Molim preporuku za igru na ploči

Igre na forumu.

Moderator: Xaotix

proteus77
Pa'u 10. razine
Posts: 333
Joined: 27 Aug 2005, 11:27
Location: Slavonski Brod

Molim preporuku za igru na ploči

Unread post by proteus77 »

Khm, već treći post večeras, ali kad mi je već na pameti, da pitam :scratch:

Ovako, mi bismo u našem sf-klubu odigrali nešto, neku igru pa one koji su više u tome (jer meni se igre tog tipa svode na Čovječe i Monopoly...), molim za preporuku, par uvjeta da skratim muke preporučiteljima:

1. igra na ploči, da mogu igrati 2-4 osobe

2. da ne mora se mozgati puno nego da se sjedne i igra, i da se može nekako lagano zapisat situacija kad se treba prekinuti pa nastavi sljedećom prilikom

3. da nije skupa i da je lako nabavljiva pa da se može na nekom konu naći na ekipu koja bi znala o čem se radi pa da se pridružimo u igri, ili oni nama

4. bitno da je vezana uz sf/fantasy, dakle da NIJE čovječe, monopoly, itsl.


Hvala unaprijed na preporukama :kava:

P.S. Smije se valjda otvoriti više postova iste večeri , neće se shvatiti kao floodanje :angel:
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Molim preporuku za igru na ploči

Unread post by Nazir »

Nije direkt preporuka, ali mislim da ces na ovoj stranici moci naci ponesto... http://igranje.org/naslovnica

Ovako ti jos ne znam reci jer nemam toliko iskustva, ali ima ih par gamera ovdje koji bi vec znali vise...
User avatar
z_zadar
Ewok
Posts: 15
Joined: 10 May 2011, 13:27
Location: zadar
Contact:

Re: Molim preporuku za igru na ploči

Unread post by z_zadar »

proteus77 wrote: Ovako, mi bismo u našem sf-klubu odigrali nešto, neku igru pa one koji su više u tome (jer meni se igre tog tipa svode na Čovječe i Monopoly...), molim za preporuku, par uvjeta da skratim muke preporučiteljima:
Svijet igara na ploči je vrlo bogat i raznolik, i teško je znati što će se kome svidjeti, no evo nekih oipćih mjesta, koje dosta dobro prolaze u mnogim ekipama:
proteus77 wrote:1. igra na ploči, da mogu igrati 2-4 osobe

2. da ne mora se mozgati puno nego da se sjedne i igra, i da se može nekako lagano zapisat situacija kad se treba prekinuti pa nastavi sljedećom prilikom

3. da nije skupa i da je lako nabavljiva pa da se može na nekom konu naći na ekipu koja bi znala o čem se radi pa da se pridružimo u igri, ili oni nama

4. bitno da je vezana uz sf/fantasy, dakle da NIJE čovječe, monopoly, itsl.
Svi zahtjevi su ok, osim 2.
Problem s tim "da se ne mora mozgati" je taj što kad izbaciš mozak dobiješ --> čovječe i monopoly!

Prave igre zahtjevaju da sjedneš za pravila, pa ih sat i pol ih proučavaš i još dodatno surfaš za razjasniti neke stvari, pa onda najmanje pola sata do sat na prvoj večeri kad se igra prvi put stavi na stola, da svi pohvataju pravila - i onda tek počinje prava zabava. I vrijedi uloženog truda. Vrlo.
Najveća greška koju newbiji naprave je da nabave neku igru, skupe se i onda prvi put stave igru na stol i kažu: idemo igrat.

Anyway, apeliram na vašu sretnu gamersku budućnost da prilagodite ovo "ne mora se mozgati", jer jednom kad igra i počne, mozganje je njen najbolji dio. Izbacite li igre s mozganjem ode i puno zabave i vrlo brzo stvari počnu sličiti na Čovječe.


