Tekst o partizanskim filmovima

Mjesto za rasprave o svemu onom što drugdje nije našlo mjesta.

Moderator: Xaotix

Post Reply
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Tekst o partizanskim filmovima

Unread post by Izitpajn »

User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Tekst o partizanskim filmovima

Unread post by Brumiko »

Izitpajn wrote:KLIK
Partizanski filmovi su uglavnom dobri, pogotovo oni gdje se ne događa da partizan baci bombu, a 60 Švaba izleti kroz prozor metar sa metar. Zapravo, zamjetan postotak glavnih junaka u, recimo, Neretvi, Sutjesci, Partizanskoj eskadrili i Valteru - pogine, tako da mi baš nije jasan lik iz linkanog članka, neki Predrag Marković, koji kaže kako su partizanski filmovi "zatrovali našu svest zato što je rat mnogo strašniji nego što je u njima izgledao. Ti filmovi su poetizovali rat. Mi toga nismo svesni. Svi mi koji smo rasli uz te filmove zamišljali smo da je rat nešto super i šmekerski." Mislim, kakav je to šminkeraj kada Ljubiša uvijek pogine?!? Prije bi rekel da velika većina holivudskih filmova prikazuje rat kao nešto kul&guba, uz rijetke izuzetke poput Black Hawk Down.

Nakon puno godina, gledajuć ih nedavno na HTV-u, zanimljivo mi je primijetiti kako je većina tih filmova zapravo vrlo slabo ideološki obojena. Gotovo se nigdje ne spominje Partija. U Eskadrili Bata čak i izričito veli da "nije komunista". U Valteru je jedan od glavnih likova, gospon urar, zapravo klasni neprijatelj iliti sitni buržuj. :zubo: I tako dalje. Vjerojatno je štos u tome kaj se tim filmovima ipak pucalo i na strana tržišta... ;)
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Re: Tekst o partizanskim filmovima

Unread post by MadDog »

Izitpajn wrote:KLIK
Tekst je , sam po sebi, dosta interesantan.
Možda intetesantniji su komentari iza njega...

Što se tiče "partizanskih filmova"... hja... i Lenny Riefenstal je snimala svoje filmove najbolje kako je znala, uz dobranu potporu tadašnjeg nacističkog režima... Veljko Bulajić je snimao filmove kojima je morao veličati partizansku borbu, ideale, i ostalo... inače ne bi radio, nego bi "sjedio"... (u Jugoslaviji je kultura bila posebno pod povećalom režimskih čistunaca, jer je po svojoj definiciji uvijek težila slobodoumlju, a ne jednoumlju)... a ideologiju u tim filmovima je slobodno mogao ostaviti sa strane, ionako u tim ratnim godinama nije komunizam bio toliko izražen... to je došlo do izražaja tek iza 45-te.
Bilo je bitno da partizanen budu good-guys; a da Nijemci budu neurotični psihopate sa štilom od metle u guzici...
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
User avatar
Iilija64
Ewok
Posts: 19
Joined: 25 Jan 2010, 14:37
Location: Earth

Re: Tekst o partizanskim filmovima

Unread post by Iilija64 »

Pa kada sam kao mali gledao te filmove uvijek je bilo poginuše drugovi. baš su parizanski filmovi prikazali rat onakvim kakav je, surov, brutalan, ljudi ginu, drugovi umiru na najgore načine, Boris Dvornik ubija POW i te stvari. Barem su partizanski filmovi realniji od holywoodskog smeća.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Tekst o partizanskim filmovima

Unread post by Xaotix »

MadDog wrote:Tekst je , sam po sebi, dosta interesantan.
Možda intetesantniji su komentari iza njega...
Ako nađeš neki članak iste teme u hrvatskoj štampi, komentari će biti isti; jedino će četnici i ustaše u njima zamijeniti mjesta.
Uloga partizana ispada uvijek ista... :kava:
Ekipa koja se pjeni i galami protiv partizanskih filmova je vjerojatno ista ona grupa siromašaka koji su u igri Partizana i Njemaca uvijek morali biti švabe. Eto što se događa kad ljudi ne prerastu traume iz djetinjstva :lol:

