Problem s prženjem DVD-ova, Lastane, pomagaj!

Mjesto za rasprave o svemu onom što drugdje nije našlo mjesta.

Moderator: Xaotix

User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Problem s prženjem DVD-ova, Lastane, pomagaj!

Unread post by Izitpajn »

Okej, ovo već postaje kronično.

Počelo je prije koju godinu kad sam kupio neke prazne DVD-ove kako bih na novom laptopu nešto spržio i oslobodio si prostora na disku. I iz nekog razloga nije radilo. Pa sam pitao okolo, nisam dobio bogznakakav odgovor pa sam odustao jer mi nije bilo pretjerano bitno.

Onda sam prije mjesec dana kod jednog frenda htio zapržiti nešto muzike. I onda je njegov laptop rekao "A? Prženje? Da, da, naravno, trebate popuniti formular 25-F-48/B i odnijeti ga na Medvednicu kod lijevog kestena, deset koraka na jugoistok i još pet kilometara na sjever". Onda sam neke druge DVD-ove donio doma, pokušao nešto spržiti i dobio puno jednostavniji odgovor: "Neću".

Dakle, u čemu je tajna? Postoje dvije mogućnosti:

1. Kupujem jeftine DVD-ove koji se ne slažu s pržilicama koje nisu u top formi.

2. Pržilica je zapravo balast koji služi kako bi laptop imao propisanu kilažu.

Pošto mi do sada ne radi NIŠTA te ne znam koju bih opciju prvu eliminirao, molim savjet: Koje DVD-ove da kupim kako bi ih moja pržilica definitivno prihvatila ILI kako bih jednom za svagda eliminirao mogućost da je kriv disk te se posvetio konačnom rješenju hardverskog pitanja?
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Problem s prženjem DVD-ova, Lastane, pomagaj!

Unread post by Belzebubbles »

a drajveri i koji je leptop?
i koji je program za prženje?
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Problem s prženjem DVD-ova, Lastane, pomagaj!

Unread post by Nazir »

Meni su dvd-i Traxdata ili Verbatim uvijek bili super i nikad nisam imao problem s njima. Ako koristis neki od tih, onda iskljuci opciju da te tu nesto zajebava.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Problem s prženjem DVD-ova, Lastane, pomagaj!

Unread post by Izitpajn »

Laptop je HP Compaq 6720s.

Programi razni. Od Nere do Explore&Burn. Ako imaš koji za preporučiti, slobodno.

Drajveri? Nemam pojma, skinuo sam s neta paket drajvera baš za ovaj laptop. Mogu prepisati imena fajlova ako to nešto znači.

Zahvaljujem za preporuku DVD-ova. Sutra oma kupujem i isprobavam.
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Problem s prženjem DVD-ova, Lastane, pomagaj!

Unread post by Sandman »

Nazir wrote:Meni su dvd-i Traxdata ili Verbatim uvijek bili super i nikad nisam imao problem s njima. Ako koristis neki od tih, onda iskljuci opciju da te tu nesto zajebava.
Ovo i ja potpisujem, a što se tice programa ja uvijek koristim Nero i nikad nisam imao problema. Jedino pogledaj da li su ti dvd-ovi DVDR+ ili DVDR-. Makar to u pravilu ne bi trebalo stvarat problema kod przenja.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Problem s prženjem DVD-ova, Lastane, pomagaj!

Unread post by Brumiko »

Sandman wrote:
Nazir wrote:Meni su dvd-i Traxdata ili Verbatim uvijek bili super i nikad nisam imao problem s njima. Ako koristis neki od tih, onda iskljuci opciju da te tu nesto zajebava.
Ovo i ja potpisujem, a što se tice programa ja uvijek koristim Nero i nikad nisam imao problema. Jedino pogledaj da li su ti dvd-ovi DVDR+ ili DVDR-. Makar to u pravilu ne bi trebalo stvarat problema kod przenja.
Neki laptopi, pogotovo stariji (čitaj: 4-5 ili više godina) su čitali sve DVD-ove (osim, možda, DVD-RAM), ali su mogli pržiti samo, recimo, DVD+R medije. Plus, ne minus (DVD-R). Recimo, moj prastari laptop HP NX 7010, u svoje vrijeme dobra pila koji je odavno završio kod buraza, je imao to žestoko iritantno svojstvo.
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Problem s prženjem DVD-ova, Lastane, pomagaj!

Unread post by jbt »

kombinacija odgovora 1 i 2. sto se tice 1), ko sto Nazir rece. sto se tice 2), kupi prijenosni hdd, jeftinije je i manje te zdere vremenski nego przilica, trajnije je, itd.

evo
320gb WD
http://protis.hr/products/details/hdd-e ... ?service=1
ili
transcend
http://protis.hr/products/details/hdd-e ... ?service=1
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Problem s prženjem DVD-ova, Lastane, pomagaj!

