"Demonska vrsta"

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

"Demonska vrsta"

Unread post by Izitpajn »

Upravo sam pro?itao "Demonsku vrstu" Jamesa H. Schmitza i mislim da je rije? o jeftinom, komercijalnom i prosje?nom djelu kakva su se masovno štancala tokom "zlatnog doba SF-a" i kojemu ne treba pridavati bogznakakvu umjetni?ku vrijednost.

I da bih volio da mi netko preporu?i još sli?nih stvari za ?itati jer mi se jako svidjelo.
:geek:
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Jesi pro?itao Bojno polje Zemlja od Ron L. Hubbarda? Film nisam gledao jer sam ?uo da je katastrofa, ali knjiga može pro?i ako si bio ozbiljan za preporuku. Mislim da spada u kriterij "zlatnog doba" a izašla je prije rata u našem prijevodu. Izdava? je Mladost ako se ne varam
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Miles wrote: Jesi pro?itao Bojno polje Zemlja od Ron L. Hubbarda?
Nemoj mu to preporu?ivati! Ovdje ju je upljuvao.
Miles wrote: Mislim da spada u kriterij "zlatnog doba" (...)
Ne znam izdava?a u ex-YU, no knjigu je Hubbard napisao dosta kasnije (1982.), kako bi valjda pokazao da je "jo[?] u igri".

Izitpajne, uzmi ranog Heinleina (imam na izvoz!), iako ne o?ekuj trash!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Dagi wrote:
Miles wrote: Jesi pro?itao Bojno polje Zemlja od Ron L. Hubbarda?
Nemoj mu to preporu?ivati! Ovdje ju je upljuvao.
I ne samo tu. Na hr.rec.sf se periodi?ki netko javi i kaže kako je BPZ "super knjiga", "nešto najbolje što je ikad pro?itao" itd. onda uvijek osjetim potrebu podijeliti svoj bol s drugima. I otprilike ono što svaki put spomenem, a ?ega nema u gore linkanom tekstu, je da sam nakon prvog ?itanja sljede?a dva dana lupao glavom u zid traže?i da mi netko vrati moja tri dana života koja sam nepovratno izgubio na nešto tako glupo.

Dakle, da rezimiram, "Demonska vrsta" je loša književnost, ali okej SF. "Bojno polje Zemlja" je sme?e koje vrije?a inteligenciju. U principu, jedino gdje DV krši žanrovska pravila je to što su Panhuan... Panahua... Pahua... alieni natprirodno glupi kao vrsta, a da ih pritom nitko nije zgazio. I, da, prikriveni antropošovinizam je prisutan u svom najboljem izdanju, al dobro sad...
Ne znam izdava?a u ex-YU,
Mislim da je "Mladost".
Izitpajne, uzmi ranog Heinleina (imam na izvoz!), iako ne o?ekuj trash!
Pa, baš bih i mogao kona?no pro?itati tok famoznog Strangera u strange zemlji. Ajde, pokušat ?u se sjetit i poslat ti SMS da te podsjetim...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Pa, Stranger ho?e biti malo klasa za sebe... Mislio sam na Double Star (prvi Heinleinov Hugo), Puppet Masters te razne romane za mladeĹž. Ĺ alji SMS!
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Hej, tražio si...
rijeè o jeftinom, komercijalnom i prosjeènom djelu kakva su se masovno štancala tokom "zlatnog doba SF-a" i kojemu ne treba pridavati bogznakakvu umjetnièku vrijednost.
To sam ti i preporu?io :)
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Vraaaaaaaaaaaaataaaaaaaaaaaaaaaa u ljeeeeeeeeeeetooooooooooo!

tu sam knjigu, btw, nekom posudila al ne znam kome, pa nek se taj javi i/ili vrati doti?nu jer je knjiga bila poklon
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

"Double Star" pro?itao (jel to onaj kad glumac preuzme ulogu politi?ara?), "Puppet Masters" mi se ne da jer sam ve? gledao dva filma, a "Vrata u ljeto sam isto pro?itao ali se ne sje?am niti jedne jedine scene... Jel se tu pojavljuje neka zlo?esta ma?ka koja ne voli da je diraju?
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Unread post by mica milovanovic »

Meni se kao malom svidela Hajnlajnova Svemirska patrola i mnogo mi je draĹži iz te faze, nego iz kasnije kada je pisao ona megalomanska dela (uklju?uju?i i tog famoznog Stranca koga nikad nisam zavr[?]io...). Ali Hajnlajn ba[?] i ne li?i na to [?]to si traĹžio...

Ako ho?e[?] ne[?]to stvarno lo[?]e, totalno Ĺžanrovsko, ali [?]to ipak moĹže da se ?ita, eto ti A. E. van Vogt-a... Pravi Ĺžanrovski trash...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Mmmda... Heinlein moĹžda i nije to... I da, ma?ku si dobro zapamtio, kao i glumca koji se preru[?]ava u politi?ara.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Ma dobro, zapravo nisam tražio trash nego "zlatnodopski SF"... Iako se to iz posta baš i ne vidi :) Bat Strejndžer vil du :)
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Unread post by mica milovanovic »

Nije da ne cepidlacim, ali Strejndzer ti i nije bas zlatnodopski sf - u sta ces se uveriti...
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

Stranger je zanimljiv, iako povremeno zna udaviti. Naime, ja sam ?itao originalnu, produženu verziju... :?
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Povodom Demonske vrste i Schmitza op?enito. Kao prvo, stvari koje je on pisao datiraju iz [?]ezdesetih i ranih sedamdesetih, prema tome da je to zlatno doba, moĹžda, ako je zlatno doba neka nama nepoznata ameri?ka kauguma.

Schmitz je napisao jo[?] jedan roman, Witches of Carres (novela verzija u jednoj Futuri iz Krstine vladavine). Osim toga je pisao pri?e i novele fokusirane oko dva lika, Telzey Amberdon i Trigger Argee. Obje su cure, ima i cross-overa. Telzey je telepat natprosje?nih sposobnosti, dok je Trigger najbrĹža pi[?]toljarka (ovo mislim doslovno, pokvarenjaci) s ove strane Galaksije. To je bilo sabrano u nekoliko zbirki, a u novije je vrijeme, kao neku vrstu kompletiranog Schmitza, izdao Baen Books.

To je te?no pisano, ali me malo smeta [?]to se cure, iako znadu upasti do grla, jedva i oznoje u svakoj avanturi. Da bi negdje pobrale solidnih batina, ili ne[?]to jo[?] gore, ili da bi se negdje desilo ne[?]to [?]to bi ih temeljito streslo, ba[?] i ne. Idu one iz avanture u avanturu i svi su njihovi protivnici ili glupi ro?eni ili su polazili dobre te?ajeve. Tako da sam negdje na pola tre?e zbirke (znam za 4, jedna uklju?uje i DV) prestao ?itati.

Ina?e je Schmitz bio dosta cijenjen i sad ga otkrivaju (barem po predgovorima u zbirkama) kao malo izgubljeno blago. Problem je [?]to su mu najja?a forma bile pri?e i novele, romana ima na prste radnika iz pilane, a radio je u vrijeme kad se interes ve? po?eo [?]iftati prema romanima. Mislim da je negdje sedamdesetih i umro. Ne me hvatat za rije? [?]to se ti?e to?nog perioda, prosim!
A. Ziljak
Post Reply