Velik dio hrvatskog (a i srpskog) društva ionako još uvijek ne može odlučiti živi li negdje između 41 i 45, ili početkom devedesetih. Mislim da je baš zbog njih HTV ciklus partizanskih filmova imenovao politički korektno Filmovi o NOB-u. Pitam se kad će taj period konačno postati stvar povijesti. Meni je osobno partizanski žanr drag, možda i zbog nostalgije prema osnovnoj školi. Bilo je tu i čistog treša i izvrsnih akcića poput Otpisanih i Partizanske eskadrile, i izvrsnih komedija i ozbiljnijih filmova (U gori raste zelen Bor, Mačak pod šljemom).

Pitanje za kraj:
Zašto se pričaju toliki vicevi o Chucku Norrisu, a ne i o Bati Živojinoviću? Chuck bi eventualno Bati mogao nositi rezervni remen municije za Šarca...
Randomness is strong with this one!
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Tekst o partizanskim filmovima

Unread post by Milena »

Xaotix wrote:Pitanje za kraj:
Zašto se pričaju toliki vicevi o Chucku Norrisu, a ne i o Bati Živojinoviću? Chuck bi eventualno Bati mogao nositi rezervni remen municije za Šarca...
:lol2: :lol2:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Tekst o partizanskim filmovima

Unread post by Brumiko »

Xaotix wrote:Mislim da je baš zbog njih HTV ciklus partizanskih filmova imenovao politički korektno Filmovi o NOB-u.
Ciklus antifašističkog filma. ;) U ciklus bijahu uključeni i neki koji nisu partizanski, nego američki.
Xaotix wrote:Bilo je tu i čistog treša i izvrsnih akcića poput Otpisanih i Partizanske eskadrile, i izvrsnih komedija i ozbiljnijih filmova (U gori raste zelen Bor, Mačak pod šljemom).
Najlegendarnija scena iz Mačka pod šljemom je kada jedan lik priča kak je završil v partizanima. Kao, partizani zarobili njegovu domobransku postrojbu i dali njima zarobljenicima dvije opcije - ili da ih puste uz predaju svog oružja i opreme, uključivo i obleke do gaća, ili da ih prihvate u svoje redove. Budući da je naš pripovjedač imal posrane gače te da je baš tada kraj cijelog poprišta zbivanja prolazila neka mlada, zgodna seljanka, njega bješe sram pokazati te svoje posrane gače pa se zato pridružil partizanima.
:zubo:
Xaotix wrote:Pitanje za kraj:
Zašto se pričaju toliki vicevi o Chucku Norrisu, a ne i o Bati Živojinoviću? Chuck bi eventualno Bati mogao nositi rezervni remen municije za Šarca...
Možda pričaju...u Kini. Uostalom Chuck se glede gledanosti može sakriti pred Batom. Tako je to kada uspiješ osvojiti kinesko tržište. ;)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Tekst o partizanskim filmovima

Unread post by Izitpajn »

Hehe, "ja i moj pajdo smo donijeli više pušaka u partizane nego svi zagrebački ilegalci zajedno" ili tako nekako :lol: Što je ono dalje bilo? Komesar nabraja zašto su ljudi došli u patizane, prvi zbog posranih gaća, drugi... što je dalje?

Nego, tražim ime filma, a mislim da sam jednom već pitao, ali ili nisam dobio odgovor ili sam ga zaboravio :D

Mislim da je crno-bijeli (iako možda i nije) i radi se o tome da se partizani, naravno, probijaju iz obruča, al ono, fakat krvavo, puno mrtnih, ginu k'o muhe. Zadnja scena, kamera prikazuje komandira koji kaže: "Brigada, mir-no!" (zvuk čizama na šljunku). "Brigada, nalije-vo!" (zvuk struganja čizama po šljunku). "Brigada, naprijed, marš!" (zvuk čizama po šljunku, kamera se malo udaljava i prikazuje još tri borca, jedan, čini mi se, nosi klinca na ramenima, muzika, odjavna špica...)
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Tekst o partizanskim filmovima

