PETICIJA: GOSPODAR PRSTENOVA U NASTAVNOM PROGRAMU

Klubovi, fanzini, konvencije, sajtovi, Bogdaj veći kup ...

Moderator: Dagi

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

a ja govorim o lektiri. naša lektira poti?e samo na bijeg.

sirijusli, mislim da se razmišljanje u djece može potaknuti i druga?ije osim žvakanja cijelog rata i mira natenane :dontknow:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

yngvarr wrote: ...SVAŠTA...
Dakle, još jednom: NIJE poanta u Tolkienu. SLAŽEM se da ima umjetni?ki vrijednijih djela. Slažem se i po pitanju LeGuinn kao vrsne autorice. Što se ti?e SF vs. Fantasy komentara, mislim da takve rasprave ne doprinose pa se ne?u u to upuštati. Mi smo se osnovali kao udruga ljubitelja fantastike, da bi tim jednim nazivom objedinili i sf i fantasy (ili spekulativnu fikciju, jednim imenom). Ali:

- nema smisla pokretati peticiju koju nitko ne?e potpisati. S "Gospodarom" imamo priliku dobiti odre?enu masu koju teško da bi dobili s nekim manje razvikanim djelom.

- po anketama provedenim u Velikoj Britaniji negdje 2000. ili 2001. godine "Gospodar prstenova" je proglašen najzna?ajnijom knjigom 20. stolje?a (objavljeno tada u Novom Listu), što našoj inicijativi daje koliko-toliko OPRAVDANI POVOD

- njegov utjecaj na daljnji razvoj književnosti, filma, likovnog stvaralaštva, glazbe i sl. je OGROMAN i NEUPITAN. Ne možemo tvrditi da pod njegovim utjecajem nije nastao impozantan broj novih djela, ma što god mi osobno o tim djelima mislili. Ne možemo ignorirati ni njegov utjecaj na moderno društvo i kulturu: Tolkien je popularizirao europsku mitologiju, približio je masama, ako pogledamo odrednice danas prisutnih subkultura u njihovoj ikonografiji ?emo prona?i cijeli niz elemenata koji su tamo dospjeli zahvaljuju?i "Gospodaru prstenova". Mislim da je školski sustav dužan obrazovati djecu o pojavama koje ih okružuju, a dobar broj njih vezan je uz Tolkiena.

- "Gospodar prstenova" je kao ime, brand, dovoljno prepoznatljiv da bi bio simbol naše težnje za vrednovanjem fantasti?ne književnosti (ve? sam spomenuo da u to ubrajamo i znanstvenu fantastiku)u društvu, što mnogi drugi naslovi nisu (iako su književno možda i kvalitetniji)
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

evo, da ti dam jedan primjer lektire koji je, po meni, fantasti?no funkcionirao, a nikome nije bio dosadan..

pošto sam išla u jezi?nu gimnaziju s 'poja?anim' engleskim (engleski mi je bio prvi, francuski drugi jezik) mi smo imali svojevrsnu lektiru i na engleskom. samo što nismo morali ?itati cijelog 'Pygmaliona' ili 'Henrika VIII' ili 'Picture of Dorian Gray' nego smo ?itali samo pojedine zna?ajnije dijelove iz tih dijela; imali smo pred sobom kratki sadržaj, u?ili smo i biografije pisaca, a na satu diskutirali o tim djelima, kao i op?im kretanjima u britanskoj i ameri?koj književnosti. na taj na?in sam dobila puno bolji uvid u književnost VB i SAD-a nego da nam je profa rekla sad vi pro?itajte ovaj popis knjiga, a kad završite ja ?u vas pitati koji je lik napravi to i to na toj stranici teksta. usto, sama sam se zainteresirala za pojedine knjige i samostalno ih pro?itala. one koje me nisu zanimale, nisam pro?itala, ali nisam ni zamrzila jer me nitko nije tjerao da ih žva?em.

po meni je pristup kriv. ona djeca koja žele i mogu, pro?itat ?e te knjige ovak i onak. ona koja ne žele, ne?e nego ?e se izvla?iti. i onda je cijeli taj sustav obavezne lektire besmislen. ako se promijeni pristup, kao na primjer na na?in kojeg sam gore opisala, dobilo bi se više prostora i za neke druge knjige koje su iz današnje lektire nepravedno izba?ene. osim toga ti klince trebaš zainteresirat za nešto - trebaš ih zapalit - a ne zatupljivat. radim u školi, znam o ?em govorim. nema ni?eg goreg od deset-dvadeset tupih o?iju koje se bore sa snom tebi preko puta, a ti tupiš nešto što moraš jer ti je to u nastavnom planu ..
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

ire wrote: radim u [?]koli, znam o ?em govorim. nema ni?eg goreg od deset-dvadeset tupih o?iju koje se bore sa snom tebi preko puta, a ti tupi[?] ne[?]to [?]to mora[?] jer ti je to u nastavnom planu ..
Deset-dvadeset? Sretna si.

Uzgred, ne bih se ni upu[?]tao u diskusiju, osim par napomena. Davati ljudima izvadke iz djela na ?itanje - na hrvatskom jeziku - metoda je koja se primjenjuje u niĹžim razredima osnovne [?]kole. Nadalje, utrapiti ljudima kupusaru od cca. 1000 stranica bit ?e sigurnim na?inom da ?itateljima dojadi i Tolkien, i sve vezano uza nj. Osobno drĹžim predmetnu trilogiju jezivo razvu?enom i ne ba[?] preporu?ljivom za ?itanje. S druge strane, forsiranje ne?ega [?]to je imalo utjecaja na subkulturne skupine jest provokacija koja ?e u hrvatskom [?]kolstvu biti odba?ena a limine (tj. "s praga", dakle, bez razmatranja).

