FreeCiv - Civilizacija za narodne mase

Igre na forumu.

Moderator: Xaotix

Post Reply
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

FreeCiv - Civilizacija za narodne mase

Unread post by Izitpajn »

Nije mi jasno kako ovo nisam stavio ovdje.

Dakle, za one koji ne znaju, postoji massive multiplayer verzija Civilizacije koju su OpenSource entuzijasti napisali i iskompajlirali ispočetka te je održavaju, poboljšavaju i igra je dosad već dobila svoj život. Imaju servere, portale, forume, Wikipediju...

Uz standardni multiplayer (za koji se mnogi žale da se pretvorio u real-time strategy, dakle, pobjednik je onaj koji najbržeklika), nastale su i dvije varijante za ljude sa životom (dakle, obitel, djeca, posao) čija je specifičnost: jedan potez na dan. Dakle, unutar 23 sata se priključite na server bilo kad, odigrate svoje, hvala, vidimo se sutra. (Dvije varijante su LongTurn i GreatTurn, razlike su više društvene nego mehaničke, nisam baš shvatio, ali čini mi se da je GreatTurn više newbie friendly).

Sljedeća partija GreatTurna počinje 28. veljače (bilo je najavljeno za 14. ožujka, ali pomaknuše). Trenutno je prijavljeno 39 igrača.

Više informacija ovdje: http://civland.org/greatturn

Bitna napomena: kako bi se istrijebili oni koji navrate, vide, kliknu i onda zaborave, registraciju je potrebno potvrditi najmanje tri dana nakon što ste se registrirali.

I, da, naravno, treba imati igru koju možete skinuti s glavne stranice:
http://freeciv.wikia.com/wiki/Main_Page

Ima i nešto modificiranih pravila vezanih za ovu varijantu. Mislim da je movement jedinica nešto povećan (da stvari ne bi išle presporo), ali još važnije:
- možete biti priključeni na server maksimalno 4 sata dnevno
- razmak između dva micanja jedinica mora biti veći od deset sati (dakle, ako krug završava u 18h, ne možete se priključiti u 17h, odraditi micanje, pričekati novi krug i onda odmah micati u 18:01; ako ste micali jedinice u 17:00, sljedeći put ih možete ponovo micati tek u 03:00)

Postoje još neke izmjene, ali za to treba pročitati Readme i nisu bitne za samo funkcioniranje igre.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: FreeCiv - Civilizacija za narodne mase

Unread post by Brumiko »

A da mi radije opet mrknemo jedan SMAC? :kava:

Sada ga se može i kupiti na GOG.com, trenutno za pišljivih dolar i pol, inače za bijednih 6! Ipak je to jedini Civ gdje nema borbi između legije i tenkovske brigade ili galije i USS Enterprisea, pa još da legija odnosno galija pobijede! :zubo: I jedini nesumnjivo SF-ovski Civ...

Instalacija je Next->Next->Finish, a igra bezgrešno radi i pod Wineom, ako ima nekoga tko ne troši Windoze.
(Postojala je Linux/Mac verzija, ali ne radi na suvremenim distrama/OSX-u.)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: FreeCiv - Civilizacija za narodne mase

Unread post by Izitpajn »

Iskreno, tu me najviše ubijalo čekanje na sljedeći potez. Ovaj FreeCiv to riješava.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: FreeCiv - Civilizacija za narodne mase

Unread post by Brumiko »

Izitpajn wrote:Iskreno, tu me najviše ubijalo čekanje na sljedeći potez. Ovaj FreeCiv to riješava.
Ajde, ajde... pa bar smo imali vremena za ufuravanje u karaktere i pisanje zabavnih čitaba. ;)
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: FreeCiv - Civilizacija za narodne mase

Unread post by jbt »

Ja sam kupio SMAC cim je izasao na GOGu. Doslovno, dan nakon sto je izasao sam ga kupio.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: FreeCiv - Civilizacija za narodne mase

Unread post by Izitpajn »

Ako će netko igrati ovo što počinje za deset dana svakako proučiti ruleset.
Post Reply