Jedna sasvim obièna godina...

Mjesto za rasprave o svemu onom što drugdje nije našlo mjesta.

Moderator: Xaotix

User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

Klara skroz te razumijem i meni je pun kufer prijateljskih kritika.
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Klara wrote: Ma nisi dobro shvatio. Ja bi htjela komentar ali ne mislim da su moje pri?e dovoljno dobre za objavljivanje u npr. sferakonskoj zbirci jer sam po?etnik i ne znam puno o pisanju. Kad bih dobila odgovor da jesu bila bih jaaako sretna. Ali... :angel:

Me?utim ono što trenutno radim je: pokušavam izvu?i informacije kako dobiti komentare i nau?iti što više. Mislim, ako ve? nije o?ito. :oops:
Mda, ok, ponovit ?u što sam rekao, ali drugim rije?ima. Dakle, znanje koje ?eš dobiti na nekoj literarnoj radionici nije kvalitetno znanje. To bi ti bilo otprilike, da iskoristim aktualnu metaforu, kad bi Bari? radio anketu kako sastaviti hrvatsku reprezentaciju i onda se povinovao željama publike. E, tu bi bilo svega. Svatko bi vukao na svoju stranu i krajnji rezultat bi ispao nula.

Isto tako je s literarnim radionicama. Dobit ?eš puno razli?itih, a vrlo ?esto i dijametralno suprotnih komentara. Zato, ako zaista želiš kvalitetne komentare, moraš nešto i uložiti: sebe. Nadam se da si ?ula da there ain't no such thing as a free lunch. NE MOŽEŠ nau?iti pisati tako da nasumice ljude ispituješ što misle o tvojim pri?ama, pogotovo ako su ti prijatelji. Izme?u ostalog i zato jer su pristrani i ne?e ti dati objektivni komentar pa sve i da dobiju bruh od trudova. Jedini na?in da dobiješ zaista objektivan komentar je da tu pri?u pogleda netko s iskustvom u SF-u i tko te, po mogu?nosti, osobno ne poznaje. (Disclaimer: ja nemam povjerenja u svoje komentare, ako netko misli da sam na to ciljao :) )

Dalje, kako kritika i posebno ure?ivanje nisu hobiji i jako je teško nekome pro?itati pri?u koja mu je došla bez razloga i onda je "ocijeniti" samo iz usluge nekome. Mislim, može, ali to je onda "prijateljsko" ocjenjivanje i za njega vrijedi sve što sam gore naveo. Dakle, na kraju, ispada da, ako želiš dobiti objektivan kvalitetan komentar, moraš nešto uložiti, moraš ne?im i platiti.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

people who say there ain't no such thing as a free lunch never saw decent roadkill


:)
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
ban

Unread post by ban »

Izitpajn wrote: Jedini na?in da dobije[?] zaista objektivan komentar je da tu pri?u pogleda netko s iskustvom u SF-u i tko te, po mogu?nosti, osobno ne poznaje.
Ali to uopce nije potpuna istina. Postoje urednici i casopisi koji od svojih nekakvih postavki rade kanone zanra apriori. Zelim samo reci da ce nerijetki urednik odbiti pricu jer 'prica ne odgovara zahtijevima i profilu magazina' bez obzira na njezinu kvalitetu kao literarnog djela i ne ulazeci uopce u raspravu o tim kvalitetama.
Last edited by ban on 19 Jun 2004, 23:27, edited 1 time in total.
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

ban u temi NATJE?AJI wrote:
Klara wrote:Ina?e svi?a mi se pri?a, neobi?na je
Hvala. Srednje neobicna.
Aliene2, evo prijateljskih komentara.
Da, prijateljski komentari... Prije nekoliko dana sam jednoj prijateljici napisala da mi se ne svi?a njezina pjesma i sada se (jaako) ljuti na mene. Dodu[?]e nije me pitala za mi[?]ljenje pa je smatrala nepristojnim [?]to sam ga napisala. :x Ja sam krenula od krive pretpostavke da ona Ĺželi ?uti moj komentar samo zato [?]to ja Ĺželim ?uti njezine. To valjda zna?i da prijateljima smije[?] re?i samo pozitivne stvari a [?]utjeti ako ti se ne[?]to ne svi?a? Toliko o prijateljskim komentarima.

Bane tvoja pri?a mi se stvarno svi?a. Ali ljuta sam na koncepciju "prijateljskih komentara".
Izitpajn wrote: Zato, ako zaista Ĺželi[?] kvalitetne komentare, mora[?] ne[?]to i uloĹžiti: sebe...
...Dakle, na kraju, ispada da, ako Ĺželi[?] dobiti objektivan kvalitetan komentar, mora[?] ne[?]to uloĹžiti, mora[?] ne?im i platiti.
Naravno, ni[?]ta u Ĺživotu nije besplatno. Ali nije mi ba[?] jasno [?]to si htio re?i. Platiti novcem? Voljom da pi[?]e[?] za tog urednika i po njegovim pravilima?
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Unread post by mcn »

>To valjda zna?i da prijateljima smije[?] re?i samo pozitivne stvari a [?]utjeti
>ako ti se ne[?]to ne svi?a?

Ne, to znacci da je kazivanje komentara jako dobar naccin za filtriranje prijatelja. Ili pisaca.

Da sa mnom ne razgovara nitko kome sam nessto negativno rekao, ne bih visse priccao ni sa zrcalom.

mcn
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Budući da je to sveprisutan problem, možemo ga pokušti riješiti ovako: napravimo jednu mailing listu ili nekakav lanac ili možda samo topic na forumu na kojem ćemo forsirano pljuvati jedni drugima radove. Ono, bez obzira sviđa li nam se rad ili ne, moramo naći što više mogućih zamjerki i što gore ga ocrniti. Pohvale su strogo zabranjene. Prvi koji uleti sa spikom tipa "sorry, ali to je tako dobro da se ne mogu suzdržat' od pohvala" bit' će doživotno banniran.
Tako ćemo svi saznati koje su nam mane, a nećemo se uvrijediti jer što ćeš se vrijeđati kad su takva pravila igre?
A uživati ćemo i u međusobnom vrijeđanju.
Tko bude najbolji u vrijeđanju može povremeno mijenjati mcna u "Futuri" 8-)
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

[quote=]"mcn" ne bih visse priccao ni sa zrcalom.

mcn[/quote]

a to ti je inače praksa?
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Zoran wrote:.
Tko bude najbolji u vrijeđanju može povremeno mijenjati mcna u "Futuri" 8-)
meni se sviđaju kritike iz Future!!!!!!!!!!!!!
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Nimrod wrote:
Zoran wrote:.
Tko bude najbolji u vrijeđanju može povremeno mijenjati mcna u "Futuri" 8-)
meni se sviđaju kritike iz Future!!!!!!!!!!!!!
Pa rekoh samo onaj koji bude najbolji i samo povremeno.
User avatar
sandqueen
Ewok
Posts: 9
Joined: 19 Feb 2004, 20:53
Location: Zagreb

Unread post by sandqueen »

no, sto je s tom mailing listom??? :-))) :alien:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

napravimo jednu mailing listu ili nekakav lanac ili možda samo topic
imaš klub namijenjen u te i sli?ne svrhe pa navali.. moš i razbacivat namještaj, samo dajte ?uvajte flaše za kauciju!
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

To je kao ono "razvaljotka"?
A pitao sam se čemu služi nešto što se tako zove...
Dobro, dajte sad neki tekst pa da ga vrijeđamo tamo...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

pa ti si predložio.. daj neki svoj text.. :;
Instant Geek. Just Add Coffee.
Post Reply