DrĹžim kako je ovakva peticija nesmislena i pogre[?]no usmjerena. Mi[?]ljenja sam da bi bilo pametnije predloĹžiti roman Hobit kao lektiru za vi[?]e razrede osnovne [?]kole, ako ve? netko Ĺželi gurati Tolkiena u hrvatske [?]kolske programe.
User avatar
yngvarr
Hani
Posts: 53
Joined: 15 Oct 2003, 09:01
Location: Osijek

Unread post by yngvarr »

Zoran wrote:
yngvarr wrote: ...SVAŠTA...
Dakle, još jednom: ... <odrezano samo da bude kra?e>
Ne pori?em ja sve te ?injenice koje ti iznosiš. Samo, to što želite mislim da se ne postiže se peticijama, ve? radovima i raspravama u stru?nim publikacijama argumentima struke. Ankete nisu argument, niti mjerilo i?ega osim popularnosti. A popularnost nije mjerilo kvalitete.

Ako bi peticija i uspjela to ne bi bio znak uvažavanja fantasya kao umjetni?kog izri?aja, što je kako si naveo osnovni cilj ovoga, ve? isklju?ivo kao uvažavanja Tolkiena kao autora i njegovoga djela. I to vrlo parcijalno, jer ja sumnjam da puno ljudi zna za bilo što osim za LotR. Misliš da isti broj ljudi jednako zdušno ?ita Silmarillion kao i LotR? Da ne pri?amo o kilometarskim poemama o ljubavi izme?u Berena i Lúthien. To su stvari za die hard ljubitelje fantasyja. Daj to u lektiru, pa da vidiš što ?e se ?itati.

?emu anketa za uvo?enje u lektiru ne?ega što je svjetski popularno (posebno nako što su prikazani filmovi), kada ?e to i tako i tako biti pro?itano (EDIT: od onih koje ne?e odbiti debljina knjiga). Ustvari, puno je vjerojatnije, da ?e biti posu?eno u videoteci ili od prijatelja i pogledano, prije nego pro?itano. Posebno ako ?e biti pod muß, pa prema tome na jednak na?in tretirano kao i ostatak lektire. I nemojte misliti da svi vole i rado ?itaju fantasy, a LotR je od mnogih bio komentiran kao dosadan. Pa ti vidi.

I još jedan detalj. Nakon ?itanja lektire obi?no ide analiza i rasprava o djelu (ako nije tako, onda se kompletan predmet književnost zajedno s lektirom može izbaciti iz programa). U slu?aju LotR-a se nema o ?emu raspravljati, osim, na primjer, zašto Tolkien ženske likove tretira kao kulise (a što na kraju s književnosti nema veze).

No dosta od mene. Rekao sam što mislim, pa da ne gnojim više.
Lo, there do I see my father.
Lo, there do I see my mother, and my sisters, and my brothers.
Lo, there do I see the line of my people, back to the beginning!
Lo, they do call to me.
They bid me take my place among them, in the halls of Valhalla!
Where the brave may live
Forever!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

definitivno se slažem da bi hobit imao bolju pro?u, ako ništa barem zbog broja stranica

a što se utjecaja samo na subkulturu ti?e - pitaj bilo koje dijete od 5. razreda nadalje za Harryja Pottera, pa da vidiš koliko je 'subkultura' široka..
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Harry Potter tako?er spada u Tolkienove naslijednike, ali njega ne možemo promatrati u istom kontekstu jer je previše recentan i još se ne vidi njegov utjecaj niti se može razlu?iti je li njegova popularnost prolazni trend ili ?e dosegnuti kultni status poput "Gospodara prstenova"
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ne, znam, samo sam htjela dati primjer..
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

ire wrote:po[?]to sam i[?]la u jezi?nu gimnaziju s 'poja?anim' engleskim (engleski mi je bio prvi, francuski drugi jezik) mi smo imali svojevrsnu lektiru i na engleskom. samo [?]to nismo morali ?itati cijelog 'Pygmaliona' ili 'Henrika VIII' ili 'Picture of Dorian Gray'...
Ĺ to ?itati, ja sam morala napamet bubati cijele monologe iz Kralja Lira, jo[?] uvijek ga mrzim!

Nat
At last, the stars are finally right...
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Bojim se da ste, ako želite popularizirati i fantasy i SF, odabrali krivu zastavu. Znam nekoliko ljudi koji doslovno ne podnose ZF, ali su zato uredno išli ?itati Gospodara prstenova kad je film prošao kroz kina.
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Izitpajn wrote:Bojim se da ste, ako Ĺželite popularizirati i fantasy i SF, odabrali krivu zastavu. Znam nekoliko ljudi koji doslovno ne podnose ZF, ali su zato uredno i[?]li ?itati Gospodara prstenova kad je film pro[?]ao kroz kina.
Meni se ba[?] to ?ini pozitivnim pristupom. Uvest knjigu u lektiru zato [?]to je zanimljiva/vaĹžna/nezaobilazna ili [?]to ve?, a ne zato [?]to je SF.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Izitpajn wrote:Bojim se da ste, ako želite popularizirati i fantasy i SF, odabrali krivu zastavu. Znam nekoliko ljudi koji doslovno ne podnose ZF, ali su zato uredno išli ?itati Gospodara prstenova kad je film prošao kroz kina.
Ja znam nekoliko ljudi koji su daltonisti, ali i dalje ne mislim da bi bio dobar potez tiskati posebne kolor stripove za daltoniste.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
TheFlyOnTheWall
Hani
Posts: 52
Joined: 14 Mar 2005, 17:42
Location: Geminianum
Contact:

Unread post by TheFlyOnTheWall »

"Volim oblake... oblake, [?]to prolaze... ondje... divne oblake!"
Post Reply