SFerine zbirke

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

SFerine zbirke

Unread post by mica milovanovic »

Bolje da se sam javim nego da me posle jurite:

http://www.paramecijum.com/mm/SferaX.htm

Salu na stranu, na ovoj adresi mozete naci prikaz Sferinih zbirki prica koji sam napavio pre godinu dana (pre izlaska prethodne zbirke). Ideja je bila da se citaocima Znaka sagite prezentiraju, po nama, najbolje hrvatske price i popuni praznina koja je nastala u prethodnih desetak godina. Posto je Znak sagite kasnio (kao i uvek), pre konacnog objavljivanja ovog teksta (koji ce ukljuciti i prethodnu i zbirku sa ovogodisnjeg Sferakona) hteli smo da proverimo podatke, da nam ukazete na greske itd. Svaka primedba i sugestija je dobrodosla...

Pozdrav
ban

Unread post by ban »

Mali oftopik: ako imas utjecaja na webmastera, spomeni mu da je nova adresa Via Galacticae http://viagalactica.com/ a kluba GAIA http://gaia.hr/ . Stari sajt sf.hr/via vise ne radi.
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Unread post by mica milovanovic »

Imam. Bice korigovano... nadam se...
ban

Unread post by ban »

mica milovanovic wrote:Imam. Bice korigovano... nadam se...
Hvala. Inace, vecina materijala o GAIA-i je i dalje zapravo na stranicama Via Galacticae, ali na ovoj novoj adresi.
Neg, inace nemoj traziti da te korigiraju autori djela kojeg recenziras. Zna lose zavrsit ;)
Guest

Unread post by Guest »

Mislis :!:
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

OK, par faktografskih ispravaka:

1. FUTURA je pokrenuta u jesen 1992, ne po?etkom te godine.

2. Doma?e pri?e u FUTURI su krenule od broja 6 ili 7, sad se ne sje?am to?no, [?]to je prili?no brzo. Mislim da je stala na broju 124. U ovoj godini jo[?] nije iza[?]ao ni jedan broj i ne znamo [?]to se zapravo doga?a.

3. ZAGREB 2004 nije bila sferakonska zbirka. Ona je pokrenuta kao komercijalni poduhvat. Kad se vidjelo da to ba[?] i ne ide, slaba distribucija, ne ba[?] naro?ita prodaja, problemi s naplatom onog [?]to jeste prodano, pre[?]lo se na sferakonske zbirke, zna?i tek od 1996. godine. Ideja za konvencijsku zbirku je pokupljena s Worldcona 1995. u Glasgowu, gdje su Ĺ koti izdali zbirku (mislim da se zvala Shipbuilding). To se pokazalo najboljim i najbezbolnijim na?inom (nema zezanja s prodajnim lancima, etc.) da se hrvatske pri?e uvale u ruke potencijalnoj publici, a da se ra?unovodstveno ne ode debelo u crveno. Kasnije se ne[?]to i distribuiralo u suradnji sa suizdava?em Nova stvarnost, prvenstveno u biblioteke.

MoĹžda se jo[?] sjetim nekih dopuna, ovo je za sada sve. Pozdrav!
A. Ziljak
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Aleksandar Žiljak wrote:ZAGREB 2004 nije bila sferakonska zbirka.
Doduše, možda se sve zajedno može utrpati pod "Antologije hrvatskog SF-a" ili "Godišnja zbirka hrvatskog SF-a"...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Simpati?no je [?]to su sferakonske zbirke (uklju?uju?i i Zagreb 2004) nazvane antologijama, no mi[?]ljenja sam da one to nisu. Naime, radi se o pri?ama specifi?no pisanima za same zbirke, dok bih antologijama nazvao zbirke odabranih - ranije objavljenih - radova.
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Unread post by mica milovanovic »

Hvala na pojasnjenjima.

Zagreb 2004, iako zvanicno nije SFerina zbirka, po duhu i svemu ostalom pripada tim zbirkama, pa je ne bih izostavljao iz prikaza... Napomenom cu to resiti...
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Istina. Onda bolje "godišnja zbirka..." ili ?ak "almanah". Ili "Almanath" :)
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Unread post by mica milovanovic »

antologija - zbirka

Pravo da ti kazem, i ja sam nekako sklon da se slozim sa tvojom definicijom da je antologija kolekcija odabranih - ranije objavljenih - radova, a da su u ovom slucaju u pitanju zbirke prica. To mi zdrav razum kaze.

Medjutim, ovde su me neki koji imaju knjizevno obrazovanje ubedjivali da nije pravilno kolekciju prica razlicitih autora zvati "zbirkom" vec "antologijom". Navodno, termin "zbirka" je rezervisan za kolekciju prica jednog autora. Nikada to nisam uspeo da proverim...
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Hmmm... "Zbornik"? :x
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

mica milovanovic wrote:antologija - zbirka

(...)

Medjutim, ovde su me neki koji imaju knjizevno obrazovanje ubedjivali da nije pravilno kolekciju prica razlicitih autora zvati "zbirkom" vec "antologijom". Navodno, termin "zbirka" je rezervisan za kolekciju prica jednog autora. Nikada to nisam uspeo da proverim...
Hmmm... Mogu?e. S obzirom na moje dosta slabo obrazovanje na podru?ju teorije knjiĹževnosti, ne mogu biti siguran.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Doduše, možda je rije? o razlici definiranja na hrvatskom i na srpskom... Otprilike kao razlika u pojmovima za "karakternu osobinu" i "ženski spolni organ"... Mislim, znate o ?emu govorim?
Post Reply