Također, što se tiče zapisivanja pozicije. Well, trend u današnjim igrama je da su one cjelovečenje (kao filmovi), a to znači da traju 2-4 sata po večeri. Naravno, ima i ekstrema u oba smjera, no načelno igre se uvijek mogu odigrati odjednom. Možda su iznimka ratne strategija (wargames, također postoje i u sf&f tematici), koje znaju potegnuti i 6+, ali nisam baš ljubitelj, pa ni ne znam tu scenu, a kako sami niste još ništa igrali, možda i nije uputno da odmah na takve krećete.



A evo par naslova, meni vrhunskih:
- Cosmic Encounter - 3-5 igrača, 2 sata, vrlo vrlo zabavna
- A Game of Thrones - 4-5 igrača (sa 4 nije baš savršeno izbalansirano), 4 sata, ratna, ali prvenstveno diplomatska strategija. Jako dobra, vrlo u duhu knjiga
- Talisman - 2-6 igrača, 2 sata, zabavna avantura, manje mozganja od gornje dvije
- Lord of the Rings - 2-5 igrača, 2 sata, malo starija, odlična koperativna zabava u poznatom svijetu
- Nexus Ops - 2-4 igrača, sat i pol, jednostavna ratna strategija, vrlo dobra za svoju kratkoću. Možda čak i spada u onu "bez puno mozganja", makar zbog toga nije lošija.

Na dobrom su glasu i (al nisam igrao, pa samo prenosim):
- Small world
- PANDOOK! (domaća!!!)
- Battlestar Galactica - kooperativna, po seriji

Nijedna nije posebno jeftina, 300-400 kn, no može se naći puno jeftinije po forumima ili na netu. (npr: igranje.org forum)
Inače, taman se otvorio novi dućan u zg-u gdje bi se trebale moći naći neke od spomenutih: Carta Magica u Frankopanskoj 22.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Molim preporuku za igru na ploči

Unread post by Izitpajn »

Definitivno Robo-Rally. Traje sat do dva, zabavna, pravila se shvate u pet minuta, a onda kreće krkljanac kad krene primjena pravila :lol: Jedna od igara s najboljim omjerom vremena za proučavanje_pravila/zabava. Samo što je problem što ne znam moće li se igdje kupiti, naš primjerak je bio jedan od posljednjih prije par godina, a ne znam jesu li u LoMu naručili novu pošiljku.

Što se tiče ostalih igara, ima briljantnih, ali sad kad malo razmislim, vidim da nijedna nije baš SF. Recimo, meni su jako dobre Power Grid (3-4 sata, postavljanje energetske mreže na karti Njemačke), Puerto Rico (3-4 sata, kolonizacija u Karibima), Endeavour (1-2 sata, kolonizacija općenito), Railroad Tycoon (4-6 sati, jasno, ne?), Ticket to Ride (1-2 sata, slaganje željeznikih mreža)... Iz opisa se vidi da fakat nisu SF.

A što se tiče "mozganja", u potpunosti se slažem sa Ž'om. Ako ti se ne mozga, igraj Čovječe ne ljuti se.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Molim preporuku za igru na ploči

Unread post by Milena »

Pa, nije baš SF, ali jest fantasy, a k tome je i domaći proizvod -- Maldoria. Jako se brzo shvate pravila, može se mozgati više ali i manje, prema ukusu, i može se igrati puno puta jer je svaki put drugačija. I što se meni osobno najviše sviđa, nije natjecateljska već surađivačka. Imaš više na njihovom webu.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Molim preporuku za igru na ploči

Unread post by Xaotix »

Podržavam Roborally. Imali su ga u Land of Magicu, ali kako im je ducan sad pred promjenom vlasnika, ne znam da li isporučuju, a ni webshop im ne radi (zasad, uskoro bi trebao proraditi)
Pretpostavljam da ono "bez puno mozganja" znači nešto sa light setom pravila, da se noviji gameri ne prestraše (a i ko ce listat pravila po ovoj pripeci?)

U tom slučaju ti od dosad preporučenog izdvajam Nexus Ops, Small World i Battlestar Galacticu (ima dosta teksta po karticama i naoko komplicirana, ali pravila su jednostavna - brzo se uči i zabavno.)

Ako bi htio SF, probaj i Race for the Galaxy. Brza igra, do sat vremena.
Besplatnu kompjutorsku verziju možeš skinuti ovdje, pa provjeri prije kupnje.

