Koji čaj pijete?

Mjesto za rasprave o svemu onom što drugdje nije našlo mjesta.

Moderator: Xaotix

Post Reply
tnicholson
Hani
Posts: 57
Joined: 20 Jun 2014, 13:44
Location: Velez
Contact:

Koji čaj pijete?

Unread post by tnicholson »

Dok čitate ili pišete, gledate filmove, radite ...

Ja sam na preporuku jednog oficira zvjezdane flote odlučio probati Earl Grey. Magnificent tea. U Lidlovim trgovinama se može kupiti i jako je jeftin (7-8 kn, mislim da je 30-ak vrećica čaja), a po meni nije ništa drugačiji od onih skupljih iz Konzuma ili Bille. No i tamo nije pretjerano skup, 12-ak kuna za istu količinu.

A u zadnje vrijeme zeleni čaj ločem :zubo:. Nabavio sam vrećicu zelenoga (inb4 that's street talk for drugs :lol2: ) u čajarni za 25 kn, 100 g (me thinks).

Sada mi ponestaje zelenog čaja, pa bih mogao probati nešto drugo. Iskreno, Earl Grey mi se više sviđa. Ulje bergamonta koje stavljaju u nj je tako blagotvorno da je to milina za osjetila. But anyway, I'm open to new experiences. :happy1:
"Stavio bih i ja ovdje neki citat da sam načitan k'o vi." - tnicholson
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Koji čaj pijete?

Unread post by Izitpajn »

Ovdje je zaobiđeno jedno puno bitnije pitanje: kako točno spravljaš taj čaj i piješ li ga s ikakvim dodacima?

Okej, dva bitnija pitanja.
tnicholson
Hani
Posts: 57
Joined: 20 Jun 2014, 13:44
Location: Velez
Contact:

Re: Koji čaj pijete?

Unread post by tnicholson »

Da, imaš pravo. Kako piješ čaj je jako bitno, jer ovi slove kao čajevi za mršavljenje pa je pogrešno piti ih sa šećerom (a i kvari okus). Inače ne pijem ništa zašećereno, sokove jako rijetko. Doduše, alkohol nije sladak ... Čaj sa viskijem bez čaja! Čaj se baš i ne osjeti :drunken:

Ili si mislio na Picardovo: "Tea. Earl Grey. Hot." Speaking of which: hot singles earl grey tea in your area

Inače, :bilo: zeleni čaj kuham u vode koliko mi treba za šalicu (natočim u šalicu pa izlijem u kuhalo), često stavim malo više jer malo vode ispari. Onda, kuham dvije-tri minute, pri tome ne smije proključati. Najčešće navrnem na najjaču vatru, kuham minutu i ugasim. Potom u vodu ubacim jedan teaspoon listića zelenog čaja. Nakon dvije - tri minute izlijem sadržaj kroz cjedilo. Inače, čaj je gorči ako listovi duže ostanu u vodi i ako je voda toplija. Isto tako listovi viđe kofeina oslobode. Bez šećera. Samo viski sa čajem, bez čaja. Šalim se za viski, naravno :dum:

Al kažem, kada mi nestane zelenog čaja ku- i piti ću ponovno Earl Grey. Ima isti antioksidirajući učinak kao zeleni ali Earl Grey me extra smiruje (meni dođe kao cigareta, pa ga mogu popiti do dvije-tri šalice za redom). On dolazi u vrećicama, pa samo skuham vodu (opet, ne smije doći do vrenja, nego voda samo mora biti jako, jako topla, ne vruća) ubacim vrećicu i pustim ga malo. U biti, prije kušanja možete skužiti da je prava stvar po mirisu bergamont ulja. Ima . E, i Earl Grey je navodno dobar za kolesterol; smanjuje loši i povećava dobri kolesterol. Pijem ga sa kriškom limuna ako imam limuna. You can't spell 'limun' without 'imun' :P

:kava: :kava: :kava: :kava: :kava:
"Stavio bih i ja ovdje neki citat da sam načitan k'o vi." - tnicholson
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Koji čaj pijete?

