Dungeons&Dragons je kriv za sve!

Mjesto za rasprave o svemu onom što drugdje nije našlo mjesta.

Moderator: Xaotix

User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Dungeons&Dragons je kriv za sve!

Unread post by Xaotix »

Clanak u Vecernjem listu, Srijeda 02.11.2005. 8 i 9, stranica. nisam ga nasao u on-line izdanju


"Ritualno ubojstvo po uzoru na igru"

Pocetkom ove godine, ubijen je studnet iz Labina, Ante Vukeli?. Ubojica mu je sa dva noza i sjekirom nanio 44 rane.
Jedna od optuĹženih, Dragan Jung je priznao ubojstvo, a tereti ga se za slicno ubojstvo Marije Knapi? iz Pule, koja je izbodena 27 puta.
Citat:
"Na mjestu ubojstva pronadjen je neobican crtez, na kojem je, poslije je utvr?eno, bio nacrtan prizor iz u svijetu kontroverzne igre Dungeons and Dragons(Tamnioce i zmajevi), koju je igralo tragicno drustvo iz Labina."

Slijedi standardni opis DnDa sa nekog sajta "Mothers against <fill in the blank>" kao igre neuravnotezenih ritualnih samoubojica.


Ako izuzmemo popizditis koji me uhvatio kad sam procitao clanak i u prvom mahu odlucio pokrenuti sveti rat za obranu roleplayera, shvatio sam da me vise zabrinjava totalna nonsalancija kojom se objavljuju neke teme bez obzira na njihovu istinitost.
Jasno mi je da nasi bajni "istrazivacki novinari" ne provjeravaju izvore, niti ih ne usporedjuju sa mogucim alternativnim izvorima, niti ih za to bilo tko pita.Ljudi koji pisu o necemu, nemaju blage veze o temi svojih clanaka, iako su svjesni da njihove [?]krabotine u trenutku objavljivanja postaju u kamenu zapisana istina (necu sad povuci referencu na Sabor i donosenje zakona :)).
Dosta mi je sjetiti se slucaja "Bonsai macaka" koji je u Vecernjem i jutarnjem objavljen mjesec dana NAKON sto je prica svuda potvrdjena kao patka. Ili mozda famozne vijesti da oralni sex smanjuje mogucnost obolijevanja od raka.
Zar nitko od njih nije cuo za Google???

Ostaje pitanje prikaza DnDa kao igre. Ako nekog od nas zbog Monster manuala pod rukom (slika uz clanak) pocnu zaustavljati policajci, psihijatri ili svecenici, kako cemo ih uvjeriti da nismo Novi Darkeri?

Samo mi treba da me OPET zabrinuto zove pol familije jer su culo da je nekog tko je imao susjeda koji igra DnD opsjeo duh Vinka Pintari?a.
Randomness is strong with this one!
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Pa, role-playing se ina?e - koliko znam - koristi u preventivne i terapijske svrhe kod raznih poreme?aja u pona[?]anju mladeĹži. Dakle, upravo suprotno nego [?]to su tzv. novinari dali zaklju?iti.

Tako se ljudi postavljaju prema svemu [?]to im je nepoznato: da je na?en primjerak "Alan Forda", nikome ni[?]ta. Ne kaĹžem da ?itanje istoga ne nadahnunje na sva[?]ta!

U ostalom, [?]to fali Vinku Pintari?u?
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Da, koristi se...

Po nekim istrazivanjima, udio samoubojica i depresivaca je u role-playing populaciji 10 puta manji od prosjeka.

Ali to znas ti, i to znam ja.

Prosjecan hrvat covjek i katolik, nije nikad cuo za role-playing, a kamoli za DnD. No kad ti "ozbiljne novine" ili TV objave clanak o tome, isti taj lik to shvaca kao apsolutnu istinu.
Sjeti se samo koliko ljudi popusi prvotravanjsku salu iz istih tih novina.. I to kad OCEKUJU da ce ih netko nasanjkati...
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Uuuuuustaniiii Viiiinkoooo, Hrvatska te zove zove
Uuuuuustaniiii Viiiinkoooo Piiiintaari?uuuuu!!!!
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Ista stvar kao kad su onog snajperistu iz washingtona povezivali sa counter strikeom, ili onu djecu što su pobili pola škole u americi sa doomom itd. Najlakše je okriviti igre a ne društvo, roditelje itd
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Koji li igrice igrala ona Ĺžena koja je lupila o stol glavom bebe stare 24 dana? Iako ?isto se sumnjam da je doti?na ikad ?ula o role-playingu. :?
At last, the stars are finally right...
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Unread post by Zeljko »

igra se zvala jeba**** bez kondoma
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Zeljko wrote:igra se zvala jeba**** bez kondoma
I zena pala Saving throw...

