik ovime želio re?i?
User avatar
Aranel
Pa'u 10. razine
Posts: 466
Joined: 05 Oct 2003, 15:20
Location: Istočna Anarhija
Contact:

Unread post by Aranel »

da su crno-bijeli stripovi za daltoniste? :shock:
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Izitpajn wrote: I, na kraju, što je pjesnik ovime želio re?i?
Da ?injenica što netko pozna nekoliko nekakvih ljudi ne vrijedi pišljiva boba (u smislu generaliziranja zaklju?aka).
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Bojan »

Zoran wrote:Da ?injenica [?]to netko pozna nekoliko nekakvih ljudi ne vrijedi pi[?]ljiva boba (u smislu generaliziranja zaklju?aka).
Ali ne radi se o nekoliko ljudi. LOTR je gledala masa ljudi, koja sad ne cijeni spekulativnu fikciju ni[?]ta vi[?]e nego [?]to ju je cijenila prije posjeta kinu.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Ma Izitpajnova poanta je (ako sam ja dobro shvatio) bila da neki ljudi koje on zna, a koji vole "Gospodara prstenova", ne podnose ZF pa to onda nije dobar simbol za problematiziranje statusa Fantasyja I znanstvene fantastike zajedno.

Moja poanta je bila da na osnovu svojih poznanika ne može donositi generalne zaklju?ke.
Post Reply