Unread post by uglib »

Izitpajn wrote:Nego, tražim ime filma, a mislim da sam jednom već pitao, ali ili nisam dobio odgovor ili sam ga zaboravio :D

Mislim da je crno-bijeli (iako možda i nije) i radi se o tome da se partizani, naravno, probijaju iz obruča, al ono, fakat krvavo, puno mrtnih, ginu k'o muhe. Zadnja scena, kamera prikazuje komandira koji kaže: "Brigada, mir-no!" (zvuk čizama na šljunku). "Brigada, nalije-vo!" (zvuk struganja čizama po šljunku). "Brigada, naprijed, marš!" (zvuk čizama po šljunku, kamera se malo udaljava i prikazuje još tri borca, jedan, čini mi se, nosi klinca na ramenima, muzika, odjavna špica...)
Ako komandir leži ranjen na nosilima, onda je to Kozara.
Taj film smo gledali u osnovnoj školi najmanje pet puta i bio mi je kao i većina partizanskih filmova prestrašan, za imati noćne more. Definitivno najužasnija scena iz ratnih filmova, bila mi je i ostala je, scena s tatom i bebom u zemunici, kad švabo izvana gura nekakvu šipku, a tata dlanom zaustavlja tu šipku, krv curi, bebu drži koljenima i drugom rukom joj pokriva usta. O jeze! Fala dragome Bogu, tj. scenaristu, ošo švabo dalje. Zbilja ne bi bilo fer da su ih našli. Do te scene su već ubili mamu, bracu, seku i skoro sve druge glavnije likove, među njima i dva ljubavna para, i Ljubišu, i Milenu, Milenu i silovali... O jada! I uvijek me srdilo što u tim filmovima zaljubljeni nagrabuse ili oboje ili barem jedan. Valjda je to moralo biti tako da ne bi pao seks, pa bi onda ljubavnike morali partizani strijeljati ako bi ih se otkrilo.

I kako onda da nakon svih tih surovih partizanskih filmova doživim Spašavanje vojnika Ryana i slična njesra?
Xaotix wrote:Ekipa koja se pjeni i galami protiv partizanskih filmova je vjerojatno ista ona grupa siromašaka koji su u igri Partizana i Njemaca uvijek morali biti švabe. Eto što se događa kad ljudi ne prerastu traume iz djetinjstva :lol:
Kad bijah đačić prvašić u maloj seoskoj područnoj školi, povedoše nas u učiteljice zajedno s 2. razredom u šumu da se igramo partizana i švaba. Nas prvašića je bilo brojčano manje, bili smo i manji i slabiji, pa nas je zapalo da budemo partizani.
Kroz šumu je po vrhu brijega bio put, partizani su dobili jednu stranu brda, a švabe drugu stranu. I tako se mi partizani povukosmo na svoju stranu brda i sakrismo u grmlje da smislimo ratnu taktiku. Tu je došlo do raskola. Naime, dečki su zaključili da se mi cure ne možemo boriti nego se moramo skrivati u bazi. Namijenili nam da budemo narod u zbjegu, a oni heroji. I ode oni naoružani kolcima da brane našu šumu, a nas ostavili.
Mi smo prvo malo uvrijeđeno blejale i dosađivale se, a onda je zakipjela osvetnička krv. Iskradosmo se iz žbunja, pretčasmo put i ravno k švabama koji su nas zarobili. Onda smo se lijepo dogovorile sa švabama da budemo špijuni i izdale drugove sve do jednoga.
Moram priznati da su se drugovi hrabro borili, do posljednjeg daha.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Tekst o partizanskim filmovima

Unread post by Izitpajn »

Hej, vi ste u školi imali LARP! Ljubomoran sam! :puca:
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Tekst o partizanskim filmovima

Unread post by Xaotix »

Ali se vidjelo da su naučile lekciju iz filmova i pragmatično izabrale brojniju i snažniju grupaciju :lol:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Tekst o partizanskim filmovima

Unread post by Ire »

Instant Geek. Just Add Coffee.
Post Reply