Unread post by Brumiko »

tnicholson wrote:Dok čitate ili pišete, gledate filmove, radite ...
Iz čajoteke u ZG Siti Dreku ili VŽ-u kod Pointa:
  • zeleni Kralj zmajeva
    zeleni Ruža Orijenta
    črni Keltske svećenice

Od onih iz običnih dućana, English Breakfast, uz njega ti ne treba kava. :kava:

Vjerovao ili ne, ali Earl Grey mi nije niš posebno. Mislim, dobar je, i ne odbijam ga kad je ponuđeni, ali su mi ovi drugi čajevi bolji.

Čajeve pijem samo s medom (mojim).

Ako pod čajem smatramo i ono što nije od biljke čaj, tj. ono kaj bi se ispravnije reklo uvarak, onda čaj od šipka. Moj, vlastoručno ubrani i osušeni pa fino nasjeckani. S medom i rakijom ili rumom. Također čaj od lipe, samo kaj već par godina za redom nisam bral lipu jer uvijek u to vrijeme imam nekog drugog posla.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Koji čaj pijete?

Unread post by Xaotix »

Uvarak! :cheers:
Kolko to dugo nisam čuo... Frend i ja smo imali raspravu oko toga kako bi trebalo nazvati sve napitke od trava koje nisu čaj, a nisu ni juha (još je toliko rasprave otišlo na potezanje granice između uvarka i juhe).
I baš taj uvarak smo zadržali kao autohtonu riječ.
Kave čajeve pijem?
Ovisi:
Zimi crne,ponekad s dodacima i začinima, ponekad jake ko cigla, zaslađene i s mlijekom. Ljeti zelene ili uvarak zelenog čaja i metvice. Često gutam i velike količine matea. Taj mi je osobito drag.
Uglavnom, riječ je o lišću, a vrećice nekako izbjegavam
Dosta česta zimska akcija je i đumbirovača, iako bi to zbog korijena prije išlo pod juhice, te Samahan

Kad se netko pojavi s nekom travom, onda slažem i uvarke raznih kombinacija, ali to je uglavnom za po doma... Ovo gore se pije u poslovnoj zoni.

Trenutno stanje na lageru: geimacha i macha su mi na rezervim, a ovih dana se razbuđujem crnim s karadmonom.

Prije sam čajeve nabavljao u Kući zelenog čaja, ali zadnjih godine dvije sam pronašao i druge izvore pa ih nabavljam direktno od originalnih proizvođača (crni direktno iz Turske, za mate sam našao originalne pakete Yerbe iz Argentine itd...)
Randomness is strong with this one!
Stonehead
Hani
Posts: 89
Joined: 04 Jun 2004, 20:10

Re: Koji čaj pijete?

Unread post by Stonehead »

Voćni.
Zakipiš vodu tutneš u šalicu u kojoj je vrećica.
Pričekaš.
Piješ.
VELIKI.... VELIKI od Sjevera!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Koji čaj pijete?

Unread post by Izitpajn »

Meni se ponekad ne da čekat pa tutnem vrećicu odmah pa nek se kuha. Kad se sjetim da je nešto na peći, odem u kuhinju i isključim. Dosad još nisam probao pečeni čaj, ali, kako je krenulo, budem.
tnicholson
Hani
Posts: 57
Joined: 20 Jun 2014, 13:44
Location: Velez
Contact:

Re: Koji čaj pijete?

Unread post by tnicholson »

Xaotix wrote: Kad se netko pojavi s nekom travom...
Očekivao sam da će ovo krenuti u nekom drugom smjeru iako sam svjestan da je tema čaj :lol2:
Xaotix wrote: Kolko to dugo nisam čuo... Frend i ja smo imali raspravu oko toga kako bi trebalo nazvati sve napitke od trava koje nisu čaj, a nisu ni juha (još je toliko rasprave otišlo na potezanje granice između uvarka i juhe).
Za riječ 'uvarak' nisam čuo prije ali po ovome što ste naveli nije rijetka pojava u mojoj kuhinji. Od šipka pravim 'uvarak' (a ne čaj, haha) kada sam bolestan, kada me grlo boli. Poslije razvikivanja na nekom koncu grlo boli pa cijeli dan poslije pijem čaj od šipka. Ako nema šipka onda uvijek imam u rezervi kamilicu ili borovnicu.

