Još malo o laptopima

Mjesto za rasprave o svemu onom što drugdje nije našlo mjesta.

Moderator: Xaotix

User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Još malo o laptopima

Unread post by Izitpajn »

Ima li itko ideju kako da...

Okej, ispočetka. Kad mi je laptop uštekan u struju, sve je okej, ekran svijetli kako treba. Kad je ištekan i radi na bateriji, onda se ekran blago zatamni, valjda kako bi štedio struju. E, ja bih volio da on ne štedi struju baš toliko, nego bih ga volio podesiti tako da ne moram škiljiti u slova koja pišem. Ima li netko ideju kako?

Riječ je o Win XP-u. Prošaltao sam sve Power i Displax i Graphic opcije na koje naiđoh, ali ništa ne nađoh. Lastane, pomagaj!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Još malo o laptopima

Unread post by Ire »

pa jednostavno pojačaj svjetlo natrag. negdje na tastaturi bi trebao imati kratice za pojačavanje i smanjivanje zvuka, svjetla i slično.
kod mene je to Fn-F7
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Još malo o laptopima

Unread post by Izitpajn »

Logično :x

Hvala.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Još malo o laptopima

Unread post by Izitpajn »

Evo još jedan problem. Nešto mi se zbrljalo sa drajverima i sad svaki put kad uštekam komp kaže mi da je našao novi hardver. Također u Device Manageru ima uskličnik/upitnik uz riječi "Network Controller" i "Unknown Device". Međutim, preroštao sam sve drajvere koje sam onomad pokupio sa službenog sajta (i s kojima je radilo dok mi se to nešto nije zbrljalo prije par mjeseci) ali nijedan od tih drajvera on ne prepoznaje kao nešto što mu treba.

Dakle, u koju kategoriju ičega uopće spada "Network Controller" i kako da otkrijem što je taj "Unknown Device"?

Napomena: sve s mrežom mi funkcionira. Zapravo, sve mi funkcionira, točka (osim što je kontakt na USB-u slab pa svaki put kad ga dotaknem, internet se išteka, ali to nema veze s drajverima...) Dakle taj "Network Controller" očito nije vezan za ovaj USB internet koji koristim, kao ni za Ethernet koji također radi kako treba. Pao mi je na pamet Bluetooth, ali sve drajvere koje imam u tom ormaru neće ni pomirisati.

Lastane, pomagaj.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Još malo o laptopima

Unread post by Izitpajn »

I još nešto. Kad pokušam instalirati nešto vezano uz "chipset" (je li to isto što i "matična ploča"?) kaže mi "trusted platform module could not be found". Ima li tko kakvu ideju o čemu on to?
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Još malo o laptopima

Unread post by jbt »

samo mu klikni da ignorira zauvijek ta upozorenja i okbok, ako sve radi, sta ces se zivcirat. a "chipset" je glavni dio MB, tako da mozemo reci da i je MB.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Samuel
Jedi Master
Posts: 275
Joined: 19 Dec 2009, 19:43

Re: Još malo o laptopima

Unread post by Samuel »

Što se hardvera tiče, prema mom siromašnom iskustvu, Everest može dati odgovor na praktički sva ta pitanja... A drivere i update prilično dobro (iako ne 100% učinkovito i pouzdano, full responsibility not accepted!) pronalaze i odrađuju Driver Detective i Driver Genius pro.
E sad... Ovo je bitnije. Je li s tim laptopom došao originalni driver DVD sa svim driverima? Jer, ukoliko jednog dana dođe do ozbiljnije greške, ovi programčići ispadaju prilično loše rješenje i preporučujem reinstaliranje Win i početi ispočetka. Ako nema problema sa particijama. :dum:
Tko ima dovoljno vremena da sve napravi ispravno...?
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Još malo o laptopima

Unread post by Izitpajn »

Problemi, problemi.

Počelo je nakon što smo odgledali film direktno s vanjskog harda. Kad smo isključili, na desktopu nije više bilo... ničega. Pozadinska slika je i dalje bila tu, ali bez ikona, bez Start menija i bez one donje (start) štange skupa s gomilom šortkata poljepljenih po njoj. Također, ne radi desni klik na desktopu (a ni lijevi, kad smo već kod toga).

Naravno, prva stvar: restart. Nije pomoglo. Desktop i dalje potpuno prazan, samo što mi se odmah otvori jedan prozor Windows Explorera tako da bez problema mogu čačkati po folderima.

Koliko sam do sada primijetio, svi programi rade normalno, samo što ih moram tražiti uokolo po folderima.
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: Još malo o laptopima

Unread post by suaco »

imala sam svojevremeno na lapu slican problem, ali ne isti - nakon restarta mi je sve stimalo :scratch:

ali osim restarta je pomagalo i da preko task managera pokrenem explorer.exe, onda bi mi se ikonice sve vratile (ctrl alt del -> new task (ili run) -> kod mene je c:\windows\explorer.exe). citala sam po netu da ljudi imaju slican problem, nekima to upali nekima ne. osim toga preporucuju da se sistem restora na vrijeme prije nego sto je pocelo stekati (run -> C:\Windows\System32\Restore\rstrui.exe) ali osobno nisam po tome nikad previse petljala pa nisam od pomoci
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Još malo o laptopima

Unread post by ratchet »

Jesi startao sa F8 pa se vratio na zadnju konf. koja je radila kako treba?
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Još malo o laptopima

Unread post by Izitpajn »

