Mozgalica koju u vrtiću razvale odmah, ali nakon srednje ...

Igre na forumu.

Moderator: Xaotix

Post Reply
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Mozgalica koju u vrtiću razvale odmah, ali nakon srednje ...

Unread post by Xaotix »

Dakle, ovo klinci iz vrtića i prvog osnovne navodno riješe od šuba. Programerima treba par sati, a ostalim odraslima... pa , nekima i par dana. :zubo:
Koji broj dolazi umjesto ??? ?
8809 = 6 . . . . . 5555 = 0
7111 = 0 . . . . . 8193 = 3
1272 = 0 . . . . . 8096 = 5
6666 = 4 . . . . . 1012 = 1
1111 = 0 . . . . . 7777 = 0
3213 = 0 . . . . . 9999 = 4
7662 = 2 . . . . . 7756 = 1
9313 = 1 . . . . . 6855 = 3
0000 = 4 . . . . . 9881 = 5
2222 = 0 . . . . . 5531 = 0
3333 = 0 . . . . . 2581 = ???
Točkice ignorirajte, ko da ih nema.
Odgovor za tjedan dana. Ako uz odgovor stavljate i objašnjenje, zacrnite ga ko spoiler...
Randomness is strong with this one!
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Mozgalica koju u vrtiću razvale odmah, ali nakon srednje

Unread post by Milena »

2.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Mozgalica koju u vrtiću razvale odmah, ali nakon srednje

Unread post by Brumiko »

Dva.

I čisto sumnjam da to itko riješi bez da zna u čemu je (tutlava) fora.

Naime, predškolci imaju debelih problema s doživljajem brojeva i njihovom notacijom. Sjeti se s koliko prstiju na ruci si ti nacrtao čovjeka u razgovoru s pedagogom prije polaska u školu! ;) Kao i velika većina djece te dobi, najvjerojatnije s nedefiniranom i različitom količinom prstiju, a ne s pet. Dakle, ne, klinci uglavnom ne bi znali pobrojati zaprte prostore u navedenom zadatku.
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Mozgalica koju u vrtiću razvale odmah, ali nakon srednje

Unread post by Sandman »

HAHAHAHA

Evo, ja ne bi skužio o čemu se radi da Brumiko nije napisao. Možda bi mi palo na pamet nakon nekog vremena, ali o tom potom.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Mozgalica koju u vrtiću razvale odmah, ali nakon srednje

Unread post by Milena »

Brumiko wrote:Dva.

I čisto sumnjam da to itko riješi bez da zna u čemu je (tutlava) fora.

Naime, predškolci imaju debelih problema s doživljajem brojeva i njihovom notacijom. Sjeti se s koliko prstiju na ruci si ti nacrtao čovjeka u razgovoru s pedagogom prije polaska u školu! ;) Kao i velika većina djece te dobi, najvjerojatnije s nedefiniranom i različitom količinom prstiju, a ne s pet. Dakle, ne, klinci uglavnom ne bi znali pobrojati zaprte prostore u navedenom zadatku.
Za predškolce ne znam. Ja sam pitala prvoškolku, i odatle mi rješenje.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Djulo
Ewok
Posts: 22
Joined: 30 Oct 2009, 15:53
Location: Zagreb

Re: Mozgalica koju u vrtiću razvale odmah, ali nakon srednje

Unread post by Djulo »

Brumiko wrote:Dva.

I čisto sumnjam da to itko riješi bez da zna u čemu je (tutlava) fora.

Naime, predškolci imaju debelih problema s doživljajem brojeva i njihovom notacijom. Sjeti se s koliko prstiju na ruci si ti nacrtao čovjeka u razgovoru s pedagogom prije polaska u školu! ;) Kao i velika većina djece te dobi, najvjerojatnije s nedefiniranom i različitom količinom prstiju, a ne s pet. Dakle, ne, klinci uglavnom ne bi znali pobrojati zaprte prostore u navedenom zadatku.
RIješio u 10ak minuta. Inače, ako se sjećaš, dio ekipe koji imaju klince je isto brzo došao do rješenja, tako da možda ima nešto u tome. Stekao sam dojam da je greška što svi previše racionaliziraju.
Pozdrav,
Djulo
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Mozgalica koju u vrtiću razvale odmah, ali nakon srednje

Unread post by niniane »

Brumiko wrote:Sjeti se s koliko prstiju na ruci si ti nacrtao čovjeka u razgovoru s pedagogom prije polaska u školu! ;) Kao i velika većina djece te dobi, najvjerojatnije s nedefiniranom i različitom količinom prstiju, a ne s pet.
Ne bi vjerovao, ali 90% klinaca na upisu u 1.razred nacrta pet prstiju. To se, štoviše, od njih u toj dobi i očekuje - pet prstiju ne znaju nacrtati uglavnom oni koji nisu sasvim spremni za polazak u školu. :kava:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Mozgalica koju u vrtiću razvale odmah, ali nakon srednje

Unread post by Xaotix »

To ti je kao ono...