Inace, sto se tice clanka, ima tamo jos bisera... Recimo, upotrebljeno oruzje su bila 2 noza i sjekira, po cemu su zakljucili da je to jos jedna veza sa DnDom, jer se ta oruzja i tamo koriste.
Ispada da je DnD popularan u Hrvatskoj... Malo malo neki Stef pikne Jozhu ili ga Bara mazne sjekirom... (Isprika Zagorcima ali kad sam vec spomenuo Vinka.. Bit ce da je i on roleplayao :scratch: )

Inace:
Prije dosta godina je HTV emitirao neku mini seriju snimljenu po istinitom dogadjaju o grupi studosa koji su roleplayali pod LSDom. Na kraju su ubili roditelje jednog clana grupe (lazna provala, "uhvaceni" provlnik ubija i nestaje) kako bi skupili nasljedstvo od 2 miliona dolara. Naravno, svi su se zalijepili na igru.
Dva tjedna sam svakodnevno slusao zabrinuto pitanje:"Zar to nije ona tvoja igra? Pa zasto se time bavis??"
Zbilja, one dve milje zbilja nisu bile nikakav motiv vrijedan spomena.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Sje?am se. Kasnije je netko u SFeri spomenuo "Da su zbilja imali iskustva s AD&Djem, isplanirali bi i izveli akciju tako da ih se ne uhvati."
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Onaj tko je to rekao u pravu je. :iconbiggrin:
At last, the stars are finally right...
Nyarlathotep
Ewok
Posts: 32
Joined: 30 Nov 2005, 11:01
Location: Beograd

Unread post by Nyarlathotep »

Koje gluposti, neverovatno.
RPG igre su cesto optuzivane da su uzrok raznih prsnjavanja labilnih ljudi. Recimo, jedan od mojih omiljenih RPG sistema, svedski rpg KULT, je pocetkom devedesetih bio proganjan od strane medija, pa cak i katolicne crkve u SAD. Drugo izdanje je zato malo cenzurisano, ali je 20% losije od prvog, i kompanija koja ga je objavila je prsla.
Inace, koja glupa prica za D&D, kad je to upravo najbenigniji frp sistem ikada, i da imam decicu prvo bi ih naucio da dodge-uju i pariraju, pa tek onda da ono tata, mama, bla, bla....
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Hmm..

Mislim da se Ameri ne bi trebali racunati.
Prvo, nema toga ili koga oni nisu tuzili.
Drugo, nema igre koju crkva i zabrinute majke (mothers agains <fill in the blank>) nisu proganjali. Citao sam clanke u kojima se izvjestava sa organiziranih spaljivanja SF i Fantasy knjiga, manuala, figurica i sl.
(Ovaj put ne u organizaciji katolicke crkve, nego Baptisticke, ali to je nebitan podatak)

Mene vise zivcira novinarski pristup, zbog kojeg vise nemamo zutu i inu stampu, nego samo puno nijansi zute. :?
Nyarlathotep wrote:...da imam decicu prvo bi ih naucio da dodge-uju i pariraju, pa tek onda da ono tata, mama, bla, bla....
Tebi ce se svidjati ovo: 5 Reasons Your Kids Should Play Dungeons and Dragons
Randomness is strong with this one!
Nyarlathotep
Ewok
Posts: 32
Joined: 30 Nov 2005, 11:01
Location: Beograd

Unread post by Nyarlathotep »

Isto tako je godinama po kretenskim novinama kruzila prica da su Iron Maiden satanisti. :x
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Pa ljudi pjevaju o The number of the beast, Sign of Cross, Killers, Fear of the dark itd.
Zar to nije ?isti znak satanizma? :iconbiggrin:
Isto kao što su Himovci na primjer poznati nekrofili?ari :iconbiggrin:
Post Reply