Jesam i nije uspjelo. Našao sam i jednu stranicu s nekoliko savjeta: obriši profil i pusti da ga komp kreira ispočetka, skini neki poseban antivirus i još ponešto i ništa nije upalilo. Na kraju sam reinstalirao. Sad slijedi potraga za svim stvarima koje trebam ponovo instalirati.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Još malo o laptopima

Unread post by ratchet »

M, da. Ponekad je formatiranje i reinstalacija jedino što se isplati napraviti. Uglavnom, ako netko ima problem najbolje je postaviti pitanje na engleskom na googlu. Netko je garant već imao isti i većinom postoji rješenje. Ja sam imao problema prije par tjedana s nekim virusima, i isto sam ga na kraju formatirao i reinstalirao. Bilo je najlakše i najdjelotvornije. Pa sam prebacio backup na dva tvrda eksterna. I onda vratio stvari s jednog i išao ga formatirati i formatirao krivog ( nije se pojavila plava ikona WD-a kao prije, pa je u trenu zbunjenosti nastalo sranje, ode 500 GB ) prije nego sam prebacio podatke. Uspio sam izbrisati na taj način sve što sam ikada napisao. Jer sam par tjedana prije reinstalirao i stolno i nisam prebacio backup na njega.
Koga zanima kako se radi reformatiranje neka mi se javi ( 36 sati neprekidnog rada računala samo za prvu fazu na novom stolnom s 1GB grafičke ).
Godinu prije mi je krepao tvrdi disk na laptopu. Taman nakon što sam izgubio stick sa backupom. To je bilo prvi put da sam ostao bez svega napisanog ( ide me ). Nosio sam ga u dva servisa i na kraju su me poslali na jednu firmu u Zg ( infolab ) gdje bi spašavanje istog koštalo više od najboljeg novog laptopa. Pa sam googlao i naučio kako se radi spašavanje podataka sa oštećenih diskova. Skinuo profi programe sa P-baya i udri ( nakon što sam kupio novi tvrdi disk ). Spasio sve. Ako netko bude imao sličan problem stojim na usluzi.
P.S. sad imam četiri backupa.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Još malo o laptopima

Unread post by Brumiko »

ratchet wrote:I onda vratio stvari s jednog i išao ga formatirati i formatirao krivog ( nije se pojavila plava ikona WD-a kao prije, pa je u trenu zbunjenosti nastalo sranje, ode 500 GB ) prije nego sam prebacio podatke. Uspio sam izbrisati na taj način sve što sam ikada napisao. Jer sam par tjedana prije reinstalirao i stolno i nisam prebacio backup na njega...
Godinu prije mi je krepao tvrdi disk na laptopu. Taman nakon što sam izgubio stick sa backupom. To je bilo prvi put da sam ostao bez svega napisanog ( ide me )...
P.S. sad imam četiri backupa.
Nego, zašto ne koristiš Google Docs ili Office Live za pričuvu pisanih i drugih materijala (ili barem čistu podatkovnu pohranu u vidu Dropboxa, Skydrivea ili tako nečega)?
Općenitije, zašto ne koristiš mrežne servise za sve te tekstove, prezentacije, fotoalbume, itd. - i pripadne sinkronizacijske usluge (preporučam, recimo, Windows Live Mesh)?
Na taj način materijali su ti dostupni preko weba, ergo - sa svakog računala, ne samo tvojih, a (uz sinkronizacijski softver) ne moraš više čak niti copy-paste raditi!

Oke, ako te puca paranoja, možeš si i dalje povremeno spremati stvari na DVD, ali obično je onda dosta samo jedan, a ne 4 (ja osobno nisam ništa ubacio ni u jedan DVD pogon već godinama).

Nadalje, ako imaš stolno računalo - zašto ne postaviti dva diska u RAID? Lako je izvedivo i ne treba ti posebna matična (za softverski RADi kojeg podešavaš iz OS-a).

Što se tiče virusa - ako imaš Vistu ili 7 (te, pretpostavljam bilo koju distru Linuxa), zašto si ne postaviti UAC?
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Još malo o laptopima

Unread post by ratchet »

Donekle i jesam paranoičan ali ne toliko, nisam naivan pa da mislim da se u moje računalo koje je spojeno sa mrežom ne može ući ili da nemam špijunskih programa u njemu, pa da bih zbog toga izbjegavao takve usluge.
Star sam ( relativno ) i sklon navikama. Stolno računalo sam kupio sinu sad kad je dobio informatiku u školi. Jako je da može podržavati najnovije igrice i ima dva diska. Ali ja ga ne koristim osim rijetko, kad mi baš treba brzina. Imam prastari laptop koji se gasi sam od sebe kad se pregrije ( često ). Nemam nikakve antivirusne programe na njemu jer ga to dodatno usporava i pregrijava. Kanta jednom riječju, a još uvijek radim u Xp- u i officeu 2003. Paradoks je da sam stvarno dobar sa računalima i stalno se dalje obrazujem jer sam radio ( a možda me i ponovno dopadne ) i kao nastavnik informatike.
Ali Günter Grass sve što piše piše na prastaroj Olivetti mašini i nakupovao je punu sobu tonera koji se više ne proizvode. Kad ih potroši namjerava prestati pisati. Ja sam na svojoj kanti otipkao sve što sam napisao i ne znam kako bih pisao na nečemu drugom, ili u nečemu drugom od starog worda. A isto se odnosi i na pohranu materijala. Backupove sad imam na eksternom, oba računala i na mom stiku. Prije sam ih imao samo na stiku tako da je to već golem korak naprijed.
Mislim da nas zapravo dijeli cijela generacija i da ćeš možda morati proživjeti još dosta godina da shvatiš moj odgovor na tvoje zašto.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
Post Reply