Moglo bi se reći da je to sa uvarkom, juhom i čajem verzija 'Knowledge is knowing that a tomato is a fruit, wisdom is not putting it in a fruit salad.', ali ne mogu nikako ukomponirati čajeve u to :zubo:
Izitpajn wrote: Meni se ponekad ne da čekat pa tutnem vrećicu odmah pa nek se kuha. Kad se sjetim da je nešto na peći, odem u kuhinju i isključim. Dosad još nisam probao pečeni čaj, ali, kako je krenulo, budem.
:lol:

Upravo tako je meni jednom čaj uspio 'izgorit'. Čaja više nije bilo, ispario je, a lonac u kojem se kuhao bio promjenio boju od topline. Suvišno je reći, pažljivo sa tim. Ali ako ti se takvo nešto i dogodi, Cif pomaže vratit sjaj rostfraju. Sada sam malo skrenuo sa teme jer Cif nije čaj, ali tko zna? Možda ... :dum:
Xaotix wrote: Prije sam čajeve nabavljao u Kući zelenog čaja, ali zadnjih godine dvije sam pronašao i druge izvore pa ih nabavljam direktno od originalnih proizvođača (crni direktno iz Turske, za mate sam našao originalne pakete Yerbe iz Argentine itd...)
Ovo je neki next level stuff. Xaotix i kraljica Elizabeta imaju zajedničkog opskrbljivača :D Ali malo sam proguglao ove čajeve genmaicha i matcha i našao ih u Rijeci. Jedan dan bum proskrolal po gradu i kupio. I btw zeleni čaj 50g je 15 kn u toj čajarani (Čajkovski) a u KZČ 26 kn. Je li vrijedi da je kvalitetniji čaj skuplji i to?
"Stavio bih i ja ovdje neki citat da sam načitan k'o vi." - tnicholson
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Koji čaj pijete?

Unread post by Izitpajn »

Tko je Cif i gdje ga mogu naći?
tnicholson
Hani
Posts: 57
Joined: 20 Jun 2014, 13:44
Location: Velez
Contact:

Re: Koji čaj pijete?

Unread post by tnicholson »

Cif, sredstvo za čišćenje :) Tim je ideja da se pije kao čaj još smješnija :P Tko zna, možda pored stakla i keramike čisti i tijelo i duh :lol:
"Stavio bih i ja ovdje neki citat da sam načitan k'o vi." - tnicholson
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Koji čaj pijete?

Unread post by Xaotix »

tnicholson wrote:Ali malo sam proguglao ove čajeve genmaicha i matcha i našao ih u Rijeci. Jedan dan bum proskrolal po gradu i kupio. I btw zeleni čaj 50g je 15 kn u toj čajarani (Čajkovski) a u KZČ 26 kn. Je li vrijedi da je kvalitetniji čaj skuplji i to?
Prava matcha kod nas košta ruku, nogu i bubreg prvorođenca jer nabijaju cijene. Ja sam je nabavljao izvana. A zelenih čajeva imaš svakakvih po svakakvim cijenama. U KČZ imaju hrpu zelenih (i svih ostalih) s raznoraznim dodacima pa je i tu cijena različita. Kvalitetniji čaj je često i skuplji, ali često je cijena viša samo zbog imena razvikanog proizvođača. U KČZ možeš dobiti i uzorak od par žličica i provjeriti je li ti čemu.

Update za uvarke:
IMam teglu marokanske mnetvice, pa je sad sam kombiniram sa zelenim čajem za vlastiti Marokanac (i dalje priočamo o tekućinama...)
Randomness is strong with this one!
Post Reply