Razno

Mjesto za rasprave o svemu onom što drugdje nije našlo mjesta.

Moderator: Xaotix

User avatar
Den
Pa'u 10. razine
Posts: 457
Joined: 04 Aug 2003, 22:19
Location: Osijek

Unread post by Den »

gledam ve?eras onaj dokumentarac na TV (kupovanje kao znanost) pa si mislim kako je pojedincima lako biti bolestan - kompulsivni kupac, kad im svi daju kreditne kartice i kupovinu na kredit bez da tri put provjere moĹže li to doti?ni platit (kao [?]to to kod nas rade - tri jamca, hipoteka,...)

ba[?] bi ih volio vidjeti kako bi kupovali bez kartica :grr1:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Den wrote: baš bi ih volio vidjeti kako bi kupovali bez kartica :grr1:
na cekove :D
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

Samo bih želio spomenuti (pošto je ovo topic RAzno) da sam pro?itao Mislavovu kolumnu Glazba i pisanje i da se slažem s njim ( osim u izboru glazbe). :ska:
Život je samo san na putu do smrti
User avatar
ixenio
Hani
Posts: 55
Joined: 06 Aug 2003, 12:43

Unread post by ixenio »

Onoga koga zanima politika,neka pogleda http://www.izbori.tk :ph34r:
User avatar
Den
Pa'u 10. razine
Posts: 457
Joined: 04 Aug 2003, 22:19
Location: Osijek

Unread post by Den »

odgledao sam ju?e najnoviju epizodu Enterprisea pa se ne[?]to mislim o ideji koja je iskori[?]tena u epizodi, alieni oteli izvjestan broj ljudi iz amerike u doba kauboja i odveli ih na neki planet da im budu radna snaga - robovska - pri izgradnji kolonije. ljudi se ubrzo pobunili pokorili aliene, uni[?]tili svu naprednu tehnologiju i narednih tristotinjak godina ostali na nivou kauboja (alieni zamjenjuju indijance :D )

e sad, mene zanima koliko bi ljudi trebalo biti u grupi da bi bila zastupljena sva potrebna znanja za odrĹžanje civilizacije na istom nivou
(spomenuto je da je kolonija imala 6000 ljudi nakon tihpar stotina godina [?]to mi je jako malo) pokazano je da imaju pu[?]ke (win?esterke) i koltove
a ?ini mi se da je za proizvodnju toga potrebno ne[?]to vi[?]e no [?]to seoski kova? ima i zna.

zamislimo situaciju u ovo na[?]e doba, do?e do nekakve globalne katastrofe (kao [?]to je na primjer opisano u danu trifida) u kojoj bi nestalo
ve?eg djela populacije (na primjer 99% ) da li bi preĹživjeli bili u stanju nastaviti pribliĹžno isti nivo civilizacije - proizvodnja kompjutera i sl. ili bi nazadovali na nivo od prije 100 - 150

odnosno da budemo malo optimisti?niji, :rolleyes: koliko bi ljudi - pripadnika raznih profesija trebali za osnivanje kakve vanzemaljske kolonije a da bi se osiguralo da doti?na bude samostalna a da ne zavr[?]i kao srednjevjekovno feudalno selo
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Den wrote: odgledao sam ju?e najnoviju epizodu Enterprisea pa se nešto mislim o ideji koja je iskorištena u epizodi, alieni oteli izvjestan broj ljudi iz amerike u doba kauboja i odveli ih na neki planet da im budu radna snaga - robovska - pri izgradnji kolonije. ljudi se ubrzo pobunili pokorili aliene, uništili svu naprednu tehnologiju i narednih tristotinjak godina ostali na nivou kauboja (alieni zamjenjuju indijance :D )

e sad, mene zanima koliko bi ljudi trebalo biti u grupi da bi bila zastupljena sva potrebna znanja za održanje civilizacije na istom nivou
(spomenuto je da je kolonija imala 6000 ljudi nakon tihpar stotina godina što mi je jako malo) pokazano je da imaju puške (win?esterke) i koltove
a ?ini mi se da je za proizvodnju toga potrebno nešto više no što seoski kova? ima i zna.