Još par naslova s light pravilima:
- Munchkin (bezbroj tematskih iunačica, zna se produžiti u vječnost)
- Citadels (Postoji i hrvatska verzija - Gradovi i Spletke)
- Carcasone (proucis pravila u 5 minuta i igraš .Doslovno.)

Od domaćih igara imaš i Uskoke. Mojoj grupi su se uglavnom svidjeli, alinajbolji su u 5 ili 6 ljudi.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Molim preporuku za igru na ploči

Unread post by Brumiko »

Milena wrote:Pa, nije baš SF, ali jest fantasy, a k tome je i domaći proizvod -- Maldoria.
Pridružujem se preporuci! Maldoria je okay, ima ju za kupiti u Algoritmu.

Osim Maldorije, ovo bi moglo biti zanimljivo - Chesswar. Za sada sam isprobaval isključivo sam protiv sebe i čini mi se da je u redu.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Molim preporuku za igru na ploči

Unread post by Nazir »

Xaotix wrote:Od domaćih igara imaš i Uskoke. Mojoj grupi su se uglavnom svidjeli, alinajbolji su u 5 ili 6 ljudi.
Ovo i ja preporučam, najzabavniji u vecoj grupi ljudi. Stranica o Uskocima.

z_zadar wrote: - Battlestar Galactica - kooperativna, po seriji
Ako je ova kooperativna, koju ste vi verziju igrali? :lol: :lol: (ja je znam igrati tu i tamo pa mi je zato smijesno) :zubo:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Molim preporuku za igru na ploči

Unread post by Izitpajn »

Pa gle, zamišljena je kao kooperativna. Da je igraju razumna bića poput Sajlonaca, to bi i bila. To što su homosapiensi izdajnička krvožedna gamad je druga priča :lol:
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Molim preporuku za igru na ploči

Unread post by Xaotix »

Gle (drugi): Svikooperiraju ne bi li utrpali tostere u brig ili ispucali kroz airlock. Ako ispadne kolonijalac.. ko radi taj i griješi.
A i Cylonci kooperiraju ne bi li priuštili ljudima ispunjenije putovanje, da ne umru od dosade. Na kraju, It's all about the jouney! :cylon:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Molim preporuku za igru na ploči

Unread post by Nazir »

Ok, neka razina kooperacije postoji, ali ona bas i nije aktivna u ranijoj fazi kad stvarno zelis izgradit hebeni cylon detector :kava: Generalno, malo dajem minus igri do razine 4 igraca - kad se ekipa izvjezba jedan sajlonac stvarno moze pobijedit na jedvite jade - uglavnom ga humani gaze...
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Molim preporuku za igru na ploči

Unread post by Izitpajn »

Hehe, ti ne znaš za onaj put kad nas je bilo četvoro, ja jedini Sajlonac, a preostala tri igrača završila u brigu, zajedno s admiralom i predsjednicom?

Okej, u sljedećem potezu sam i ja završio u brigu i na kraju su pobijedili, ali znam gdje sam pogriješio :)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Molim preporuku za igru na ploči

Unread post by Xaotix »

Čuo sam to puno puta, ali to je zato jer igrate bez Simpatizera koji je bitan za balans igre u 4 i 6 igrača. Ukratko u 4 igrača imaš 3 ljuda na 1 Cylonca samo ako ljudi loše stoje na pol igre. Inače je 2:2. Iako, u jednom imaš pravo; igra je bolja s 5-6 igrača.

Ako se ovo o Galactici nastavi, otvaram poseban thread za nju :lol:
Randomness is strong with this one!
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Molim preporuku za igru na ploči

Unread post by jbt »

Small World je brilijantna igra, bez problema se igra satima. Ekspanzije su odlicne i ne usporavaju igru novim pravilima.
BS Galactica je poprilicno dobra, medjutim, bez ekspanzija je dosta monotona i cesto zavrsi na isti nacin. Ekspanzije dodaju zivost i dinamiku.
Blood for the Blood God!!

engi
Post Reply