Završi niz:
P U S Č _ _ _

J D T Č P _ _ _ _ _

Znam ljude koji su 5 sati razbijali glavu s ovim, i onda počeli galamit da je fora tutlava. Ali u tome i JEST poanta. Imaš probelm s kojim se dosad nisi susreo, izvoli naći uzorak i metodu riješavanja. Slažem se s definicijom da je inteligencija sposobnost brzog i učinkovitog snalaženja u novim i nepoznatim situacijama.
Baš kao i ovaj set brojeva.
Problem većine ljudi je (priznajem i moj) što su nas navukli na određeni način razmišljanja i što se jako teško prebaciti na razmišpljanje izvan standardnih tokova, taj famozni out-of-the-box.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Mozgalica koju u vrtiću razvale odmah, ali nakon srednje

Unread post by Brumiko »

niniane wrote:
Brumiko wrote:Sjeti se s koliko prstiju na ruci si ti nacrtao čovjeka u razgovoru s pedagogom prije polaska u školu! ;) Kao i velika većina djece te dobi, najvjerojatnije s nedefiniranom i različitom količinom prstiju, a ne s pet.
Ne bi vjerovao, ali 90% klinaca na upisu u 1.razred nacrta pet prstiju. To se, štoviše, od njih u toj dobi i očekuje - pet prstiju ne znaju nacrtati uglavnom oni koji nisu sasvim spremni za polazak u školu. :kava:
Ja sam prilično ziher da nisam nacrtal 5 prstiju, :zubo: ali su me svejedno pustili s ostalima v prvi razred.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Mozgalica koju u vrtiću razvale odmah, ali nakon srednje

Unread post by Brumiko »

Xaotix wrote:To ti je kao ono...

Završi niz:
P U S Č _ _ _

J D T Č P _ _ _ _ _

Znam ljude koji su 5 sati razbijali glavu s ovim, i onda počeli galamit da je fora tutlava. Ali u tome i JEST poanta. Imaš probelm s kojim se dosad nisi susreo, izvoli naći uzorak i metodu riješavanja. Slažem se s definicijom da je inteligencija sposobnost brzog i učinkovitog snalaženja u novim i nepoznatim situacijama.
Baš kao i ovaj set brojeva.
Problem većine ljudi je (priznajem i moj) što su nas navukli na određeni način razmišljanja i što se jako teško prebaciti na razmišpljanje izvan standardnih tokova, taj famozni out-of-the-box.
P U S Č P S N i J D T Č P Š S O D D ?

Inače, prvi put čujem za foru i trebalo mi je oko dvije minute najviše, aaaliii...
...aaaliii, samo zbog asocijacije na džepnokalendarske oznake dana. Opet, nekak mi je upitno da bi prosječan predškolac to znao riješiti. Da, poneki bi, ali većina - sumnjam...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Mozgalica koju u vrtiću razvale odmah, ali nakon srednje

Unread post by Xaotix »

Isprobano, klincima je to išlo relativno lako. Odrasli su uglavnom počinjali s traženjem ključa šifre koju treba razbit.
Brumiko wrote:Ja sam prilično ziher da nisam nacrtal 5 prstiju
Ti si u onih 10 posto koji su ili nadahnuti kreativci ili imaju teški poremećaj vida :lol: I da, budući crtači Simpsona i sličnih likova koji imaju samo 4 prsta.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Djulo
Ewok
Posts: 22
Joined: 30 Oct 2009, 15:53
Location: Zagreb

Re: Mozgalica koju u vrtiću razvale odmah, ali nakon srednje

Unread post by Djulo »

Xaotix wrote:Isprobano, klincima je to išlo relativno lako. Odrasli su uglavnom počinjali s traženjem ključa šifre koju treba razbit.
Brumiko wrote:Ja sam prilično ziher da nisam nacrtal 5 prstiju
Ti si u onih 10 posto koji su ili nadahnuti kreativci ili imaju teški poremećaj vida :lol: I da, budući crtači Simpsona i sličnih likova koji imaju samo 4 prsta.
Kao što rekoh, odrasli previše razmišljaju. Par puta sam kod takvih mozgalica skužio da pokušavam naći rješenje na čudne načine (počevši od računanja nastavka nizova u bazama različitim od 10, i sl...), da bi na kraju rješenje bilo prilično trivijalno.
A što se prstiju tiče, mislim da je u većini crtića običaj crtati 4 prsta, navodno je jednostavnije, pa se klinci ravnaju po tome (možda)... Iako, ako niniane kaže da to nije točno, sklon sam joj povjerovati.
Pozdrav,
Djulo
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Mozgalica koju u vrtiću razvale odmah, ali nakon srednje

Unread post by niniane »

Pustimo mi klince i ako ne nacrtaju 5 prstiju... ali ih onda prvo vrijeme malo pratimo :lol: :vrag:

Češće crtaju crtice umjesto prstiju, ali ih i onda nacrtaju pet, najčešće.

Hm, meni je sad za ovu foru trebalo ful malo, ali činjenica je da sam prvo krenula razmišljati na uobičajeni način, "koliko je slova između ova dva" i sl. Odrasloj se osobi teže odmaknuti od ustaljenog načina razmišljanja nego djetetu.
... characters, personalities, stories and larps...
Post Reply