zamislimo situaciju u ovo naše doba, do?e do nekakve globalne katastrofe (kao što je na primjer opisano u danu trifida) u kojoj bi nestalo
ve?eg djela populacije (na primjer 99% ) da li bi preživjeli bili u stanju nastaviti približno isti nivo civilizacije - proizvodnja kompjutera i sl. ili bi nazadovali na nivo od prije 100 - 150

odnosno da budemo malo optimisti?niji, :rolleyes: koliko bi ljudi - pripadnika raznih profesija trebali za osnivanje kakve vanzemaljske kolonije a da bi se osiguralo da doti?na bude samostalna a da ne završi kao srednjevjekovno feudalno selo
:o ti bokca!
ja ?u si prvo skinut ovaj post, pa ?u razmišljat par dana o njemu i tek onda ako se usudim re? nešto-- :huh:
Instant Geek. Just Add Coffee.
ban

Unread post by ban »

Den wrote: odnosno da budemo malo optimisti?niji, :rolleyes: koliko bi ljudi - pripadnika raznih profesija trebali za osnivanje kakve vanzemaljske kolonije a da bi se osiguralo da doti?na bude samostalna a da ne zavr[?]i kao srednjevjekovno feudalno selo
A vazno je i koje ce sve tehnologije posjedovati u startu. Mislis, krenu od nule?
User avatar
Den
Pa'u 10. razine
Posts: 457
Joined: 04 Aug 2003, 22:19
Location: Osijek

Unread post by Den »

ban wrote:
A vazno je i koje ce sve tehnologije posjedovati u startu. Mislis, krenu od nule?
po principu robinzona, samo ono [?]to imaju u glavi
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Mislim da bi takvo dru[?]tvo napredovalo, ali u sasvim nepredvidivom smjeru - i sociolo[?]ki i tehnolo[?]ki. :blink:

Nisam gledala ni jednu epizodu Enterprisea, ali bila je epizoda TOS-a s sli?nom temom (ne kauboji ve? mafija[?]i). Bilo je zabavno za gledati, ali mislim da nije realno. Ti "preseljeni" ljudi bi, ako preĹžive, stvorili vlastito dru[?]tvo koje bi zbog promjenjenih okolnost bilo druga?ije (sigurno ne bi ostali "kauboji" niti "mafija[?]i"). A vrlo je mala vjerojatnost da bi sli?ili na bilo koju drugu zajednicu koja postoji u na[?]oj kulturi. :let4:
User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

Slažem se s klarom a ako bi po?eli Robinsonski mislim da bi vrlo malo napravili, koliki stru?njaci ljudi bili neznaju neke osnovne stvari ( na?i ljekove u prirodi, izraditi alate iz ni?ega,....) koje su klju?ne za njihovo preživljavanje, a da ne spominjemo dalje napredak ili ?ak održavanje društva na tom nivou razvoja dulje vrijeme ( što je po meni nemogu?e) :ska:
Život je samo san na putu do smrti
Osla
Puppeteer
Posts: 119
Joined: 08 Aug 2003, 05:08
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Osla »

ajoooj, 'o?u i ja bit svemirski forumaš ko ire
:blink:
---------------<br>Osla was

here!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Osla wrote: ajoooj, 'o?u i ja bit svemirski forumaš ko ire
:blink:
puno posla, truda i znoja da to postaneš.. :ph34r:
ti budi za sada trudbenik mrav forumaš, s vremenom ?eš se o?eli?iti u svemirka :D
Instant Geek. Just Add Coffee.
Osla
Puppeteer
Posts: 119
Joined: 08 Aug 2003, 05:08
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Osla »

e, a ulogir'o sam se prije postanja, fakat jesam.
---------------<br>Osla was

here!
Post Reply