Unread post by Milena »

Kaj ti nemaš neki linux stroj? Naime, po mom iskustvu, na istom lapu na kojem je pržilica tražila popunjavanje formulara za doze si, s linuxom, ubacio dvd i dobio odgovor "Dobar dan. Što bismo zapržili? Može kavica dok čekate?"

ETA: A ja obično svoje DVD-ove kupujem u Konzumu i Lidlu, te sumnjam da kvaliteta medija igra neku ulogu...
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Problem s prženjem DVD-ova, Lastane, pomagaj!

Unread post by Izitpajn »

jbt wrote:kombinacija odgovora 1 i 2. sto se tice 1), ko sto Nazir rece. sto se tice 2), kupi prijenosni hdd, jeftinije je i manje te zdere vremenski nego przilica, trajnije je, itd.

evo
320gb WD
http://protis.hr/products/details/hdd-e ... ?service=1
ili
transcend
http://protis.hr/products/details/hdd-e ... ?service=1
Čekaj, jes' ti onaj šta se stalno žali da mu krepava elektronika?

Inače, hvala na odgovorima. Dobra ideja za Linux, imam neki Ubuntu na CD-u, samo moram vidit jel radi ako ga dignem samo s CD-a ili vidit kako da instaliram Linux u drugoj particiji ako ne može.

A za plus-minus, nešto sitnim slovima piše "DVD+R DL", ali nema veze, pokušavao sam i s plus i s minus diskovima. Ali dobro, Kupim Trax ili Verbatim pa onda vidimo dalje.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Problem s prženjem DVD-ova, Lastane, pomagaj!

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Koja je uopće razlika između tih + i - diskova? Šta je to nešto ko rezus faktori?
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Problem s prženjem DVD-ova, Lastane, pomagaj!

Unread post by Belzebubbles »

nero (barem moj, broj 6) ima toolkit i tamo ima program nero info tool. e, on očita koji su drajvovi na kompjuteru i za svaki izbaci podatke - na koje medije može pržiti, na koje ne može, što može čitati, što ne može.
glede drajvera, ja sam za svoj 6830s sve skinuo sa HP sajta. i sve radi najnormalnije nakon instalacije nereee. a čak i vindovsi imaju u sebi integriranu neku rudimentarnu pržilicu koja mi je prepoznavala čak i prije nego sam instalirao nero.
i to je na xp-u servis pek 3.
pa je čudno da ne radi.
ne vjerujem da igra ulogu je li linux il ne, jer ako su dobri drajveri i dobar uređaj, MORA raditi na vindovsima.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Problem s prženjem DVD-ova, Lastane, pomagaj!

Unread post by Brumiko »

Milena wrote:Kaj ti nemaš neki linux stroj? Naime, po mom iskustvu, na istom lapu na kojem je pržilica tražila popunjavanje formulara za doze si, s linuxom, ubacio dvd i dobio odgovor "Dobar dan. Što bismo zapržili? Može kavica dok čekate?"

ETA: A ja obično svoje DVD-ove kupujem u Konzumu i Lidlu, te sumnjam da kvaliteta medija igra neku ulogu...
E, podsjećaš me na prijatela z bivše firme ki za svaki problem, na bilo kakvom komadu elektronike koji se makar i približno može opisati kao računalo, navek ima istu dijagnozu: "Kaj ti nemaš Linux na tome?" :zubo:

Ono, mobitel zajebava - ma, ziher zato kaj nije Linux gore. Semafori na raskršću izvode gluposti - nad kontrolerom nije Linux. :notworthy:
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Problem s prženjem DVD-ova, Lastane, pomagaj!

Unread post by Brumiko »

Belzebubbles wrote:a čak i vindovsi imaju u sebi integriranu neku rudimentarnu pržilicu koja mi je prepoznavala čak i prije nego sam instalirao nero.
i to je na xp-u servis pek 3.
Windoze barem od XP-a znaju same, bez ikakvih Nera i Blanca, pržiti cedeje vulgaris, one 700-megabajtne. Kaj se tiče prženja ostaloga, ako ne želite kršiti zakone, apsolutno preporučam slobodni CDBurnerXP.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Problem s prženjem DVD-ova, Lastane, pomagaj!

Unread post by Milena »

Brumiko wrote:Ono, mobitel zajebava - ma, ziher zato kaj nije Linux gore. Semafori na raskršću izvode gluposti - nad kontrolerom nije Linux. :notworthy:
Na mobitelu ti treba Android. A kontroleri semafora rade na Unixu, ne na Linuxu. :kava:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Post Reply